Moja pierwsza podróż literackim szlakiem miała miejsce 11 lat temu, wówczas odkryłam, co jest dla mnie ważne w podróży – tą podróż odbyłam śladem Gustawa Klimta oraz jego towarzyszy z Wiedeńskiej Secesji, którzy stali mi się bliscy jak nigdy wcześniej, żadni twórcy. Mimo, że wiele napisałam przez ostatnie lata o Wiedniu ( do którego wracam minimum raz w roku) i o Klimcie, którego odwiedzam z równą częstotliwością, ten post przeleżał wiele lat w szkicowniku. Teraz zapraszam Was na praktyczny wpis: spacer śladem Klimta i Secesji wiedeńskiej. Wszystko co musisz wiedzieć, adresy związane z malarzem, jego życiem zawodowym i prywatnym , mapa trasy oraz gotowy pomysł jak to wszystko zgrabnie podzielić na dni. Dajcie znać jak Wam się podobało!
VLOG o KLIMCIE
Zanim wczytacie się w praktyczny post posłuchajcie o Klimcie w moim Vlogu:
Co przeczytać przed podróżą Śladem Klimta, jak poczuć klimat Secesji Wiedeńskiej?
Jeśli planujecie podroż śladem Gustawa Klimta oraz Secesji Wiedeńskiej po bajecznej Austriackiej stolicy, nie ma zmiłuj musicie zacząć od przeczytania kilku pozycji, o których pisał szerzej tu. Żeby zaprzyjaźnić się z Gustawem, Egonem Shiele i całą śmietanką Wiedeńską oraz zrozumieć na czym polegała relacja Emilie Floge z Gustawem, musicie sięgnąć po „Pocałunek”. Gdy juz zaprzyjaźnicie się nieco z artystami z Fin de Sicle sięgnijcie po również zbeletryzowaną historię drugiego najsłynniejszego obrazu Klimta – „Złota Dama„, powieść na faktach autorstwa Anne Marie O’Conor. By dopełnić całość i zrozumieć w pełni epokę potrzebujecie jeszcze tylko zobaczyć kilka filmów: „Klimt”, gdzie Malakovicz wciela się w rolę Gustawa, „Egon Schiele. Smierć i Dziewczyna” by zobaczyć na czym polega cierpienie i szaleństwo Twórcy oraz „Wiedeń 1900”, a także ekranizacje historię Marie O’Conor „Złota Dam’ Tak uzbrojeni w wiedzę i emocje macie okazje prawdziwie przeżyć ta podróż.
Jeśli szukacie innych pomysłów na podróż tematyczną po Wiedniu, zapraszam Was tu na listę ksiązek i filmów o Wiedniu ( nie związanych z tematem Secesji Wiedeńskiej)
NAJWAŻNIEJSZE POSTACIE SECESJI WIEDEŃSKIEJ:
Warto jednak usystematyzować sobie wiedzę, by wiedzieć kogo szukać i nie pogubić w gąszczu ważnych nazwisk. Poniżej bardzo skrótowo, tylko na zajawkę najważniejsze nazwiska, które poprowadzą Was przez epokę Fin de Sicle w Wiedniu.
Gustaw Klimt– Jeden z założycieli secesji wiedeńskiej, najsłynniejszy malarz austriacki, autor Pocałunki, Złotej Damy i Fryzu Bethowena.
Egon Schile– wyjątkowy artysa, o niepodrabialnym stylu, ukazujący nagość, seksualność w nieco tupistyczny sposób, znany z mnogości charakterystycznych autoportretów, wychowanek Klimta, wspirany przez niego finansowo na początku kariery.
Oskar Kokoshka– artysta czeskiego pochodzenia, młodszy od Klimta, ale bardzo utalentowany, jego kreske docenił Gustaw wspierając go w młodym wieku.
