ATRAKCJE ALTERNATYWNE PODRÓŻE

Wiedeń osiedle komunalne jak ze snów Alt-Erlaa.

2 kwietnia 2019

O tym, że Wiedeń to miasto niezwykle, nie trzeba nikogo przekonywać, wszyscy wiemy, że można je zwiedzać na milion sposobów; tropem secesji, księżnej Sisi, filmów i książek, które opowiadają o historiach, których akcja toczy się na pięknych wiedeńskich ulicach. Gdy już wszystko to odkryjemy, przeżyjemy, zobaczymy, warto skupić się na osiedlach komunalnych. Wiedeń i w tej materii jest prawdziwym pionierem i potrafi zaskoczyć nie tylko architektonicznych freakow, ale i zwykłych niedzielnych spacerowiczów. Dziś chciałam Wam przedstawić właśnie taką perełkę: Alt-Erlaa. Gotowi?

Osiedle komunalne to fraza, która nie kojarzy nam się z luksusami. W myśl jednak założeń, które promował Le Colubusier (i starał się wprowadzić żyć w swoim założeniu architektonicznym w Marsylii. w Unité d’Habitation) czołowy austriacki architekt Harry Gluck na zlecenie miasta, stworzył luksusowe osiedle komunalne. Nie to nie oksymoron to Alt-Erlaa!

Historia osiedla Alt-Erlaa

Alt-Erlaa jest osiedlem zaprojektowanym i zrealizowanym w latach 70 XX wieku. Osiedle położone jest w południowej części Wiednia, w 23 dzielnicy. Jest jedną z większych inwestycji mieszkaniowych w stolicy Austrii. Z założenia osiedle to miało być nie tylko zwykłą sypialnią na obrzeżach, a miejscem, które pozwoli mieszkającym tu ludziom spełnić wszystkie potrzeby.

Co wyróżnia Alt-Erlaa od innych osiedli?

Osiedle składa się z sześciu bloków 23-27 piętrowych, każdy z nich wyposażony jest w basen na dachu. W sumie basenów jest 14, razem z saunami. Całe osiedle składa się z ponad 3200 mieszkań, każde z nich ma ok 70 metrów kwadratowych. W podziemiach, każdego z bloków znajduję się dwupoziomowy parking na 3400 miejsc parkingowych. W obszarze osiedla mieści się centrum handlowe, ośrodki opieki, przedszkola, place zabaw, kort tenisowy, sporej wielkości park, stacja metra, a także kościół. Kompleks ten jest więc samowystarczalnym miastem w mieście.
plan osiedła Alterlaa

Luksus dla wszystkich

Najgenialniejszym aspektem Alt -Erlaa  są jednak luksusy dla wszystkich, wspomniany wyżej dostęp publiczny do basenów i saun na dachu, sztuka wywieszona w każdym z holi i klatek schodowych, cztery szybkie windy w każdej z nich. Organizowane są tu kluby szachowe i inne stowarzyszenia mające na celu integrację mieszkańców. Ale przede wszystkim ogromnym plusem Alt-Erlaa są jej wielkie tarasy, w które zaopatrzone jest każde mieszkanie. Każdy z balkonów ma zamontowane specjalne metalowe koryto, które gotowe jest utrzymać prawdziwe krzewy i małe drzewa na tarasach mieszkańców, a to stanowi atut jaki ciężko znaleźć w innych słynnych kompleksach tego typu.

Jak dojechać do AltErlaa?

Dojazd z centrum jest niezwykle prosty. Jeśli krążycie właśnie po starym mieście złapiecie U4, przesiądźcie się następnie w U6 i kierujcie w stronę Siebenhirten wysiądźcie na stacji AltErlaa i cieszcie się doskonałą architekturą. 

Czy można wejść do środka blokowisko AltErlaa?

Na codzień wejście do klatek schodowych jest strzeżone magnetycznymi kartami by chronić prywatność i bezpieczeństwo mieszkańców. Raz do roku w Wiedniu organizowany jest jednak festiwal podobny do naszego festiwalu otwartych mieszkań link, wówczas można zwiedzać bloki od środka. Więcej na temat dni otwartych tu. Open House Vienna
Zostawiam Was z morzem zdjęć.
JESLI KOCHASZ WIEDEN WIĘCEJ POSTÓW TUTAJ

This post has already been read 4391 times!

You Might Also Like