KULTURA PODRÓŻE PRAKTYCZNIE

Książki o Nowym Jorku. Reportaże i przewodniki o NY, które musisz znać

6 czerwca 2019

Książek o Nowym Jorku jest szalenie dużo! Co wybrać w tym gąszczu tytułów? Po które warto sięgnąć by zrozumieć to miasto i przygotować się do podróży? Które wybrać by przeżyć przygodę i poznać dzielnice Wielkiego Jabłka zanim opuścimy próg domu? Mam dla Was subiektywny przegląd książek z różnych dziedzin, różnym poziomem merytoryki i lekkości języka. Do wyboru do koloru. Zapraszam Was na książkowy przegląd.


VLOG: NAJLEPSZE KSIĄŻKI O NOWYM JORKU

Jeśli zamiast czytać wolisz słuchać, zapraszam Cie na recenzję książek na Youtuba, gdzie opowiedziałam o moich rekomendacjach:

Książki o Nowym Jorku, które trzeba znać

Kupka szczęścia


Jeśli chcesz poczuć klimat Nowego Jorku – Nowy Jorku: „Przewodnik Niepraktyczny”. Kamila Sławiński.

Takich książek pragnę przed wyjazdem do każdej odwiedzanej lokalizacji. opowieści o ukochanym mieście, subiektywnych opowiastek, pełnych fascynacji do miasta, które stało się nowym domem. To takie pozycje pozwalają razem z autorem pokochać miasto za nim jeszcze je zobaczymy, mam w swojej biblioteczce całą kolekcje właśnie takich reporterskich opowiastek. Kamila Sławińska jest historykiem sztuki i to czuć na każdej stronie, sposób w jaki pisze o mieście, sztuce architekturze, jak postrzega rzeczywistość, jakim językiem się posługuje. Lektura tej książki to przyjemność prawie taka jak samodzielny spacer po mieście. Dzięki niej obudzicie w sobie pragnienie odkrywania Wielkiego Jabłka. A sugestie autorki pozwolą Wam znaleźć sporo nietypowych atrakcji i poznać Nowojorczyków. To opowieść o duszy miasta, jego esencji i unikatowym klimacie, który miała okazje poznać mieszkająca w nim ponad 10 lat autorka. To też przede wszystkim opowieść o emigracji, bolesnej i pełnej radości. Takiej, która z tęsknoty spędza sen z powiek i zapiera dech z ekscytacji i miłości do nowego domu. Polecam każdemu myślącemu o Nowym Jorku bądź o emigracji.

Jeśli chcesz poznać historię – Nowy Jork. Od Mannahatty do Ground ZeroMagdaleny Rittenhouse

To ciekawy zbiór artykułów, w którym autorka przedstawia historię Nowego Jorku, od słynnego zakupu wyspy od India po najświeższe wydarzenia. Jeśli więc fascynuje Was historia, ta pozycja może być dla Was interesująca. To kompendium historycznej wiedzy, pełne ciekawostek napisane błyskotliwym językiem.

Jeśli chcesz poznać architekturę Nowego Jorku – „Deliryczny Nowy Jork” Rem Koolhaas

Jeśli tak jak ja marzycie o Nowym Jorku bo kręci Was architektura, uwielbiacie postmodernizm i na widok wieżowców dostajecie wypieków -To ta książka jest totalnie dla Was. Ta pozycja jest wspaniała, jeśli interesuje Was architektura, bez względu na to czy planujecie podróż czy nie, powinniście ją przeczytać. Autor po mistrzowsku przeprowadza nas przez historię architektury nowojorskiej zabudowy, rozwoju wieżowców i ich genezę. Poznajemy architektów ich plany, a także niezrealizowane pomysły.

Autor zabiera nas w fascynującą podróż po Coney Island, które zachwyca, wręcz odbiera mowę w wersji, jakiej nigdy nie poznamy czyli tej nieokiełznanej z początku XX wieku, którą kilkakrotnie strawił pożar.

Po tej lekturze wiele miejsc staje się po prostu bliskich, zrozumiałych logicznych. Książka ma niesamowitą wartość edukacyjną, a przy tym wszystkim napisana jest przystępnym, miłym lekkim językiem. Czytanie jej to wielka przyjemność.

Jeśli nie interesuje Cię architektura, historia architektury i nie lubisz postmodernizmu – nie sięgaj po tę książkę.

Z miłości do architektury
We vlogu więcej o tym w jakiej kolejności je czytać

Jeśli idziesz na Upper East Side – Naczelne z Upper East Side

To książka przewrotna, której okład nie zdradza w żaden sposób mądrości jaka się w niej kryje. Reportaże, literatura non fiction, mają własną estetykę, dlatego tu zdanie nie oceniaj książki po okładce nie ma uzasadnienia. Ta okładka odbiera jej powagi, chociaż może to celowe, by mimo chodem sięgnęły po książkę żądne rozrywki i relaksu kobiety, które zamiast opowiastki zastaną wspaniałą rozprawę atropologiczną, napisaną jak dobra powieść. Więc może jest w tym jakaś logik i cel?

