Uncategorized

Baskinka – rzut okiem na historię

7 czerwca 2012

Baskinka! Baskinka! Hit sezonu Baskinka! Must have Baskinka! 
Wszędzie da się przeczytać podobne do powyższych slogany. Chyba nie istnieje fashionistka, która nie miała by w swej szafie bądź na liście swoich najbliższych zakupów „czegoś z baskinką”. Nie będę więc zachęcać do zakupu, pochylę się raczej nad pochodzeniem tej części garderoby, jej ewolucją w historii oraz zastosowaniem.

NO NAME/ALLEGRO: BLOUSE; VINTAGE: BAG, BELT; ORSAY: SKIRTS, STRADIVARIUS: HEELS, BIJOU BRIGITTE : NECKLACE
Co to jest
Baskinka?
Najprościej rzecz ujmując baskinka to falujący pas
materiału doszyty na wysokości tali do
dowolnej części garderoby ( sukienki, bluzki, żakietu czy
spódnicy) sięgająca do bioder bądź niżej. Gładka, rozkloszowana lub
układana w fałdy. Jej długość jest zupełnie dowolna i leży w
gestii projektanta oscylując od kilku do kilkunastu centymetrów.
Baskinka nie powstała w latach 50 !
W wielu artykułach przedstawiających jeden z wielu tegorocznych trendów jakim jest inspiracja modą z lat 50 i 60 pojawia się baskinka. Być może to jest powodem notorycznie przedrukowywanego błędu merytorycznego – który zaszczepił w społeczeństwie błędne przekonanie, iż baskinka powstała w latach 50 a dziś przeżywamy jej renesans. To istna bzdura. Moda odwiecznie zatacza kręgi jednak nie wraca nigdy w tej samej formie. Moda lat 50 również czerpała, podobnie jak i my dzisiaj z dorobku przeszłości inspirując się modą XIX-ego wieku, która również czerpała  inspiracje z przednich epok.
Baskina rodem z XVI wieku!
Nasza bohaterka pojawia się już w XVI wieku jako  sztywny staniczek sznurowany, wzmocniony fiszbinami bez rękawów, wydekoltowany, podobny w swym kształcie do lejka. Baskinka przeżyła kilka momentów świetności wracajac niemalże cyklicznie w każdym wieku, choćby raz -w coraz to nowszej i bardziej kobiecej formie. Pojawia się w latach 30 -XVIII wieku, gdy szczególną  popularnością cieszyły się bogato haftowane spódnice zdobione w japońskie i chińskie motywy, które noszono z równie starannie haftowanymi staniczkami. Do takich sukni szytych z haftowanego dołem materiału – suto marszczonych w pasie zakładano obcisłe wydekoltowane, staniki haftowane z baskinką, które nosiły wówczas nazwe caraco.
A co z wiekiem XIX-ym?
W tak barwnym i płodnym, bogatym w różnorodność w sztuce i modzie wieku nie mogło zabraknąć naszej ulubienicy! Pojawiła około 1850 roku, przyjmując postać gorseciku wierzchniego (ukrywającego żelazne fiszbiny właściwego gorsetu) bądź w formie damskiej kurki z fantazyjnymi rękawami wyciętymi „w pagode”.

Baskina w latach 40
Baskinka pojawia się również w żurnalach europejskich z okresu II Wojny Światowej. Jednak  problem związany z brakiem materiału i tym samym konieczność jego oszczędnego stosowania – wykluczył  w praktyce możliwość zastosowania tego trendu wśród polek w pierwszej połowie lat 40.  
New Look 1947 – Baskinka wraca do łask za sprawą Diora!
Prezentowana w 1947 roku przełomowa kolekcja Christiana Diora, przywraca do łask kobiecą i niezwykle ponętną baskinkę. Czyniąc ją jednym z niedołacznych elementów garderoby kobiecej lat 50.
Dynastia – i słynna Alexis
Na wielu portalach wspominających o baskince spotkałam się z informacją, jakoby to słynna z swych kreacji bohaterka „Dynastii” Alexis Colby rozpowszechniła baskinkę w latach 80. Nie jestem przekonana do tej teorii. Po pierwsze moda prezentowana w kultowym serialu ( której poświecę osobny wpis) nie dociera do PRL-owskiej Polski we wspomnianej dekadzie (pierwsza emisja w Polsce przypada na lata 90-93)! Po drugie elementem najbardziej charakterystycznym dla mody tego okresu są ogromne bufiaste rękawy (tzw. power shoulders) i to one dominują nad kreacjami bohaterki i modą lat 80.Owszem baskinka pojawiła się w modzie przed 30 laty, jednak jej obecność była bardzo skromna, przytłumiona przez olbrzymie, poszerzane ramiona oraz natłok innych nowatorskich tendencji. Byłabym więc ostrożna w wygłaszaniu tego typu sądów!  
Lata 90
Dom mody Christiana Diora – prowadzony od 1996 roku przez Johna Galiano, przeżywa drugą młodość, za sprawą świeżych pomysłów projektanta, który w nowatorski sposób adaptuje zapominany trend. nadając mu futurystyczny wyraz.
Moda dziś
Dziś nasza bohaterka przeżywa okres swej świetności, powróciła do łask – by pomóc odzyskać utraconą kobiecość. Wróciła do nas za sprawą cyklicznie powracającego trendu na mode lat 50 i 60, która za każdym razem akcentuje inny element czy szczegół mody z przed lat. Warto mieć w swej szafie choć jedną rzecz zaopatrzona w baskinkę, bowiem jej fason cudownie modeluje sylwetkę. 
Uwaga jednak! Panie o zbyt szerokiej tali powinny obejść się smakiem, bowiem jej krój poczyni zupełnie odwrotne rezultaty. 
Zatem do dzieła miłe Panie, załóżmy swe baskinki i zachwycajmy kobiecością!
Kolekcja New Look 1947 Christian Dior

moda lat 50
1981 rok „Dynastia”
Kolekcja 1997 rok John Galiano dla Christiana Diora
Kolekcja 2007 John Galiano dla Christiana Diora
Współczesny fason -wiosna 2012 Dorothy Perkins

This post has already been read 4175 times!

You Might Also Like