ATRAKCJE ALTERNATYWNE PODRÓŻE PRZEWODNIKI SUBIEKTYWNE

Co zobaczyć w Katowicach? Hipsterskie Katowice- 10 miejscówek, które trzeba znać. Subiektywny przewodnik po Katowicach.

17 sierpnia 2020

Niewiele rzeczy cieszy mnie tak jak ludzie w Warszawie z uznaniem kiwający głową po powrocie z Fest-u ( Fest Festiwal w Katowicach) lub Offu (Off festiwal tamże) mówiąc „Fajne te Katowice, nie spodziewałem się„, a ja wtedy z dumą krzyczę- „A nie mówiłam! „. Od lat jak mantrę powtarzam, że Katowice mimo, że nie są klasycznie piękne są fascynujące, architektonicznie wręcz ikoniczne. Wyposażone w sporą ilość kultowych miejsc, których z roku na rok, pff sezonu na sezon przybywa! Zapraszam Was na subiektywny przewodnik po Katowicach, który pozwoli Wam nawet podczas, krótkiej wizyty poczuć klimat tego miasta. Mojego studenckiego miasta. Gotowi?

Co zobaczyć w Katowicach?

Odpuśćmy sobie jakieś typowe atrakcje, w Katowicach liczy się Moderna i Nikiszowiec oraz hipsterskie knajpki, sklepy oraz puby, a sorry – tu nie ma typowych atrakcji 🙂 właściwie wszystko co można zobaczyć w Katowicach jest relatywnie nowe powstalo w XX wieku i bazuje na przemyśle i urzytkowosci. I w jakis sposob jest cool!

Katowicka Moderna ( Modernizm w Architekturze)

Modernistyczną architekturę w Polsce możemy znaleźć w zasadzie w pięciu miastach, w Gdyni ( w końcu powstała w czasie rozwoju modernizmu w latach 20 i 30) w Warszawie na Saskiej Kepię, Mokotowie i Żoliborzu, co nieco w Łodzi, Krakowie i właśnie w Katowicach. W Katowicach modernizmu jak i w Gdyni jest najwięcej bowiem okres rozwoju miasta przypada na czas rozwoju tego stylu w archtekturze. Modernizm albo się kocha albo się go nie rozumie. Dlatego pozwólcie, że przybliże Wam na szybko założenia tego stylu, żeby było Wam łatwiej go pokochać, a przynajmniej zrozumieć fascynacje innych 🙂

Modernizm w architekturze założenia stylu, mała ściągawka:

  • Modernizm ma misję to architektura tworzona dla człowieka, dla jego wygody i komfortu w pierwszej kolejności, dopiero później w grę wchodzą kwestie estetyki.
  • funkcjonalność obiektów, budynków ponad wszytko! –czyli tzw: forma wynika z funkcji
  • wychowanie człowieka przez architekturę i sztukę,
  • zapewnienie człowiekowi godziwych warunków życia,
  • minimalizm zarówno wewnątrz jak i zewnątrz budynku,
  • lekkość bryły, unikanie symetrii,
  • ściana kurtynowa, pełniąca rolę przegrody klimatycznej lub osłony,
  • płaski dach, często z tarasem ( taras na dachu – czujecie już ten flow!?)
  • szerokie okna wpuszczające dużo światła ( światło ponad wszystko, koniec z ciemnymi pomieszczeniami)
  • duże płaskie i jednolite powierzchnie elewacji
  • stosowanie jako surowca betonu, stali żelbetonu, szkła,
  • obszerne, przeszklone klatki schodowe (piękne! )
  • przeszklone elewacje ( światło we wnętrzach to główny motyw w opozycji do kamienic)
  • demonstrowanie nowoczesnej technologii,

Jeśli mielibyście więc w skrócie zapamiętać dlaczego warto cenić modernizm, pamiętajcie, że to zerwanie z przeestetyzowaniem, od teraz liczy się człowiek jego potrzeby, tworzenie dla niego prosty funkcjonalnych form doświetlonych i ułatwiających życie. Jak nie kochać takiego podejścia?

Najważniejsze Katowickie budynki Modernistyczne.

