Są takie miejsca, które po prostu trzeba zobaczyć ich wiekowość i historia wbiła nam to do głowy a popkultura podkręciła ten przymus. Jednym z takich symboli przeszłości, którego nie można pominąć jest właśnie Stonehenge – któremu dedykuje ten post. Czy faktycznie warto przejechać pół Anglii, żeby zobaczyć megalityczny krąg kamieni? Zapewne każdy z nas ma inne zdanie na ten temat. Spokojnie, zadecydujecie sami, ja co najwyżej dorzucę tym postem kilka ułatwień w Waszej podróży, czyli garść faktów, ile to kosztuje, jak dojechać, co warto wiedzieć, co zobaczyć w okolicy i czy i jak, zobaczyć Stonehenge za darmo? Jeśli więc planujecie odwiedzić to miejsce albo zastanawiacie się czy jest tego warte – tu pakiet gotowych odpowiedzi.
Co musisz wiedzieć? Stonehenge, ale o co chodzi?
Stonehenge to ikona, wśród megalitycznych, pamiątek przeszłości. Najstarsza i na pewno najpopularniejsza Europejska budowla z epoki neolitu i brązu, która składa się z kamiennego kręgu, budowanego na przestrzeni 2000 lat. Prawdopodobnie pierwsze elementy budowli powstały ok. 3000 lat p.n.e. a ostatnie z nich 1500 lat p.n.e Co czyni Stonehenge jedną z najstarszych zachowanych budowli megalitycznych, Jest to tak zwany Kromlech czyli z celtyckiego krąg z zbudowanych koliście kamieni. Tak naprawdę przeznaczenie Stonehenge jest niewiadome, prawdopodobnie związany był z cyklem księżyca i słońca, a na ołtarzu znajdującym się w środku kręgu oddawano kult. Prawdopodobnie ta tajemniczość uczyniła z budowli swoistą ikonę.
Jak dojechać?
Najłatwiej do Stonehenge będzie Wam dojechać droga ekspresową A303 lub A360. Orientacyjnie Stonehenge położone jest 43 km drogi od Bath i ok 1,5 godziny od Londynu. 13 kilometrów od Salisbury. Jeśli chodzi o komunikacje miejską to najłatwiej będzie zorganizować transport właśnie z Salisbury, skąd odjeżdżają busy ( The Stonehenge Tour), zorganizowane wycieczki odjeżdżają również z Londynu i Bath, ale te są droższe.Istnieje wiele przewoźników, którzy gwarantują konkurencyjne ceny, tu np od 15GBP
Adres i położenie Stonehenge
Postcode: SP4 7DE
Latitude: 51.1831565223
Longitude: -1.85887471623
Adres: Amesbury, Salisbury SP4 7DE, Wielka Brytania
Jak wygląda organizacja na miejscu?
Zacznijmy od tego, że wizyta w Stonehenge kosztuje i to nie mało. Jeśli nie jesteśmy członkami English Heritage to jednorazowy wstęp dla dorosłej osoby to 17,5 xx GBP . Najlepiej będzie jeśli zakupimy bilet na stronie English Heritage
I ( o zgrozo!) wydrukujemy go, takie życzenie English Hertiage. Podczas zakupu, należy podać godzinę. Co stanie się jeśli dojedziemy po czasie? Specjalnie dopytywałam Pana w okienku, który uspokajająco powiedziała, ze nic takiego, po prostu chodzi o orientacyjny czas, by wizytatorzy nie bookowali porannej wizyty a przyjeżdżali wieczorem. Jeśli więc spóźnicie się pól godziny zapewne nic się nie stanie.
Ile czasu zarezerwować?
Oczywiście to zależy, sam obiekt nie jest duży i nawet z relaksem czyli leżakowaniem obok kamiennego kręgu, powinnismy się zmieścić w 40 minutach- 1h oczywiście korzystając z dojazdu busem i zahaczając o wystawę, która nie jest zbyt duża. Jeśli chcemy zorganizować sobie spacer dookoła obiektów archeologicznych porozrzucanych dookoła myślę powinnismy zarezerwować ok 2 godzin.
Co dostajemy w cenie biletu.
W ramach biletu macie dostęp do muzeum, gdzie znajduje się nowoczesna ekspozycja kompleksowo opowiadająca historie Stonehenge oraz pobliskich archeologicznych wykopalisk, a także replikę wioski neolitycznej. W kompleksie znajdują się również, toalety, kawiarni i spory sklep z pamiątkami. W ramach biletu zorganizowany jest dla nas przejazd busem na miejsce. Można ta trasę pokonać spacerem i przy okazji odwiedzić okoliczne stanowiska archeologiczne – tajemnicze kręgi, oraz kurhany. Busy podjeżdżają co kilka minut i podwożą nas niemal pod słynną budowle. Jest to bardzo wygodne dla starszych ludzi, rodzin z dziećmi czy niepełnosprawnych.
