PODRÓŻE

Gotowy plan na to, jak spędzić weekend w Czeskim Skalnym Mieście? Adrspach, Teplice i Czeski Raj. Gotowy plan na długi weekend.

16 listopada 2019
teplice adrspach, czeski raj

Idealnym pomysłem na długi weekend jest wypad do Czeskiego Skalnego Miasta. Jak go zorganizować, dokąd pojechać, co zobaczyć? Gdzie i co warto zjeść oraz jak się przygotować? Przed Wami podręczny przepis na sprawdzony weekend w Czeskim Skalnym Mieście, wliczając Teplice, Adrspach oraz Czeski Raj, ale i kilka innych propozycji. Gotowi?

Jak zorganizować wyjazd do Czeskiego Skalnego Miasta?

Gdy szukałam informacji o tym, jak zorganizować weekend do Czeskiego Skalnego Miasta, trochę zderzyłam się ze ścianą. Co gdzie jest, koło czego i jak to wszystko ze sobą połączyć? Dlatego teraz podaję Wam informacje na tacy. Najsłynniejszym czeskim pasmem zwanym Skalnym Miastem jest Adrspach i od tego miejsca warto zacząć naszą przygodę. Dookoła mamy Teplice, równie ciekawe formacje skalne, oraz nieco mniej popularne Broumovskie Skały. Po polskiej stronie czekają na nas Szczeliniec i Błędne Skały, a nieco dalej Góry Stołowe.

Czy gdzieś jeszcze znajdziemy takie skalne formacje?

Tak! W Czeskim Raju (1h 40 minut drogi od Czeskiego Skalnego Miasta) oraz w Czeskiej Szwajcarii, inaczej zwanej Bohemian Switzerland (3 godziny drogi od polskiej granicy).

Co warto zobaczyć w okolicy Czeskiego Skalnego Miesta?

W telegraficznym skrócie.

 • Adrspach
 • Teplice
 • Broumovskie Skały
 • (nieco dalej) Czeski Raj, Prachowskie Skały
 • Szczeliniec (PL)
 • Błędne Skały (PL)

Miasta w okolicy Czeskiego Skalnego Miasta, które warto odwiedzić.

 • Broumov
 • Nachod
 • Mezimiti
 • Teplice
 • Jicin
 • Chełmsko Śląskie (PL)
 • Wałbrzych z Zamkiem Książ (PL)

To propozycje w okolicy. Jak zgrabnie połączyć to w całość, żeby w 3 dni przedłużonego weekendu udało nam się zobaczyć różnorodne atrakcje w niewielkiej odległości od siebie?

GOTOWY PLAN PODRÓŻY – CZESKIE SKALNE MIASTO:

Dzień 0.

Przyjazd do hotelu Rezydencja Zadrna, położonego 5 km w linii prostej do granicy. Tego dnia chillout, relaks, spacer po przepięknym lesie, który otacza hotel, wizyta w saunie, odpoczynek po przejechanej trasie.

Hotel Rezydencja Zadrna

Czemu tak gorąco polecam Wam ten hotel? Bo zjadłam tu śniadania swojego życia! Obsługa była przemiła, bardzo serdecznie przyjmują czworonogi, a jego położenie jest bajeczne – w środku lasu! Wróćmy jednak do śniadań. Widziałam bowiem różne szwedzkie stoły, ale ten zasługuje na kilka zdań uznania! Wędzone ryby, ciasta, różnorodne sałatki i ciepłe pieczywo. Hotel, nie tylko otwarty jest dla czworonogów, ale i jest partnerem biegu z psem Leddog, odbywającego się dwa razy w roku w okolicy.

Dzień 1. Adrspach.

Czeskie Skalne Miasto warto zacząć zwiedzać w Adrspach, gdzie czeka na nas już na wejściu bajeczne turkusowe jeziorko oraz niezapomniane widoki.

Proponuję przejść niebieskim szlakiem choć kawałek wokół jeziora, a następnie przejść się zielonym (my wybraliśmy lewą stronę), by zobaczyć niesamowite formacje skalne. Po drodze czeka na nas kilka wodospadów oraz wykutych w skale nazwisk pierwszych XIX wiecznych odkrywców i badaczy.

