W grudniowe wieczory, gdy grypeks przywiazał mnie do koca i nie chciał puścić, przypadkiem trafiłam na Netflixie na serial „Outlander”, którego akcja dzieje się w malowniczej Szkocji. Nie bede was zwodzić, to nie była miłość od pierwszego odcinka (byc może dlatego ze odpaliłam go zaraz po drugim sezonie The Crown…), ale juz przy drugim, wiedziałam, że nie odejdę od ekranu! Przede wszystkim ze względu na szkockie krjobrazy, no dobra i trochę też z powodu filmowego Jamiegiego, Frasera czyli (Sam Heughan), chwile póżniej do listy argumentów dołączyła historyczna fabuła i niezwykła, silna kobieca postać jaką jest Clear Randall (Caitriona Balfe). Outlander, kręcony był na trasie naszej podróży dookoła Szkocji, z przed prawie 3 lata, która odbywaliśmy w Wielkanoc (o czym pisałam wam tu link). Nigdy nie miałam okazji szerzej opowiedzieć o Szkockiej podróży, a teraz z powodu Outlandera, o niczym innym nie mogę myśleć ani mówić! Dlatego zapraszam Was na przewodnik po miejscach, w których kręcono serial. Uwaga istnieje ryzyko, że zapragniecie wyjechać tam jak najszybciej!
Jeśli lubicie podróże śladem filmów, seriali i książek, zapraszam Was również na mojego youtuba TRYALTERNATIVE BY JESS
Krótkie wyjaśnienie
Żeby była jasność byłam w Szkocji, zanim ten serial powstał, ale miałam okazję zobaczyć większość miejsc ( za wyjątkiem zamków), które pokazywane są w filmowej fabule, być może dlatego mam tyle frajdy gdy słyszę – „wyruszamy do Inverness”, albo jutro będziemy w „Fort Wiliam” i automatycznie odtwarzają się w mojej głowie obrazy. My tak naprawdę ruszyliśmy tam by podziwiać naturę oraz zobaczyć trasę Harrego Pottera z Howard Expres, ale o tym innym razem..
Outlander, szkocka magia
Nie potrafię nic robić połowicznie, nawet jak oglądam serial, to cała jestem wsiąknięta w świat niczym bohaterowie, po kilku odcinkach, nie mogłam przestać, pobiegłam po mój szkocki koc (nie! nie ten polarowy, prawdziwy z wełny:)) przewiązałam się pasem skórzanym i wystylizowana na szkockiego wojownika, dopiero wówczas mogłam oglądać dalej:) ( o zamiłowaniu do kostiumów pisałam w poście: dlaczego przebierane imprezy są lepsze od nie kostiumowych). Po pierwszym sezonie, przeczytałam pół szkockiej historii z internetu oraz sprawdziłam wszystkie miejscówki, gdzie kręcono film i które odnoszą się do historycznych miejsc, a póżniej, nie było odwrotu, odpaliłam swoje zdjęcia ze Szkocji i nie wiedzieć kiedy powstał ten post, w którym raz jeszcze odwiedzam te miejsca, ale tym razem z historyczną wiedzą i klimatem szkockiej legendy i fantazji. Chodźcie ze mną w podróż po Highlands’ach! Jednych z piękniejszych miejsc jakie w życiu widziałam, zaraz po Norweskich Fiordach (Nordkkap) oraz Islandzkich zielonych dolinach (link) .
O serialu kilka słów wprowadzenia
Outlander, to opowieść o kobiecie Clair Randall, angielskiej sanitariuszce, która po drugiej wojnie światowej, odnajduje swojego męża i próbują na nowo odbudować małżeństwo po latach rozłąki. Wyjeżdżają wspólnie w podróż po Szkocji by odnaleźć się na nowo. Clair podczas jednego z samotnych spacerów, w dniu pogańskiego święta zmarłych – Samhain – znajduje się w celtyckim kamiennym kręgu Craig na Dun, dotykając wielkiego menhiru przenosi się w czasie do 1743 roku, w samo centrum wydarzeń politycznych i waśni szkocko angielskich. Tu poznaje Jamiego Freisera, rudowłosego przystojnego mężczyznę i razem z nim walczy o Szkocję i Szkocką niepodległość. Jako historyk znałam szkocką historie, może nie dogłębnie, ale wiedziałam jak odrębny jest to kraj i jak mało łączy go z Anglią. Mimo to po serialu, oraz ponownej lekturze historycznych podręczników, jak nigdy wcześniej czuje szkocką solidarność i odczuwam wielkie zrozumienie dla ich tradycji i kultury.