Bez wątpienia najważniejszym budynkiem jest Pierwszy w Polsce Drapacz Chmur, 13 piętrowy wieżowiec, znany jako Ślaski Drapacz Chmur, który stoi na rogu Żwirki i Wigury, dokładny adres: Adres: Żwirki i Wigury 15, 40-061 Katowice

Katowicka Moderna, budynki dziś ikoniczne, których nie możecie ominąć podczas wizyty w Katowicach:

  • Super-jednostka
  • Osiedle Kukurydze ( Osiedle Tysiąclecia)
  • Osiedle Gwiazdy
  • Spodek
  • Dom Handlowy – Zenit
  • Dom Handlowy – Skarbek
  • Kościół garnizonowy
  • Wieżowce Stalexport

Do niedawna w tym zestawieniu znajdował się również Dworzec Główny Katowice, ale to co zrobił z niego inwestor jest do dziś bolesnym wspomnieniem dla wszystkich mieszkańców okolicy, którzy cenili architekturę. Dworzec stanowił największy polski zabytek reprezentujący doceniany za granicą i szeroko omawiany Brutalizm, będący również odłamem postmodernizmu. Dziś dworzec to kolejne nie potrzebne centrum handlowe ( w Katowicach jest ich zdecydowanie za dużo i ulokowane są zbyt blisko siebie) , we wnętrzach, którego stworzono nieudane repliki słynnych betonowych kielichów. Parodię oryginału. Wystarczyło tylko go wyczyści i poddac renowacji… więcej na ten temat przeczytacie w dwóch publikacjach, które bardzo Wam polecam: Zle urodzone, Filipa Springera oraz dedykowaną dworcowi pracę „Szesnaście żelbetowych kwiatów. Dworzec kolejowy w Katowicach”, Alicji Gzowskiej.

Budynków modernistycznych jest w Katowicach całe multum, jest tu szlak moderny, o tym jednak szeroko w innym poście.

Nikiszowiec – Stare Miasto Katowic

O Nikiszowcu pisałam dziesiątki razy. Gdy tylko ktokolwiek mnie odwiedzał zabierałam go od razu na wycieczkę na Nikisz. A przed robiłam mini wykład na temat grupy lokalnych artystów, tworzących w nurcie, który możecie znać od Nikifora Krynickiego – prymitywizm.

Pracę artystów z grupy Janowskiej (nazwa od pobliskiej dzielnicy Katowic Janów) zobaczycie w Szybie Wilsona oraz w Muzeum Śląskim ja polecam Wam przed podróżą tu zobaczyć film Angelus. Pomoże Wam zrozumieć nieco górniczej kultury i klimatu tego miejsca.

Film Angelus zobaczycie online tu -> oglądaj.

Grupa Janowska – to temat warty zgłębienia podczas wizyty w Katowicach.

Szyb Wilsona – Galeria Sztuki w Szybie Kopalniowym

Gdybym miała wskazać tylko jedno miejsce, które musisz zobaczyć w Katowicach, to byłby to Nikiszowiec wraz z Szybem Wilsona. Często moi znajomi wracając zachwyceni Nikiszowcem bezwiednie pomijają Szyb Wilsona, który jest tuż nieopodal wjazdu, wiele przy tym tracąc, choć zawsze jest to dobry powód by tu wrócić.

O Szybie Wilsona pisalam Wam tu, podczas oprowadzania z artystą.

Oraz tu, w relacji z Kato Tattoo Festu.

Oraz w kilku innych sytuacjach, uwierzcie, to miejsce, ma szczególny klimat. Szyb Wilsona

podczas jednego z licznych eventów w Szybie Wilson

Fabryka Porcelany – Klub w dawnej Fabryce

Nic tak nie cieszy jak wieści, że udało się uratować kolejną zabytkową fabrykę, nawet jeśli kosztem pewnych ustępstw (jak pisałam przy okazji Elektrowni Powiśle w Warszawie) to jednak zawsze jest to obiekt ocalony. Tak się stało z Fabryką Porcelany Bogucice. Dziś to świetne miejsce by napić się piwa, poimprezować w industrialnej przestrzeni, no i.. Poskakać na koncercie!

Nie wiem jak to mozliwe, że to miejsce odkrylam tak późno – pierwszy raz w zeszłym roku,podczas koncertu Dubioza Kolektive.

