Ołówkowa spódnica – wynalazek lat 50
Proste rozwiązania są zawsze najlepsze, zasada ta niezwykle dobrze sprawdza się w modzie. Gdy muszę wyglądać elegancko – sięgam zawsze po inspiracje do lat 50 i 60, decydując się na ołówkowa spódnice bądź cygaretki. Przeczytałam jakiś czas temu w internecie, czy też usłyszałam na videoblogu – że ( uwaga !) ołówkowa spódnica nie jest ubiorem z lat 50! że to jakiś idiotyzm kojarzyć ją ztym okresem. Otóż nie moi mili – idiotyzmem niestety było to stwierdzenie, które o zgrozo trafiło do ( zadziwiająco dla mnie) szerokiego grona odbiorców tej autorki. Zawsze budzi we mnie wstręt i zażenowanie obcowanie z pseudo-specjalistami..
Trzy linie kobiecej sylwetki w latach 50
Wracając do tematu – nie dajcie się zwieść moim mili, mimo iż lata 50 – najczęściej kojarzone są z kolekcją „New Look” zaproponowaną przez Diora. Kolekcją, której podstawa była rozkloszowana spódnica – zwana czasem małą krynoliną oparta w pasie (często, choć nie był to rygor epoki jak we wcześniejszych epokach) na gorsecie. Nie znaczy to jednak, że linia szeroka ( zaproponowana przez Diora) była jedyna popularna w tym okresie obok niej z równa popularnością występowała linia „prosta” oraz przeznaczona na bardziej strojne okazje „linia krzywa-owalna”.
Prosta Linia – 1947, Moda środka wieku 1949
Linia „prosta” lansowana była już w 1947 przez znamienitych projektantów francuskich takich jak: Lucien Lelong, Piquet czy Coco Chanel. Jednak dopiero druga ( powojenna) kolekcja Diora zaproponowana przez niego w 1940 roku – nazwana została „drugą bombom Diora’ i zyskała niemała popularność. Nawiązał on wówczas do mody z czasów swej młodości – około 1925 roku, nazywając swą kolekcje – „modą środka wieku”.
Nawiązanie do mody okresu dwudziestolecia międzywojennego – można było zaobserwować w zbluzowanej ( czy luźnej) tunice narzuconej na wystająca z pod niej wąską obcisłą spódnice sięgająca za kolona – którą nazywamy dziś po prostu ołówkową
Moda – symbolizuje myśl epoki
Jego kolekcja wywołała fale wzruszeń wśród starszej publiczności, wpisując się doskonale w klimat epoki powojennej, w której tęsknota za złotym wiekiem i czasami podziwianego dwudziestolecia było coraz silniejsze. Sentymentalizm wracał na fali odkrywania międzywojennego pamiętnikarstwa, literatury czy kina o jakże specyficznym klimacie i kolorycie.
Linia ta zyskała kilka wariantów, jednym z nich była jednak zwykła jedwabna koszula o prostym kroju zestawiona z ołówkowa spódnica i żakietem, nieśmiertelny klasyk wykreowany przez Coco Chanel
Dla kogo najlepsza ołówkowa spódnica?
Moda ta jest bardzo wdzięczna i sprawia, ze zawsze w tego typu stylizacjach wygląda się bardzo kobieco. Uważam, że czarna prosta spódnica jest jedna z tych rzeczy która powinna funkcjonować w każdej kobiecej szafie. Przypominam jednak, że ołówkowa spódnica nie jest wariantem wskazanym dla wszystkich typów kobiecych sylwetek. Pęknie prezentuje się u klepsydry, kolumny, wazonu u gruszki natomiast należny ją zrównoważyć mocniejszą górą. Natomiast u kobiet o masywnych ramionach bądź obfitych biustach takich jak typ: lizaka, cegły, kielich,czy rożka – odradzam tego typu krój, lepiej zastąpić go kloszowaną spódnicą o kształcie litery A bądź zupełnie szerokiej ciętej z koła, tego typu krój pozwoli zachować odpowiednie proporcje.
NO NAME: płaszcz, rękawiczki. STRADIVARIUS: buty, RIVER ISLAND: spódnica, NEW YORKER: koszula, ZARA: torebka, H&M: kapelusz ( stary)
This post has already been read 1687 times!