Skrócona historia Szkocji
Dla tych, którzy nie znają historii warto przypomnieć, że historia Szkocji i Anglii, to ponad 800 letnie dzieje walk i prób uciemiężenia, nie ma tu jedność i zgodny, nie ma wspólnych tradycji ani kultury. Szkoci wywodzą się od Celtów, a ich odrębność sięga początków 2 tysiąclecia przed naszą erą, utrwalone kolejnymi wydarzeniami w historii, jest to teren którego nie zdołali podbić Rzymianie, a więc nie zromanizowany, prze kolejne wieki kształtujący się w odrębny indywidualny sposób, nie kompatybilny z Angielską tradycją i kulturą. Ostatnim zrywem walki o niezależność było trzecie powstanie Jakobickie (zwolenników, króla Jakuba Stuarta, Szkota z pochodzenia oraz katolika), po nieudanej próbie zakończonej tragiczną bitwą pod Culloden w 1746, Szkocji narzucono całkowite posłuszeństwo, tłamsząc kulturę i tradycje szkockich klanów. Zabraniając używania języka galicyjskiego, noszenia kiltów, oraz rozbijając klanowe tradycje pielęgnowane od setek pokoleń, przesiedlając górali z Higlandsów, niszcząc dorobek wielu wieków. Świadoma tych historycznych faktów Clair pragnie zapobiec tragedii czy jej się uda zmienić bieg historii? Tego musicie przekonać się sami. Ostrożnie tylko, bo po kilku odcinkach tak ja zaczniecie wertować oferty wizzaira i planować kiedy wyruszycie samotnie w podróż by odkryć bajeczne higlandsy i wejść w krąg kamieni Creig na Dun!
Przewodnik szlakiem Outlandera.
Tak naprawdę zrobiłam ten przewodnik w równej mierze dla siebie jak i dla Was, cześć z tych miejsc udało mi się odwiedzić, typowych jednak miejscówek filmowych jak krąg kamieni, pole bitwy, ogród ziołowy, muzeum folkloru oraz zamek imitujący Castel Leoch nie, chciałam mieć to wszystko pod reką, gdy ruszę jeszcze raz do Szkocji, a jednocześnie pragnęłam pomnieć sobie przepiękne widoki na Hidglansy, które nas spotkały po drodze. A wiec a hoj przygodo!
Inverness.
To tu zaczyna się cała historia i nieustannie jak bumerang powraca w te strony, w okolicach Inverness znajdują się celtykie kamienie, oraz pole bitwy Culloden, samo miasteczko pokazane jest wielokrotnie, zarówno w latach 40 XX wieku jak i 200 lat wcześniej. Dziś to jedno ze słodszych miejsc, oferujące malowniczo położone nad rzeką puby oraz kamienną zabudowę, dodającą klimatu tym okolicą. Będzie to doskonałe miejsce by zaczać podróż szlakiem filmowym.
Współczesne Invernes nie grało jednak w filmie, jesli chcecie zobaczyć prawdziwe historyczne miasteczko, ruszcie do Falkland w Fife,które stanowi filmowa lokalizację miasta. Tutaj możesz rozpoznać znajomy przytulny wygląd pensjonatu pani Baird’s w The Covenanter Hotel, stojąc przy fontannie Bruce’a, gdzie Frank jest świadkiem ducha Jamie patrzącego na Claire w pierwszym odcinku, Campbell’s Coffee Shop jest po drugiej stronie ulicy lub dalej przy ulicy znajduje się Fayre Earth Gift Shop, który stał pod sklepem ze sprzętem i artykułami firmy Farrell.
Krąg celtyckich kamieni Craig na Dun.