Józef Hofman– Jeden z twórców secesji wiedeńskiej, autor sztuki użytkowej, wsród najsłynniejszych jego dzieł znajdziecie wyposażenie wnętrz oraz bajeczne meble z epoki.
Koloman Moser– uczeń Otto Wagnera, jeden z wybitniejszych twórców secesji, twórca ornamentów, plakatów, tkanin, mebli, bizuterii i grafik, wraz z Józef Olbrichem załozyli Wiener Werkstätte – pracownie rzemieślniczą.
Otto Wagner- Jeden z najważniejszych austriackich architektów. Paryż miał swojego Husmana – Wiedeń Otto Wagnera. Architekt przyczynił się do przebudowy wiednia i odpowiada za wygląd stacji metra. Jelsi chcecie odbyć trasę śladem secesji wiedeńskiej, nie możecie odmówić sobie dnia poświęconemu spacerowi tylko i wyłacznie śladem architektury tego wibitnego artysty.
Józef Maria Olbrich – architekt, współzałozyciel Secesji Wiedeńskiej, wychowanek Otto Wagnera. Znany jako jeden z autorów budynku Secesji Wiedeńskiej. Razem z Kolomanem Moserem załozyli Wiener Werkstätte – pracownie rzemieślniczą.
Adolf Loose– architekt i teoretyk architektury, tworzył prace w stylu art deco, modernizmu, w opozycji do secesji, mimo, dlaczego znalazł sie w tym zestawieniu? bo w jego wiedenskich pracach widać zwiazaek z secesją wiedenską, mimo, ze estetycznie odbiega od niej. Zwiedzac wieden sladem architektury z tego okresu i nie zobacyc prac Loosa to wielka szkoda.
I kilkoro innych, wsród kobiet, o których będzie mowa, nie możecie zapomnieć o :
Emile Floge – to postać niezwykła, dzielna, niezależna kobieta, która zdecydowała się nigdy nie wyjść za mąż, poświęciła się projektowaniu oraz propagowaniu mody reformowanej. Razem z siostrami Pauline i Helene otworzyły dom mody sióstr Flöge – Schwestern Flöge.
Adel Bloch Bauer – to słynna Złota Dama, postać przedstawiona w najdroższym obrazie Klimta i najdroższym obrazie świata „Złota Adele”. Piękna kobieta, była córkę dyrektora generalnego Wiener Bankverein oraz żoną starszego Ferdinanda Blocha. Obraz Złota Adel został sprzedany za 135 mln dolarow, jest to z powodu afery ( która poznanie z książki Złota dam lub filmu o tym samym tytule) najsłynniejsze dzieło Klimta i jedno z najdroższych na świecie, w momencie sprzadaży, żaden obraz na świecie nie osiagnął tej wartości.
WAŻNE POJĘCIA ZWIĄZANE Z SECESJĄ:
Secesja- jak jednym zdaniem zrozumieć czym jest secesja? Oddzieleniem od sztuki tradycyjnej. W owym czasie znaczyła odcięcie się ( od włoskiego secession – rozłam) od sztuki historyzującej. Nie powielanie elementów historycznych.
Secesja Wiedeńska – to oddzielenie (secesjia) od Wiedeńskiego Domu Sztuki. Zerwanie z konserwatywnymi twórcami, tworzącymi w stylu historycyzmu.
Wiener Werkstätte– Produkcyjna Rzemieślników Artystycznych, skr. Warsztaty Wiedeńskie. Jej celem było równe traktowanie rzemieślników i projektantów. Co szczególnie wazne mimo, ze były one inspirowane Secesją Wiedeńską finalnie od 1905 roku wyparły ją w obrębie rzemieśników i sztuki uzytkowej.
Fin de Sicle– koniec wieku, koniec epoki, używane głownie w odniesieniu do przełomu XIX i XX wieku, który znacząco odcina się estetycznie od siebie i tworzy zupełnie nową estetykę. Secesja zrywa z Historyzmem, wchodzi w nowa epokę.
