KULTURA ŚLADEM FILMU/SERIALU

Lista filmów i seriali, których akcja dzieje się w Anglii

8 stycznia 2019
filmy ktore krecono w anglii
Ponieważ do kultury angielskiej, literatury, kinematografii i krajobrazów wracam nieustannie, a dobre filmy są zawsze poszukiwane, a szczególnie już gdy na zewnątrz mróz bądź deszcz! Postanowiłam przygotować dla Was Wielką Bazę filmów i seriali o Anglii, która cały czas będzie się rozrastać. Teraz wszyscy możemy mieć ją zawsze pod ręką  i nieustannie móc do niej wracać. Przed Wami mini przewodnik po filmach, których akcja dzieje się w Anglii, której tło stanowi uroczy Angielski Krajobraz.To bardzo subiektywna lista, nie zależało mi na tym by umieścić tu wszystkie pozycje, ale te które uważam za naprawdę dobre. Dlatego nie znajdziecie tu Londyńskiego Bulwaru, który moim zdaniem jest fatalny, ani też Doriana Greya, który jak dla mnie jest zbyt mroczny i brutalny. Zanim stanie przed Wami goła lista pełna tytułów na zimowe wieczory, kilka moich refleksji. A później oddam w Wasze ręce podlinkowane do filmweb tytuły podzielone na okresy w historii.

Możecie też pominąć poniższe rekomendacje i przejść od razu do poleceń, chociaż radzę zostać 🙂

Najpiękniejsze filmy o Anglii . Moje ukochane!

Wśród wszystkich filmów ukazujących Anglię najdroższa mi jest oczywiście : “Duma i Uprzedzenie ” z 2005 roku, ( którą w ciagu kilku lat od jej premiery obejrzałam 32 razy!) uwielbiam również “Pokutę i Zakochaną Jane a z kategorii :ile razy nie leci tyle razy obejrzę : Holiday i “Dziennik Bridget Jones” , niezliczoną ilość razy widziałam ukochany mój film : “Miłość i inne nieszczęścia( nawet pisałam kiedyś o garderobie Jacky z Miłość i inne nieszczęścia!- tutaj post )
Pokuta filmy o Anglii

W jakich filmach można poczuć angielski klimat i zobaczyć najpiękniejsze krajobrazy?

Jakiś czas temu pokazała się kolejna ekranizacja Ivana McEvena ( autora Pokuty) – Na plaży w Chesil. Och, można tutaj poczuć osobliwy klimat Oxfordu lat 50 oraz przepiękne angielskie wsie, bardzo polecam!  Nowością jest również Hempstead którego akcja dzieje się w mało znanej dzielnicy na obrzeżach Londynu, która jest jedną z bardziej malowniczych. ( pisałam Wam o niej dawno temu tu  Dzielnica Hemstead) . About Time co po polsku nędznie zostało przetłumaczone na : Czas na Miłość, również jedna z tych ekranizacji, która zachwyca angielskim klimatem, ujęciami, atmosferą, nie łatwą ją zapomnieć. Wśród filmów z klimatem, ciężko pominąć “Dziewczyny z Kalendarza”.  Filmami o niewątpliwie bajecznym klimacie, po których kupujecie bilet w poszukiwaniu angielskich krajobrazów – jest niezwykły, wspaniały, bajeczny (!!!) “Osobliwy dom Pani Peregrin” oraz przepiękna produkcja Netflixa: “Stowarzyszenie miłośników literatury i placka z obierek ziemniaczanych”, za rekomendacje powinno wystarczyć, że po tym filmie, mimo, że nigdy szczególnie nie myślałam o Guernsey jako celu podróży gorączkowo zaczęłam sprawdzać wszystkie możliwe  budżetowe położenia! W tym miejscu NALEŻY wspomnieć serial : Poldark, sprawił, że Kornwalia, o której marzyłam od nastu lat, stała się z najważniejszym punktem na liście marzeń! I dalej utrzymuje, że lokacje filmowe, które udało mi się odwiedzić, są jednymi z najpiękniejszych miejsc jakie widziałam w życiu. ( spokojnie post na ten temat powstanie:)). Wśród filmów z magicznym klimatem i Anglią w tle, na pewno nie można zapomnieć o ekranizacjach powieści Frances Hodgson Burnett czyli: ”Tajemniczy ogród” i “Mała Księżniczka”.  

Historyczne, Kostiumowe filmy z klimatem.

