PODRÓŻE PRZEWODNIKI SUBIEKTYWNE ŚLADEM FILMU/SERIALU

Paryż Śladem filmu – ” O północy w Paryżu” Woody Allen’a

17 października 2018

Jesień to idealny czas na seanse filmowe, ja co roku wracam do ulubionych filmów, wsród nich od lat figuruje dzieło Woody Allena – „O północy w Paryżu”. Ileż bym dała by choć na jeden wieczór móc przenieść się w świat artystów z dwudziestolecia międzywojennego! Porozmawiać Gertrudą Stain, uściskać Zeldę Fitzgerald czy poflirtować z zabójczo przystojnym Hemingwayem. Och.. Nie zdziwi Was pewnie, gdy powiem, że podczas mojej pierwszej wizyty w Paryżu 5 lat tem, podczas wyjazdu na święta – obowiązkowymi punktami na liście były najważniejsze miejscówki związane z filmem Allena, dopiero daleko za nimi, spacerami po cmentarzach i podróży śladem Williama Whartona i Spóźnionych Kochanków, znajdowała się Wieża Eiffla 🙂  Zapraszam Was więc na spacer śladem filmu. Mam nadzieję, że uda Wam się niebawem zobaczyć film ( po raz N-ty!) a następnie ruszyć w polecaną przeze mnie trasę!  Tego Wam życzę! A tera chodźcie na spacer, chociażby wirtualny!

Miejsca związane z filmem podzieliłam według własny kategorii

OBOWIĄZKOWE NAJBARDZIEJ KLIMATYCZNE PUNKTY:

Ta lista jest długa, ale jeśli Ty masz tylko chwilkę w Paryżu i musisz wybierać, to te cztery miejsca są idealne by poczuć klimat filmu i jednocześnie moim zdaniem są najbardziej uroczymi ze wszystkich tu wymienionych lokalizacji. Jeśli musisz więc wybierać, po prostu odwiedź poniższe cztery!
gdzie kręcono film o północy w paryżu paryż śladem filmu o pólnocy w paryżu

Rue Montagne St. Genevieve

To tu wszystko się zaczyna, czyli schody kościoła św. Genewy, na których przysiadł na chwilę Gill, a chwilę później zatrzymał się imprezowy samochód pełen niezwykłych osobowości, zabierając go na imprezę, która…

Cafe Polidor

Adres:

41 rue Monsieur le Prince

Która odbywała się w Cafe Polidor, czyli magicznym niezrównanym miejscu, w którym zasiadali nad kieliszkiem wielcy twórcy. To tu swego czasu można było spotkać, tak jak i w filmie Hammingway’a, czy Fitzegralda Scotta z Zeldą.  To miejsce ma niezwykły klimat, być może dlatego, że niezmiennie trwa od początku XX wieku, pod tą samą nazwa z niezmienny wystrojem wnętrza i  dekoracją. Można się rozmarzyć w jej wnętrzach!
najpiękniejsza księgarnia paryża

Shakespeare & Co. Bookstore:

Adres:

37 rue de la Bucherie, 75005 Paris
To jedno z najbardziej magicznych miejsc, jakie przyszło mi odwiedzi, jednocześnie jedna z najsłynniejszych księgarni świata. Założona i prowadzona od 1919 r przez Sylvię Beach, amerykankę która finansowała biednych literatów. Dzięki niej swój debiut zaliczył m.in James Joys! Gdyby nie ona być może nigdy nie usłyszelibyśmy o Ulissesie?
Gill również odwiedza to miejsce, widzimy to w scenie, w której opuszcza księgarnie. Ciekawostka: Hemingway opisywał to urocze miejsce w swoich wspomnieniach z Paryża „Ruchome Święto”
Dziś to miejsce również z jest szczególne z pewnych względów, jeśli jest się początkującym literatem, można odczytać na spotkaniach na pięterku fragment swojej powieści, a w zamian za kilka godzin pracy w księgarni dostać nocleg na kilka dni. Nie ukrywam jest to na mojej bucket liście!
gdzie kręcono film o północy w paryżu Paryż w jeden dzień co zobaczyć? targi w paryżu gdzie kręcono film o północy w paryżu