Gdzie zacząć podróż śladem Klimta?
Muzea, w których znajdziemy prace Gustawa Klimta.
Klimta znajdziemy w najważniejszych Wiedeńskich Muzeach, większość twórczości Gustawa znajdziemy w Wiedniu. Za wyjątkiem Nowojorskiego Muzeum Neue Museum poświeconego austriackiej i niemieckiej sztuce gdzie znajdziemy jego szkice oraz Złotą Adele, która po latach walki i zwycięskim procesie popłynęła za ocean. Dzieło Klimta znajdziemy również Praskiego Muzeum.
Burgetheater- Klimt pracował tu nad dekoracją w Holu Głównym, znajdziecie je na suficie w sali ze schodami. Z Burgtheater wiąże się jednak inny przełom w życiu Klimta, o którym należy wiedzieć podążając jego szlakiem – obraz pod tytułem „Auditorium in Old Burgtheater” czyli widownia Burgthearer. Przedstawia on całą śmietankę wiedeńską, każdy chciał znaleźć się na tym obrazie, pokazać też tu jestem stać mnie na to, jestem częścią tego nobilitowanego towarzystwa.
Kuns Historisches WienWażnym miejscem dla wszystkich pasjonatów sztuki i archeologi, ale też i tych zwiedzających Wiedeń śladem secesji wiedeńskiej jest również Kuns Historishes Muzeum. Gdzie Klimt wykonał prace dekoracyjne holu głównego. Wydaje się to absurdalne bowiem jest to bastion historyzmu i sztuki antycznej, a jednak.
Leopolds MuzeumJesli nie wiecie od, którego Muzeum zacząć, sugeruje zacząć w Muzeum Quartire czyli dzielnicy Muzeów właśnie w Muzuem Leopolda. Tu czeka na Was ogromna kolekcja poświeconatylko i wyłącznie secesji wiedeńskiej, której nie znajdziecie w żadnym innym miejscu. Jesli będzie mieli szczęscie spotkacie Józefa Homnana, prace Kolomana Mosera, makety budynków Otto Wagnera. Bez względu na pore czeka na Was tu stała wystawa poświecona Egonowi Schiele ( całe pietro i jeszcze troszkę!) jest tu tez Oskar Kokoshka oraz Klimt!
Belweder.Najważniejsza powinna być dla nas wizyta w Belwederze, gdzie znajdziemy „Pocałunek” Klimta. oraz inne ważne dzieła, przede wszystkim jego pejzaże malowane podczas wizyt w Dolnej Austrii w rodzinnym domku letnim Emile Floge – w okolicach jeziora Atersee
Budynek Secesji Wiedeńskiej Czyli „złota kapusta”, tutaj znajdziemy Fryz Bethowen autorstwa Gustawa. Sam budynek, również zasługuje na uwagę, w końcu to dom Secesji, kontrowersyjny jak na swe czasu, wyjątkowy, niepowtarzalny autorstwa Józefa Mari Olbricha.
Wiedeńskie Muzeum KarlsPlatz – to bardzo dobrze zaopatrzone muzeum, w którym znajdziemy klima prac Klimta m.in portret Emile Floge, oraz w sklepiku na parterze wszystko co tylko na mogłoby sie przysnic a ma związek z secesją wiedeńska i Gustawem Klimtem, np. gumowa kaczka:) A tak na powaznie to bardzo dobrze i gustownie zaopatrzony sklep bez tandety jaką zawiewają sklepiki z pamiątkami na Mariahielfestrasse.
