Trzy ważne place, dziesiątki genialnych socrealistycznych brył, ciągnące się kilometrami wielkie ulice, oraz ogromne parki. Co robić w Mińsku, co zobaczyć? Najważniejsze atrakcje, których nie możesz pominąć. Zebrane w całość.
Minsk pierwsze wrażenie.
To nie będzie obiektywna relacja, w której powiem Wam na sucho czy warto bowiem jestem z tych, którzy uważają rok bez wizyty u wschodnich przyjaciół za rok stracony, Zawijam więc pętle, odwiedzajac Rosje i Ukraine, bądź inne miejsca, na wschodzie, 2 lata temu odwiedziliśmy Grodno, w zeszłym roku Mołdawie. Nie pytam więc czy warto, bo kultura, ludzie, jedzenie i szczególny klimat za wschodnią granicą jest tym czego potrzebuję by się odprężyć. Pytanie jest inne – co warto zobaczyć i gdzie pójść by poczuć klimat tego miejsca?
Lubisz relacje ze wschodu? Kolej transsyberyjska/ relacja z Word Cup/ Co musisz wiedzieć o Rosji/ Konferencja we Lwowie ( post z 2012 roku i pierwsza wizyta na wschodzie)/ Mołdawia ( w poście o tym podsumowaniu roku)/ itd linki.
Mińsk Miasto Socrealizmu
Mińsk to miasto szczególne, prawie całkowicie uległo zniszczeniu podczas II Wojny Światowej, zaraz za Berlinem i Warszawą, jednak w przeciwienstwie do tych metropolii tu jej los był inny. Stalin zadecydował, że odbudowy miasta nie będzie, a przynajmniej większej jego części ( mały fragment starego miasta dwie ulice), a całe miasto powstanie na nowo i będzie stanowić hołd dla Związku Radzieckiego przez swoją Socrealistyczną formę. Jest więc wyjątkowym na skalę świata zjawiskiem, ogromnego skupiska socrealizmu. Istnieje szansa, że zostanie wpisana na listę UNESCO !!! Trzymam kciuki z całych sił! ( jako świrnięty fan Socmoderny:))
Co jeszcze wyróżnia Minsk?
Miasto jest niesamowicie czyste. Czyste są ulice, przystanki, chodniki, ale czyste są też i mury. Bez tagów, graffiti, murali ale i przede wszystkim bez wysypiska bilbordów i dzikich reklam, w których tonie Kiszyniów czy Kijów, które przenoszą nas w podróż sentymentalną do lat 90 i dzikiego kapitalizmu. Tutaj reklamy się zdarzają, pojedyncze bilbordy na murach, ale jest ich na tyle niewiele, że miasto sprawia wrażenie bardzo estetycznej jednostki.
Wyjątek stanowi specjalna Street Art Zone, którą opisałam w osobnym poście.
28 POWODÓW BY ODWIEDZIĆ MINSK
Dworzec kolejowy w Mińsku
zapewne większość z Was właśnie tu zacznie swoją podróż, dworzec jest nowy powstał w miejscu starej budowli i warto mu się przyjrzeć bo stanowi ciekawy kontras z otoczeniem. Dworzec kolejowy, jest połączony z dworcem autobusowy, jesli więc zdecydujecie się na przyjazd do miasta drogą lądową napewno tu traficie. A odwiedzić tą część miasta warto przede wszystkim ze względu na drugi obiekt – Wrota Miasta.
Wrota Miasta
ze zdobycznym zegarem. Wrota stały się niejako symbolem miasta. Monumentalne dwa bliźniacze budynki postawione po dwóch stronach wielkiej arterii zapraszając do Miasta Słońca. Jedyną różnicę między dwoma kolosami stanowi zegar, widoczny na lewym budynku. To największy zegar na Białorusi przywieziony z Niemiec, stanowi symbol i wojenne trofeum. Całość zachowana w monumentalnym socrealistyczny stylu, który zaprasza nas do miasta sovieckiej architektury.
