SLOW LIFE WARSZAWA

Co zobaczyć na Bielanach? Pomysł na niedzielny chillout.

20 października 2019

Mieszkam w Warszawie od 5 lat, a ciagle jeszcze zdarzają się miejsca, w ktorych nigdy nie bylam. Bielany obiecywałam sobie od dobrych 3 lat, zawsze wypadało coś innego. Wczoraj wreszcie tu dotarlismy, a stara dzielnica Warszawy okazała się uroczym miejsce, idealnym na weekendowy powolny spacer. Jeśli więc szukacie pomysłu gdzie się udać, jedźcie na Bielany. Przed Wami mini przewodnik co zobaczyć, gdzie zjeść i gdzie spacerowac.

Na Bielanach poczujemy sie jak w malym miasteczku, daleko id metropoli. Wystarczy wybrac spacer wlasciwymi uliczkami, a szybko poczujemy sie jak na wczasach wsiąkając w kurortowym klimacie dzielnicy.

Lampy gazowe na Bielanach

Bielany znane są z piosenki o starej karuzeli i… Gazowych lat, ktore utrzymaly sie tu od lat 30 XX wieku. Znajdziemy je na 3 ulicach, jednoczesnie dwie z nich są tez najpiekniejszymi w okolicy. Mowa oczywiscie o ulicy Platniczej i Szaflarskiej oraz Ceglowskiej. Do niedawna zapalane byly przez latarnika, ktory zapalal je gdy tylko nadciąga l zmierzch i gasil rano, aktualnie latarnie niestety zapalaja sie automatycznie.

Zdobycz Robotnicza.

Bielany to miks domkow jednorodzinnych, willi, zabudowy osiedli robotniczych i blokowisk, blisko tu tez do lasu bielanskiego. Ten miks ma swoj klimat. Bedac tu warto przespacerowac sie po osiedlu robotnicznym budowanym w latach 1926-32 zwany „Zdobycz Robotnicza”, zwiazane z PPS (Polska Partia Socialistyczna) wybudowane na pustych terenach pwlasciwie pod Warszawa. Na plotach willi przy uliczy Platniczej jest wystawa, gdzie na kilku zdjeciach mozemy przesledzic historię przebudowy dzielnicy.

Gdzie spacerować po Starych Bielanach

Osiedle rozciaga sie na kilka ulic, ktore dzis stanowią n as jpiekniejsze trasy spacerowe, są to ulica: Przybyszewskiego, Platnicza, Kleczewska, Plac Konfederacji i Shroegera.

Pierwotnie miały być to domki dla rodzin robotniczych, jednak koszt przerósł możliwości finansowe tej grupy spolecznej i pozwolić na nie mogli sobie tylko zamozniejsi.

Plac Konfederacji

Plac Konfederacji, to punkt centralny, w którym warto przysiąść by napić się kawy lub zjeść lunch. Słynnym na Bielanach miejscem jest urocza knajpka Cafe de Poste

Uroku Placu Konfedeacji dodaje sklep z antykami, mozna sie zapatrzec na te wszystkie vintage cudenka.

Cafe de Poste
Takie skarby czekają na wystawie

Naprzeciw placu Konfederacji znajduje się kościół z dzwonnicą w brutalistycznym stylu, co jest ciekawym urozmaiceniem okolicy.

Brutalistyczna Dzwonnica

Dom Kory i Krystyny Sienkiewicz

Przy ulicy Platnicznej, znajduję się dom Kory, o czym przypominam tablica pamiatkowa oraz neon upamietniajacy artystkę. Na końcu ulicy znajduję się z kolei dom Krystyny Sienkiewicz, w którym dziś znajduję się bardzo ciekawa restauracja, z tradycyjną polską kuchnią i ciekawym wnetrzem.

Dom Kory
Neon upamietniajacy Korę
Restauracja utworzona w domu Krystyny Sienkiewicz

Kontynuujac spacer kolorowymi uliczkami willowymi, warto zatrzymac sie na kawę w urokliwym miejscu o nazwie Roslina, pelnym zielonych roslin wyposazonym w uroczy niewielki ogrodek.

Roslina

Czuje, ze po tym milym pierwszym spotkaniu jueszcze nie raz wroce na spacer po Starych Bielanach.


Dobrej niedzieli!

This post has already been read 207593 times!

You Might Also Like