Uniwersytet Wiedeński, Alma Mater– tutaj ( do tej szczególnej sali) niestety nie ma wejścia z ulicy. Można tutaj trafić tylko na specjalne okazje. W noc Muzeów, imprezy zamkniete uniwersytetu lub rozdanie dyplomów. Ja miałam okazje zobaczyć sklepienie z reprodukcjami Klimta własnie podczas ceremoni wreczenia dyplomów. Wyjątkowego dnia mojej przyjaciólki. Dlaczego reprodukcje? Bowiem oryginały spłoneły w pożarze, na szczęście były ich zdjecia i szklice na bazie, których można było otworzyć przełomowy charakter metaforycznych ( jakże wówczas kontrowersyjnych przedstawień!) medycyny, fizyki, sprawiedliwości.
Albertina– to wspaniałe muzeum z geialnymi zbiorami, zawsze podczas wizyty w Wiedniu warto tutaj zaglądnąć i sprawdzic jaką aktualnie wystawiają wystawę czasową. To tu można dorwać impresjonistów francuskich, niemieckich ekspresjonistów, Andiego Warhola, Van Gogha, Loutrecka i inne najwspanialsze prace świata. Mają w swoich zbiorach równiez bardzo wiele prac Klimta. Nietsety przewaznie znajdują sie one w magazynie, warto jednak zaglądac, a nóz odbędzie sie tu wystawa szkliców mistrza?
Hermans Villa Vien- to mało znane miejsce, na obrzeżach Wiednia, znajdziemy tu kilka prac Gustawa Klimta.
Gdzie znajdowała się pracownia Klimta w Wiedniu?
Tak naprawdę pracowni było kilka. Gustaw tworzył pod kilkoma adresami, na różnym etapie życia i przy różnych projektach. Dziś możemy zwiedzać tylko ostatnią z jego pracowni, która stanowiła jego ostatno Dom, nieco na obrzerzach Wiednia.
The Klimt Villa – to ostatnie studio jakie zajmował Gustaw Klimt, dzis można je zwiedzać przez klima miesiecy w roku. Najlepiej odwiedzić je letnią lub wiosenną porą gdy wszystko kwitnie dookoła.
Sandwirtgasse 8 – to adres studia, które Gustaw dzielił ze swoim bratem Ernestem.
Florianigasse 54 – to tutaj Klimt pracował gdy tworzył prace na zlecenie dla Uniwersytetu Woedeńskiego.
Josefstädter Str. 21 – to kolejne studio, które wynajmował Gustaw, pracował tu razem ze swoim bratem oraz z Franzem Matsch
Stuckgasse 6 – to adres z bardzow wczesnego okresu, tu mozemy szukac poczatków Klimta, wynajmował ten lokal w latach 1880-1882.
Prywatne adresy Gustawa Klimta w Wiedniu- gdzie szukać jego Śladów?
Miejsce narodzin Klimta , znajdziemy na ul Linser Strasse 247. Jego rodzinnego domu jednak juz tam nie ma. Został rozebrany i wybudowano w jego miejsce budynek mieszkalny.
Rodzinny dom Klimta znajdziemy pod Adresem Neubaugasse 54
Kolejnym adresem Gustawa był Burggasse 47
Ulica imieniem Klimta- Klimtgasse, przemianowana w 1924roku na cześć artysty.
Ostatni Dom Gustawa Klimta, Westbahnstraße 36, tu umarł w wyniku udaru mózgu.
Miejsce Śmierci Klimta – to Dawny Szpital Centralny – dziś przemianowany na budynki uniwersyteckie i hipsterskie knajpki.
Grób Gustawa Klimta , cmentarz Hietzing, Maxingstraße 15, 1130 Vienna
Casa Picolo
Miejsce, gdzie pracownie miała Emile Floge, razem ze swoimi siostrami Pauline i Helene. To tu w 1904 roku otworzyły dom mody sióstr Flöge – Schwestern Flöge. Postać Emile Floge jest niezwykle inspirująca, to ona odrzuciła jako jedna z pierwszy gorsety i promowała suknie reformowaną, na 6 lat przed otwarciem pierwszego butiku przez Gabriele Chanel
Gdzie jest pochowany Gustaw Klimt? Jak znaleźć grób Gustawa Klimta?
