ATRAKCJE ALTERNATYWNE WARSZAWA

Muzeum Neonów – atrakcja alternatywna Warszawy

1 sierpnia 2018

Wydaje Wam się, ze Warszawa juz niczym Was nie zaskoczy? Szukacie czegoś zupełnie innego na niedzielne przedpołudnie? Jesteście spragnieni estetycznych wrażeń? Kochacie – lata 70 i nieco tęskni Wam się za peerelowskim klimatem? Mam dla Was miejscówkę doskonałą! Muzeum Neonów na Praskim Soho Factory, gotowy pomysł na udaną niedzielę. Jeśli chcecie zobaczyć i przeczytać więcej o tym magicznym miejscu – zapraszam na posta!

Wszystko co dobre zaczyna się od Berlina ( link do postów o Berlinie), nawet historia Warszawskiego Muzeum 🙂 Ilona Karwińska widząc niszczejący szyld sklepu Berlin na ul. Marszałkowskiej postanowiła go odkupić, tak zaczęła się historia kolekcjonowania zapomnianych, opuszczonych neonów, które niegdyś pięknie zdobiły miasto. Niestety kolejne dziesieciolecia mocno je podniszczyły, a w końcu lat 90 i początku lat 2000 można było zobaczyć na każdym rogu tych biednych, stylowych odrapańców, zapomnianych przez władzę, niemodnych dogorywających jako peerlowskie pamiątki. Ilona oraz jej mąż David Hill postanowili uratować je od zapomnienia. Kolekcja dynamicznie się powiększała, a dzięki nim ocalały takie cudeńka jak szyld: Jubiler, Ambasador, Wedel, restauracji Jaś i Małgosia, Szanghaj czy wspomniany Berlin.

Idea Muzeum, Jak sami piszą o sobie: 

Celem Muzeum Neonów jest dokumentacja oraz ochrona powojennych reklam świetnych – neonów. Począwszy od roku 2005 nasza instytucja angażuje się w działania związane z badaniem i odnawianiem starych neonów, będących wspomnieniem po szeroko zakrojonych projektach wielkiej neonizacji, prowadzonych w krajach Bloku Wschodniego. Przyczyniliśmy się do swoistej nowej mody na neony w Polsce, czego najlepszym przykładem jest otwarcie pierwszego w Polsce i jednego z nielicznych na świecie muzeów poświęconych starym reklamom świetlnym.
Ciężko się nie zgodzić, że Ilona i David zrobili kawał dobrej roboty. Az cieżko myśleć o tym, co stało by się z tymi świetlnymi cudeńkami, gdyby nie ich estetyczna wrażliwość. Osobiście jako ogromna fanka peerlowskiej estetyki jestem im bardzo wdzięczna za te działanie! Spacer po muzeum neonów to nie tylko estetyczne doznanie, ale również spora lekcja historii oraz historii sztuki, właściciele muzeum bardzo dbają o oprawę merytoryczna wystawy.

Kiedy odwiedzić muzeum, co warto wiedzieć o Soho Factory?

Muzeum warto odwiedzić w niedzielę, robiąc sobie dłuższy spacer po Soho Faktory, w weekend działa tutaj również Biobazar, a także nieopodal równie ciekawe Muzeum PRL-u. Po za tym spacer po Soho to zawsze dobry pomysł. Z ciekawostek, wiecie, ze to wlaśnie tu na Kamionku, dokonano pierwszej Elekcji w Polsce? Szlachta wybrała francuza Henryka Walezego w 1573 , który po kilku tygodniach uciekł w te pędy:) Na pamiątkę tego wydarzenia w Soho możemy podziwiać mural z eleganckim Walezym 🙂
Mam nadzieję, ze udało mi się Was zachęcić do Spaceru po Soho. Praga da się lubić!

Godziny otwarcia

  • Pt-Pn 12-17
  • Sb – 12-18
  • Nd – 11 -17

Dojazd:

 

Co zobaczyć i robić w okolicy?

  • Przespacerować się po Soho Faktory
  • Odwiedzić Muzeum PRL-u
  • Zajrzeć na BioBazar
  • Zobaczyć Nyski z Warsaw Adventure
  • Pójść na dłuższy spacer do Parku Skaryszewskiego
Co dorzucilibyście do listy? Znacie to Muzeum?
pozdrawia ciepło
Jess

This post has already been read 6150 times!

You Might Also Like