KULTURA LIFESTYLE PRZEWODNIKI SUBIEKTYWNE WARSZAWA

Co robić w Warszawie ( Śródmieściu) jesienią? 6 Kulturalnych miejsc za darmo (i prawie darmo)!

4 października 2018

Jesień to wspaniała pora roku, która kojarzy się nam z wylegiwaniem pod kocem i oglądaniem seriali, a także plaszówkami z przyjaciółmi. Wszystkie te czynności są wspaniałe  i napewno znajdą się w mojej liście 47 rzeczy, które zrobie tej jesieni ( niedługo na blogu). Ale dziś o czymś innym. Jesień to też doskonały czas na nadrobienie kulturalnych braków:) Lato jest super, ale ilość czasu spędzona na świeżym powietrzu daleko od kina, literackich dyskusji czy podróżniczych relacji wywołuje u mnie pod koniec sierpnia poczucie rozbestwienia. Dlatego jak pilna uczennica co roku we wrześniu  wracam do swojego zwykłego stylu życia i cyklicznie odwiedzam ulubione kulturalne miejsca. Takich miejsc mam całą masę i ciągle odkrywam nowe, dziś jednak skupiam się na Śródmieściu – a moja lista aktywności jest na tyle zróżnicowana, że każdy z Was powinien znaleźć coś dla siebie. Gotowi?

Kino Amondo  ( Film)

Uwielbiam kina studyjne i nałogowo biegam do Kinoteki i Muranowa, ale to kino -to moje najnowsze odkrycie! Studyjne, mikroskopijne kino, w którym odbywają się oprócz seansów niszowych filmów również dyskusje na temat prezentowanej produkcji. Np. cykl o kinie feministycznym . Ja jestem zauroczona klimatem tego miejsca. Marzyłam o takim słodkim studyjnym kinie w Berlińskim stylu od lat, a tu o proszę w samym centrum! Odwiedzajcie je, żeby nie upadło! Zamiast do multiplexu sruu do studyjnego kina!
Kino Amondo FB / Wydarzenia w Kinie
Adres: Żurawia 20 ( musicie wejść głębiej w podwórko), nie znajdziecie go przy drodze.
fot. z fanpage Kina

Instytu R ( Książka)

Cieżko mi sobie wyobrazić jesienne i zimowe tygodnie bez wizyt w instytucie R. To taki mój mały niewinny nałóg. To tu mam szanse posłuchać o najnowszych reportażach, spotkać się z autorami, zadać im wszystkie nurtujące mnie pytania ( albo i nie- jak pisałam w tym poście) . Zweryfikować czy interesujące mnie nowości z działy non-fiction są faktycznie tym co chce przeczytać. Ale przede wszystkim mam szanse znów poczuć się jak uczennica!  Każde z tych spotkań jest dla mnie namiastka wykładów akademickich, opowiadanych przez reporterów i dziennikarzy, twórców i autorów różnej maści. W końcu, czy jest tu ktoś kto nie chciałby posłuchać na żywo Mariusza Szczygła czy też Filipa Springera? Nie wierze:)  Warto sprawdzać na bieżąco plan wydarzeń w Instytucie R i przychodzić chwilę wcześniej, przed spotkaniami z naprawdę znanymi twórcami miejsca zajęte są już na pól godziny przed.
Wydarzenia w Instytucie R
Adres:ul. Gałczyńskiego 7
00-362 Warszawa
 
fot. z fanpage Instytut R

Południk Zero ( Podróże)

Uwielbiam spotykać podróżników, szczególnie takich, którzy potrafią opowiada o tym co widzieli, a empatia nie jest im obca. Często zaglądam na spotkania tego typu by wysłuchać relacji z miejsc, które szczególnie mnie fascynują, zapytać u źrodła co robić jak ogarnąć niektóre rzeczy, które wydają mi się problematyczne, czy też zwyczajnie wymienić się spostrzeżeniami. Po za tym mają tu naprawdę dobre tosty 🙂 A przed wykładem można zanurzyć się w podróżniczych książkach, których cała ściana czeka na nas.
Wydarzenia: w Południku Zero
Adres: Wilcza 25, 00-001 Warszawa
fot. Fanpage Południk Zero

Zachęta ( Sztuka)

Sztuka współczesna – brzmi groźnie, szczególnie, gdy zestawimy ją w jednym zdaniu ze  słowem relaks. Wiele osób ( jeśli nie wierzycie zajrzycie w czwartek do Zachęty) właśnie w taki sposób się relaksuje. Często wystawy są cieżkie w odbiorze, ale równie często trafiają się takie, od których nie da się oderwać.  Nie zapominajmy, że sztuka współczesna jest lustrem odbijającym naszą rzeczywistości, a tej warto przyglądać się z różnych perspektyw.  Ja odwiedzam zachętę (mimo tłumów) w czawartki, gdy Galeria oferuje darmowe wejście. Warto również sprawdzać wydarzenia, które są tu organizowane w weekendy i inne dni tygodnia.
Wydarzenie Zachęta
Adres:plac Stanisława Małachowskiego 3, 00-916 Warszawa
otwarcie wystawy / opening of the exhibition  „Co po Cybisie?” / „Beyond Cybis” 14.09.2018/ fot. / photo by: Marek Krzyżanek

Resort ( Teatr, Sztuka wizualna)

Resort to nie tylko  klimatyczny bar z pięknym widokiem na Plac Teatralny, ale również miejsce prawdziwa amatorska scena improwizacji. W  piwnicy klimatycznej knajpki, odbywają się cyklicznie imprezy związane z teatrem improwizowanym ( imprów) oraz Stand Upem,  Jeśli więc takie ukulturalnienie Was interesuje powinniście czuć się jak ryby w wodzie.
Wydarzenia
Adres:ul. Bielańska 1, 00-086 Warszawa
Fot. Karina Krystosiak/ fanpage Resort

Spatif  ( Muzyka, Teatr, Taniec)

Spatif to niezwykłe miejsce. Po latach niebytu, powrócił na Warszawską mapę. Niegdyś tajemne miejsce zamknięte tylko dla śmietanki artystów, muzyków, pisarzy, aktualnie równie kulturalne ale otwarte dla wszystkich. Jak piszą sami o sobie:  Nowy Klub SPATiF uchyla drzwi do dawniej niedostępnego świata artystów.Niezwykle mnie cieszą takie inicjatywy, w których niegdyś pełne duszy i magi miejsce, zapomniane przez lata powraca do łask. Trzym mocno kciuki za ten lokal.
Jesli chodzi o wydarzenia, to mamy tu pełną game kulturalnych atrakcji, część z nich jest darmowa :  poniedziałkowe tango, czwartkowy swing, DJ-skie piątki i soboty oraz wszelakie spotkania z twórcami. Niektóre wydarzenia są biletowane, ale nawet wtedy wstęp do restauracji i baru Spatifu  wolny. Koncerty na górnym piętrze i przedstawienia są zazwyczaj biletowane, ale w przystępnych cenach, zwłaszcza w przedsprzedaży online.Ja lubię to miejsce za klimatyczny ogródek oraz potańcówki w starym stylu Tej jesieni postanowiłam spróbować zatańczyć tango 🙂
Wydarzeni Spatif
Adres:Aleje Ujazdowskie 45, 00-536 Warszawa
fot. fanpage Spatif
Na dziś to tyle, ale takich zestawień przed nami jeszcze wiele. Dajcie znać, czy Wam się podobało oraz jakie są Wasze ulubione Warszawskie miejscówki?
pozdrawiam ciepło
Jess

This post has already been read 9028 times!

You Might Also Like