W Hawanie ciężko skupić się na konkretnej liście zabytków. Najlepiej po prostu dać się ponieść emocjom, kolorom, atmosferze i podążać barwnymi uliczkami, tam gdzie nas nogi poniosą. Jeśli jednak lubisz wszystko zaplanować (piątka 🙂 ) przed Wami zestawienie miejsc i rzeczy, które warto w Hawanie zrobić. To wybór miejsc i przeżyć, które przefiltrowałam przez weryfikowane porady z przewodników i własną eksploracje miasta.
Zacznijmy od tego, że żeby faktycznie doświadczyć Hawany, potrzebujesz kilku dni. Ja byłam w Hawnie 4 dni, dzięki temu mogłam sobie pozwolić na wariacje w stylu jazdy na plażę miejska dla Kubanczykow czy wizyty w domu Hamingway-a, chociaż ta bezwzgledu na ilość dni było moim priorytetem. Nie przedłużając, przed Wami lista świetnych doświadczeń, które czekają na Was na Hawanie, mieście zachwycającym!
1. Idź przed siebie i podziwiaj eklektyczną architekturę starej Hawany
To bez wątpienia najważniejsze doświadczenie. Cieszenie oczu ferią barw. Podziwianie architektury, obserwowanie życia toczącego się na ulicy. Hawana jest do tego stworzona. Przede wszystkim jest to miasto, które cieszy nasze oczy architekturą z każdego okresu, od przybycia Kolumba po lata 60 XX wieku, a wszystko to zmieszane z sobą, daje niesamowity eklektyczny charakter ( czyli nawarstwienie epok w architekturze). Hawana nigdy nie została zniszczona, wojenne zawieruchy mijały ją szerokim łukiem. Wyjątkiem był atak floty brytyjskiej, podczas wojny siedmioletniej w 1762 roku, pod wodzą admirała, Georga Keppela. Hawana została zajęta ostrzelana i przejęta przez anglików na 10 miesięcy.
2. Zaglądaj do podwórek i bram, tam czyhają prawdziwe cuda.
Nigdy nie wiesz, czy zastaniesz tu zeliwną klatkę schodową, mały targ, a może galerie sztuki. Każda opcja warta jest Twojego czasu, nie da się ukryć, że to fascynujące zajęcie. Tym sposobem znalazłam ciekawą pocztę i niesamowicie malownicze patia pełne kwiatów i kutych poręczy! Ale również tym sposobem trafiłam na kilka ciekawych galerii sztuki.
3.Usiądź przy kubańskiej kawie i delektuj się chwilą. Kawa na Kubie jest genialna.
Kawa na Kubie xxx. Warto na kawę zatrzymywać się wszędzie, gdzie tylko widzimy klimatyczne miejsce i spijać ja na zapas, bo jej smak jest tego wart! Zobaczycie, ze zaraz po przyjeździe włączy Wam się tęsknota za czarnym napojem. Ciekawym miejscem, by wstąpić na kawę jest : El Escorial ( Mercaderes 317), tutaj kawa wypalana jest na miejscu.
PRODUKCJA I UPRAWA KAWY NA KUBIE
Produkcja Kawy na Kubie sięga XVIII wieku, a dokładnie 1748 roku, gdy Jose Antonio Galabert, założył pierwszy zakład produkcyjny, u podnóży łańcucha górskiego Sierra Maestra. Na rozwój popularności kawowych upraw mieli francuscy osadnicy, którzy uciekli przed rewolucją z Haiti. Kubańskie plantacje kawowca w regionie Santiago i Gauantanamo zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO! Rewolucja na Kubie wpłynęła na spadek produkcji kawy, niegdyś rocznie na eksport przeznaczano 20 000 fon dziś jest to 8000 tysięcy.
Kawa, jak i inne towary są na Kubie reglamentowane. Na dorosłego mieszkańca przypada 5,6 dkg raz na 2 tygodnie.
4.Przejedź się zabytkowym samochodem, najlepiej z otwartym dachem!
