Co roku z okazji urodzin, zabieramy się nawzajem w różne miejsca, które są nam drogie. W zeszłym roku, spełniłam jedno ze swoich największych ( podróżniczo literackich) marzeń – podróż śladem Astrid Lindgren do Smalandii, o tym jak wielkie emocje towarzyszyły tej podrózy pisałam Wam tutaj-> Jestem dzieckiem z Bullerbyn. Dziś zapraszam Was na praktyczny post jak to zrobić samemu. Ile to kosztuje, jak to zorganizować. Przed Wami 5 miejsc w Smallandii, gdzie spotkacie Astrid Lindgren i miejsca związane z jej powiesciami!
Gdy zwyczajnie w świecie jest się kompletnie zakochanym w Szweckim krajobrazie, na dźwięk słów Smalandia, dostaje się od razu gęsiej skórki- przynajmniej ja tak mam. Jeśli istnieje w Was choć trochę wrażliwości dla północnego piękna, to wybierając się w tą trasę skończycie tak jak ja – przyklejeni do szyby na wiele godzin, „polując” na czerwone domki, morze czerwonych szwedzkich domków osadzonych w sielskim krajobrazie!
Jak przygotować się do podróży śladem Astrid Lindgren? – co przeczytać przed podróżą
O książkach, które warto przeczytać przed podróżą do Szwecji mówiłam tu w moim vlogu.
Dodatkowo, podróżując śladem Astrid Lindgren warto przeczytać jej listy, wspomnienia, książkę o je rodzicach, a także wrócić do swoich ulubionych powieści dziecięcych tej autorki. W moim przypadku „Dzieci z Bullerbyn” oraz Pippi Pończoszanki. Bez wątpienia jednak, jeśli macie przeczytać tylko jedna książkę przed tą podróżą, niech to jest biografia Astrid Lindgren. Opowieść o życiu i Twórczości. autorstwa Margareta Stromstedt.
Poniżej lista książek związanych z Astrid:
-
Astrid Lindgren. Opowieść o życiu i Twórczości. autorstwa Margareta Stromstedt.
-
Dzieci z Bullerbyn
-
Pippi – wszystkie części
-
Samuel Augst z Sevedstorp i Hanna z Hult – napisana przez Astrid o jej rodzicach
O Astrid jest napisanych zostało trochę innych książek, jednak skupiają się one bardziej na jej życiu po opuszczeniu Smalandii, lepiej więc przeczytać je jadąc w podróż śladem Astrid po Sztokholmie. Do tego tematu jeszcze wrócę, w innym poście.
Warto również zobaczyć film, który aktualnie leci w Kinach : Młodość Astrid Lindgren.
PRAKTYCZNIE:
Jak zorganizować podróż w te miejsca?
Zacznijmy od tego, że zorganizowanie podróży Śladem Astrid Lindgren wymaga od nas, pewnych poświęceń. Niestety nie ma tu w pobliżu lotniska, z którego bezpośrednio zabierze nad bus ( jak w przypadku Doliny Muminków). Najbliższe lotnisko obsługujące tanie linie lotnicze to Sztokholm Skavsta, które tak naprawdę od stolicy Szweckiej znajduje się ponad półtora godziny drogi, a de facto leży w Nykkoping. Stąd, jeśli chcemy odwiedzić miejsca związane z Astrid Lindgren, musimy dostać się do gminy Vimmerby.
Jak dostać się/ dojechać do Vimmerby?
Nie będę Was oszukiwać – najłatwiejszym i wcale nie najdroższym sposobem na dostanie się na miejsce jest samochód, który można wypożyczyć na lotnisku ( to droższy sposób) i ( uwaga!) na stacji benzynowej! Pierwszy raz spotkałam się z taką opcją i pewnie nie dowiedziałabym się o niej, gdyby nie fakt, że coś stało się z naszą rezerwacją na lotnisku i okazała się, że nie mają dla nas samochodu, a ja zdesperowana płaczliwym głosem powiedziałam panu z wypożyczalni, że musi nam pomóc bo przyjechałam tu spełnić dziecięce marzenia by zobaczyć Bullerbyn! Może to kobiece łzy, a może wspólne zamiłowania literackie, a może Szwecka duma z Astrid kazała mu polecić nam konkurencje 🙂 Tym sposobem Pan z wypożyczalni rozrysowałam nam mapkę i pokierował do stancji benzynowej za miastem. Dzięki, czemu ja mogę teraz Was tam odesłać. Stancja znajduje się na obrzeżach Nykkoping, zaraz obok centrum handlowego z poniższego zdjęcia:
Przy okazji, warto pamiętać, by zaopatrzyć się na drogę. Szwecja jest droga i zakupy w supermarkecie to nieodłączny element żywienia! Obok Supermarketu jest również szwedzka sieciówka z Burgerami – moim zdaniem – najlepsza na świecie. MAX !