Mińska Fabryka Traktorów
jeśli zastanawiasz się, dlaczego na Białorusi wszędzie mozna dostać magnes z traktorem, odpowiedź jest prosta. Od 1950 roku działa tutaj prężnie fabryka produkujące te maszyny, jest ona jednym z największych zakładów przemysłowych i najważniejszych pracodawców w kraju.
Metro w Mińsku
Wszyscy pasjonaci wschodu wiedzą, że po tej stronie Europy równie cenne jest to co widzimy nad ziemia jak i pod. Kijowskie i Moskiewskie metro postawiły wysoko poprzeczkę, ale to w Mińsku, zachywca równie silnie! Czyste, symetyczne, w całosci socrealiztyczne z propagandowymi reliefami, mozajkami i rzeźbami potrafi zrobić wrażenie. Szugolnie warto odwiedzić stacje : Plosca Lenina i Kapalauskaja.
Mińskie stare miasto
Tutaj jak i w Warszawie, stare miasto jest nową repliką tego co niegdyś tu stało, z ta różnicą, że tu radzieckie władze zdecydowały o odbudowie tylko niewielkiego fragmentu dawnej starówki. Co tutaj znajdziemy? Przede wszystkim ratusz miejski, ktedrę św Ducha oraz Kościół Jezuitów. Dolne stare Miasto w weekend wieczorową porą z mm ienia się z sennego w imprezą dzielnicę warto sprawdzić to na własnej skórze.
Plac Zwycięstwa. Pomnik zwycięstwa
Czyli garść historii, we wszystkich krajach byłego Zwiazku Radzieckiego szczególną pamięcia obdarza się bohaterów Wojny Ojczyźnianej, czyli II Wojny Światowej. Która według rosyjskiej historiografi zaczęła się w 1941 roku i trwała do 1945. W Mińsku mamy wiele nawiązań w mozajkach, reliefach, na stacjach metra do tego instotnego momentu w historii. Pomnik ustyuowany na Placu Pieramohi przypomina o tych doswiadczeniach.
Plac Lenina
To najwazniejsze miejsce w Mińsku, zwienczenie monumentalnej alei Niepodlegosci, zakończone równie momunentalnym placem, gdzie ciężki charakter socrealizmu został przełamany nieco nowszą architektrą w postaci kopuł doświetlających galerię handlową, nowoczesnego wejsc do podziemi galerii oraz katedry. Na placu znajduje sie – niepodwazalny symbol miasta Dom Rządowy przed ktorym na miasto spoglada Lenin. Na placu znajdziemy również budynek Hotelu Minsk oraz Uiwersytetu Minskiego oraz niepasujace do monumentalnego charakteru placu kosciól św Szymna i Heleny zwany przeważnie czerwonym kociołem.
Dom Rządowy
Na placu Lenina, najwazniejszym budynkiem jest Parlament tzw dom rządowy. Budynek jest kolosalny i wbrew pierwszemu wrazeniu, nie powstał on po wojnie lecz juz w latach trzydziestych minionej epoki, a stojący przed nim Lenin ( od 1933 roku) „witał” wkraczające tu wojska niemieckie podczas II wojny światowej. Budynek robi niesamowite wrażenie, efekt siły, władzy, monumentalnosci został tu osiągnięty perfekcyjnie. Człowiek czuje się niewielką mróweczką stojąc u stóp Lenina.
Stolica Galeria Handlowa
juz widze ten wyraz twarzy, gdy czytacie, że trzeba zobaczyc galerie handlową 🙂 . No cóz kto był w Moskiwe przed wejście m do Kremla w galerii – Okhotny Ryad, czy na Placu Czerwony w GUM, ten wie, że czasem naprawdę warto. Tutaj rozwiazanie, nawiazujace do tego moskiewskiego widzimy juz na zewnątrz placu Lenina, gdzie symetrycznie rozmieszczone są kopuly, które wydaja sie nie pasować do niczego, a w rzeczywistosci są świetlikami, dowietlajacymi galerie Stolica znajdującą się w podziemiach placu. Warto zjechać do niej i sprawdzić jak wygladają kopuły z drugiej strony, a uwierzcie jest to ciekawe architektonicznie rozwiaznaie, na ktore warto rzucic okiem, nawet jesli nie macie w planie nic kupować.
