Ernesta Hemingway-a, nikomu przedstawiać nie trzeba, ten wybitny pisarz połowę swego życia spędził w swej willi na Kubie, na obrzeżach Hawany. Willa pisarza, jest ulokowana w tak klimatycznym miejscu, a sama w sobie ma tyle uroku, że żal do niej nie zajrzeć, nawet jeśli nie jest się największym fanem pisarza. Zapraszam Was na spacer po domu Hemingwaya. Jednym z piękniejszych miejsc w Hawanie.
Związek Hemingwaya z Kubą.
Ernest Hemingway, na Kubie nazywany jest Papa Ernesto, powszechnie znany i lubiany. Słynny pisarz spędził na Kubie prawie 30 lat, kupił willę na obrzeżach Hawany w San Francisco de Paula, znaną jako Finca Vigia. Wille zakupił w latach 30 XX wieku i aż do 1960 roku pomieszkiwał na wyspie sławiąc jej atuty w licznych dziełach literackich, które tu napisał.
VLOG : DOM HEMINGWAYA
Jeśli chcecie zobaczyć wszystko dokładnie, zajrzeć do każdej dziury, zapraszam Was na VLOGA!
Gdzie Hemingway pisał swoje książki?
Hemingway w swej Kubańskiej willi napisał blisko 30 nowel, ukończył tutaj najsłynniejszą swoją powieść autobiograficzną Komu Bije Dzwon. Odpowiadającą o przeżyciach wojennych z czasów wojny domowej w Hiszpanii, za którą otrzymał Nagrodę Nobla.
Stary człowiek i morze- znana wszystkim nowela, krótka opowiastki będąca szkolną lekturą, napisana została w Kubańskiej willi i zainspirowana historią rybaka z pobliskiej wioski Coijmar.
Hemingway i jego wariactwa. Ernest, przyjaźnił się z Castro, przez wszystkie lata na wyspie utrzymywali bliski kontakt. Niestety podczas kryzysu w relacjach kubańsko – amerykańskich władze Amerykańskie uniemożliwiły mu w 1960 roku powrót na wyspę. W 1961 roku Hemingway postanowił popełnić samobójstwo, które było wynikiem wieloletnich chorób, problemów alkoholowych i depresji. Pisarz umarł w swoim domu na Florydzie.
Kocia miłość Ernesta.
Hemingway zasłyną na wyspie również ze swej miłości do kotów, jego hodowla wynosiła 57 kociaków oraz 9 psów. Dziś na terenie posesji Hemingway-a, możemy zobaczyć psi cmentarz, z czterema nagrobkami, czworonogów.
La Bodequita del Medio, pij jak Hemingway.
Hemingway znany był ze swej miłości, do Karaibów i karaibskich drinków. Za kołnierz nie wylewał. W wielu miejscach na świecie możemy spotkać lokale, nawiązujące klimatem do pierwowzoru (o tej nazwie znajdującym się na Empedrado 207 Habana Vieja) czyli klimatycznego karaibskiego baru, w których przesiadywal pisarz. W Hawanie innym najsłynniejszym jest Floridita, we wnętrzu znajdziemy wiele pamiątek związanych z pisarzem.
Jak dojechać do Domu Hemingwaya?
Dojazd do domu Ernesta Hemingway-a na Kubie. Villa Hemingway-a znajduję się w pewnym oddaleniu od centrum miasta, dojechać można tutaj autobusem lokalnym o numerze P7. Lub zamówić taxówkę, chociaż to droga przyjemność, dojazd tu może kosztować ok 20-25 CUC. Obiekt znajdziecie pod adresem: Finca Vigia, Calle Vigia. Wstęp do Muzeum i ogrodu Pisarza kosztuje 5 CUC. Obiekt otwarty jest od pn do sb od godziny 10:00 do 16:30.
Co warto zobaczyć w domu Hemingway’a?
Zwiedzanie domu Hemingway-a ma niezwykle ciekawą formę, bowiem fizycznie nie możemy wejść do żadnego z pomieszczeń, niemniej jednak wszystkie możemy zwiedzić. Każde pomieszczenie posiada okna wychodzące na zewnątrz, zwiedzanie odbywa się więc poprzez otwarte drzwi i okna, do których możemy zaglądać. Każde z pomieszczeń ma swój szczególny klimat. Białe ściany pokrywają liczne pamiątki w większości związane z pobytem pisarza w Europie a w szczególności w Hiszpanii. Pełno tu grafik przedstawiających matadorów, walki byków, oraz trofea myśliwskie. Dom ten jest przede wszystkim miejscem na ogromną kolekcje książek pisarza, które znajdują się w każdym pomieszczeniu, łącznie z łazienką i ubikacją.
Szczegóły, na które warto zwrócić uwagę w domu Hemingway-a.
Podczas zwiedzania, może nam umknąć oryginalny Picasso, który znajduje się na ścianie w środkowym pokoju, będącym pracownią mistrza. Jest to drzeworyt przedstawiający głowę byka.
Innym wartym uwagi obiektem są zwierzątka, które znalazł w ogrodzie Ernest i umieścił w formalinie, słoiki te znajdziemy w ubikacji pisarza.
W jadalni zaś, na wprost okna znajduje się wielka replika obrazu hiszpańskiego twórcy, znajomego pisarza Jana Miro, za życia artysty znajdował się tu oryginał, aktualnie trzymany w Muzeum Waszyngtońskim.
Dookoła willi roztacza się malowniczy ogród, w którym znajdziemy łódź pisarza, basen z galerią zdjęć, wspomniany wyżej cmentarz psów oraz arenę do walk kogutów, mieści się też restauracja oraz kawiarnia, jest jednak droga, lepiej zjeść w lokalach dla Kubańczyków niedaleko przystanku. Np. El Savor.
Najważniejszy obiekt – wieża.
Z lewej strony willi przy jej narożniku przystaje osobna cześć, wieża, która góruje nad ogrodem i parterową willą. Na czwartym piętrze willi, u jej szczytu znajduję się obserwatorium na cztery strony świata, oraz wymarzony gabinet pisarski. Dopóki nie zobaczyłam tej wieży nie wiedziałam, że o niej marzę! Cóż za wspaniały pomysł odciąć się od świata i pisać we własnej wieży z widokiem na obrzeża miasta i wielki ogród.
To miejsce jest bez wątpienia jednym z najbardziej uroczych jakie zobaczycie na Kubie. Prawdziwa gratka, dla wszystkich miłośników podróży literackim tropem.
Dajcie znać jak podobał Wam się spacer
Pozdrawiam ciepło
Jess
This post has already been read 6309 times!