KULTURA PRZEWODNIKI SUBIEKTYWNE ŚLADEM FILMU/SERIALU VLOG

Wiedeń – książki i filmy, które pozwolą poczuć klimat secesji wiedeńskiej/ VLOG!

6 października 2018

Wiedeń można zwiedzać na dziesiątki sposobów, ostatnio opisywałam alternatywną trasem śladem Hunderwassera i street artu, dziś zabieram Was w podróż śladem secesji. Co przeczytać przed wyjazdem do Wiednia, by zachłysnąć się bez reszty Secesją, nie tylko zrozumieć ją, ale wręcz poczuć wszystkimi zmysłami – a nawet więcej ! Zaprzyjaźnić się z jej twórcami! Jesteście gotowi na takie emocje? Moja lista ma kilka plusów, m.in można ją stosować w dowolnej kolejności, przed podróżą bądź zamiast, a także jako jej uzupełnienie, chociaż zalecam zrobić to przed, by poczuć prawdziwą moc zrozumienia odwiedzanego miejsca. Gotowi? Ostrzegam jeśli zastosujecie się do moich wytycznych – żadna podróż nie będzie już taka sama.

O tym jak przeżyć secesję wiedeńską opowiadam w Najnowszym Vlogu – posłuchajcie!

Książki

O książkach, które warto przeczytać przed wyjazdem do Wiednia jeśli macie zamiar odwiedzić miasto śladem m.in Księżnej Sisi – pisałam tu. dziś druga część listy skupiona wokół Secesji Wiedeńskiej. Co czytać by zrozumieć Secesje Wiedeńską jej śmietankę i twórczość artystów? To moje sugestie, sprawdziłam na sobie i przepadła z kretesem!

 

Złota dama – Anne Marie O’Connor

Genialnie napisana, wartka historia, oparta na faktach. Związana z historią obrazu Klimta „Złota Dama”, a naprawdę portretu Adel Bloch-Bauer, żydówki z najwyższych wiedeńskich klas, początku XX wieku. Zbeletryzowana historia pozwala nie tylko  poznać burzliwe dzieje, najdroższego obrazu świata, ale wejść o wiele głębiej i doskonale zrozumieć dramat austriackich Żydów, który opisany został tu po mistrzowsku. Po tej książce ciężko zachować obojętność na secesje. Trzeba nie-lada silnej woli by nie zapragnąć zobaczyć wszystkich wiedeńskich cudowności na żywo.

Malowany Pocałunek. Elizabeth Hickey

To książka, która zmieniła moje życie, to dzięki niej odkryłam moc podróży z kluczem. To ona pozwoliła mi poczuć wszystkimi zmysłami secesje wiedeńską i docenić Klimta oraz całe jego otoczenie. To zbeletryzowana historia najsłynniejszego dzieła Gusta Klimta – Pocałunek, a także biografia artysty i jego „Przyjaciółki” Emile Floge. Szczegółowo o tej książce opowiadam we Vlogu na moim youtubie:  TryAlternative by Jess

Filmy.

Filmów z Wiedniem w tle jest cała masa, jednak tu zależało mi na zestawieniu tylko tych, które faktycznie skupiają się na Secesji Wiedeńskiej i „złotej epoce”.

 

Złota Dama ( 2015)

To ekranizacja wspomnianej wyżej książki. Mimo, że film jest świetny, proszę nie odbierajcie sobie możliwości zrozumienia w całości historii, nie tylko bohaterki ale i całego tła historycznego, które książka opisuje. Sięgnijcie po film dopiero po przeczytaniu książki, nie pożałujecie.

Klimt (2006)

To specyficzna produkcja, raczej z gatunku ciężkich, mimo wszystko warta tego by ją zobaczy przed podróżą. Ciekawa, choć po lekturze wielu biografii Klimta wydaje się zbyt mało-wyrazista, by oddać postać geniusza. Niemniej jednak pokazuje specyfikę epoki i jej oryginalne osobistości. A rola Malkovicza zachwyca, tak właśnie wyobrażam sobie Klimta.  Dobrze oddana została relacja Emile Floge i Klimta, niełatwa, nidejdnoznacza ale silna.

Egon Schiele. Śmierć i Dziewczyna ( 2016)

Obowiązkowa pozycja by zrozumieć tą szaloną nietuzinkową postać, jaką był młody zuchwały malarz. To film, który utwierdza nas w przekonaniu, że by zostać artystą trzeba zwyrodnieć. Sztuka Egona nie jest łatwa, w pierwszym odruchu rodzi naturalną odrazę, jednak z każda kolejną stroną książki na jego temat, czy tez filmu mu poświęconemu, zyskujemy więcej zrozumienia i uznania dla jego talentu, którego wielkim fanem był sam Klimt.

WIEDEŃ 1900

Na koniec film dokumentalny „Wiedeń 1900” przybliża najlepsze lata austriackiej Belle Époque po przez pryzmat twórczości czterech wybitnych malarzy Klimta, Schiele, Moser i Kokoschka.
Lubicie Secesje Wiedeńską? Cenicie Klimta? Co dorzucilibyście do mojej listy?
pozdrawiam ciepło
Jess
Wiedeń ma szczególne miejsce w moim sercu, dlatego na blogu, mieliście okazje przeczytać o nim nie raz, jesli spodobał Wam się ten post napewno zainteresuje Was również:
Tag Wiedeń

This post has already been read 25232 times!

You Might Also Like