Opera Minska
ten budynek jest zwyczajnie piękny! Otwatworzony dla publicznosci w 1939 roku, wykonany w całosci w modernistycznym stylu. Niezwykle dekoracyjny w środku! Warto polować na bilety, bo nie są drogie! Nam niestety nie udało się pójść na balet, ale to powód by wrócić do Minska 🙂
Gorky Park
jesli macie taką mozliwość warto zajrzec tu w dniu roboczym, a później w weekend by powrowac jak bardzo zmienia sie to miejsce. Co robic w parku? Odpoczywac, a jesli szukacie innych atrakcji. Mozna skorzystac z mlynskiego kola i poogladać Minsk z góry, miasto robi bardzo miłe wrażenie i zaskakuje ilością zieleni!
Siedziba KGB
jednostka do zadań specjalnych założona do walki z opozycją i zwalczania kontrewolucji, przez Dzieryńskiego pod nazwą CzeKa , pozniej znana jako NKW, a na koncu KGB. Minsk jest jedynym miejscem w Europie gdzie nie zmieniono nazwy i zachowano instytucje z mroczna historią, bez zmiany nazwy. Co samo w sobie powoduje ciarki na plecach.
Biblioteka Narodowa
inaczej zwana Diamentem. Oczko w głowie Prezydenta Łukaszenki, jednoczescnie bryła doceniona na świecie, mozemy ją znaleźć np w zestawach 50 najciekawych budynków wspólczesnych. Ja uwazam, ze bryła jest fantastyczna i zobaczenia jej jest obowiązkowe! Ale.. Blokowiska, które znajduje się na wprost biblioteki jest jeszcze ważniejszym powodem, żeby tam się zapuścić.
Budynek Poczty
znajduje się tuż przy reprezentacyjnej ul Niezależności. Budynek robi wielkie wrażenie zarówno w dzień jak i wieczorową porą gdy jego fasada jest podświetlana.
Pomnik Feliksa Dzierzynskiego
Sam fakt, że gdzies na swiecie stoi pomnik krwawego Feliksa, założyciela i pierwszego szefa Czeka, czyli specjalnej jednostki stworzonej by zwalczać opozycje ( do walk z kontrewolucją), przemianowaną później na NKWD, a nastepnie KGB. Feliks z ilością ofiar na sumieniu myslę lekką reką mógły równać się z Ławrientim Berią czy moze nawet z Hainrichem Himmlerem.
Plac Październikowy
zaraz po Placu Lenina, kolejny istotny punkt miasta. Nazwa nawiązuje oczywiście, do Rewolucji Październikowej ( z 1916 roku), od której zaczyna się okres panowania Komunizmu w Rosji. Niegdyś znajdował się tutaj targ, po wojnie jednak zrównano z ziemią ruiny i stworzono otwartą wielką przestrzeń. Plac uległ przebudowie w latach 90, gdy Łukaszenka zadecydował o wybudowaniu tu Wielkiego Pałacu Republiki, gdzie odbywaja sie aktualnie kocerty. To miejsce, szczególne dla dzisiejszej historii, tu bowiem prostestowano w 2006 oraz 2010 roku przeciwko nielegalnym wybora prezydenckim. Miejsce to miało szansę stać się niczym Majdam początkiem rewolucji i politycznych przemian. Protesty zostały jednak krwawi stlumione. Mamy tu rowniez palac kultury i zwiazkow zawodowych.
Cerkiew Aleksandra Newskiego
Wsród otaczającego nas socrealizmu i monumentalnych budowli, warto wziąć oddech i zobaczyć jedne z nielicznych przykadów starszej zabudowy sakralnej w Minsku. Kolorową, bajkową wrecz Cerkiew Aleksandra Newskiego. Znajdująca sie niedaleko Placu Zwyciestwa. Cerkiew została postawiona na dawnym cmentarzu.
Muzeum Dom
miejsce pierwszego zjazdu Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej Rosji. Budynek oczywiscie uległ w czase wojny zniszczeniu, ale ze wzgledu na historyczne znaczenia został odbudowany a nastepnie przemianowany na muzeum.
