ATRAKCJE ALTERNATYWNE PODRÓŻE

12 Alternatywnych Festiwali, które warto odwiedzić tego lata w Europie. Muzyczne- Tradycyjne- Kostiumowe – pojechane w Kosmos!

25 lipca 2018

Jeśli nie załapaliście się w tym roku na  Openera ( ja też jestem w tym teamie) i szukacie czegoś tańszego, bądź bardziej alternatywnego to świetnie trafiliście! Postanowiłam, że nie będę samolubna i podzielę się z Wami moim researchem festiwalowym, uznałam, że imprezy są tak świetne, że trzeba umieścić je na booked liście ( na Waszą też trafią!). Poniżej moja subiektywna lista Europejskich Festiwali, o których warto pomyśleć latem. Ostrzegam niektóre pomysły są totalnie pojechane! Mam nadzieje, że w ciągu najbliższych lat uda mi się odwiedzić wszystkie z tych miejsc! Wam też tego życzę! Gotowi? Zapnijcie pasy i otwórzcie kalendarze, bo na część z nich zdążycie jeszcze w tym roku!

 OSTRAVA COLORS FESTIVAL

  1. .Ostrawa Kolor Festiwal – to festiwal  zorganizowany we wspaniałej Industralenej przestrzeni, która sama w sobie stanowi prawdziwą atrakcję. Industrialna przestrzeń Huty Dolni Vitkovice, 5 do 7 scen muzycznych ( każda oznaczona  innym kolorem) tworzy magiczną aurę nad tym miejscem – obowiązkowo na liście rzeczy do zrobienia w życiu. ( jeśli nie festiwal to chociaż Huta Dolni Vitkovice)
Więcej szczegółów tutaj: Ostrava Colors

 

JOMBSORG FESTIWAL SŁOWIAN I WIKINGÓW

  1. Jomsborg – Festiwal Słowian i Wikingów na Wyspie Wolin. Impreza co roku w pierwszy weekend sierpnia organizowana jest w prężnie działającym Skancenie: Centrum Słowian i Wikingów JOMSBORG – VINETA WOLIN, który można zwiedzać przez większą część roku, jednak tylko raz do roku wioska przeżywa swoją wielką chwałę. W każdy pierwszy sierpniowy weekend  fanowie Wikingów, rekonstrukcji historycznych i dbałości o zachowanie historycznej pamięci najeżdżają ją tłumnie z wszystkich stron Bałtyku. To świetna okazja do rodzinnego piknikowania, zdobycia wiedzy i ( co dla mnie szczególnie cenne) poczucia się jak w innej rzeczywistości, jest tu tez miejsce na przebieranki i tance!
więcej informacji znajdziecie na stronie festiwalu: Jombsorg Festiwal Wikingów

 

GOA DUPA FESTIWAL

  1. Goa Dupa Festiwal – czyli festiwal transowy organizowany w Bieszczadach.  Myślę, że to super sprawa zobaczyć, chociaż raz w życiu moc kolorów w transowym festiwalu, nawet jeśli sami nie słuchamy takiej muzyki. Co szczególnego wyróżnia Bieszczadzki festiwal ? Jak sami piszą o sobie: „Wydarzenie tak wyjątkowe, że wiedzą o nim nieliczni, festiwal tak cudowny, że zapiera dech w piersiach od pierwszego dnia, miejsce tak magiczne, że jedzie się tam tylko raz, a później tylko powraca. (…)Goadupa jako pierwsza podarowała ludziom scenę o przewrotnej nazwie „Life stage” czyli etap życia, scenę całkowicie poświęconą muzyce instrumentalnej. Usłyszycie psychodeliczne odsłony między innymi space rocka, jazzu, stonera czy hip hopu. Oprócz muzyki czeka strefa Workshops&Healing, w której uczestnicy festiwalu będą mieli możliwość uczestniczenia w różnego rodzaju warsztatach duchowych, kursach rozwoju osobistego, zajęć jogi, żonglerki czy masażach klasycznych i energetycznych. (…)”
więcej o festiwalu na ich stronie: GOA DUPA 

YAGA FESTIVAL 

  1. Yaga Festiwal ( Litwa) – Pozostając w klimacie transowym, jest takie magiczne miejsce ukryte głęboko w gęstym Litewskim lesie, gdzie co roku garstka ludzi przenosi się w świat magi za sprawa tańców, kolorów, gry świateł i leśnego otoczenia. Filmy z Yaga Festiwal gotują krew w żyłach i sprawiają, że już chciałoby się tam być!
więcej znajdziecie tu: Yaga Festival

zdj. Fb Yaga by Paulius Burkšaitis

OFF FESTIWAL KATOWICE

  1. Off Festiwal – (Katowice) . W Katowicach nie ma miejsca na typowe wydarzenia, na to mogą pozwolić sobie piękne historyczne miasta, tu trzeba przykuwać uwagę innością, oryginalnością, wychodzić na przeciw czasom, nawet festiwal musi być inny. Stare lotnisko na Muchowcu to świetna miejscówka na festiwal, muzyka jest niszowa i otoczenie również. Myślę, że warto wpisać Off festiwal na swoją listę, a w miedzy-czasie zrobić sobie wycieczkę śladem Katowickiej Moderny!
więcej znajdziecie na stronie: OFF Festiwal Katowice
 fot.z FB Off Festiwal by Grzegorz Broniatowski

