ATRAKCJE ALTERNATYWNE KULTURA PODRÓŻE TEMATYCZNE

Praga Alternatywnie, gdzie znaleźć rzeźby Davida Cerny? Mapa i gotowy plan zwiedzania.

18 października 2019

Czasem jeden artysta potrafi odmienić wizerunek miasta. Praga ma szczęście do wielkich twórców. Nie ma na świecie osoby, która orientowałaby się w sztuce i literaturze i nie znałaby Franca Kafki i Alfonsa Muchy, a od niedawna także Davida Cerny rzeźbiarza, który porusza nawet tych, którzy mają w poważaniu rzeźby! Przed Wami spacer Śladem Dawida Cernego, rzeźbiarza, który nawet mnie wzrusza, śmieszy i zachwyca ( a ze wszystkich muz, rzeźba jest mi najbardziej obca) . Obiecuję nie pożałujecie!

Kim jest Dawid Cerny?

David Cerny jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych czeskich rzeźbiarzy. Urodzony w 1967 roku w Pradze, nagrodzony najważniejszą w Czechach nagrodą w dziedzinie sztuk plastycznych – Nagrodą Chalupeckiego

VLOG – na temat Dawida Cernego pojawi się w ten weekend

Jakie Prace Dawida Cerny znajdziemy w Pradze?

Jego najsłynniejsze prace, które znajdziemy w Pradze to:

– Sikający

– Koń

– Entropa

– Nogotyłki

– Niemowleta

– Wisielec

– Trabant

– Mieso

– Czołg

 w innych miastach :

Prace Dawida Cerny w innych miastach.

– Uczta Olbrzymów ( Liberec)

– Golem ( Poznań)

Spacer Śladem Davida Cernego po Pradze.

MAPA PRAGI ŚLADEM DAVIDA CERNEGO

Jeśli sztuka wzbudza emocje, kontrowersje, kłótnie, dyskusje – znaczy, że jest dobra. Nie ma nic gorszego, jak sztuka, której się nie zauważa, która nie budzi emocji. Tym tropem idąc David Cerny jest prawdziwymi artysta bowiem jego sztuka nie przestaje polaryzować.

Praga Alternatywnie – Spacer śladem Davida Cernego.

Prace Davida Cernego, są świetnym komentarzem do współczesnych wydarzeń. Bawią, szokują, zadziwiają, A wszystko to nie w sterylnym muzeum, ale w przestrzeni miejskiej. Trzeba się rozejrzeć, naszukać, żeby go znaleźć. Trzeba mieć sporo odwagi, dystansu i wyobraźni, żeby posunąć się do tego co David Cerny – nawet jeśli nie lubisz rzeźby masz w nosie sztukę, to gwarantuje, że ta Cię zainteresuje! Bo czy moze nie zaintrygowac nas artysta który jawnie szydzi z prezydenta, Czeskiego Narodu,Uni Europejskiej, Ministerstwa Kultury czy nawet Wacława władcy Czech 🙂

Kilka słów o rzeźbach Dawida Cernego.

Koń.

Trzeba mieć odwagę by sparodiować jedną z najsłynniejszych i najważniejszych rzeźb w swoim kraju. Tego właśnie dokonał David Cerny. W swoim kontrowersynym dziele Koń, sparodiował – rzeźbę Jozefa Vacława Myslbeka, przedstawiajacą świętego Wacława na koniu, którą można podziwiać na Placu Wacława.
Rzeźbę Davida Cernego znajdziemy w pasażu Lucerna, koń jest odwrócony do góry nogami, jest martwy. A święty Wacław jakby nigdy nic siedzi na jego brzuchu .
Nie ma oficjalnego komentarza artysty na temat interptetacji dzieła, ale powszechna jest opinia, że artysta zawarł tu swoją krytykę wobec byłego prezydenta Czech Vaclava Klausa.
Adres. Pasaż Lucerna. Ul. Stepanska 61  ( wejście od Vaclavskiego namesti 38 lub Stepanska 1)

Sikający

Sikający, zlokalizowani na Małej Strianie tuż obok Muzem Franza Kafki. To dwóch mężczyzn o wzroście ok 210 cm, którzy oddają mocz do kałuży w kształcie Czech.  Tą rzeźbą, David Cerny chciał Uczcić wejście Czech do Unii Europejskiej. Czy to znaczy, ze Autor leje na UE? Nie ! Raczej, chciał oddać, że wejście do UE  jest przyjemne podobnie jak oddawanie moczu 🙂
Mariusz Szczygieł, postrzega to jako dowód na spory dystans do swojej historii Czechów, trudno się z nim nie zgodzić.
Adres. Muzeum Franca Kafki ul. Cihelna 2b

In Utero

Rzeźbę tą równie dobrze można by zatytułować hasłem: „Wróć do macicy!”.   Rzeźba w nowoczesnej, nieco kanciastej formie udaje ciężarną kobietę, do której wnętrza można wejść.
Ul. Dlouha