Klimt pochowany jest na cmentarzu niedaleko pałacu Schonebrune, dojedziecie tu metrem do stacji Hietzing linią u4. Spacer ze stacji na cmentarz zajmie ok 15 minut. Jesli chcecie znaleźć grób artysty wejdźcie bramą nr 3 ( od północno-wschodniej strony) . Idźcie kampenną scieżką prosto, aż do znaku Gruppe 5, nastepnie skręć w prawo, idź w góre sciezki, a nastepnie skręć w lewo. Szukaj pięknie ustuowanego drzewa, które pochyla się nad skromnym kamieniem. Tak po cichu bez fanfarów został pochowany artysta. Na nagrobku znajduje sie wyryty podpis jakim zwykł podpisywać swoje obrazy Klimt.
Jak zorganizować podróż śladem Gustawa Klimta w Wiedniu?
Jeśli juz przeczytaliście i zobaczyliście filmy związane z secesją wiedeńską i Klimtem, czujecie klimat epoki oraz związaliście się emocjonalnie z artystami, jesteście gotowi na spacer, który pozwoli Wam przeżyć i zrozumieć przygodę całym sobą. Poniżej sugestie jak najlepiej rozpalnowac trasę.
- idźcie do Leopolds Muzeum
- następnie spójżcie na Casa Picolo
- rzućcie okiem na freski w holu głównym Kunst Historishes
- a następnie zjedźcie w dół – by zobaczyć złotą kapustę czyli budynek Secesji Wiedeńskiej
- przespacerujcie się przez fle market nashtmark
- zobaczcie Majolikowy dom ( w końcu to spacer śladem Secesji)
- a następnie zatrzymajcie się na kawę w Cafe Central
- Idźcie do Burgtheater zobaczyć klatkę schodową
- a dzień zakończcie w pubie autorstwa Adolfa Loosa – Americana
Kolejny dzień to kolejne miejsca związane z Klimtem, jednak usytuowane w pewnej odległości od ścisłego centrum
- zacznijcie dzień od prawdziwych wzruszeń spoglądając na Klimta w Belwederze
- pojedźcie na obżerza by złożyć kwiaty na grobie Gustawa
- przy okazji przespacerujcie sie po uroczych parkach Schonebrunu
- a następnie odwiedźcie dom Gustawa Ville Klimta
- Jeśli macie do dyspozycji auto i jeszcze trochę siły warto spacer śladem Klimta połączyć z spacerem śladem Otto Wagnera i zobaczyć szpital psychiatryczny, Kościół oraz Wille artysty (ale ten szlak szczegółowo opisze w kolejnym poście, po za tym warto poświęcić Otto osobny dzień i dac sobie więcej czasu na tą eksploracje)
Dzień trzeci:
- Spacer sentymentalny śladem prywatnych adresów Gustawa Klimta, zobacz okolice, w której urodził się Klimt,
- Odwiedź Szpital, któty dziś jest częścią zabudowy uniwersytetu,
- Zajrzyj do Albertiny, sprawdź aktualną wystawę.
- Przysiądź na kawie w kolejnej kawiarni artystów: Cafe Museum, gdzie lubili przesiadywać artysci z epoki Klimta, jak i sam Gustaw
- Wieczorem warto zajrzeć na Prater, lunapark który istniej od końca XVIII wieku. popularnie miejsce rozrywki, również w fin de sicle.
Jeśli podobał Ci się ten wpis to napewno, chetnie przeczytać, o moim pierwszym spotkaniu z Klimtem 11 lat temu:
Relacja z podróży śladem Klimta
Relacja z podróży śladem Klimta cz 2.
Książki, które warto przeczytać przed wyjazdem do Wiednia
Wiedeń to masa sentymentalnych relacji, które znajdziecie tu pod tagiem Wiedeń
Oraz Różnorodnej Architektury:
This post has already been read 20317 times!