PODRÓŻE PODRÓŻE LITERACKIM TROPEM

Co zobaczyć w East Sussex. Najpiękniejsze miejsca w East Sussex. A może i na świecie? cz. 1

28 marca 2020

W dzisiejszych dziwnych czasach wszyscy potrzebujemy odskoczni. Dlatego zabieram Was dziś najpiękniejsze miejsca jakie przyszło mi w życiu odwiedzić do Parku Narodowego Seven Sisters i bajecznego regionu w południowej Anglii East Sussex. Coraz częściej łapie się na tym, że uciekam marzeniami na Zieloną Wyspę, że tęsknie za Anglią, za południowym wybrzeżem i za Szkockimi Highlandsami i oczywiście Kornwalią. Ruszam więc wspólnie w podróż sentymentalną. Obiecuje będzie nieziemsko pięknie! 

Dwa lata temu zrobiliśmy sobie wymarzony dwutygodniowy objazd po Południowej Anglii, zwiedzając dziesiątki książkowych miejsc, ale i filmowych lokacji. To była jedna z tych podróży, która pozostaje w pamięci na zawsze, między innymi dlatego, że tęskniłam do niej przez całe życie. Mimo, że podczas Londyńskiego życia odwiedziłam wiele z wymarzonych miejsc, brak samochodu mocno mi doskwierał. Nigdy nie było okazji by zobaczyć tylu filmowych lokacji i domów pisarzy. Wyprawy z Londynu były częste ale jednak brak samochodu i konieczność korzystania z komunikacji miejskiej, mocno doskwierał. Teraz ogranicza nas tylko wyobraźnia. 

Dziś chciałam opowiedzieć o miejscu szczególnym – Coastguard Cottages koło Seaford w East Sussex- tym, magicznym zakątku świata, który możecie znać, z Pokuty i wielu innych ekranizacji. Był to też jedne z piękniejszych dni w moim życiu. Boho sukienka, gruby sweter, piękne słońce i wiatr targający włosy oraz widoki zapierające dech w piersiach. Znacie to uczucie, gdy jest tak pięknie, że aż boli? Tam bolało, szukałam odpowiednich słów i żałowałam wszystkich ochów i achów, bo teraz brakowało mi skali by wyrazić to co czuje. Zapraszam Was na pierwszą część spaceru po miejscach, które osobiście uważam za najpiękniejsze z wszystkich odwiedzonych.

co zobaczyc w Anglii . najpiekniejsze miejsca w anglii east sussex
seven sisters
anglia co zobaczyc
kredowe skały
gdzie krecono pokute

Co warto zobaczyć w East Sussex? Seven Sisters

Wybrzeże i klify, zielone pastwiska, niezapomniane polne ścieżki ciągnące się wzdłuż wybrzeża. Jednym z najpiękniejszych miejsc w Wielkiej Brytanii jest Park Narodowy Seven Sisters! Leży on nieopodal Brighton, właśnie w regionie East Sussex, jeśli raz zawędrujecie nad te kredowe klify, juz zawsze będzie Was tutaj ciągnęło! Gdzie znaleźć te najbardziej malownicze trasy? Polecam Wam kilka sprawdzonych miejsc poniżej:

Beachy Head


Beachy Head. Niezapomniany krajobraz surowego wybrzeża. Klify, które zapadają w pamięć i przydrożna wiekowa gospoda, z widokiem na pastwiska. Można tu spędzić resztę życia wpatrując się w trawy targane wiatrem, który bywa nawet latem niezwykle silny. Siedziałam tu dobrą godzinę wpatrując się w surowy krajobraz za oknem. 

Nie mogłam się ruszyć, w głowie odtwarzałam wszystkie obrazy wyobrażonych miejsc  z ukochanej Jane Eyre. Mimo, że doskonale wiem, że akcja tej powieści dzieje się w Północnej Anglii w okolicy Haworth, nie mogłam się powstrzymać. Przemawiały przeze mnie wszystkie przeczytane angielskie XIX wieczne powieści. Czułam, że mogłabym tu osiąść na wiele lat i wpatrywać się w to morze traw, kredowe skały i kanał; i pisać bez końca. Zalała mnie tu fala szczęścia, którą w dzieciństwie zwałam promykiem, a w dorosłym życiu przytrafiła mi się niezwykle rzadko. To nieuzasadnione zalewające z góry do dołu całe ciało poczucie szczęścia,  nie dająca się kontrolować błogość, która przychodzi sama w magicznych momentach. Mam nadzieję, ze Was tez tu spotka.

anglia 
co zobaczyc w angli
Beachy Head, seven sisters, piekne miejsca, anglia
Beachy Head, co zobaczyc w anglii

Za oknem zajazdu widać niekończące się pastwiska i stada pasących się owiec, a w oddali majaczy kształt latarni morskiej, to Belle Tout, którą musicie zobaczyć z bliska!

Birling Gap i Belle Tout Lighthouse

Jednym ze wspanialszych punktów widokowych w tej części wybrzeża jest Birling Gap. Gdy już tu dotrzecie nie tylko powinniście napić się kawy z widokiem na kredowe skały, ale przede wszystkim wdrapać na wzgórze. Mieści się tu mały domek z wieżą latarni, zdradzający swoim ciekawym kształtem, że mamy do czynienia ze szczególnym miejscem – to Belle Tout Lighthouse. Dawna latarnia morska, w której możecie spędzić noc! Wyobrażam sobie, że może być to niezapomniana noc, być może kawa z takim widokiem i inspirująca aura dookoła może obudzić w odwiedzającym pisarskie lub malarskie zdolności? 

