KULTURA PODRÓŻE ŚLADEM FILMU/SERIALU

Co zobaczyć przed wyjazdem do Londynu? Seriale i filmy, których akcja dzieje się w Londynie.

20 października 2015

This post has already been read 2203 times!

Podróże szlakiem literackim, od wielu lat są moja największą pasją. Zdażami się jednak dla odmiany, zobaczyć film, którego akcja dzieje się w odwiedzanym przeze mnie miejscu. Lubie tak zaprawić się przed wyjazdem, nastwić, wprowadzić w atmosfere miejsca. Poniewaz za trzy dni znów wybywam do Angielskiej stolicy, przyszykowałam właśnie liste filmów, które chętnie bym odświeżyła. Może kogoś z Was zainspiruje:

Aktualizacja styczeń 2019:

Od czasu napisania tego wpisu powstało bardzo wiele wpisów pokazujących co czytać i oglądać przed podróżą jeśli spodobał Ci się ten wpis, napewno zainteresuje Cie również, post o tym co przeczytać przed wyjazdem do Anglii (link)  a także Lokacje filmowe The Holiday oraz LISTA FILMÓW O ANGLII.  Jeśli lubisz podróże literackim i filmowy szlakiem zapraszam Cie w podróż do Doliny Muminków, śladem Astrid Lindgren i innych wspaniałych postaci.

Sherlock Holms BBC ( 2013-1015) 

Ten serial przenosi nas wprost na Londyńskie ulice. Nie tylko fabuła wciąga i fascynuje, ale i kadry, współczesnego miasta, niepozwalaną oderwać się od komputera. Niezwykłym atutem tej produkcji, jest jej aktualność. Serial kręcony jest na bieżąco na współczesnych londyńskich ulicach.
miejsca: Baker Street, Belgravia, okolice metra Angel

Mr Selfridges (więcej) 

Dla odmiany, powrót do przeszłości. Czyli Selfridges, który przenosi nas w podróz do poczatku XX wieku, dając mozliwość oglądania londyńskich ulic, w tle opowiadanej historii, której motywem przewodnim jest dom handlowy Selfriges, który do dziś stoi na głownej ulicy handlowej tego miasta. Warto zobaczyć chociaż kilka odcinków, by po takim maratonie z radością oddac sie zakupą na tłocznej i jakże innej niz w poczatkach wieku Oxford Street.
miejsca : Oxford Street, Regent Street
sherlock_series_3_wallpapers_1920x1080-4 591-1 17137_3 42274_1199228488188_full Cameron-Diaz-Rosehill-Cottage-The-Holiday Mr-Selfridge-063-HofR-v4 Sher15
499706_1279999921223_full Notting_Hill_020 Tower_Bridge

The Holiday

Co prawda Londyn pojawia się tu sporadycznie, ale atmosfera angielskiej wsi i angielski klimat jakim epatują wątki, w których splatają się losy Amandy ( Cameron Diaz) i Grahama ( Jud Law) idealnie wprowadzą nas w brytyjski nastrój i pobudzają pragnienie odwiedzenia Wyspy.
miejsca: Rosehill Cottage
o lokacjach filmowych przeczytacie tutaj: The Holiday – Angielskie lokacje filmowe

Love Actually

Chyba nie ma w Londynie domu, w którym nie gościł by na pólce własnie ten film. To lekka świąteczna produkcja, w której wiele rónoległych histoirii łaczy wspólny mianownik: świeta, miłości i przed wszystkim Londyn.

Notting Hill

Ciężko wyobrazić sobie lepszą komedie romantyczną, z Londynem w tle. Znacie jakąś? Spacery z Hugh Grantem po tytułowej dzielnicy Notting Hill, to czysta przyjemność i doskonały przedsmak przed rzeczywistą podrózą.
Miejsca: Notting Hill, Portobello Road,

Miłość i Inne Nieszczęścia ( Love and Other Disaster)

To film, który zaskakuje i porusza jednocześnie. To jedna z tych produkcji, do których wraca się przez lata, bo tchnie po prostu świetną atmosferą. Londyn w tym filmie wygląda niezwykle pozytywnie. Mieszkanie Jacks sprawia, że zawsze mam ochotę spakować walizkę i przeprowadzić się tam ponownie. Więcej o tym filmie w cyklu inspirujących filmów –  tu

Harry Potter

Magiczna opowieść, o czarodzieju, która co jakiś czas przeplata się z rzeczywistością. W tych momentach możemy wychwycić kadry współczesnego, nowoczesnego Londynu, tradycyjnej angielskiej dzielnicy oraz kolejowego dworca King Cross and St. Pancrass
Miejsca: Dworzec Kings Cross and St Pancrass, ( peron 9i 3/4),

Sherlock Holmes Gra Cieni

Cieżko znaleźć film z bardziej obrazowymi ujęciami. Mimo, że to dość mroczny film, ma w sobie niezwykłą ilość magii. Akcja filmu rozgrywa się pod koniec XIX wieku, scenarzyści zadbali więc, by Tower Bridge był jeszcze ciągle w budowie. Zabudowa Doków oraz część portowa wyglądają w tej produkcji bardzo osobliwie.
Miejsca: Tower Bridge

Brick Lane

To zupełnie inna wizja Londynu, który jawi się nam z perspektywy Bengalskiej Ludności zamieszkującej okolice Brick Lane i WhiteChapel. Więcej o tym filmie pisałam ->  tu
miejsca: Brick Lane Street,

Hooligans

To Londyn jakiego nie chcemy znać. Warto jednak wiedzieć, że taki istnieje. Dzięki doskonałej grze Eliaha Wooda, możemy zakasac rękawy i przez moment byc częscią bandy kiboli, grasującej po obrzeżach miasta.
To moje ulubione filmy z Londynem w tle. Jesli cokolwiek przychpdzi Wam do głowy, dajcie znać. To wielka frajda oglądac film, którego akcja dzieje, się w mieście, które sie zna, albo, które odwiedzi się lada moment. Tak więc czekam na Wasze sugestię!
pozdrawiam ciepło

You Might Also Like