Jeśli widzieliście w Wiedniu juz główne atrakcje, a zostało Wam jeszcze troche czasu na zwiedzanie i nie wiecie co z nim zrobić, bądź potrzebujecie przerwy od pięknych cesarskich i secesyjnych atrakcji, mam dla Was radę.Zapraszam Was na spacer jedną z moich ulubionych tras. Będzie troche bardziej swojsko i mniej turystycznie, a my zapuścimy się na spacer niczym Wiedeńczyk, powolutku rozglądając się nad kanałem Dunajskim, obserwując street art, a także użytkowe dzieła HundertWasser i Otto Wagnera. Po drodze pokaże Wam też kilka innych perełek, obiecuję będzie inspirująco!
Poniżej pomocnicza mapka, która powinna pomóc ogarnąć naszą trasę, a także VLOG z Wiednia, w którym opowiadam, krok po kroku o całej trasie, do słuchania w czasie podróży, jako inspiracja bądź zamiast:)
TRYALTERNATIVE BY JESS – Zasubskrybuj, żeby być na bieżąco
1. Spalarnia śmieci autorstwa Hundertwassera
Katalończycy mają Gaudiego, Wiedeńczycy – Hundertwassera, nietuzinkowego artystę, które łączył style, mieszał kolory i silnie wspiera wszelkie ruchy ekologiczne. O tym, jak wielkim miłośnikiem zieleni był artysta świadczą najlepiej jego dzieła, pełne drzew wyrastających z jego budowli, krzewów oraz ogrodów. Jest on autorem nowej wersji spalarni śmieci, która postawiona tuż obok stacji Spittelau ( U6) bardziej przypomina fabrykę czekolady czy lunapark niż spalarnie śmieci.
2. Spacer nad kanałem Dunajskim. Lokalny i międzynarodowy Street Art
Wiedeń to nie Berlin, tutaj przyjeżdża się z nieco innych pobudek, nie czeka na nas za każdym rogiem ściana pełna światowej ściany MUrali i genialnych street artowych prac. To nie jest hipsterskie miasto, w takim wymiarze jak Londyn. Co nie znaczy, że nie można takich miejsc w nim odnaleźć. Przestrzeń nad kanałem wiedeńskim ( tu cały spacer ) jest dokładnie takim miejscem. Jeśli więc kochacie street art i nieco Wam doskwiera wymuskany charakter Wiednia, ta trasa będzie idealna. Wzdłuż kanału ciągnie się prawdziwa galeria sztuki ulicznej, możemy trafić tu na prawdziwe perełki jak np Belgijskiego ROA i jego martwe zwierzęta, amatorów i inne świetne nazwiska. Z perspektywy kanału można podziwiać Spalarnie śmieci, z tej perspektywy jest jeszcze bardziej bajkowa.
3. Budynek Kasy Oszczędnościowej i Poczty – Otto Wagnera
Jesli przyjechaliście do Wiednia podziwiać Secesje, postać Otto Wagnera jest Wam napewno świetnie znana. To jeden z czołowych twórców fin de sicle w Wiedniu, jeden z najważniejszych architektów przełomu wieków. Jest on również autorem secesyjnych stacji metra, nie ma szans by nie otrzeć się o jego prace w tym mieście. Jeśli rozkochał Was w sobie, to zapewne chętnie rzucicie okiem na mniej znaną jego pracę, a moim zdaniem jedną z najlepszych-PSK Otto Wagner’s Postsparkasse, czyli Budynek Kasy Oszczędnościowej i Poczty. Artysta, który zaczynał jako zagorzały secesjonista, w późniejszym okresie, mimo, że od secesji całkowicie nie odszedł, tworzył budynki bardziej modernistyczne. Jego dewizą było :”Sztuka, która nie jest użytkowa nie może być piękna”.
4. Akademia Sztuk Pięknych, czyli pierwsza wielka klęska Hitlera
To w Wiedniu przesądzone zostały losy świata. To tu w Akademi Sztuk Pięknych, Adolf H. młody aspirujący artysta, usłyszał swój wyrok. Odrzucenie, zrujnowało jego karierę artysty i nieumyślnie pchnęło go do w stronę polityki. W porażce swojej upatrywał wine żydów, to tu więc zrodziła się jego chora wizja zniszczenia i nienawiści. Jeśli pasjonuje Was historia, warto zajrzeć do budynku, a przynajmniej przejść się obok niego – jest tuż nieopodal wspomnianej wyżej poczty.
5. Malownicza trasa
Trasa od poczty do HunderwasserHause biegnie przez bardzo miłą dzielnice, willi z końca XIX wieku i początku XX, z piękną dekoracją, secesyjnych i modernistycznych, nie rzadko z fantazyjnymi zdobieniami. Warto zadzierać głowę wysoko do góry by nie umknęły nam, żadne detale.
6. HundertwasserHouse i Kunst Haus Wien
Jedno z najbardziej rozpoznawanych dzieł Hundertwassera.- HundertwasserHause, czyli jego zielony projekt stworzony dla zwyczajnych ludzi. Czy wiecie, że każdy może zamieszkać w tym pięknym obiekcie? Wystarczy wpisać się na listę oczekujących (kolejka może trwa kilka ładnych lat), ale nie jest to niemożliwe! Jeśli więc są tu jacyś fani sztuki tego architekta, droga wolna. Zacznijcie załatwiać już papiery na przydział socjalnych mieszkań w Austriackiej stolicy:) O projekcie więcej w moim Vlogu ->
Mam nadzieję, że Wam się podobało.
A jakie są Wasze ulubione miejsca w Austriackiej stolicy?
pozdrawiam ciepło
Jess
Jeśli jednak wolicie słuchać niż czytać:
i starsze wpisy z tagiem Wiedeń: -> wideń
Wiedeń: spacer nad kanałem, Hunderwasser i Otto Wagner, street-art po wiedeńsku
This post has already been read 12923 times!