Bez tej książki nie należy odwiedzać Upper East Side, to przewodnik po ludzkich zachowaniach, ujawniający antropologiczne zagadki, walkę klas, znaczenie marek oraz codzienny wysiłek jaki wkładają w wygląd, ubiór i detale takie jak samochód, mieszkanie i wyjazd kobiety, które budują swoją i swojej rodziny pozycję na Upper East Side. Jeśli nie wiesz po co komu torebka Birkin by Hermes za kilkanaście tysięcy dolarów, po tej lekturze będziesz w tej kwestii ekspertem.

To poruszająca książka, którą warto przeczytać bez względu na cel podróży. Jako reportaż o kobietach, o społecznym przystosowaniu o modzie! Ile razy miałam nazwisko Veblena autora Teorii Klasy próżniaczej na ustach podczas tej lektury tylko wytarte, pokreślane od notatek, strony mojego egzemplarza wiedzą. Dla wszystkich więc, których kręci socjologia ubioru. To pozycja obowiązkowa.

Jeśli masz w planie odwiedzić Harlem. – Harlem Tomasza Zalewski

To ciekawy reportaż o niegdyś zupełnie czarnej, Afroamerykańskiej, niezbyt bezpiecznej dzielnicy. Tomasz Zalewski zabiera nas w podróż śladem jazzu oraz społecznych przemian, którym przyglądała się dzielnica, zaczynając jako getto czarnych, kolebka jazzy, dziś będąc ciekawą barwną pełną wielokulturowości dzielnicą, gdzie jeszcze ciągle można znaleźć ślady jazowych inspiracji, pójść na msze Gospel, oraz kupić afrykańskie ubrania.

Jeden z symboli Harlemu

Jeśli jedziesz na Coney Island – Conay Island Karoliny Sulej

To wspaniały reportaż, który NALEŻY przeczytać bez względu na to, czy planujemy podróż za Ocean, czy najwyżej na ulubioną sofę. Nie ważne, to pozycja, którą każdy miłośnik reportażu, socjologi i psychologi przeczytać powinien. Karolina Sulej zabiera nas w podróż do Coney Island, którego juz nie ma, do tego małego cypelka, zajęczej wyspy ( jak nazwa wskazuje), która stała się kolebką Luna Parków, których historia została tu przystępnie przytoczona.

To książka, która czytana przed podróżą do Nowojorskiego Coney Island, pozwoli nam zrozumieć dzielnicę, która w w ciagu ostatnich 100 lat zmieniła się kilkukrotnie kompletnie. Dzięki, tej lekturze, zrozumiemy, znaczenie lunaparków, a raczej tego co z nich pozostało, a każdy z napotkanych artefaktów będzie przypominał nam o wielkości tego miejsca, które prawdopodobnie bez tej lektury, może okazać się przeciętną atrakcją. Potrzeba bowiem wiedzy, by docenić to szczególne miejsce.

Gdy nie planujemy fizycznie, wizyty na Króliczej Wyspie, dostaniemy przede wszystkim historie „dziwolągów”, ludzi określonych tym mianem przez świat dążący do piękna, nie akceptujący inności. Historię inności, opisaną poprzez wywiady z cyrkowymi artystami, którzy tylko na scenie, w Coney Island nie czuli się wykluczeni. Część rozdziałów to retrospekcje, zbudowane na bazie źródeł i rozmów z innymi współtowarzyszami gwiazd. Część to wywiady. Każda historia porusza, szokuje i daje do myślenia. Bardzo chętnie uczyniłabym z tej książki lekturę dla nastolatków, by rozbudować ich empatie i zrozumienie dla inności. Wspaniała praca.

Dla wszystkich, których interesuje drugi człowiek

Coney Island

Jeśli możesz przeczytać tylko jedną książkę – to Absolutnie musi to być to- „Z Nowym Jorkiem na NY.” Magdaleny Muszyńskiej Chafitz.

To dokładnie taki przewodnik o jakim marzy każdy podróżnik, który lub zbaczać z głównych szlaków, który marzy o tym, by odnaleźć klimat, którym cieszą się lokalsi i uciec od tłumów. A jednocześnie naleźć sposób by atrakcje topowe odwiedzić, ale w taki sposób by nie walczyć z tłumami, trafić tu z dobrej strony, dobrego dnia i w dobrym momencie. Czyli jednym słowem to takie kompendium, które warto mieć pod ręką. Przewodniki miewają to do siebie, ze są mało strawne, ciężko je czytać, opisują sucho atrakcje. Tu każdy rozdział to przygoda i przyjemność. Istnieje tylko jedno ryzyko. Po przeczytaniu tej książki od razu zapragniecie ruszyć do Nowego Jorku i na swojej skórze sprawdzić porady autorki. Polecam w wersji elektronicznej, bowiem sprawdza się nieźle w torebce, w metrze i na wielu przystankach w drodze. Wersja papierowa jest duża i ciężka. Jeszcze raz wielkie podziękowania dla autorki, która jest również autorką świetnego bloga Little Town Shoes

Na tym kończę listę reportaży i przewodników po Nowym Jorku, choć do tematu książek, (powieści), których akcja dzieje się w Nowym Jorku jeszcze wrócę) . Szerzej będzie również o książkach o Ameryce, które przed podróżą warto przeczytać. Dajcie znać co Wy dopisalibyście do listy?

pozdrawiam ciepło

Jess

This post has already been read 15373 times!

You Might Also Like