PODRÓŻE TEMATYCZNE VLOG

Gdzie mieszkała Jane Austen? Jak dojechać do domu Jane Austen i co w nim zobaczyć? + VLOG

24 marca 2019

Jeśli widzieliście Dumę i Uprzedzenie kilkadziesiąt razy (tak to ja! ) lub podobała Wam się ekranizacja Rozważnej i Romantycznej, bądź chociaż zainteresowała Was postać Jane w “Zakochanej Jane” to może chcielibyście zobaczyć źródło tych wzruszeń i odwiedzić dom Jane Austen? Dotknąć małego stoliczka, przy którym powstały największe klasyki angielskiej literatury ( oczywiście nie wolno go dotykać :P).  Jeśli macie ochotę na taki romantyczny spacer po najpiękniejszej Południowej Anglii śladem Jane Austen to zapraszam Was na wycieczkę po jej domu i Winchesterze. Gotowi?

Dom Jane Austen w CHAWTON koło ALTON

Jeśli nie macie zbyt wiele czasu, a musicie wybrać tylko jedną lokalizację związaną z Jane, niech to będzie Chatwon, mała wioska koło Alton.  To tu znajduje się dom Jane Austen, ten ostatni i najważniejszy, w którym powstały, a na pewno zostały ukończone oraz wydane jej wszystkie dzieła. Tu przy małym okrągłym stoliczku, ukrywając swe działa przed spojrzeniem domowników, służby i wścibskich, pisał swoje powieści pochylona nad skrawkiem papieru w jadalni.
Dom Jane Austen Chawton
gdzie mieszka jane austen. chawton
moda czasy jane austen, dom jane austen
dom jane austen jane asuetn house
jane austen house dom
chawton alton dom jane austen
jane austen dom
dom jane austen duma i uprzedzenie
jane austen duma i uprzedzenie dom jane austen
dom jane austen
dom jane austen

Sam dom w środku najlepiej zobaczycie na moim video.

zapraszam na mój vlog z Domu Jane Austen

Jak dojechać komunikacją miejską do domu Jane Austen?

Dojazd transportem publicznym do domu Jane Austen

Dojazd do Chawton jest nieco utrudniony, najłatwiej oczywiście dojechać tu samochodem, jeśli jednak nie macie takiej możliwości, polecam wziąć autobus z stacji w Winchester, który zawiezie Was do Alton nr 64. Autobus jedzie przez malowniczą angielską prowincję, polecam usiąść na górze i rozkoszować się widokiem, trasa zajmie około 50 minut.
Z Londynu do Winchesteru również można dojechać komunikacją miejską najwygodniej będzie pociągiem, większość z nich zatrzymuje się Reading, gdzie należy się przesiąść na kolejny pociąg. Nic straconego postój w Reading można poświęcić na miły spacer po okolicy, a nawet więcej,  można skorzystać z okazji i rzucić okiem na Więzienie gdzie przetrzymywany był Oskar Wild.


jak dojechac do domu jane austen
Dojazd transportem publiczny z Londynu do Chawton – do Domu Jane Austen
gdzie jest dom jane austen
Jak dojechać z Londynu do domu Jane Austen

PRAKTYCZNE INFORMACJE NA TEMAT WIZYTY W DOMU JANE ASUTEN

KOSZT: Wejście do domu Jane Austen to koszt 8,5 GBP, bilet wydawany jest na cały rok. Jeśli więc zapragniecie w ciągu roku wrócić do Domu Jane i jeszcze raz przyjrzeć się jej stoliczki sypialni i bibelota macie wejście za darmo. Czy warto? Ja wróciłam! Najpierw odbyłam podróż komunikacją z Londynu, a później korzystając z okazji, że BoomTown Festiwal był organizowany 20 minut drogi samochodem od domu Jane przyjechałem jeszcze raz.
SKLEP Z PAMIĄTKAMI: Uwaga tu można stracić cały majątek, czekają na Was najpiękniejsze wydania powieści Jane Austen, maskotki w kształcie postaci, przypinki oraz torby z wspaniałym hasłem –I LOVE MR DARCY oraz masa innych pięknie wykonanych przedmiotów.
bilet do domu jane austen
bilet do domu Jane Austen ważny przez rok!
suvenirs jane austen
Pamiątki związane z Jane Austen i jej bohaterami
jane austen mr darcy

suvenirs jane austen mr darcy
Kubek z Panem Darcy !
jane austen duvenirs
portfelu strzeż się!

Co jeszcze zobaczyć w okolicy?

Dookoła domu znajduje się piękny ogród, gdzie można zorganizować sobie piknik i spędzić uroczo czas pod zacisznym drzewem. Można również zagrać w pierwotną wersje krykieta – świetnie znany Jane  i jej rodzeństwu, które możecie również kojarzyć z filmu: Zakochana Jane.

WINCHESTER.

Jesli macie jeszcze chwilę, albo wracacie komunikacją i  tak musicie zachaczyć o Winchester. To zróbcie sobie tu dłuższy postój i odwiedźcie jeszcze jedno miejsce związane z Jane. To smutna podróż, którą jednak warto odbyć by oddać hołd drogiej Jane. W Winchester pisarka zakończyła swoje, krótkie ale owocne życie. W wieku 41 lat zmarł w niewielkim domku, niedaleko katedry. Do dziś dom ten istnieje, posiada aktualnie żółtą elewacje i w oknie możemy przeczytać karteczkę – nie ma odwiedzin posiadłość prywatna, jednak na murze przywieszona jest tabliczka z napisem, tu odeszła Jane Austen. Pochowana została zgodnie z własnym życzeniem we wspaniałej katedrze Winchester, zaraz na wejściu w lewej nawie bocznej znajdziemy kuty nagrobek pisarki.
Informacje praktyczne : cena wejścia do katedry 8,5 GBP


gdzie jest grób jane austen
Katedra Winchester
winchester

Inne miejsca związane z Jane Austen

W Anglii mamy jeszcze sporo miejsc związanych z Jane Austen i ekranizacjami jej powieści. Ale to juz opowieść na inny raz. Mam nadzieję, że Wam się podobało dajcie znać jesli odwiedzicie Jane !
pozdrawiam ciepło
Jess

This post has already been read 5815 times!

You Might Also Like