Czy muszę kupować bilet do Stonehenge online? – NIE, ale warto! Mimo tych wszystkich ceregieli, z rejestracją, wyborem godziny i DRUKOWANIEM warto bowiem na miejscu zastanie nas długi wąż wijącej się olejki turystów który my dzięki rezerwacji online ominiemy bez problemu. Spędzając przy okienku niewiele ponad minuty, wymieniając nasze wydruki na prawdziwe bilety.
Ile to kosztuje?
17,5 GBP dla dorosłych bez członkostwa English Heritage, pełny cennik tu
Jak zaplanować podróż?
Najlepiej przyjechać do Stonehenge przejazdem, w drodze np. Z Southamton do Bath, przez Salisbury, obawiam się bowiem, że robienie ze Stonehenge głównej atrakcji w ciągu dni może nas bardzo rozczarować.
Co zobaczyć w okolicy?
Miasto Bath ( 43 km), katedrę Salisbury ( 13 km) Opactwo Lacock ( 33 km), Zamek Donnington ( 43 km), Zamek Highcliffe ( 50 km), Katedra w Winchester ( 38 km).
Wioska Neolityczna
Ludzie są wszędzie 🙂
Czy można zobaczyć Stonehage za darmo?
TAK! I to najdziwniejsze, oczywiście nie można się do nich zbliżyć i posiedzieć nieopodal, ale… Można jadąc drogą szybkiego ruchu A303 przyjrzeć się im z wcale nienajgorszej odległości oraz zrobić całkiem dobre zdjęcia. Swoją drogą to powód korku na tej drodze bowiem wszyscy zwalniają, żeby lepiej się im przyjrzeć. Kamienny krąg znajduje się co prawda w pewnej odległości, jednak jeśli nie jesteśmy największymi fanami megalitycznych pozostałości, taki szybki rzut oka może wystarczyć.
English Heritage Overseas Visitor Pass
Innym sposobem jest zapisanie się do English Heritage i opłacanie co miesięcznych składek, wówczas można korzystać z wszystkich obiektów z listy EH za darmo. Dobra rada dla wszystkich zwiedzających Anglie historycznym szlakiem, przy dwóch obiektach wychodzimy na zero, przy trzech oszczędzamy – warto więc jeśli planujemy kilka lokalizacji np. Zamek Króla Artura czy Katedrę Winchester, dobrym pomysłem jest opłacenie członkostwa.
Członkostwo możecie wykupić wchodząc na stronę English Heritage, tutaj również sprawdzicie listę obiektów.
Czy warto? Moja prywatna opinia.
Czy Stonehenge mnie urzekło? Ani trochę. Czy rozczarowało? Myślę, że tak. Przede wszystkim jest o wiele mniejsze niż mogłoby się wydawać, a turyści ( których są całe autokary) powodują, że nie można się skupić. W rzeczywistości wcale nie jest łatwo zrobić sobie zdjęcie bez ręki, nogi, głowy czy selfiesticka jakiegoś turysty, co odbiera sporo z magii i tajemniczości tego miejsca. Mimo to, gdy się nieco postaramy, możemy rozłożyć się na kocyku i wylegiwać w szczerym polu wpatrując się w megalityczne kamienie oraz turystów (co zawsze jest jakąś atrakcją).
Spodziewałam się czegoś większego, bardziej mistycznego i tajemniczego, ale czy mogę winić za to biedną kupę kamieni? To raczej popkultura zrobiła tu swoje budując podrasowane wyobrażenia.
Repliki Stonehenge
Wiecie, że jeśli pociągają Was naprawdę te bryły to znajdziecie w kilku miejscach na świecie całkiem niezłe ich repliki?
-
Najsłynniejsze znajdują się w Maryhill w stanie Waszyngton (autorstwa Sama Hilla) –która jest pomnikiem wojennym
-
Stonehenge Aotearoa w Nowej Zelandii – to nowoczesna wariacja na temat megalitycznych brył wykonana z drewna i metalu
-
Carhenge – autorstwa Jima Reynoldsa, wybudowane z samochodów w 1987 roku w Nebrasce w mieście Aliiance
-
Tankhenge – ( nieistniejące już niestety) zbudowane z trzech radzieckich czołgów niedaleko granicy Berlina Zachodniego i Wschodniego, postawione po upadku muru.
Organizacja- busy dowożące na miejsce
Trasę do Stonehenge można przejść na nogach
Jak zobaczyć Stonehenge za darmo? – widok z drogi ekspresowej A303
Mam nadzieję, że udało mi się Wam pomóc, dajcie znać proszę jakie są Wasze przemyślenia na temat Stonehenge, czy odwiedziliście już to miejsce? Planujecie?
Pozdrawiam ciepło
Jess
This post has already been read 6448 times!