Okolice Pont Neuf

Pamiętacie sceny spaceru nad Sekwaną oraz setki straganów? Znajdziecie je spacerując wzdłuż rzeki, najbardziej malownicze znajdziecie tuz nieopodal Ile de la Cite, a także wspomnianej wyżej Księgarni ! Nie wyjeżdzajcie z Paryża bez spaceru nad Sekwaną!
Całą trasę znajdzie w poniższej mace:
gdzie kręcono film o północy w paryżu lokalizacje filmowe

PIĘKNE ZABYTKOWE MIEJSCA W PARYŻU:

Pont Alexandre III:

Tego mostu nie można przeoczyć, rzeźby, zdobienia, całość dekoracji robią piorunujące wrażenie. Mieści się on miedzy Pałacem Inwalidów a Polami Elizejskimi . Nasi bohaterowie, rownież nie potrafią przejść obok niego obojętnie, Gill i Gabriela spacerują tu w deszczu.

Plac Jean XXIII

Na tyłach Notre Dame de Paris mieści się uroczy Park, którego nie powinnismy pominąć podczas swojego spaceru. To tu Gill na ławeczce razem z przewodniczką z muzeum Rodina, analizują pamiętniki Adrianny.

RESTAURACJE I MIEJSCA KOMERCYJNE:

gdzie kręcono film o północy w paryżu

Zdjęcie strona Maxim’s

Restauracja Maxim’s:

Przekraczają próg Maxim, tak samo jak Gill i Adrianne, przenosimy się w czasie, lecz tym razem nie w dwudziestolecie, a w Belle Epoque, w którym rozkochana była Adrianna. Tu czeka na nas miedzy innymi Henry de Toulouse Lautrec i inni twórcy z tego okresu. Sama restauracja została przygotowana na światową wystawę, która obywała się w Paryżu w 1900 roku, od tamtej pory niewiele się tu zmieniło.
Adres:
Maxim’s de Paris – 3, rue Royale – 75008 Paris
o pólnocy w paryżu

 Hotel Bristol

Wydaje mi się, że nie przypadkiem główne postacie Gill i Inez zatrzymują się włąśnie w tym hotelu. Paryski Bristol został otwarty w 1925 roku, a jego gośćmi byli wielcy tamtego świat jak Picasso czy Coco Chanel. Hotel ma piękna elewację, warto więc jeśli starczy Wam czasu rzucić na niego okiem.
Adres: 112 rue du Faubourg Saint-Honoré, 75008 Paris

Hotel Le Meurice

Przepiękna sceneria, z degustacją wina i impreza z specyficznymi przyjaciółmi Inez odbywa się w  Hotelu Le Meurice. Niestety odwiedzenie tej miejscówki do dość droga impreza , to jeden z najdroższych hoteli w Paryżu, jeśli jednak możecie sobie na nią pozwolić znajdziecie go w poniższym linku, a nuż trafi Wam się promocja:)
Adres: 228 rue de Rivoli,75001 Paris

Restauracja Le Grand Vefour

Jeśli macie ochotę na coś naprawdę wytwornego i macie trochę grosza w kieszeni, to miejsce  Was zachwyci. W tej jedenej z najdroższych knajp Paryża kręcono sceny obiadu z Rodzicami Inez.
Adres:
17 rue de Beaujolais, 75001 Paris

gdzie kręcono film o północy w paryżu zdjęcie strona restauracji

MUZEA

Muzeum Oranżerii w parku Tuileries, Paryż

Pamiętacie scenę w której Gill, zabłysnął wiedzą temat Picassa, dzieląc się błyskotliwymi uwagami które zresztą skrytykowała jego narzeczona? Ta scena została nakręcona właśnie tutaj. W niezwykłym muzeum, w którym przetrzymywane są wielkoformatowe działa Claudia Monet’a, a także wspaniała kolekcja innych twórców XIX oraz XX wiecznych, takich jak Modigliani, Renoir, Cazanne czy właśnie wspomniany Picasso.
Adres:
Jardin des Tuileries , Place de la Concorde, 75001 Paris