Niestety nie miałam okazji zobaczyć ich osobiście (jeszcze!) ale znajdują się nieopodal Inverness na południe, Mapa google równiez rozpoznaje ta nazwę, ale internet głosi, że lokalizacja filmowa ma inne miejsce, Rannoch: Craigh na Dun Film Site for the Stones in Outlander, Jeśli wpiszemy to w Googla Maps, wyświetli nam się miejsce na południe od Fort Wiliam, jak na poniższej mapie. Mówi się, że pobliskie Clava Cairns były inspiracją dla tej historii. Warto je odwiedzi i poczuć mistyczną atmosferę. Jest też wiele innych tajemniczych celtyckich kamiennych kregów, które warto odwiedzić:
Pole Bitwy Culloden z 1745 Culloden Moor
Wielkie bagniste wrzosowiska, które pamietają kres Szkockiej tradycji, na wschód od Inverness, można przycupnąć i zadumać na wrzosowisku nad szkocką tragiczną historią..
Możesz dowiedzieć się więcej o wydarzeniach poprzedzających bitwę pod Culloden, w trakcie i po bitwie pod Culloden w nagradzanym Culloden Battlefield Visitor Center z ekscytującą interaktywną wystawą, wciągającym filmem i trasą bitwy.
Fort Wiliam.
Dziś to ruchliwe miłe miasteczko, które jest świetna bazą wypadową w okoliczne trasy spacerowe, m .in do Ben Nevis, najwyższego szczytu Wielkiej Brytanii, widoki rozpościerające się dookoła potrafią wbić w ziemię. To również świetne miejsce by ruszyć w trasę śladami Harego Pottera ale o tym innym razem. Tu w Outlanderze, pojawia się Fort, w którym spotykają bohaterów różne tragedie.
Oban.
To jedno ze słodszych miasteczek, jakie zobaczylismy na sojej szkockiej trasie, to równiez jedno z miejs, w któryc kręcono sceny filmu. Tereny lasów, wokół miasta dają scenerię do scen, w których Clair poszukuje ziół, a także okolic wyimaginowanego Castel Leoch. Szczególnie istone są okolice parku Pollock Country Park.
Loch Lemond
Po drodze z Oban na północ można podziwiac zadziwiające widoki Jeziora Lemond oraz widok na górzyste tereny, widoki, które pojawiają się w serialu.
Korzystając z okazji w Tarbet możesz wysiąść z samochodu i wyruszyć na krótki rejs, aby docenić piękno tego słynnego jeziora i podziwiać panoramiczne widoki Highlands. Podróżuj przez góry do zamku Inveraray. Ten imponujący dom rodzinny Campbell z czterema stożkowymi wieżami został zbudowany w latach 1746-1789. Zatrzymaj się w zamku Kilchurn nad brzegiem jeziora Loch Awe. Kontynuuj jazdę do Oban na zachodnim wybrzeżu i odwiedź destylarnię Oban, aby zobaczyć, jak whisky jest destylowana i wypróbuj ją na końcu wycieczki. W końcu to trunek, który leje się strumieniami w opowieści.
Glencoe
Jesli podróżujez z południa to bezpośrednia droga do Inverness zabierze Cię przez Glencoe w kierunku Fort William. To romantyczna trasa, oferująca magiczne połączenie rodzimych kaledońskich lasów sosnowych, lśniących jezior i urokliwych wrzosowisk. Możesz nie być w stanie czerpać radości z jazdy konnej, jak niedawno poślubiona Claire i Jamie po ślubie, ale po drodze można podziwiać malownicze krajobrazy i wspaniałą przyrodę.
Będąc w okolicy miej oko na legendarnego i nieuchwytnego potwora z Loch Ness. Potwór z Loch Ness jest w powieści nazywany koniem wodnym. Będziecie świadkami wspaniałych ruin zamku Urquhart, położonego na skalistym półwyspie, na samym brzegu jeziora. Możesz także zabrać się do pobliskiej wioski Beauly. Jest związany z klanem Fraserem z Lovat, z którego Jamie schodzi. Tutaj możesz także odwiedzić spokojne ruiny Beauly Priory, gdzie Claire spotyka się z Maisri, widzącym.
Wioska McKenzeech – Folk Museum
Wracaj z Inverness na południe przez szkockie wyżyny do tętniącego życiem Edynburga. Będziesz mieć znakomitą okazję zobaczyć lokalizację filmowania z Outlander, czyli The Highland Folk Museum, które w sezonie pierwszym odegrało wioskę Mackenzie. Highland Folk Museum przedstawia warunki domowej pracy wcześniejszych mieszkańców Highland. Tutaj możesz dowiedzieć się, jak żyli przodkowie szkockich górali, jak budowali swoje domy, uprawiali ziemię oraz w co się ubierali.
