ATRAKCJE ALTERNATYWNE PODRÓŻE PODRÓŻE LITERACKIM TROPEM PRZEWODNIKI SUBIEKTYWNE REFLEKSJE SKANDYNAWIA / KRAJE NORDYCKIE

Gdzie leży Dolina Muminków? Jak do niej dojechać, co robić i ile to kosztuje. Przewodnik – online po Dolinie Muminków

14 lipca 2018

Kto z Was w dzieciństwie marzył by zamieszkać w Domu Muminków? Bądź przynajmniej przespacerować się po Dolinie Muminków ?I pobawić się z bajkowymi postaciami ? ( jeśli na wszystkie pytania odpowiedzieliście głośnym JA! Ja! Jaaaaaaa!) To zapraszam Was na posta, powiem Wam jak spełnić marzenie z dzieciństwa i odwiedzić Dolinę Muminków, która naprawdę istnieje! W której możecie zajrzeć do każdej dziury, w każdym pomieszczeniu wspaniałego Domku Muminków! Odwiedzić Paszczaka, zjeść naleśniki Mamy Muminka oraz poprzytulać się do niej:) Brzmi wspaniale? Jest wspaniałe i wcale nie tak drogie jak Ci się wydaje! Zapraszam Was na kompletny przewodnik po Dolinie Muminków. Spełnij swoje marzenie z dzieciństwa!

Czy Dolina Muminków naprawdę istnieje?

Wiele osób powątpiewa w istnienie tej bajkowej krainy, na szczęście dzięki wludziom z fantazją i wielkiej miłosci Finów do dzieła Tove Jansson możemy odpowiedzieć tylko w jeden sposób na to pytanie: Tak! Oczywiście, że tak ! W roku 1993 po uzgodnieniu z Autorką szczegółów, w Naantali, miasteczku niedaleko Turku ( byłej stolicy Finlandii) utworzono na małej wysepce ( Kailo) Dolinę Muminków, gdzie odtworzono wszystkie atrakcje z bajkowej krainy.

 

Co musisz wiedzieć przed wyjazdem?

Zanim spakujesz się i ruszysz w drogę, musisz wiedzieć, że Dolina Muminków ożywa tylko dwa razy do roku, a więc jeśli marzysz o tym, by odwiedzić Finlandię i przy okazji zobaczyć Dolinę Muminków, możesz pojechać o dowolnej porze, ale tylko dwa razy do roku, przez około 2 tygodnie Dolina „ożywa”. Wszystkie obiekty są otwarte, kawiarnie, sklepiki, a przede wszystkim – DOM!! Dom Muminków, do którego można wejść do środka i zobaczyć go z wszystkich stron. To wyjątkowa okazja, którą szkoda przeoczyć! Oprócz tego to swietny moment by pobawić się z „Muminkami”, które krażą po parku i odwiedzić Domek Paszczaka, który również jest otwarty. Kiedy więc jechać?
Daty najlepiej sprawdzać na oficjalnej stronie Mummin World  zazwyczaj jest to połowa lutego oraz druga połowa sierpnia. w pozostałym okresie Dolina Muminków pogrążona jest we śnie.  Jeśli więc nie zależy Wam na atrakcjach ( i ZOBACZENIU DOMU W SRODKU!!) to możecie śmiało jechać do Nantalii w dowolnym momencie. Są tego plusy, prawdopodobnie będziecie w Dolinie sami ! Po drugie nie zapłacicie nic za wejście, ale ominie Was to co najwspanialsze – czyli zwiedzanie DOMU w środku!

Ile to kosztuje wejście do Mummin World?

Wejście na teren Parku Mummin World, w momencie gdy jest on aktywny ( czyli w krótkich epizodach) kosztuje zimą 20 Euro latem 28Euro.  W czasie gdy nie ma w nim otwartych atrakcji, Dolina jest pusta i możecie wejść za free.

Jak dojechać do Doliny Muminków?