Trasę zielonym szlakiem można kontynuować i wrócić do naszego punktu startowego lub, tak jak my zrobiliśmy, pójść dalej żółtym szlakiem i przejść się malowniczą trasą po torfowisku. Szlak następnie wiedzie przez bajeczny las!

Wybierając  szlak żółty macie dwie opcje: idziecie do pewnego punktu i wracacie, by powrócić do swojego miejsca startowego, lub wkraczacie na szlak Teplice i kontynuujecie zwiedzanie (można to zrobić w jeden dzień, ale odradzam w zimowe dni, gdy dzień jest zbyt krótki na taką trasę). Poza tym szlak jest zbyt piękny, by go zwyczajnie przebiec. Proponujemy trzecie rozwiązanie – żółtym szlakiem wyjść z parku do Teplic (przez bramę do parku Teplice). I tu odpocząć, zjeść pyszne czeskie jedzenie i wrócić kolejką ( to też atrakcja!) do parkingu w Adrspach.

Restauracji jest kilka, jedna hotelowa (co zawsze mnie odstrasza zawyżonymi cenami), druga nie zezwalająca na wejście z psami i trzecia – przytulna Sverenka. Przemiła obsługa, kominek w środku. Podano mi tu zupę życia! Z grzankami i serem oraz czosnkiem (typowy czeski rozgrzewacz Cesnekova). Zjecie tu również domowe naleśniki i knedle (na które się nie załapałam, bo popołudniu były już wyjedzone), co dobrze świadczy o lokalu. Krótkie menu, złożone głównie z czeskich dań i fast foodu, dla wybrednych w postaci smażonej ryby z frytkami.

Dwudaniowy obiad i kawa 30 zł os.

Jak wydostać się z Teplic do Adrspach?

Z Teplic, spokojnie za 3 zł/os., dostaniemy się klimatyczną, uroczą kolejką (jednowagonową) do Adrspach. Przejazd ok. 10 minut, widoki tak urocze, że chciałoby się pojechać dłużej! Jadąc kolejką miałam poczucie, że przeniesiono mnie w scenerię filmu Grand Budapest Hotel, co powinno tylko Was zachęcić do szybkich odwiedzin tego miejsca.

Praktycznie zwiedzanie Adrspach.

 • Parking 80 kc (16 zł)
 • Wejście 80 kc/ os. dorosła (16 zł)
 • Pies 10 kc

Przy wejściu dostajemy mapę oraz papierowy pojemnik na kupy pieska. Zaraz przy wejściu mieści się również restauracja z czeskim jedzeniem i piwem, fast food, punkt informacyjny, gdzie można zaopatrzyć się w profesjonalne mapy i magnesy. Znajduje się tu również bankomat, gdzie warto wypłacić trochę gotówki.

Teplice

Powrót z Teplic i do Teplic w praktyce.

 • Na trasie kursuje kolejka. Bilety możemy kupić w pociągu (za gotówkę: zł lub korony) – os. 3 zł.

Co robić wieczorem w okolicy Teplic?

Jeśli zatrzymaliście się w Hotelu Zadrna Rezydencja, to idźcie rozgrzać się do sauny, a później dobrą opcją jest wizyta w Czeskim Centrum z czeską kuchnią, bilardem i innymi atrakcjami w miasteczku Mezimesti. Tu też jest restauracja u Svejka, gdzie warto skusić się na knedliki oraz smażony ser.

Czy Skalne Miasto (Adrspach) to dobre miejsce na podróż z psem?

Tak! Trasy przygotowane są super, mały piesek da radę wejść po stopniach lub obok schodów. Najgorszy jest odcinek łączący zielony i żółty szlak do Teplic. Tu mamy do czynienia ze stromymi schodami, gdzie duży pies może mieć ciężko, a mały powinien być wniesiony. Można jednak parki traktować rozdzielnie, wówczas ten najgorszy moment ominiemy. Mimo wszystko trasę polecam.

Dzień 2. Czeski Raj.