Fikcyjny Zamek Leoch ( Zamek Doune)
Godzinę drogi od Edynburga znajduję się fikcyjny Zamek Leoch, w rzeczywistości to wspaniały zamek Doune, w pobliżu Zamku Stirling. Odgrywa wiodącą rolę w filmie zastępując fikcyjny Castle Leoch – będący domem dla Columa MacKenziego i jego klanu
Wracając do Edynburga możesz się zatrzymać w mieście Culross w Fife. Wybierz się na spacer po mieście i odkryj klimat XVIII wiecznego miasteczka, cofnij się w czasie dzięki brukowanym uliczkom i alejom inspirowanym XVIII wieku. Co ważne jednak, ukrywa się tu kolejna filmowa miejscówka, ziołowy ogród Clair. Można go odnaleźć za imponującym zabytkowym pałacem Culross. Malowniczo położona wioska Culross, nad brzegiem rzeki Forth niedaleko Edynburga w Otlanderze pojawia się jako Cranesmuir – gdzie żyją Geillis Duncan i jej mąż Artur.
Zamek Lallybroch, Midhope Castle – Outlander’s Lallybroch
W rzeczywistści zamek o tej nazwie nie istnieje, jest tworem wyobraźni genialnej autorki powieści na podstawie, której tworzono „outlandera” Diana Gabaldon, zdjęcia do filmu kręcono w Midhope Castle. Położony na dużej posiadłości Hopetoun Zamek Midhope jest miejscem fikcyjnego Lallybroch, rodzinnego domu postaci Jamiego Frasera. Zamek Midhope pochodzi z XV wieku i choć jego wnętrze jest stosunkowo nieuszkodzone, zamek jest jednak opuszczony.
Hopetoun House
Pościadłości Hopetoun w okolicach Edynburga, to jedna z ważniejszych miejscówek filmowych, na terenie rozległej posadłości odnajdziemy, pałac księcia Sandringham oraz Lallybroch, W prawdziwym życiu Hopetoun House jest własnością Adriana, Marquis z Linlithgow. Dom jest otwarty dla publiczności w lecie.
Glasgow.
Mimo, ze nie pojawia sie pod ta nazwą w filmie, to tu, nakręcono scenę spontanicznych oświadczyn, na Gregore Squere.
W skrocie co jest czym?
Filmowe nazyw kontra rzeczywistość Szkocji
Okolice Edynburga:
-
Rezydencja Księcia Sandrighmana – Hopetoun House, Edinburgh
-
Lallibroch – Midhope Castle w posiadłościach Hopetoun
-
Zamek Laoch – Zamek Duone w okolicach Edynburga
-
Wioska McKenzee – Highland Folk Museum
-
Cranesmuir, wioska Geillis Duncan – w rzeczywistosci wioski Culross, Fife
Okolice Inverness:
-
Inverness- w filmie odgrywane przez miasteczko Falkland
-
Więzienie Wentworth – Linlithgow Palace, West Lothian
-
Blackness Castel – Fort Wiliam
-
Creig na Dun – Celtyckie kamienie pod Inverness, google
-
Coluden Moor – równiez pod inverness filmowa lokalizacja ta sama
Nie ukrywam, że znów zatęskniłam za Edynburgiem i chętnie przebiegłabym się po Highlandsach, No cóż, nigdy dotąd nie byłam w Aberdeen może czas to zmienić? I odwiedzić jeszcze raz Inverness by wejść w Krag Craid na Dun? Myślę, ze to dobry pomysł.
pozdrawiam cepło
Jess
Ps. nie przypuszczałam, że to kiedyć napisze, ale niezwykły Szkot w kilcie -Jamie Fraser, zastapił w moim sercu miejsce zimnego angielskiego dżentelmena jakim był Mr Darcy. Goodby Mr Darcy 🙂
Zdjęcia, filmweb. oraz moje oraz moich przyjaciół z bloga Na Putu, ze Szkocji.
This post has already been read 121882 times!