Dolina Muminków położona jest na małej wysepce w miasteczku Naantala, w odległości 20-40 minut drogi od Turku.
Najłatwiej ( i najtaniej) trafić tam samolotem lecąc z Gdańska do Turku, warto polować na bilety, ta trasa należy do jednych z tańszych – 39zł to częsta cena za lot w jedną stronę ( nie przepłacajcie więc!).
Turku, samo w sobie jest miasteczkiem słodkim i warto poświęcić mu chociaż jeden dzień. To była stolica Finlandii, która ma dla nas sporo uroczych miejsc. Dojazd do Centrum miasta z lotniska jest bardzo łatwy i kosztuje jakieś 5 Euro, komunikacją miejską. Bus podjeża pod drzwi lotniska i zawozi nas ( w mniej niz 20 minut) do centrum miasta.
Do centrum z lotniska jezdzi Bus nr 1
Do Naantala – nr 7 , 6 lub 203
W Natalaa musimy troszkę podejść na nogach do wyspy Muminków, bo niczym ( za wyjątkiem taksówki) tam nie pojedziemy, jednak spacer tą uroczą małą mieścinką jest naprawdę przyjemny i szkoda się go pozbawiać.
Naantali – położona jest w odległości 20-40 minut drogi od Turku. Bus do Naantali złapiemy w wielu miejscach miasta.Co robić w Naantala? Warto przejść się po okolicy i nacieszyć oczy drewnianymi domkami oraz piękną dziką aurą. Miasteczko jest małe a dookoła masa pól, lasów i plaż, w związku z spora ilością jezior dookoła. jeśli więc macie czas warto przyjechać tu na totalny reset.

Atrakcje w Dolinie Muminków

W „sezonie” czyli dwa razy do roku, gdy Dolina Muminków tętni życiem, zastaniemy tu ( oprócz bramki biletowej), przede wszystkim wszystkie obiekty otwarte. A więc mamy możliwość zwiedzić każdą jedną budowlę, a uwierzcie mi Finowie naprawdę się postarali starając się odtworzyć wszystkie szczegóły bajecznej Doliny Muminków.
– Dom Muminków
– Dom Paszczaka
– Port
– Miasteczko
– Pluszowe Muminki, które chodzą po Dolinie i proszą o to by je przytulic
– Zdjęcia z Muminkami są darmowe i przytulańce też
– Mamy tutaj sklep z pamiątkami
– oraz kilka kawiarenek, wśród nich też taką która serwuje naleśniki z przepisu mamy Muminka!
– możemy też pogrillować z Muminkami na świeżym powietrzu
– dla dzieci organizowane są też specjalne zabawy na świeżym powietrzu.
– teatra
– statek piracki
– statek Taty Muminka
Lista zimowych i letnich atrakcji nieco się różni, ponieważ ja odwiedzałam Muminkowa krainę w zimie, oczywiście bardzo chętnie odsiedziałbym ja jeszcze raz latem i pewnie kiedy to zrobię 🙂
 

Jak wygląda Dom Muminków w środku?

Jeśli myślicie, że nie warto czekać na pełen Muminkowy sezon, zobaczcie na moje zdjęcia, celowo nie pokazałam Wam wszystkiego, bo fajnie samodzielnie odkryć to miejsce, a uwierzcie jest co oglądać, każde piętro, każdy pokoik i każdy milimetr domu został zagospodarowany, a poustawiane w różnych miejscach artefakty dla mało-wprawnych w Muminkowych historiach mogą być dobrze dobraną dekoracją, ale dla pasjonatów- będą tropem do wszystkich historii, które wydarzyły się w tym Domu, tu nie ma miejsca na przypadkowe przedmioty. Warto więc przed wyjazdem przypomnieć sobie kilka epizodów, a najlepiej przeczytać jeszcze raz od deski do deski 6 tomów muminkowych historii

Gdzie jeszcze spotkać Muminkowe Atrakcje w Finlandii?

W Finlandii jest wiele miejsc związanych z Tove Jansson i jej Muminkami, oprócz Helsinek ( o których pisałam tu w subiektywnym przewodniku po mieście tropem Tove Jansson – link) warto również odwiedzić Tampere, w którym znajduje się Muzeum Muminków z autentycznym wybudowanym przez Tove Jansson i jej Partnerkę Domkiem Muminków, a także cała masa pamiątek związanych z Autorką.

Gdzie spać ile to wszystko kosztuje?