Jeśli jesteście tu na przedłużony weekend, to proponuję małe szaleństwo: wcześniejszą pobudkę i przejazd do położonego o 1h 40 minut drogi Czeskiego Raju, czyli inaczej Prachowskich Skał.

Prachovske Skaly, położone tuż pod miasteczkiem Jicin (tym samym, w którym mieszkał Rumcajs) skrywają w sobie niesamowite widoki.

Informacje praktyczne – Czeski Raj:

 • Dojazd samochodem krajowymi drogami, nie trzeba winiety
 • Wolno wchodzić z psami, ale na smyczy (to oczywiste)
 • Koszt wstępu to 80 kc/os. (16 zł)
 • Koszt wejścia psa – 10 kc
 • Zjeść najlepiej w miasteczku Jicin (6 km)

Czy warto odwiedzić Czeski Raj?

Czeski Raj jest tak piękny, że nie warto się zastanawiać nawet chwil,i czy warto tu przyjechać. Widoki sprawiają, że mamy poczucie, że stoimy przed fototapetą, a nie zaś przed prawdziwym krajobrazem. Zdecydowanie warto spędzić tu cały dzień i zrobić pętlę (zielonym szlakiem) dookoła parku, zbaczając z trasy na wszystkie możliwe widokowe punkty, bo to one dostarczają niezwykłych wrażeń.

Czy Czeski Raj jest dobrym miejscem na wyjazd z psem?

Tak! Tu jest podobnie jak w Adrspach, tylko kilka fragmentów miało naprawdę strome stopnie, wówczas lepiej było wnieść małego zwierzaka. Mijaliśmy jednak sporą liczbę ludzi z psami (pamiętam dokładnie, bo każdego nasz Franky obszczekał:))

Z wizytą u Rumcajsa w Jiczinie. Co warto zobaczyć w Jiczinie?

 • Muzeum Rumcajsa (inaczej Rumcajsowa Secovnia)
 • Zamek
 • Stare Miasto z zabytkową bramą miejską (Valdicka Brama z XVI w.)
 • Rumcajsowy Świat Radka Pilara
 • Regionalme Muzeum i Galeria w Jicinie (Valdštejnovo nám. 1, 506 01 Jičín, Czechy)
 • Restauracja na kempingu Kemp Rumcajs

Jicin to słodkie, kolorowe miasteczko, gdzie warto zatrzymać się po spacerze w Czeskim Raju i zregenerować siły pożywnym obiadem oraz wrócić do dziecięcych sentymentów, odwiedzając Muzeum Rumcajsa, czyli pracownię słynnego szewca. Tak jak w bajce bowiem i w rzeczywistości, Rumcajs razem z Hanką i Cipiskiem mają tutaj swoją chatę, którą można odwiedzić ( adres: Pod Koštofránkem 102, 506 01 Jičín, Czechy).

W samym centrum, na znakach w kilku miejscach, rozpoznamy postać Cypiska. Jest też miejsce, gdzie możemy zrobić sobie zdjęcie z bohaterami kreskówki, nieopodal Hotelu Jicin. W Jicinie jest też Camping im. Rumcajsa. W Jicinie znajdziemy również specjalna wystawę poświęcona bajkowemu bohaterowi Rumcajcowy Świat (Rumcasuv world of Radka Pilare), który znajdziemy pod adresem: Valdštejnovo nám. 1, Staré Město, 506 01 Jičín, Czechy.

Rynek w Jicinie

Gdzie zjeść w Jiczynie czeską kuchnię?

 • Restauracja Kemp Rumcajs
 • Diva Bara (Husova 39/39, Valdické Předměstí, 506 01 Jičín, Czechy), gdzie polecam szczególnie knedliczki z mięsem i, uwaga!, słodką śmietaną – ciekawe połączenie oraz knedle z truskawkami!

Dzień 3. Teplice.