Jeśli poszukujecie klimatu angielskich przedmieść oraz wiosek i lubicie kostiumowe strojem to wiele z ekranizacji Jane Austen Was zachwyci, chociaż, niektóre stworzone przez BBC są próba dla wytrwałych, bo trwają w odcinkach nawet 6 godzin!  Po co w tej materii warto sięgnąć? “Zakochana Jane”,  “Perswazje” , których akcja w większości dzieje się w Bath! Klasyka gatunku, czyli “Duma i uprzedzenie” z 1995 roku, z najważniejszym, najprzystojniejszym i najbardziej dumnym Panem Darcy w historii czyli Colinem Firthem. ( tak tym samym, które później celowo został zaangażowany do roli Marka Darcy w Bridget Jones) .  Jeśli kostiumowe filmy z pięknymi krajobrazami, to obowiązkowo ekranizacja wspaniałej powieści Charlotte Bronte ( bardzo polecam książkę!)  Jane Eyre oraz kultowa juz pełna wiatru na wrzosowiskach i magii z Yorkshire ekranizacja – Wichrowe Wzgórza koniecznie z 1992 roku. 
poldark gdzie kręcono

moja podróż śladem serialu „Poldark”

Filmy z Londynem w tle 
O tych pisałam Wam kilka lat temu i tutaj niewiele się zmieniło, oprócz kilku Bondów, które od tamtej pory nagrali. Z nowych pozycji, pokazujący przedmieścia Londynu jest : wspomniany wyżej: “Hempstead” , bardzo ładną opowiastką jest biograficzny film “Kot Bob i ja”, akcja dzieje się w biedniejszych częściach miasta. Klasyka świątecznego gatunku, tzn, nie ma świąt w Anglii bez “Love Actually”. Jeśli chcecie zobaczyć nieco inny Londyn, to dzielnicy skupiającej Bengalska i Pakistańską ludność traktuje filmBrick Lane”. O samej dzielnic pisałam miliony razy, bo to moja najukochańsza część Londynu .
Jeśli zaś chcielibyście poznać nieco subkulturę kiboli z lat 90 w Anglii, to “Hooligans” wyłoży Wam wszystko jak na tacy.  Wracając do milszych klimatów, zdecydowanie warto wrócić do ekranizacji Harry’ego Pottera, pewna ich rozgrywa się w Londynie ( o podróży śladem Harrego Pottera po Londynie, napisze Wam jeszcze w tym miesiącu) .
Seriale o Londynie
Jak klimat Londynu, no to konieczne są seriale: Tutaj obowiązkowo Sherlock. ( a jeśli te klimaty Was kręcą to zapraszam do Muzeum Sherlocka)
By poczuć klimat początku wieku i smutnej robotniczej części Londynu, a także nutę przepychu, warto zobaczyć serial opowiadający historię Domu Towarowego Mr.Selfridges. (tu więcej pisałam o Mr Selfridges, na świeżo pod wrażeniem serialu ). Jeśli Londyn, to oczywiście Netflix-owe dzieło i The Crown.
Ponieważ mogę tak bez końca, umówmy się, że temat będzie na bieżąco aktualizowany, a o dacie aktualizacji, będę pisała na górze posta. W końcu lista filmów z Anglią w tle powiększa się nieustannie, nie ma więc co się ograniczać! Teraz zapraszam Was do filmowej listy, dajcie znać czego Wam tu brakuje? Co Wy dopisalibyście do listy filmowo serialowych zachwytów związanych z Anglią ? (Irlandia i  Szkocja została pominięta celowo, to osobny temat!)
Przed Wami lista, która będzie aktualizowana cyklicznie! Czekam kolejne wspaniałe ekranizacje!

LISTA FILMÓW I SERIALI Z ANGLIĄ I LONDYNEM W TLE:

Seriale z Anglią ( Londynem ) w tle

Filmy o Anglii z wcześniejszych czasów

gdzie krecono pokute

Anglia Regencji: ( Ekranizacje Jane Austen) wybór najlepszych

Filmy o Anglii Wiktoriańskiej:

Późniejsze filmy z Anglią w tle:

Filmy o Angli w czasie II Wojny Światowej:

Współczesne filmy o Anglii:

Symbole Angielskiej kinematografii wydaniach wieloodcinkowych:

Ekranizacje powieści Jane Austen oraz filmy związane z Jane

 

Dajcie znać, jak Wam się podoba lista, czym Was zaskoczyłam i które z filmów są Waszymi ulubionymi?
pozdrawiam ciepło
Jess
*wszystkie zdjęcie angielskich krajobrazów pochodzą z naszego tripu po Południowej Anglii

This post has already been read 96987 times!

You Might Also Like