– lot jeśli upolujecie dobre loty od 39 zł w jedna stronę wiec może się udać zamknąć w 100 zł ( bezpośrednio na Wizzair)
– dojazd z lotniska 5 euro x 2 ( ok. 43 zł)
– dojazd do Nantala tez ok. 5 Euro x 2 ( ok. 43 zł)
– wejście na teren parku 28 Euro ( ok. 121 zł)  tu kupisz bilety -> MUMMIN WORLD
– nocleg ok 100 zł noc  ( jeśli kupujesz z wyprzedzeniem) lub namiot w Finlandii po za miastem można rozbijać się za darmo na dziko. 
+ własne wydatki ( jedzenie, pasiatki itd)
 Za spełnione marzenie ok. 400 zł  🙂 BEZCENNE !
Poznajecie te blogerki? Miałam szczęście podróżować z prawdziwymi Szwedzkimi specjalistkami Magdą z  Polska Fika oraz z Natalią z Szwecjoblog – jeśli nie znacie ich blogów, do nadrobienia ! 

Dla wytrwałych, zaangażowanych i pragnących przeżyć jeszcze więcej.

Tove Jansson o Muminkach i ich genezie. Skąd wzięły się Muminki?
Przed wyjazdem warto zajrzeć nie tylko do książki o Muminkach, ale przede wszystkim do źródła, czyli biografii Tove Jansonn, wydana przez Wydawnictwo Marginesy biografia o tytule „Mama Muminków”, jest nie tylko świetnym, kompleksowym źródeł wiedzy na temat Autorki, Muminków, ale i również Finlandii oraz Szwecji. Dla mnie jednak przede wszystkim czytanie o tej niezwykłej kobiecie, jej poglądach systemie wartości, działaniach jest wielką inspiracją. Sama wracam do niej za każdym razem gdy tylko poczuję, że brak mi motywacji. To jedna z tych pozycji, do których ( jeśli cenimy silne, dzielne twórcze kobiety) będziemy wracać przez całe życie.
Dlatego chciałabym, żebyście przed wyjazdem jeśli nie połknęli całej biografii, to chociaż mieli okazje zapoznać się z fragmentami dotyczącymi Muminków oraz Domu Muminków. Tak by poczuć wszystkimi zmysłami odwiedzane miejsce.
Poniżej kilka fragmentów:
s. 151. Historia Muminkologi – skąd wzięły się Muminki
„(…) Pojecie „muminek” nosiła w wyobraźni juz w czasach Szkoły technicznej. W niezliczonych wywiadach na temat początków tego bohatera pisarka doprowadziła genealogie do jakiegoś momentu w latach trzydziestych, kiedy to figurka otrzymała swoją pierwszą formę graficzną, a historie jej narodzin pięknie streszczają brudnopisy. Powstała jako replika w dyskusji z bratem Perem Olovem na ścianie wygódki domu letniskowego. Rysunek nadal się tam znajduje, a obok Tove wyryła „wolnosc jest tym co najlepsze” (…) Imię Muminek pochodzi z Szwecji ( wg Tove) (..) od wuja Einara. Ostrzegał on swoją siostrzenicę przed Muminkiem, ponieważ odkrył, że zagląda nocą do szafek z zapasami. Zimne trolle mogły według niego wyjść z ukrycia ( mieszkały na przykład za kominkiem) otrzeć się noskami o nogi albo dmuchnąć szabrownikowi w kark (…)”
Muminki i Hatifnatowie
„Muminki i Hatifnatowie wywodzą się jakby z tego samego pierwowzoru, podzielonego na dwa rodzaje – takich z kufą i ogonkiem oraz takich bez kufy i bez ogonka, takich co mówią i takich co tego nie potrafią. Muminsk początkowo był szczupły i z długim nosem  i spiczastymi uszkami, jak sygnaturowy Niuchacz(…)”
Pamiętniki [Tove] nadmieniają również o „trollach Muminkach” jako odstraszających postaciach z podświadomości, widmowych istotach, które poruszają się po tym co ukryte, o istotach z innego obcego świata(..)” s. 153
 