Ulice, ktorymi trzeba się przejść:
Lenina, Niepodłegosci, Komsomolska ( tu czeka na Was Dierżynski), a także Marksa, Engelsa, czy Komunistyczna. Koniecznie spacer wzdłuż rzeki Prospektem Pieramozcau.
Muzeum Wojny Ojczyznianej
jeśli interesuje Was historia to będzie punkt obowiązkowy, jeśli architektura to również ciekawy przystanek. Muzeum otacza piękny Park. Ciekawa jest również perspektywa przedstawiania historii.
Narodowe Muzeum Sztuki Białoruskiej.
Wyspa Łez
miejsce upamietanijlce poległych wojnie w Afganistanie zołnierzy. To smutne miejsce, jest jednocześnie doskonałym miejscem by obserwowac piekne blokowisko, znajdujące się przy ulicy – Storozhovskaja
Park Peramohi
warto odwiedzi ze względu na uroczą okolicę. To najlepsze miejsce by obserwować socrealistyczną architekturę. Mamy tu wspaniały Pałac Sportów, Socmodernę odnajdziemy również w bryle kasyna, a także po drugiej stronie ulicy znajduje się słynny budynek KFC z ogromnym Socjalistycznym reliefem nad wejściem. ( o takich perełkach będzie więcej we wpisie – gdzie szukać socrealistycznej architektury i scomoderny w Mińsku- najważniejsze budynki). No i wspomniane wyżej Muzeum Historii
Kamaroŭski market (hala targowa w Mińsku)
to obowiązkowe miejsce na start. Jeśli macie niedużo czasu, a chcecie poczuć klimat miasta, zbliżyć się do ludzi i zjeść coś naprawdę lokalnego nie możecie ominąć tego miejsca. To największa gala targowa w kraju.
Wody Park. Aguapark Lebyazkiy
jesli szukacie rozrywki w upale, ( duzo lepszy od drugiego obiektu, gdzie nie obslugiwana jest karta, a osobno trzeba placic za szafki) jednoczesni ilosc zjezdzali w tym obiekcie i ich poziomu jest naprawde wysoka. adres nazwa miejsca.Wody Park – jesli szukacie rozrywki w upale, ( duzo lepszy od drugiego obiektu, gdzie nie obslugiwana jest karta, a osobno trzeba placic za szafki) jednoczesni ilosc zjezdzali w tym obiekcie i ich poziomu jest naprawde wysoka.
adres: Pobediteley 120, Mińsk 220020, Białoruś
Cerkiew wszystkich świetych w Mińsku
to nowa cerkiew, usytuowana niedaleko Biblioteki i przepięknego blokowiska z socialistycznych Muralami! Niedawno powstała, jest miejscem reprezentatywne, gdzie odbywają się najważniejsze uroczystości kościelne.
Blokowiska
Do Minska można jechać chociażby tylko po to by podziwiać blokowiska, a uwierzcie jest na co patrzeć!
Street Art Zona – na ul. Lenina
To wspaniałe i zaskakujące miejsce, któremu dedykowalam osobny wpis, byc w Mińsku i nie zobaczyć ul. Lenina z Leninem na tle hipsterskich knajp i murali to wielkie niedopatrzenie!
Jedzenie !
Kto jeździ na wschód ten wie, że warto tu przyjeżdżać na bliny, draniki i chłodnik oraz inne pyszności w Mińsku można zjeść dużo, dobrze i tanio. Co konkretne i gdzie napisze Wam w osobnym poście. Wśród najlepszych adresów warto mieć na uwadze bufet Lido oraz Vasiliki.
Kajaki w centrum
Będąc w Mińsku warto pójść na kajaki i przez godzinę albo i dłużej pływać po jeziorze podziwiając z persketywy wody główne atrakcje. Kajaki można wynająć tuż za pałacem sportów.
Co jeszcze?
Dajcie znać czy byliście w Mińsku i co Wy macie w planie zobaczyć w tym mieście, co warto byłoby dodać do listy? Jestem otwarta na wszystkie sugestie.
pozdrawiam ciepło
Jess
This post has already been read 23527 times!