Skąd wzięły się stare samochody na Kubie? Atomobile to nie chwyt marketingowy na turystów (chociaż dzisiaj poniekąd tak jest) są one wypadkową złożonej historii i relacji Kubańsko Amerykańskich. Samochody na początku XX wieku (w latach 30-50) zostały sprowadzone tu z Ameryki,w czasach wpływów Amerykanskich, gdy Fidel Castro przejął władze zakazal importu towarów z Ameryki. Ponieważ przemysł samochodowy nie istniał na Kubie, jedynymi samochodami jakie były w obiegu były amerykańskie auta takie jak: fordy, cheavrolety, playmothy. Później w czasach zbliżenia ze Związkiem Radzieckim zaczęto eksportować na Kubę zdobycze motoryzacji bloku wschodniego, dlatego nie trudno znaleźć tu wariacje Łady, starego Fiata a także malucha Fiata 126p! Ten ostatni jest tu szalenie popularny. Niezwykle często można spotkać te mobile z otwartymi maskami pod którymi nurkują ich właściciele.
Kubańczycy doszli do mistrzowskiej wprawy w naprawianie samochodów, które z pokolenia na pokolenie przekazywali sobie jak największy skarb.
5.Spróbuj prostej Kubańskiej Kuchni
Spróbuj kubańskich prostych dań sprzedawanych w lokalnych kioskach. Dla europejskich podniebienie lubiących wszystko doprawić, może nie będzie to pełne wrażeń doświadczenie kulinarne, ale jedzenie lokalnych potraw pozwala lepiej zrozumieć odwiedzane miejsce.
Co warto zjeść na Kubie? Poświeciłam temu cały osobny wpis.:
6.Idź na targ!
Pójdź na targ, taki prawdziwy dla Kubanczyków. Kup owoc, którego nie znasz. Targowisko to miejsce szczególne, pozwala poznać odwiedzane miejsce w ekspresowym tempie. Gdzie szukać targów w Hawanie? Stara Hawana ma sporo ulicznych straganów, ale polecam równie mocno dzielice Vedado. Świetnym miejscem jest:
- Almacenes San José Artisans’ Market, ( adres:Avenida del Puerto corner of Calle Cuba, La Habana, Kuba),
- Plaza de Armas Secondhand Book Market,
- Świetny Vintage Marekt: Varadero Street Market Varadero, Avenida 1ra, Havana
7.Zobacz Kapitol inspirowany Waszygtonskim Białym Domem
Piękny budynek pochodzi z 1926 roku. Pełni rolę centralnego punktu w Hawanie, tu też znajduje się kamień,od którego liczone są odległości na wyspie. Budynek Kapitolu inspirowany jest Białym Domem w Waszyngtonie ale i również Paryskim Panteonem. Neorenesansowa kopuła Kapitolu, uważana jest za jedno z ważniejszych i bardziej docenianych na świecie. Dla Kubańczyków to historycznie niezwykle wazne miejsce. El Capito był miejscem Zgromadzenia Ustawodawczego w 1940 roku, które uchwaliło słynną konstytucje Kubańską.
8.Zobacz MALECON
Ubierz wygodne buty i przespaceruj się po 8 kilometrówej trasie MALECON, wspaniały deptak wygląda najpiękniej w świetle zachodzącego słońca. Promenada ta uznawana jest zanieformalny symbol wyspy. Tutaj też, kreco jedną z ostatnich części szybkich i wscieklych 🙂
9.Pojedz na plażę dla Kubanczykow. Playas del Este
Najłatwiej dotrzeć tu taksówką za 15 CUC lub spróbuj swoich sił w busie zajmie to ok 1:20-50 minut ale warto. Cena za przejazd busem 5O pesos. (tutaj uważajcie na swój kram, podczas jednej z wielu jazd busami, tylko raz, ale jednak pewien Kubanczyk starał się mnie okraść) trzymajcie więc swoje rzeczy blisko siebie
10.Odwiedź dom Ernesta Hemingway
To niesamowita perełka z genialnym klimatem i bajecznym ogrodem. Wejście 5 CUC. Dojazd busem P7 do San Francisco de Paul. To dłuższa przejażdżka, która wiąże się z przesiadkami, ale jest tego warta! Miejsce opiszę Wam w osobnym poście.
Ernest Hamingway, na Kubie nazywany jest Papa Ernesto, powszechnie znany i lubiany. Słynny pisarz spędził na Kubie prawie 30 lat, kupił willę na obrzeżach Hawany w San Francisco de Paula, znaną jako Finca Vigia. Wille zakupił w latach 30 XX wieku i aż do 1960 roku pomieszkiwal na wyspie sławiąc jej atuty w licznych dziełach literackich, które tu napisał.
