ATRAKCJE ALTERNATYWNE SKANDYNAWIA / KRAJE NORDYCKIE

Najciekawsze cmentarze, które warto odwiedzić w Europie

30 października 2018
Piekne cmentarze w Europie

Tak wiem, nie każdy lubi wizyty na cmentarzu, są jednak takie nekropolie, które w żaden sposób nie kojarzą się ze smutkiem, Wręcz przeciwnie, cieszą oko kolorowymi tabliczkami, bądź położone są tak malowniczo, że nie sposób wyobrazić sobie lepszego miejsca do długich spacerów, są jednak i takie, które zachęcają wręcz do rozbicia na nich pikniku, zagrania w piłkę czy leżakowani. Zszokowani? Zobaczcie sami, przed Wami lista cmentarzy, które warto znać i odwiedzić. Dajcie znać koniecznie jakie z odwiedzonych nekropoli was szczególnie urzekły, zaskoczyły, zszokowały!

Wilno, Cmentarz na Rossie

Jedna z czterech najważniejszych Polskich nekropolii, jednocześnie jedna z najbardziej malowniczych w Europie. Położona na wielu pagórkach latem przypomina istny dziki ogród,  w sam raz na romantyczne popołudniowe spacery w cieniu drzew. Przy okazji można odwiedzić grób Marszałka Piłsudskiego i jego żony Marii. ( o samym cmentarzu pisałam więcej tu)
Wilno cmentarz na Rosie

Paryż  Cimetière des Chiens

mówiąc Paryż mogłabym wymieniać dla Was wspaniałe cmentarze takie jak: Montmartre czy Montparnas, albo wspaniały Pere-Lachaise – jednak te wszyscy znają. Co nie znaczy, że nie warto ich odwiedzić! Mam dla Was jednak miejsce mniej tuzinkowe,  cmentarz dla zwierząt. Bezapelacyjnie, niezwykła atrakcja, można spacerować długimi godzinami i podziwiać nagrobki, kotów (pochowanych piękniej, niż większa cześć populacji na naszym globie) czy szlachetnych psów położonych w nagrobkach z iście królewskimi rzeźbami.

Rumunia, Sapanta- Wesoły Cmentarz .

Wesoły cmentarz brzmi jak oksymoron? W Rumunii to możliwe! Kolorowe tabliczki rumuńskiej nekropolii w niczym nie przypominają poważnych cmentarzy z innych stron świata. Na czym polega jego wyjątkowość? Nagrobki posiadają kolorowe rzeźbione tabliczki, które opowiadają śmieszne historie z życia zmarłych bądź historie ich śmierci. Styl pochówków jest jednakowy, co potęguje wrażenie niezwykłości, to wszystko za sprawą artysty- StanIoan Pătraș’a. Koniecznie do wpisania na listę must see 🙂

Kopenhaga Cmentarz Assistens

być może ciężko w to uwierzyć, ale Duńczycy nie mają problemu z tym, by rozbić się z piknikiem nieopodal grobu Andersena. Leżakować całymi dniami na kocyku, wprowadzać psy, a nawet więcej organizować wyścigi rowerowe dla dzieci, grać w piłkę czy po prostu piknikować ! Sama miałam okazję doświadczyć takiego pikniku na kocyku podróżując z Mamą po Kopenhadze i musze przyznać, ze takie podejście jest bardzo przystępne i świetnie oddaje kulturę Skandynawów. Jeśli macie ochotę odwiedzić Christiana Andersena, tu możecie odnaleźć jego grób i podziękować mu za dziecięce wzruszenia.

Londyn. Cmentarz Prostytutek w Cross Bone Greveyard,

to niesłychane miejsce powstało w XVII wieku, jako miejsce pochówku prostytutek, jest to do dziś cmentarz przeznaczony dla kobiet. Spore wrażenie robi brama, przyozdobiona kolorowymi wstążkami, zdjęciami a także pończochami ! Będąc w Londynie warto zajrzeć również na Highgate tu pochowani są wielcy brytyjscy artyści, politycy, naukowcy. A spacer po nim robi kolosalne wrażenie.
Cross Bones Graveyard Cmentarz Prostytutek

foto. crossbones.org.uk

cross bones cmentarz prostytutek wyjątkowe cmentarze

foto. crossbones.org.uk

Oslo. Cmentarz Chrystusa Zbawiciela (Vår Frelsers gravlund)

To niesamowicie malownicze miejsce, położony na wzgórzu jest naprawdę romantyczny! Idealny na dzielnej spacer, popołudniowe czytanie na ławce czy odwiedziny wielkich artystów, a jest tu kogo odwiedzać, pochowani są tu bowiem: Henryk Ibsen, Camila Collet, możemy tez znaleźć tu gród `Edwarda Muncha. Bez wątpienia jeden z milszych jakie odwiedzałam, więcej na jego temat przeczytacie i wizyty w Oslo przeczytacie tu.(link)
Zaskoczeni! Znacie inne nekropolie, które zrobiły na Was wrażenie? Czekamy na Waszą listę!
pozdrawiam ciepło
Jess

This post has already been read 2982 times!

You Might Also Like