Park Śląski

to ogromny w centrum betonowej ( cudownej ! ) dżungi z widokiem na Dzieła Henryka Buszki i Aleksandra Franty czyli Osiedle Tysiąclecia. Niemniej w Parku Ślaskim znajdziecie Zoo i Wesołe Miasteczko. Oraz wiele ciekawych rzeźb.

Dolina Trzech Stawów i Muchowiec

Zaskakująca Oaza zieleni, otaczająca dawne lotnisko ( niemal jak Berlinński Tempelhof tylko na małą skalę:)) Dziko zielono i idealnie jeśli kochacie rolki, plażowanie no i jedzenie na świeżym powietrzu, można tu dorwać naprawdę dobre food tracki.

Katowicki Street Art

W Katowicach odbywał się jeden z pierwszych Festiwali Street Art-owych w Polsce, co roku w marcu artyści z różnych stron Europy przyjeżdzali by w ramach Katowice Street Art Festival tworzyć niezwykłe dzieła na murach bloków i familoków, a także tworzyć instalacje artystyczne. większość dzieł znajdziecie do dziś na ścianach . Jeśli chcielibyście podążyć ich śladem – tu znajdziecie mapkę.

Tu prześledzicie wcześniejsze edycje i dzieła, które z nami zostały , tyle lat tyle pięknych prac!- klik!

Dla mnie od lat Kura Aryza ( hiszpańskiego twórcy) jest tą ulubioną pracą!) Może dlatego, ze mijałam ją kilka razy w tygodniu przez wiele lat pokonując trasę z ulicy Bankowej gdzie był mój wydział do biblioteki Śląskiej?

zdjęcie link

Nowe budynki, które warto odwiedzić w Katowicach

Jakie nowe budynki warto zobaczyć w Katowicach? Napewno całe centrum NOSPR czyli inaczej wielki trawiasty dywan rozłożony na tyłach Spodku połączonym mostkiem zawieszonym nad wjazdem do parkingu i budynkiem hali koncertowej, w tym samym paśmie po przeciwnej stronie ni Altus i Wydział Nauk Społecznych – Nowiutki jeszcze pachnąc Muzeum Ślaskie. Wspaniałe, nowoczesne stworzone na terenie dawnej kopalni, co tu dużo mówić obowiązkowe miejsce by je odwiedzić – powód sam w sobie. Plusem są wystawy Prymitywistów a więc grupy Janowskiej, która pokochacie po zobaczeniu filmu Angelus i wizycie w Szybie Wilsona, oraz tematyczne wystawy jak ta o Ślaskim Rapie.

pro tip: to też najbardziej instagramowe miejsce w Katowicach

Najpiękniejsze ulice spacerowe. Gdzie na Spacer w Katowicach?

Gdy studiowałam na UŚ-iu (Uniweisyetet Śląski), moim ulubionym spacerem do Biblioteki Śląskiej była trasa, przez cmentarz Ewangelicki, często w drodze z ul. Bankowej pod Bibliotekę, zbaczałam z trasy i kluczyłam uliczkami, tylko po to by nacieszyć wzrok przedwojenną architekturą i moderną. Bez wątpienia najpiękniejszymi trasami w Śródmieściu na spacer dla architektonicznych feaków, będzie – okolice placu Plac Miarki ( a wiec ul. Batorego i Kościuszki), Ul. Mariacka, Francuska, Profesorska, a także – ul Krzywa, również Jagielońska i oczywiście Żwirki i Wigury. dodatkowo będzie ciekawa dla wszystkich miłośników filmowych szlaków, na niej bowiem kręcono „Stulecie Winnych”. Miałam nawet okazje, kiedyś przechodzić obok rozłożonego planu filmowego, może gdy tu traficie, też będzie mieć okazje podejrzeć jakieś filmowe sceny?

Gdzie zjeść w Katowicach?

W Katowicach jest wiele ciekawych miejsc gdzie można zjeść super obiad, nie tylko w postaci klusek ślaskich, ale wege dań i autorskich menu.

ZŁOTY OSIOŁ

Od lat lider na Krakowskim Podwórku, jeszcze za nim zaczełam studiowac on już istniał, czyli ponad 10 lat temujuz tutaj był, z tym samym wystrojem, nowatorskim kompletnie wegetarniskim s menu. Które za każdym razem zmakuje równie pysznie. To zdecydowanie najfajniejsze miejsce na obiad.

