KULTURA PODRÓŻE ŚLADEM FILMU/SERIALU

Co zobaczyć przed wyjazdem do Londynu? Seriale i filmy, których akcja dzieje się w Londynie.

20 października 2015
Podróże szlakiem literackim, od wielu lat są moja największą pasją. Zdażami się jednak dla odmiany, zobaczyć film, którego akcja dzieje się w odwiedzanym przeze mnie miejscu. Lubie tak zaprawić się przed wyjazdem, nastwić, wprowadzić w atmosfere miejsca. Poniewaz za trzy dni znów wybywam do Angielskiej stolicy, przyszykowałam właśnie liste filmów, które chętnie bym odświeżyła. Może kogoś z Was zainspiruje:

Aktualizacja styczeń 2019:

Od czasu napisania tego wpisu powstało bardzo wiele wpisów pokazujących co czytać i oglądać przed podróżą jeśli spodobał Ci się ten wpis, napewno zainteresuje Cie również, post o tym co przeczytać przed wyjazdem do Anglii (link)  a także Lokacje filmowe The Holiday oraz LISTA FILMÓW O ANGLII.  Jeśli lubisz podróże literackim i filmowy szlakiem zapraszam Cie w podróż do Doliny Muminków, śladem Astrid Lindgren i innych wspaniałych postaci.

Sherlock Holms BBC ( 2013-1015) 

Ten serial przenosi nas wprost na Londyńskie ulice. Nie tylko fabuła wciąga i fascynuje, ale i kadry, współczesnego miasta, niepozwalaną oderwać się od komputera. Niezwykłym atutem tej produkcji, jest jej aktualność. Serial kręcony jest na bieżąco na współczesnych londyńskich ulicach.
miejsca: Baker Street, Belgravia, okolice metra Angel

Mr Selfridges (więcej) 

Dla odmiany, powrót do przeszłości. Czyli Selfridges, który przenosi nas w podróz do poczatku XX wieku, dając mozliwość oglądania londyńskich ulic, w tle opowiadanej historii, której motywem przewodnim jest dom handlowy Selfriges, który do dziś stoi na głownej ulicy handlowej tego miasta. Warto zobaczyć chociaż kilka odcinków, by po takim maratonie z radością oddac sie zakupą na tłocznej i jakże innej niz w poczatkach wieku Oxford Street.
miejsca : Oxford Street, Regent Street
sherlock_series_3_wallpapers_1920x1080-4 591-1 17137_3 42274_1199228488188_full Cameron-Diaz-Rosehill-Cottage-The-Holiday Mr-Selfridge-063-HofR-v4 Sher15
499706_1279999921223_full Notting_Hill_020 Tower_Bridge

The Holiday

Co prawda Londyn pojawia się tu sporadycznie, ale atmosfera angielskiej wsi i angielski klimat jakim epatują wątki, w których splatają się losy Amandy ( Cameron Diaz) i Grahama ( Jud Law) idealnie wprowadzą nas w brytyjski nastrój i pobudzają pragnienie odwiedzenia Wyspy.
miejsca: Rosehill Cottage
o lokacjach filmowych przeczytacie tutaj: The Holiday – Angielskie lokacje filmowe

Love Actually

Chyba nie ma w Londynie domu, w którym nie gościł by na pólce własnie ten film. To lekka świąteczna produkcja, w której wiele rónoległych histoirii łaczy wspólny mianownik: świeta, miłości i przed wszystkim Londyn.

Notting Hill

Ciężko wyobrazić sobie lepszą komedie romantyczną, z Londynem w tle. Znacie jakąś? Spacery z Hugh Grantem po tytułowej dzielnicy Notting Hill, to czysta przyjemność i doskonały przedsmak przed rzeczywistą podrózą.
Miejsca: Notting Hill, Portobello Road,

Miłość i Inne Nieszczęścia ( Love and Other Disaster)

To film, który zaskakuje i porusza jednocześnie. To jedna z tych produkcji, do których wraca się przez lata, bo tchnie po prostu świetną atmosferą. Londyn w tym filmie wygląda niezwykle pozytywnie. Mieszkanie Jacks sprawia, że zawsze mam ochotę spakować walizkę i przeprowadzić się tam ponownie. Więcej o tym filmie w cyklu inspirujących filmów –  tu

Harry Potter

Magiczna opowieść, o czarodzieju, która co jakiś czas przeplata się z rzeczywistością. W tych momentach możemy wychwycić kadry współczesnego, nowoczesnego Londynu, tradycyjnej angielskiej dzielnicy oraz kolejowego dworca King Cross and St. Pancrass
Miejsca: Dworzec Kings Cross and St Pancrass, ( peron 9i 3/4),

Sherlock Holmes Gra Cieni

Cieżko znaleźć film z bardziej obrazowymi ujęciami. Mimo, że to dość mroczny film, ma w sobie niezwykłą ilość magii. Akcja filmu rozgrywa się pod koniec XIX wieku, scenarzyści zadbali więc, by Tower Bridge był jeszcze ciągle w budowie. Zabudowa Doków oraz część portowa wyglądają w tej produkcji bardzo osobliwie.
Miejsca: Tower Bridge

Brick Lane

To zupełnie inna wizja Londynu, który jawi się nam z perspektywy Bengalskiej Ludności zamieszkującej okolice Brick Lane i WhiteChapel. Więcej o tym filmie pisałam ->  tu
miejsca: Brick Lane Street,

Hooligans

To Londyn jakiego nie chcemy znać. Warto jednak wiedzieć, że taki istnieje. Dzięki doskonałej grze Eliaha Wooda, możemy zakasac rękawy i przez moment byc częscią bandy kiboli, grasującej po obrzeżach miasta.
To moje ulubione filmy z Londynem w tle. Jesli cokolwiek przychpdzi Wam do głowy, dajcie znać. To wielka frajda oglądac film, którego akcja dzieje, się w mieście, które sie zna, albo, które odwiedzi się lada moment. Tak więc czekam na Wasze sugestię!
pozdrawiam ciepło

This post has already been read 15412 times!

You Might Also Like