Opis Doliny Muminka z mapą zawarty w topie Lato Muminków:
w tym tomie znajdziemy „(…) szkic mapy otwierający książeczkę.na której rozmieszcza czas i miejsce opowiadania. W centrum znajduje się wieża domu z werandą, nieopodal wisi hamak Piżmowca, uprawa tytoniu, krzewy bzu i jaśminu, drewutnia, rabata kokosowa lilii i hiacyntów. Nad rzeką Włóczykij rozbija swój namiot, a jeszcze dalej rozciągają się Góry Samotne bliżej są morze i lasy oraz góra z czarodziejskim Kapeluszem, grota, pomost nawet kukająca kukułka (…) niedaleko wybrzeża majaczy wyspa Hatifnatów. Dom odwzorowany jest w przekroju, z rozplanowaniem pomieszczeń i umeblowania: kuchenki, pieca kaflowego, szaf, komody z lustrem sofy. itd. (…)”
Za nim wyruszymy do Doliny Muminków warto zadać sobie pytanie: Dlaczego Tove Jansson, rzeźbiarka, malarka artystka plastyczna, zaczęła pisać bajki dla dzieci? Gdy uświadomimy sobie, że to sposób wrażliwej, empatycznej nieznoszącej przemocy dusz- na ucieczkę od wojennej traumy, zapałamy jeszcze większym zrozumieniem dla Muminkowych postaci:
„(…) To te prze-cholerne czasy wojny, zmusiły mnie, malarkę, do pisania baśni- powiedziała Tove, rok po wydaniu Komety nad Doliną Muminków. Jej tożsamość malarki była niewzruszona, lecz kiedy opuścił ją zapał do płótna i pędzla, znalazła inne drogi. Opowiadania o Muminkach stwarzały nowe mozliwości wyraz, w nich zmaterializowały się jej sny o przygnębieniu nadziei i rozpaczy, entuzjazmie i niepokoju. Później opisze ten proces jako ucieczkę od świata, w którym wszystko jest „przyjazne i niegroźne”, eskapizm, dezercję z rzeczywistości do dziecięcego kosmosu. Lecz był to w zasadzie większy prjekt. Muminkowe historie  to był protest, wyraz jej pragnienia, by odseperować  się od twardych realiów wojny, o której pisze bez ustanku(…)” s. 162
Postacie z Doliny Muminków inspirowane są na jej najbliższych każda z postaci wyrosła na bazie bliskiej Tove Osobie, nadając jej z czasem cechy bardziej symboliczne. Jeśli będziecie mieć więcej czasu warto zagłębić się w symbolikę postaci i odkryć ich pełne historie:
Opowieść o rodzinie z Doliny jest konstrukcją idei „o szczęsliwym społeczestwie i pokojowej rzeczywistości”, jest fikcją bazującą na marzeniach z czasów wojny i pragnieniu czegoś innego. Jest to sen wybiegający bardziej w przyszłość niz przeszłość. Zakorzeniony w dzieciństwie i rodzinie z Ham [matka] Faffanem [ojciec} i braćmi w rolach głównych rosnie jednak i uwalnia się od rzeczywistości. Bliscy są tam obecni, mniej lub bardziej zakamuflowani, jako większy czy mniejszy konstrukcyjny postaci, zupełnie jak pejzaż archipelagu(…) istnieją tam jako wspólnota, której losy i doświadczenia miały znaczenie dla muminkowego stylu życia (…) Rodzina Muminków to nie familia Janssonów, a w opowiadaniach o trolach nie chodzi o zapis własnego dzieciństwa, jest to większy projekt, bardziej wizjonerski. Te historie mówia o zasadach istnienia, które wrótce swobodnie się rozwiną” s. 163
Na koniec esencja Tove:
„powinnoś się myśleć tylko o tym czego się chce, oraz posiadać tylko to, bez czego nie można żyć” 
 Po więcej musicie sięgnąć sami.
Dajcie znać czy podobał Wam się wpis, czy też tak jak ja marzyliście o wizycie w Domu Muminków? I czy post był dla Was przydatny, jeśli macie jakiekolwiek pytania piszcie chętnie pomogę Wam w planowaniu podróży.
 pozdrawiam ciepło
Jess
Jeśli spodobał Ci się ten post to napewno chętnie poczytasz o:

Islandia to Tolkienowskie Śródziemie. Wróciłam z Raju!

Subiektywny przewodnik po Helsinkach tropem Muminków i Tove Jansson

Zielony Sztokholm: Sodermalm i Langholmen, secesja północy, kolorowa przystań i bajeczne parki

Kopenhaga: śniadanie w ogrodzie botanicznym, odprawa warty i relaks.., relacja cz. 2

Oslo: cmentarz, street-art, królewska farma, skocznia Holmenkollen i skyr

This post has already been read 53615 times!

You Might Also Like