Obiekt można zarezerwować tutaj https://www.belletout.co.uk/, sama chciałabym tu kiedyś wrócić i wypić czarną kawę w wieży starej latarni wpatrując się w krajobraz Seven Sisters, a gdy wiatr mnie przewieje ogrzać przy kominku. I obiecuje Wam, że kiedyś to zrobie!


seven sisters, pokuta, set jetting, film location
anglia, Birling Gap i Belle Tout Lighthouse
co zobaczyc w Anglii, Birling Gap i Belle Tout Lighthouse
boho styl, wełniany sweter kapelusz, trzewiki, Birling Gap i Belle Tout Lighthouse
seven sisters, gdzie krecono pokute
Birling Gap i Belle Tout Lighthouse, boho styl
Birling Gap i Belle Tout Lighthouse
Birling Gap i Belle Tout Lighthouse, latarnia morska seven sisters, aglia
Birling Gap i Belle Tout Lighthouse, latarnia morska seven sisters, aglia
Birling Gap i Belle Tout Lighthouse, latarnia morska seven sisters, aglia
Birling Gap i Belle Tout Lighthouse, latarnia morska seven sisters, aglia, aran sweter
 seven sisters, aglia

Historia Belle Tout. 

Belle Tout zbudowana została w 1832 roku, funkcję swoją przestała pełnić w 1902 roku. Chwilowo była sklepem herbacianym, w czasie wojny częściowo zniszczona, szczęśliwie została odrestaurowana w latach 50. Z powodu erozji budynek musiała zostać przeniesiony, ale udało się go uratować i odnowić. 

Dziś oferuje tematyczne pokoje, kominek w salonie i widok 360 stopni na Kanał La Manche, Seven Sisters i okolicę. Można spędzić noc w pokoju:  „The Captains Cabin”, „Old England” i „Keepers Loft”.

Jak czytamy na ich stronie: “Zrelaksuj się w salonie, a w chłodniejsze dni rozgrzej palce przy kominku. Ciesz się zachodem słońca i widokiem na latarnię morską Beachy Head i Seven Sisters z zapierającej dech w piersiach sali latarni”

Birling Gap i Belle Tout Lighthouse, latarnia morska seven sisters, aglia
Birling Gap i Belle Tout Lighthouse, latarnia morska seven sisters, aglia, aran sweter
Birling Gap i Belle Tout Lighthouse, latarnia morska seven sisters, aglia
Birling Gap i Belle Tout Lighthouse, latarnia morska seven sisters, aglia
Birling Gap i Belle Tout Lighthouse, latarnia morska seven sisters, aglia
Birling Gap i Belle Tout Lighthouse, latarnia morska seven sisters, aglia

Dorzecze rzeki Cuckmere

Będąc w East Sussex koniecznie warto zarezerwować nieco więcej czasu na spacer wzdłuż rzeki Cuckmere, której wstążki w wielu miejscach przeplatają się zmieniając swój bieg i tną w nieregularne wysepki zielone pastwiska. Dorzecze rzeki, które kończy swój bieg w Kanale La Manche dokładnie w Cuckmere Haven, jest jednym z piękniejszych miejsc jakie możecie zobaczyć, o tym opowiem następnym razem.

Jeśli macie w sobie coś z XIX wiecznej heroiny, będziecie, żałować jeśli w tą podróż nie założycie sznurowanych trzewików i długiej (najlepiej szeleszczącej !) sukni.

anglia seven sisters
Cuckmere, england , anglia
Cuckmere, anglia
Cuckmere
Cuckmere
Cuckmere
Cuckmere anglia, gdzie krecono pokute, film pokuta
Cuckmere anglia
anglia, co zobaczyc w anglii
co zobaczyc w anglii, england, boho sty, gdzie kręcono pokute, set jetting

Kolejnym miejscem, które musicie zobaczyć, jest okolica  Cuckmere Haven i słynne domy strażników Coastguard Cottages, ale o nich opowiem w kolejnej części posta, jeszcze w tym tygodniu. To miejsce, o którym nie raz myśleliście widząc je w filmach zastanawiając się czy to scenografia filmowa, fotomontaż czy może prawdziwy cud? O tym właśnie w następnym poście. Rozwiewając wątpliwość Cud istnieje!

Brighton – kurort nad kurortami. 

Tymczasem, wracając do naszej trasy, przypomnę tylko, że najbliższym dużym miastem, w okolicy, jest Brighton. Z piękną architekturą i kilkoma perełkami jak chociażby pałac w hinduskim stylu, przypominający kolonialne osiągnięcia Brytyjczyków czy urokliwym molo. Warto tu zatrzymać się na na kolacje, wieczorny spacer czy nocleg. Brighton to miejsce, które pojawia się w niezliczonej ilości angielskich powieści, w końcu jest to największy brytyjski kurort, który swoja świetność zaliczył już w XIX wieku.  


Fani Dumy i Uprzedzenia, na pewno pamiętają, gdy zrozpaczona Elizabeth Bennet ( grana przez niezrównaną Keire!) wykrzykuje –Lidia is run away with Mr Wickham.  Jak się później okazuje uciekli właśnie do Brighton. 


Co prawda dziś bywa nieco przaśny, a z atmosfery XIX wiecznego eleganckiego kurort pozostało niewiele, jednak wnikliwe oko w architekturze tego miasta odczyta historię jego dni. 


O samym Brighton pisałam wiele lat temu, ale zdjęć jest tu pod dostatkiem, zajrzyjcie proszę pod link: Brighton cz 1. oraz Brighton cz 2.

Jeśli szukacie inspiracji na temat Anglii i Wielkiej Brytanii oraz LOkacji Książkowych i Filmowych Trafiliście idealnie:


This post has already been read 2739 times!

You Might Also Like