Hamingway w swej Kubańskiej willi napisał blisko 30 nowel, ukończył tutaj najsłynniejszą swoją powieść autobiograficzną Komu Bije Dzwon. Odpowiadającą o przeżyciach wojennych z czasów wojny domowej w Hiszpanii, za którą Ernest otrzymał Nagrodę Nobla.
O tej atrakcji będzie osobny wpis i vlog. to jedno z wspanialszych miejsc na wyspie!
11.Odwiedź jedną z najstarszych nekropolii Ameryki Centralnej Cmentarz Cristobal Colon
(wejście 5 CUC) To ogromna nekropolia, która im dłużej po niej chodzimy tym bardziej nas zaskakuje. Warto wspomnieć, że mieści się tu ponad 800 tys nagrobków na 57 hektarach! Im spacerujemy dalej od kapliczki i bramy głównej tym bardziej zdewastowane i zaniedbane nagrobki możemy odnaleźć. Warto tutaj zajrzeć i przespacerowac się po tym cichym mieście umarłych.
12.Pójdź do Parku Lenina i odkryj niedzielne rozrywki Kubanczykow
W tym parku na obrzeżach mieści się bowiem lunapark z całkiem nieźle działającym rolercsterem.
13.Odszukaj najpiękniejszy Street art w Hawanie
Skręcaj w przypadkowe uliczki, miej oczy dookoła głowy.
14.Poznawaj Kubańczyków.
Wdaj się w rozmowę z nieznajonymi, poćwicz swój hiszpański, potrenuj nowe słowa, spróbuj dowiedzieć się czegoś o prawdziwym życiu na Kubie. Zapytaj Kubanczykow gdzie zjeść.
15.Idź do Art Factory
miejsca gdzie w starej fabryce organizowane są wystawy, koncerty i artystyczne eventy. Najlepiej zajrzeć tam w weekend. Fabryka otwarta jest od czwartku do niedzieli. Założył ją afrokubanski muzyk X Alfonso. Jest to najważniejsze miejsce w kraju pod względem propagowania sztuki
16.Skorzystaj z bici taxi
Jeśli braknie Ci sił podczas zwiedzania skorzystaj z bici taxi. Czyli rykszy napędzanych rowerami.
17.Odwiedź Muzeum Rewolucji i dowiedz się jaki punkt widzenia historii mają Kubanczycy.
Muzeum mieści się, w oddanym do użytku w 1920 roku budynku, który w czasach przedrewolucyjnym był pałacem prezydentckim. (wejście 8 CUC). Co tu dużo mówić budynek jest porostu piękny! Przez pierwotną funkcję jaką pełnił, pełno w nim wystawnych pomieszczeń. Warto zwrócić uwagę, chociażby na salę luster inspirowaną salą paryskiego wersalu. Eksponaty związane są z walką Kubanczykow o niepodległość już w XV wieku, najwięcej jednak uwagi skupiono, co nie dziwne na nowoczesnej historii gdzie pierwsze skrzypce gra Che Gawara oraz Fidel Castro. Bez wątpienia najbardziej zaskakującym ekponatem jest łódka, którą Castro przypłynął do Zatoki Świń i obalił ówczesnego prezydenta Batistę.
18. Szukaj małych galerii
Zaglądaj do wszystkich małych galerii, możesz tam znalezc prawdziwe perełki. Nie pomiń Fototeca de Cuba, mieszczącej się przy jednym z głównych płacy Hawany. Plaza Vieja ukryta nieco w bramie mini galeria sztuki oferuje ciekawe wystawy, wejście jest darmowe a patio jest poprostu piękne.
19. Przejdź dwoma deptakami Starej Hawany : Mercaderes oraz Obispo
tu znajdziesz wiele perełek, to dobre punkty zaczepienia w spacerach bez celu po starej Hawanie.