JANE AUSTEN FESTIVAL

  1. Jane Austen Festiwal – ( Bath Anglia),  Teraz zafundujemy sobie mały przeskok w czasie i temacie, totalnie inna bajka, byli Wikingowie i trans to teraz XVIII Anglia i świat Jane Austen! Zawsze w drugi weekend września, organizowany jest w Bath ( UK) festiwal na który nie potrafię dotrzeć od kilku lat. W tym roku również mi się nie uda, mimo, ze 3 tygodnie wcześniej będę w właśnie w Bath! O co chodzi? Można przez chwilę pobyć częścią XVIII wiecznej społeczności!!! Przebrać się w suknie, pójść na bal i na piknik w strojach XVIII wiecznych – To miejsce wymarzone, dla wszystkich romantyczek zakochanych w Panu Darcy! Czego możecie się spodziewać? Balu kostiumowego, parady, pikników, wykładów i wszystko oczywiście klimacie epoki!
więcej znajdziecie na stronie Jane Austen Festival

 BREGENZ FEST SPIELE

  1. Bregenz Fest Spiele – to wyjatkowe wydarzenie, to tez wyjątkowy festiwal w tym zestawieniu, bo nie dotyczy muzyki w oczywistym imprezowym tego słowa znaczeniu a jest to wydarzenie Operowo – Teatralne na Wyspie w Bregencji w Austrii. Nawet jeśli nie należycie do największych fanów opery, warto zarezerwować bilet i wybrać się choć na jeden spektakl by podziwiać dekoracje! Każdy występ to prawdziwe przeżycie, na wysepkę, na której co roku budowana jest inna równie fantazyjna scena, trzeba bowiem dopłynąć łódką!  Myślę, że warto wpisać to miejsce na swoją booked listę!
więcej na temat festiwalu znajdziecie na stronie Bregenz Fest Spiele

 

 BALKANIK FESTIVAL – BUKARESZT

  1. Festiwal Bałkanik w Bukareszcie – genialna kameralna Bałkańska impreza, która szeroko opisywałam w zeszłym roku. Świetna okazja by zapoznać się z Bałkańska muzyką, bez tłumów, by naprawdę pobyć z muzykami. Festiwal jest na tyle mały, że Muzycy chodzą między uczestnikami i bawią się razem z nimi! Coś genialnego. Przy okazji świetna okazja by zwiedzić miasto! Jedno z najlepszych wspomnień zeszłego roku. Polecam gorąco!
więcej na stronie Bałkanik Festival 

PANONICA FOLK FESTIWAL 

  1. Panonica Folk Festiwal – to mały kameralny festiwal w polskich górach we wsi niedaleko Starego Sącza. Nieco przypomina hippisowską wioskę, jednak repertuar muzyczny mocno odbiega od wspomnianej wyżej Goa Dupa w Bieszczadach, tu królują Bałkańskie rytmy, można tu spotkać samego Shantela ! Myślę, ze to ciekawa alternatywa dla głośnych, wielkich festiwali. A skoro bałkański festiwal to nie mogło zabraknąć tu @DJ Fahadzinskiego 🙂
więcej znajdziecie na stronie Panonica Folk Festiwal 

GUCA TRAMPET FESTIWAL

10. GUCA ( Serbia) Wspominałam Wam ostatnio szerzej na temat naszego pobytu w Guca, więc wszelkie informacje co robić, jak dojechać oraz jak to wygląda znajdziecie TUTAJ.  Na szybko jednak przypomnę, że to jedyny na świecie, w takiej formie festiwal Trębaczy, którzy walczą z sobą na ulicach na bałkańskie brzmienie, a wieczorami odbywają się koncerty najwiękeszych bałkańskich sław jak choćby Markowicz! Dla fanów bałkańskiej muzyki punkt obowiązkowy!
więcej na stronie Guca oraz w moim poście 

OZORA FESTIVAL

11. Ozora Festiwal . W tym rankingu królują festiwale transowe, bo ich niecodzienne wizualizacje zbijają z nóg. Węgierska Ozora jest jednym z najgłośniejszych tego typu wydarzeń, niestetyjest tez jednym z najpopularniejszych, najlepiej bookować bilety jeszcze zimą! Co ważne festiwal dzieje się w malowniczym otoczeniu Balatony można połączyć wyjazd z doskonałym wakacyjnym  wypoczynkiem!
więcej na temat festiwalu na stronie Ozora Festival

TOMMOROW LAND

12. Tommorow Land. (Belgia) To najdroższa pozycja w całej liście, tutaj wejściówka kosztuje krocie, ale to co można zastać na miejscu… miażdży. Kolorowe barwne konstrukcje, fantazyjne stylizacje, wszystko w klimacie bajkowego świata, co roku inaczej! Można poczuć się częścią prawdziwej bajki. Może raz w życiu warto?
więcej na temat festiwalu znajdziecie na stronie Tommorowland 
Mam nadzieję, że znaleźliście odpowiedź na pytanie gdzie pojechać w letni weekend? Na jaki festiwal wybrać się w tym roku i w nadchodzące (naście lat!!:))
A Wy jakie festiwale macie na swojej booked liscie? Podzielcie się proszę!
pozdrawiam ciepło
Jess
ps. nie zapomnijcie o wspaniałym Woodstocku

*zdjęcia we wpisie w większości pochodzą z materiałów prasowych festiwali ( z polinkowanych stron oraz oficialnych Fanpage)

This post has already been read 12976 times!

You Might Also Like