Jeśli mimo wszystko mielibyście problem z dojazdem do stacji TANKA, poniżej mapka, polecam dojechać z lotniska busem do głównego dworca autobusowego i stamtąd na nogach podejść do stacji benzynowej, pózniej uda się na zwiedzanie niewielkiego, ale miłego miasteczka.
JAK DOJECHAĆ DO VIMMERBY?
Poniżej mapka trasy, z zaznaczonymi obiektami oraz zbliżenie na Vimmerby i okolice. Mam nadzieję, że teraz wszystko stanie się dziecinnie łatwe?
5 miejsca w Smalandii, które trzeba odwiedzić podczas podróży tropem Astrid Lindgren
Skoro kwestie praktyczne mamy juz załatwione czas na najważniejsze! gdzie są te miejsca, jak je rozpoznać, co tam robić i ile kosztują wejścia, a także kiedy najlepiej zorganizować taką podróż?
1. Miasteczko Vimmerby
Jeśli szukacie prawdziwego Bullerbyn, takiego, które zainspirowało Astrid Lindgren do stworzenia klimatu jej powieści, musicie odwiedzić Vimmerby. To miasteczko w Smalandii, w którego granice wchodzi Nas – niegdyś wioska,(dziś dzielnica miasteczka) w której żyła Astrid Lindgren. Od niedawna znajduje się tu również Astrid Lindgren World tematyczny Park rozrywki, w którym odnajdziemy wszystkie miejsca i bohaterów z jej powieści. Co robić w Vimmerby? Co warto tu zobaczyć?
->rzeźbę Astrid Lindgren na rynku
->zabytkowy ryneczek
->ulicę Skorgatan
->kościół, za którym znajduje się cmentarz, gdzie została pochowana Astrid Lidgren ( tutaj znajdziecie namiary na grób)
Warto zwrócić uwagę na nazwy ulic, które wzięły swoją nazwę od tych wymyślonych przez słynną pisarkę. Mamy tu więc ulicę Awanturników czy Skorgatan ( którą możemy podziwiać w minaturze w Astrid Lindgren Word)
2. Nas – Dom Astrid Lingren
Nas to dziś część miasteczka Vimmerby, niegdyś była to mała wioska nieco od miasta oddalona. To rodzine strony Astrid, to tu znajduje się jej dom, tutaj wychowywała się i spędziła swoje dzieciństwo.Obiekt jest ogrodzony i nie można zobaczyć domu autorki bez zakupu biletu, uprawniającego do wejścia na obiekt, który tematycznie poświecony jest autorce. Mamy tu niewielkie ( ale bardzo dobrze zorganizowane) muzeum poświęcone jej życiu i twórczości, w którym zapoznamy się z historią jej życia, zobaczymy zdjęcia jej rodziny i samej Astrid z czasów młodości, a także poznamy wiele ciekawostek.
Po wyjściu z muzeum trafimy do pięknego ogrodu, w którym spokojnie można spędzić długie godziny wylegując się na trawie, czy spacerując zadbanymi, ale swojskimi alejkami. Ciężko jednak zachować spokój, gdy chodzi o szanse zobaczenia domu Astrid ! Skracając spacerowe trasy, trafiamy pod domek bohaterki. Tu wszystkich bardziej sentymentalnych może najść spora zaduma. Jesteśmy oko w oko z miejscem, do którego autorka wracała za każdym razem, Możemy oczyma wyobraźni zobaczyć pisarkę siedzącą na schodach werandy, czy jako dziecko biegającą dookoła.
Do domku można wejść, trzeba jednak zapłacić za zwiedzanie z przewodnikiem, które odbywa się w grupach językowych o konkretnych godzinach, o to należy zapytać w centrum Astrid Lindgren, w muzeum. Dostępny jest przewodnik w języku Szwedzkim, Niemieckim i Angielskim.
Warto pamiętać, że przez całe swoje życie Astrid Lindgren żyła skromnie, mimo światowej sławy niewiele zmieniło się w jej codzienności, jedynym luksusem na jaki sobie pozwoliła, było wykupienie na własność domu z dzieciństwa, w którym się wychowywała – Nas w Vimmerby.
Adres:
Astrid Lindgren Museum
Prästgårdsgatan 24, 598 36 Vimmerby, Szwecja
Informacje o cenie biletów i godzinach otwarcia
Biografia Astrid. Opowieść o życiu i Twórczości
3.Kathult. ( dla Fanów Emila)
To gospodarstwo, które było lokacją w filmie o Emilu z 1971 r.