20. Odwiedź fabrykę cygar
Tuż przy parku Braterstwa. Real Fabrica de Tabacos Partagas (wejście razem z wycieczką 10 CUC)
21. Zajrzyj do Muzeum Farmacji
Wstęp jest darmowy a wnętrza po porostu piękne. Muzeum znajdziecie na deptaku Obispo, dokładny adres: Obispo 155 ( otwarte codziennie od 9 do 16:30). Krótka historia tego miejsca: Apteka jest prawdziwym działającym od XIX wieku obiektem należącym do rodu Taquechelów. Szczególne wrażenie robią drewniane meble oraz ceramiczne naczynia, z ozdobnymi napisami.
22. Napij się kubanskiego rumu w barze Floridita
gdzie uwielbiał przesiadywać Hemingway. We wnętrzu pełno jest pamiątek związanych z pisarzem. (adres tuż obok Kapitol. Deptak Obispo 557)
23.Zobacz Muzeum Napoleona
Jeśli jesteś fanem Napoleona nie omin muzeum, które opowiada o podbojach Cesarza Francuzów za oceanem.
24.Zatańcz Salsę
Idz na imprezę salsową nacieszyć oczy tym jak tańczą Kubanczycy.
25.Zobacz miasto z góry.
Polecam np z balkonu w hostelu, w którym sie zatrzymałam z tym oszałamiający widokiem na dzielnice Vedado (No limit Hostel, Calle N, Vedado)
26.Przejdź się po eleganckiej dzielnicy Vedado.
To tu inwestowali Amerykanie i bogaci Kubańczycy na początku XX wieku podczas dobrej koniunktury i dynamicznego rozwoju Kuby. Wille przypominają czasy ówczesnej świetności
Hawana jest niezwykłym miejscem dla miłośników eklektyzmie. Na jej ulicach obok siebie spotkamy kolonialne budowle pamiętając XVI wieczne podbije, późniejsze osiągnięcia epoki kolonialne w postaci baroku i odmian historyzmu, ubarwione przepięknymi villami z okresu amerykańskich wpływów w klimacie secesji i bardziej klasycznej Modern. Na koniec zdobycze architektoniczne z czasów bliskich relacji ze blokiem wschodnim. Nie brakuje więc brutalizmu w budynkach użyteczności publicznej, post-modernizmu i zwyczajnych socialistycznych bloków. Nie byłam jeszcze w mieście, które na jednej ulicy oferowałoby tyle styli, pozwalało na bieg przez epoki bez opuszczania jednej uliczki. Dlatego tak ekscytujące dla mnie były tu spacery bez celu, szczególnie te po willowej dzielnicy Vedado.
Gdybym miała wskazać tylko jedną rzecz na Kubie, która zachwyciła mnie najbardziej byłaby to właśnie eklektyczna architektura Vedado.
27. Zobacz monumentalny Plac Rewolucji
To kluczowe w nowoczesnej historii Kuby miejsce, to tu Fidel Castro przyjmował gości i przemawiał do tłumów. Być w Hawanie i nie zobaczyć tego placu to grzech.
28. Zobacz Uniwersytet Hawański.
Zobacz wspaniały kompleks uniwersytecki, w dzielnicy Vedado. Universytet Hawański ulokowany jest w pięknym klasycystycznym kompleksie, który góruje nad dzielnicą. Uczelnia założona została w 1778 roku, kompleks mieszczący się na Calle N to również miejsce, gdzie znajdziecie muzeum Historii Naturalnej oraz Muzeum Antropologii, ja sugeruje zwrócić uwagę na styl w jakim powstały budynki w przeważającej mierze historyzm oraz zieleń jaka je otoczka. Widok ze schodów na Calle N również jest wart odnotowania!
29. Zobacz bajeczne ogrody botaniczne Kuby.
Zobacz bajeczne ogrody botaniczne Kuby. (wejście 5 CUC) kompleks rezydencyjni ogrodowy znajduje się za uczelnią, nazwany Quenta de los Molinos.
30. Idź przez siebie i tchnij atmosferę!
A na koniec, nie skupiajcie się za bardzo na powyzszych punktach, idźcie przed siebie, skręcajcie w uliczki, które Wam się podobają, siedźcie na krawężnik, rozmawiajcie z ludźmi tchnijcie radość z każdej chwili po prostu bądźcie – to esencja bycia w Hawanie.
Co dodalibyście do listy? Dajcie znać koniecznie! Buziaki!
Jess
This post has already been read 4320 times!