Ostatniego dnia (ponieważ prawdopodobnie jest to też dzień, w którym macie mniej czasu) proponuję przejść krótszą trasę w Teplickich Skałach. My zdecydowaliśmy się dokończyć spacer w Teplicach i w tym celu wybraliśmy niebieski szlak. Zrobiliśmy 8-kilometrowe kółko, ponieważ mieliśmy w planie zjeść jeszcze obiad w Czechach i o 15 wyjechać w stronę domu. Jednak, jeśli macie więcej czasu, zachęcam do przedłużenia trasy: niebieski, żółty, a następnie zielony szlak i takim dużym kółkiem przejść przez Wielki Amfiteatr podziwiać te niezwykłe konstrukcje skalne.

Jak wygląda Skalne Miasto w Teplicach? Czy warto je odwiedzić, jeśli widziało się Adrspach?

Teplickie Skały, mimo że znajdują się tuż obok Czeskiego Skalnego Miasta Adrspach, są zupełnie inne. Więcej tu pojedynczych wielkich formacji skalnych, które ludzie z fantazją ponazywali, a tabliczki z tymi nazwami sugerują, co powinniśmy dostrzec w mijanych skałach, co jak widziałam stanowi niezłą zabawę przede wszystkim dla rodzin z dziećmi.

Broumov – barokowa perełka, której nie możecie ominąć!

Spośród polecanych miejsc na wieczór czy obiad, jedno jest absolutnie szczególne! To czeskie niewielkie miasteczko, mało popularne, raczej poza utartym szlakiem, skrywające prawdziwe architektoniczne perełki z epoki baroku. Szczególne wrażenie robi kolorowy rynek oraz niezwykły klasztor, który można, a nawet należy zwiedzić w środku!

Warto zarezerwować sobie chociaż dwie godziny na spacer kolorowymi uliczkami miasta, stukając obcasami po kocich łbach i zadzierając wysoko głowę na dekoracyjne elewacje kamienic. Oprócz klasztoru, szczególne wrażenie robi jeden z najstarszych w tej części Europy, drewniany kościółek położony na cmentarzu. Naprzeciwko niego znajdziemy niepozorną restaurację, w której zjemy pyszną czeską kuchnię.

Smażony ser, to kalorie, ktore warto sobie dawkować w Czechach

Co jeszcze warto zrobić w okolicach Czeskiego Skalnego Miasta? Gdzie wyjść wieczorem?

Jeśli szukacie pomysłu na wieczór, bądź miejsca gdzie warto wyskoczyć na obiad to sugeruję rozważyć:

W Czechach:

 • Mezimesti
 • Broumov
 • Nachod (tutaj czeka na Was również zamek)

A po polskiej stronie:

 • Chełmsko Śląskie (Sudecka Lniana Chata)
 • Wałbrzych

A wracając proponuję zahaczyć o Zamek Książąt Hochberg – Książ.

Podsumowując 3 dni w okolicach Czeskiego Skalnego Miasta.

Po trzech dniach w takim otoczeniu, zajadaniu się knedlami i oglądaniu wiejskich krajobrazów, rozbudziło się w nas pragnienie zobaczenia więcej podobnych terenów.

Gdzie je znaleźć? Wracając, nie marnowałam w samochodzie czasu robiąc research, co by tu jeszcze zobaczyć w podobnym klimacie i poniżej znajdziecie listę pomysłów, które bierzemy pod uwagę, jako kolejne wypady w tym stylu:

 • Szczeliniec
 • Błędne Skały
 • Skały Broumovskie
 • Czeska Szwajcaria – tu kręcono opowieści z Narnii!!

Przypuszczam więc, że niedługo napiszę Wam kolejną relację, z któregoś z powyższych miejsc z okolicy, bowiem odkryliśmy niesamowitą przyjemność z takiej wspinaczki, a co najważniejsze, nasz Franky okazał się wielkim pasjonatem wdrapywania się na pagórki!

Dajcie znać, jak Wam się podobał mój poradnik i koniecznie napiszcie, jeśli udało Wam się skorzystać z porad. Jeśli okazały się przydatne – udostępniajcie znajomym – niech idą w świat! Sprawicie mi wielką przyjemność!

Pozdrawiam ciepło

Jess

Po więcej zdjęć zapraszam poniżej

This post has already been read 59630 times!

You Might Also Like