Muzeum Rodina

Rodina znać należy, nawet jeśli nie zależy nam na rzeźbie czy sztuce w ogóle. To ikona i wielki twórca. dlatego, jeśli będziecie mieli wolną chwilę i 18 euro w kieszeni, wpadnijcie do Muzeum Rodina, które mieści się na swieżym powietrzy niedaleko Pałacu Inwalidów.
W filmie rozegrała się tu scena, gdy podczas zwiedzania i oprowadzania z przewodniczką Gill wdaje się razem z nią w dyskusje. Przewodniczkę.
Adres: 75bis / 77, rue de Varenne

Musée des Arts Forains

To bardziej alternatywna atrakcja Paryża. Muzeum, w którym znajdziemy stare karuzele, oraz pamiątki po wesołych miasteczka, to trochę dziwaczna atrakcja, jednak właśnie tu kręcono scenę, w której Gill podczas przyjęcia spotyka po raz drugi Adrianne.
Adres: 53, avenue des Terroirs de France 75012 Paris

zdjęcie fanpage Muzeum Rodina oraz Muzeum Oranżerii

paryż filmowym szlakiem filmy o paryżu

PO ZA PARYŻEM:

 

Ogrody Moneta w Giverny

Tu mamy w filmie pewne przekłamanie, miejscowość lokalizacja ta nie znajduję się nawet na peryferiach Paryża, Bajeczne ogrody Nenufarów, które malował Monet, bez wątpienia dają nam malarski efekt tej sceny, jednak żeby do nich dotrzeć musimy poświecić trochę czasu.  To jedna z pierwszych scen, które możemy zobaczyć w filmie Gill i Inez  stoją na mostku nad Nenufarami.
Adres: rue Claude Monet, 27620 Giverny, Haute-Normandie

Wersal i jego Ogrody

Jeśli macie trochę więcej czasu – to punkt obowiązkowy. Królewska posiadłość, która niegdyś znajdywała się daleko za Pryżem, dziś to zaledwie 30 km, dojedziemy tu z łatwością koleją podmiejską.  Zarówno Pałac jak i jego ogrody robią piorunujące wrażenie – to właśnie w jego ogrodach została nakręcona jedna ze scen spaceru pary.

Marche Paul Bert

Jeśli poszukujecie genialnej miejscówki, w której można zaopatrzyć się w starocie i skupia wokół siebie bardziej lokalna ludność niż turystów, to koniecznie  odwiedźcie ten paryski pchli targ! Pamiętacie scene, w które Gill kupuje płytę na starganie? To właśnie tu!
Adres: 96 rue des Rosiers  lub 18 rue Paul Bert, 93 400 Saint Ouen

MAPA:

Tu jeszcze jedna mapka, nieco szersza, obejmująca więcej punktów

gdzie kręcono film o północy w paryżu mapa lokalizacji filmowych

A teraz Wy w DROGĘ!

Mam nadzieję, że podobał Wam się spacer, jeśli uda Wam się odbyć, którąś z literackich bądź filmowych tras dajcie znać proszę, zawsze bardzo się ciesze, gdy słyszę, że z moją mapką zwiedzaliście miasto! możecie również używać hasztagów #tryalternativebyjess i #literackimtropem #filmowytropem – będzie mi szalenie miło.
Jeśli macie jakiekolwiek pytania piszcie!
pozdrawiam ciepło
Jess
Ps. moja taksówka z Fitzgeraldem Scottem nie przyjechała tym razem, ale podczas następnej wizyty w Paryżu spróbuje kolejny raz, tym razem  o 12!

gdzie kręcono film o północy w paryżu

This post has already been read 58575 times!

You Might Also Like