MAD MICK

Jeśli jesteście bardziej mięśni, to musicie zajrzeć do autorskiej Katowickiej Burgerowni, Tutaj bije sie regordy w sprzedazy burgerów, które są świetnej jakości.

Zdrowa Krowa.

To kolejna autorska Slaska Burgerownia, której nie można przeoczyć. Mają doskonałej jakosci mięso, ale również wersja wege jest przepyszna polecam szczególnie burger vege z Halumi i miodem! Pycha!

Pasibus

Zacznijmy od tego, że to miejsce powstało w starym dworcu, o którego losy drżałam przez ostatnie lata. Przepiękny gmach niszczał przez dobrą dekadę, nareszcie znalazł się sponsor, który nadał mu nowe życie, w jednej z odnowionych części, w bardzo ładnym wnętrzu na dwóch piętrach mieści się kolejna autorska burgerownia Pasi BUS.

Zapieknaki na Mariackiej. ( Tradycyjne zapiekanki z Ogórkiem czy bez?)

To kultowe okienko, gdzie kupimy ogromne zapiekanki, z ogórkiem kiszonym i masą składników.

SZTAUWAJERY

Nad Jeziorem w Parku Trzech Stawów znajdziecie też grillowy spot, z róznymi rarytasami dla fanów tego typu kulinarnych atrakcji.

Gdzie na lody w Katowicach?

Istnieje tylko jedna dobra odpowiedź-> Lodowato. Szczerze uważam, ze te lody są najlepsze , czasem zastanawiam się czy nie przejeżdzam tu dla nich celowo! 🙂 Mój smak to oczywiście jaglane z malinami… Ktoś kto to wymyśli powinien dostać najwyższe odznaczenie !

Gdzie na Kawę w Katowicach?

Tutaj przeprowadziłam wywiad z wieloma znajomymi i jednoznacznie na prowadzenie wysunęła się ta czwórka: Trzy Siostry, Kafej, Cafe Kattowitz oraz Botanika. ( na zdjęciu poniżej)

Ja osobiście mam ogromną słabość do Cafe Kattowitz, bo jest tam stylowo, jak na przełomie XIX i XX wieku, bez spiny a jednak jakby człowiek pociągnął za wajchę w maszynie czasu. Urocze miejsce. Najbardziej lubię je zimą, wówczas polecam zamiast kawy Gorąca Czekoladę!

Gdzie na piwo/ drinka w Katowicach ?

Tutaj odpowiedź jest niby prosta, gdziekolwiek byle na ulice Mariacką. Zgadza się, ale… Można trafić lepiej i gorzej. Ja mimo wszystko polecam Wam kilka moich ulubionych miejsc: Biała Małpa, Stary Kredens oraz idealne miejsce na drinki z fantazją Old Cuban Cocktail Bar ( do tego by je odnaleźć trzeba przejść przez tunel pod ulica, który ciagle zaskakuje muralami zmieniającymi się cześciej niż ja odwiedzam to miasto.

Old Cuban Cocktail Bar, ul Wojewódzka 26A

Gdzie kupić pamiątki ze Ślaska ?

No to tutaj sprawa jest prosta. W Katowicach działa kilka świetnych sklepów, które po prostu trzeba znać, można w nich kupić pamiątki z śląskimi nadrukami, plakaty lokalnych artystów czy ( moje ulubione) motywy architektonicznych ikon ze śląska! Gdzie zajrzeć ? Do Geszeft i Gryfnie, a także do Biksa. Często pytacie mnie o moją bluzę Wungiel- no włąsnie stąd ona pochodzi, ze Ślaskiej ziemi:) a dokładnie z Gryfnie.

Inne artykuły o Katowicach

Mam nadzieję, że ten post pomoże Ci zacząć Twoją przygodę z tym wymagającym i nieoczywistym, a jednak pełnym uroku miastem jakim są Katowice.

Dajcie znać jakie są Wasze ulubione miejsca w tym miescie?

Uściski

Jess

oglądaj się za siebie i wróć szybko!

This post has already been read 20294 times!

You Might Also Like