Dla fanów Emila to wielka gratka, bowiem wszystko tutaj jest tak jak w opowieści i na filmie mamy stolarnie z drewnianymi ludzikami, jest tez Trisbudka, gdzie wiadomo co Emil wyczyniał 🙂 Jeśli nie znacie historii Emila warto nadrobić!
Jadąc od strony wzgórz Pelarne do Vimmerby, można powtórzyć trasę Emila, który jechał na targ do Vimmerby i podziwiać sielskie pola Smalandii.
4. Astrid Lindgren’s World
To tematyczny park rozrywki, w którym znajdziemy wszystkie miejsca związane z dziecięcymi powieściami Astrid Lindgren. Pierwotnie był to miniaturowy park zabaw zbudowany przez kilku ojców z Vimmerby dla swoich dzieci, z czasem został rozbudowany, aż osiągnął dzisiejsze wymiary parku rozrywki, szczegółowo odwzorowującego WSZYSTKIE miejsca z powieści autorki.
Jeśli kochaliście Dzieci z Bullerbyn znajdziecie tu miniaturkę Sevedstorp miejsca związana z Braćmi Lwie serce, ale przede Wszystkim Wille Śmiesz-notkę Pippi Pończoszanki! To jedyny tego typu park rozrywki na świecie.
Ale o nim więcej napisze Wam w osobnym poście, zbyt wiele tu atrakcji, by zawrzeć je w jednym miejscu.
Adres:
Ceny biletów: ok. 150 zł os dorosła
otwarte od wiosny do końca września
Astrid Lindgren’s World
598 85 Vimmerby, Szwecja
Ceny biletów oraz godziny otwarcia tu
5. Sevedstorp. – Prawdziwe Bullerbyn
Jeśli Dzieci z Bullerbyn – to również Wasza ulubiona książka, to właśnie to miejsce rozczuli Was najbardziej. Dla mnie był to niesamowicie wzruszający moment. Stałam tam jak wryta naprzeciwko trzech ( doskonale znanych mi) domków, które moja wyobraźnia odtwarzała setki razy. Prawdziwe Bullerbyn naprawdę istnieje! O ile Nas to dusza i esencja Bullerbyn, to tu Astrid Lindgren dorastała, bawiła się i klimat swojego dzieciństwa przeniosła do swoich opowieści, o tyle Sevedstorp jest właśnie zewnętrznym odzwierciedleniem Bullerbyn – mamy tu 3 znane nam doskonale z opowieści domki. Olego oraz Lisy, Bossego i Lessego, a także Britty i Anny .
To tu mieszkał dziadek Astrid Lindgren, ojciec Samuela Augusta, ojca Astrid. Astrid poświęciła temu miejscu nieco uwagi w swojej książce na temat jej rodziców: „Samuel Augst z Sevedstorp i Hanna z Hult”
To miejsce ma w sobie taką magie, że przyznam szczenie, nie potrafiłam ruszyć się z miejsca, stałam jak słup soli wpatrując się w te nie symetryczne, swojskie drewniane płotki, wcale nie idealne, nieco podstarzałe domki i płakałam ze wzruszenia!
Doświadczając niesłychanego uczucia, bycia częścią literackiego świata, który był mi tak drogi.
Jest to również miejsce, gdzie kręcono film o dzieciach z Bullerbyn w latach 80. Jeśli więc oglądaliście ekranizacje przyjazd tu odtworzy Wam dokładnie obrazy z dzieciństwa.
Dojazd:
z Vimmerby to około 15 km Sevedstorp jest tuz obok wioski Pelarne
Adres:
Sevedstorp
57030 Mariannelund
https://www.astridsbullerbyn.se/
A Sztokholm?
W Sztokholmie trzeba zrobić sobie odrębny spacer śladem autorki, miejsc jest naprawdę wiele, dlatego, ten temat szerzej w innym poście.
Gdzie spać?
Przed Wami kilka klimatycznych miejsc, znalezionych na booking.com – gdzie macie zniżkę 50 zł na pierwszy nocleg.
Bądź ARBNB – gdzie dorzucam Wam 100 zł do pierwszego noclegu
Apartment in central Vimmerby
Nyrenoverat gästhus i småländsk idyll.
A teraz czas na Waszą podróż!
Mam nadzieję, że podsunęłam Wam gotowy pomysł jak spędzić następne lato. Jeśli macie jakiekolwiek pytania piszcie! Chętnie pomogę Wam zorganizować taka podróż.
pozdrawiam ciepło
Jess
This post has already been read 24355 times!