Wisielec

To wspomnienie Zygmunta Freuda, zawieszony wysoko nad ulicą może zostać niezauważony przez turystę. Jeśli nie wiemy czego szukamy i nie znamy adresu małe szanse, że go dostrzeżemy. Co robi Freud w Pradze? To nawiązanie do pochodzenia Freuda. Żydowski intelektualista z pochodzenia Niemiec, urodził się w miasteczku Pribor ( niem. Freberg), które dziś leży na ternie Republiki Czeskiej.
Co mówi nam artysta na temat Freuda?  Przypomina, że intelektualista skończył marnie, popełniając samobójstwo. Postać, przedstawiona przez Davida Cernego zachowuje się, jakby jej kres był bliski, jedną rękę niedbale trzyma w kieszeni drugą trzyma się drążka, jakby wszystko było jej jedno, jakby godziła się ze śmiercią.  Celem artysty było wzbudzenie dyskusji – na temat tego „jaką role będą odgrywać intelektualiści w XXI wieku” – Jak myślicie jaka?. Rzeźba wydaje się być sugestywną podpowiedzią
Adres. Skrzyżowanie ul. Skorepko z ul Husovą.

Franc Kafka

Ten artysta, nawet symbol narodowy potrafi przedstawić po swojemu, srebrna pocięta rzeźba która obraca się i składa w całość może być interpretowana dowolnie, jednak dla mnie to symboliczne przedstawienie tego jak artysta rozpada się na kawałki od środka i składa w całość wielokrotnie w czasie swego życia, bez gdy tworzy, przechodzi załamania i przezywa glorie.

Niemowlęta.

Słynne niemowlęta znajdziemy w dwóch miejscach na słynnej wieży telewizyjnej oraz w parku Kampa przed wejściem do Muzeum Kampa. Ich twarze przypominają automaty na monety. Pierwszy niemowlak, został zaprezentowany w Chicago w 1994 roku. Niemowlaki znajdujące się na wieży telewizyjnej powstały jako chwilowa instalacja z okazji roku Europejskiej Stolicy Kultury. Każdy z niemowlaków waży 190 kg. Jest ich dokładnie 10. Miały zostać zdemontowane po roku, jednak ze względu na pozytywny odbiór Prażan – zostały.
Adres. Ul/ Sovovych mlynu 2 wejscie do Muzeum Kampa

Quo Vadis

Gdzie tkwi sukces Davida Cernego? Potrafi bez patosu mówić o tematach ważnych, wzbudzając powszechne zainteresowanie.  Tym właśnie jest jego rzeźba postawiona w ogrodzie niemieckiej ambasady upamiętniająca  4000 obywateli Niemieckich z Niemiec Wschodnich, którzy w 1989 roku starali się o azyl  w Niemczech Zachodnich. Czemu trabant? Bowiem wielu azylantów uciekając porzucało swoje trabanty, symbole Berlina Wschodniego.
Adres. Amabasda Niemiecka ( tył ambasady) Mała strana

Embrion.

Adres. Ul Namesti Sv Anny ( niedaleko Mostu Karola)

Nogotyłki/ Wlazidupki

To jak nazwa wskazuje nic innego jak nogi i tyłki, ogromnych postaci, do których można się wdrapać po drabinie i zajrzeć w ich… tyłki! Po co? A no właśnie po to by poczuć dosłownie czym jest włazidupek, a jeśli fizyczne doświadczenie nam tego nie zwizualizuje to na pewno dosadnie to zrozumiemy oglądając video, które czeka na nas w tyłku. Video przedstawia karmiących się nawzajem prezydentów Vaclava Klausa oraz dyrektor Galerii Narodowej karmią się przy zapętlonej melodii Queenu „We are the Champions”’.

Adres. Galeria Futura, Holcekova 49, Prague 5.

Mięso

Czerwone samochody, zawieszone na haku które przypominają mięso, zdobią elewacje centrum sztuki współczesnej Meet Factory.

Adres. Meet Factory, ke Sklarne 15, Praga 5,

Inne prace davida Cerny

– rózowy Czołg

– Uczta Olbrzymów

Meet Factory.

Organizacja non profit, ufundowana przez Davida Cerny w 2001 roku. Skupiona na interdyscyplinarnej sztuce oraz edukacji związanej z sztuką współczesną. Mamy tu, teatr, galerię, muzykę na żywo, oraz lokum dla artystów. Na terenie Meet Factory, znajdują się 3 galerie, Kostka Gallery, Meet Factory Gallery oraz Wall Gallery.
Adres. 150 00 Praha- Smihov stacja Lihovar
To bardzo ciekawe miejsce, ale znajduję się na obrzeżach i w niedzielę wieczór, lepiej nie zapuszczać się tu samemu 🙂

INNE PODRÓŻE TEMATYCZNE , ŚLADEM ARTYSTÓW MALARZY LITERATÓW

Mam nadzieję, że podobał Wam się spacer śladem Dawida Cernego, jeśli tak, napewno spodobają Wam się też inne tematyczne spacery:

Podróż Śladem Salvadora Dali

Podróż Śladem Gustawa Klimta i Secesji Wiedeskiej

Podróż Śladem HunderWassera

Podróż Śladem Jane Austen

Podróż Śladem Tove Jansson po Helsinkach

Podróż Śladem Astrid Lindgren po Smalandii

This post has already been read 2734 times!

You Might Also Like