Uncategorized

Kobieta pilot – inspiracja postacią Amelii Earhart

16 grudnia 2012

This post has already been read 331 times!

Podczas mojej ostatniej kwerendy prasy kobiecej z dwudziestolecia międzywojennego zasypała mnie masa artykułów na temat Amelii Earhart. Już wcześniej słyszałam o tej dzielnej kobiecie, ale dopiero to natężenie tekstów na jej temat zwróciło szerzej moja uwagę na tą magiczną postać. Zupełnie zauroczyła mnie jej postawa, jej filozofia życiowa i konsekwencja z ją dążyła do celu. 
Amelia Earhart była pierwszą kobietą którą przeleciała w 1929 roku jako pasażer nad Atlantykiem, a 3 lata później dokonała samotnie tego jako pilot!
Chciałabym dzisiaj napisać, że kurtkę pilotkę kupiłam  zainspirowana jej postawą i świadomością, że to ona wprowadziła ją do mody kobiecej, jednak, gdy ją kupowałam w zeszłym roku nie miałam o tym bladego pojęcia.  Teraz jednak gdy zakładam moja ukochana pilotkę, mam w świadomość skąd wziął się ten ciuch w garderobie kobiecej, a to pozwala mi patrzeć na tą zwykłą kurtkę z zupełnie innej perspektywy. 
Dzisiejszy strój, to mój kamuflaż na wielkie mrozy, które nie tak dawno dawały się nam we znaki. Chciałam jednak zaznaczyć, że czapka pilotka ( nie do końca taka ja ja mam na sobie, raczej wykonana ze skóry i mocno przylegająca do głowy oraz okulary pilota ( przypominające dzisiejsze okulary do pływania)) służyły nie tylko pilotom, ale obowiązkowo zakładane były przez wszystkie kobiety do jazdy samochodem! Tak moje miłe panie, w cudownych latach dwudziestych panowało przekonanie, że do każdej czynności konieczny jest specjalny strój, toteż i jazda samochodem ( wówczas klasyfikowana)
 jako rodzaj sportu doczekała się własnego stroju. Który wyglądał z dzisiejszego punktu widzenia kuriozalnie. Działania te powodowane były również względami bezpieczeństwa ( podobno podczas jazdy ówczesnym samochodem wszędzie unosiły się tumany kurzu a dookoła hulał okropny wiatr ( (jak podają relacje rozhisteryzowanych kobiet) więc tego typu okulary przeciwko pyłu oraz pilotka przeciw – przeciągom (!!) była niezaprzeczalnie konieczna! 🙂
O Amelii Earhart opowiem więcej jeszcze w tym tygodniu, to postać, która zasłużyła na odrębny post, chciałabym również zwrócić Waszą uwagę na jej styl oraz elementy jakie wprowadziła do mody kobiecej. A może Wy mi powiecie jakie kobiety Was inspirują? Kogo styl podziwiacie?

VERO MODA: spodnie, LASOCKI: buty, STRADIVARIUS: koszula, BERSHKA: kurtka, NO NAME: szalik, ZARA: okulary, H&M: czapka-uszatka

You Might Also Like