KULTURA PODRÓŻE PODRÓŻE LITERACKIM TROPEM PODRÓŻE TEMATYCZNE

Książki i filmy, których akcja dzieje się w Wiedniu

29 grudnia 2016
Co przeczytać przed wyjazdem do Wiednia? Jakie filmy zobaczyć, żeby wprowadzić się w klimat, jeszcze przed podróżą? Dokładnie na te pytania, podsuwam Wam gotowe odpowiedzi. 
Mozart, Freud, Księżniczka Sisi nie brakuje inspiracji by podążać szlakiem wybitnych postaci, a to tylko kilka z kilku tysięcy doskonałych nazwisk, twórców, celebrytów, władców czy artystów którzy przewinęli się przez to miasto, przez pryzmat których można poznać to niezwykłe miasto z innej perspektywy i zachwycać się bez reszty.
Lista poniższych pozycji jest zupełnie subiektywnym przeglądem i oczywiście zupełnie nie wyczerpuje tematu, jeszcze nie raz i nie dwa wrócę do tematu, czekam również na Wasze sugestie. Podsuwam Wam to co znam i wiem, że może sprawić przyjemność ( a także odradzam to co nie jest warte straty Waszego czasu). Gotowi? Kawa zaparzona? To zapraszam do wspaniałego Wiedeńskiego świata.
Wiedeń to miasto szczególne, którego bogata historia, daje możliwość znalezienia czegoś wyjątkowego dla każdego z nas, bez względu na to czy rozpala naszą wyobraźnie płomienny romans, wojenne opowieści, czy  biografię psychoanalityków.
Po co czytać przed wyjazdem?
Jeśli nie widzicie w tym, wielkiego sensu, może przekona Was moja stara ( ale ciągle aktualna relacja z podróży do Wiednia, w które opisywałam tu pisząc o Klimcie część I i  część 2, a Tu o Moim Małym Henryczku (Toulous Lautrec), a innym razem, pokazywałam Wam jak spacerować  po Londynie, filmowym szlakiem. To wszystko wpisuje się rytm podrózy z planem, własnym kluczem, który może nazwać slow travel, bądź po prostu podróżami literackim tropem. Jesli ciagle jesteście nie przekonani, zapraszam do powyższych postów. Zaczynamy!
 
Dworsko – husarskie tematy
Na studiach historycznych poznałam wielu mężczyzn, którzy pasjonowali się Husarią i odwiedzali Wiedeń szlakiem polskich XVII wiecznych wojsk, zainspirowani historiami o odsieczy Wiedeńskiej.  Niestety ciężka oręż, krew, pot i wojna, to nie moja bajka, jest jednak jedna pozycja, która świetnie się sprawdza w temacie zarówno Wiednia, naszego Wilanowa jak i Odsieczy Wiedeńskiej, to mało dziś popularne „Listy Jana III Sobieskiego do Marysieńki”, uroczy zapis miłości, z wojną i dworskim zarówno wiedeńskim, jak podwarszawskim życiem.
Filmy: W temacie, niedawno powstała, polska produkcja„Bitwa pod Wiedniem” z Alicją Bachledą Curuś, jeśli więc, ktoś lubi, historyczne opowieści to ta może go zainteresuje, osobiście jednak nie polecam. Chociaż może to mnie brakuje historycznej empatii?
Księżna Sisi
Jeśli jesteśmy w temacie dworskim, nie można pominąć postaci, którą spotkamy tu na niemal każdym kroku, pięknej, zagubionej i nieszczęśliwej Cesarzowej Elżbiety Bawarskiej, powszechnie znanej jako Sisi. Istnieje ogromna bibliografia na temat dworu wiedeńskiego, od jego zarania, aż po kres, z szczególnym uwzględnieniem Franciszka Józefa oraz jego żony. Ja osobiście, polecam, trzy z nich. Chociaż są to lektury, dla wytrwałych, pozycje biograficzne, napisane dobrze, ale wprowadzające nas na wiedeński dwór niezwykle szczegółowo. Po lekturze, tych biografii stojąc na dziedzińcu Zimowego Zamku, Hoffburgu, miałam wrażenie, że za chwile wychyli się do mnie z okna, znajoma twarz, tak dobrze zaznajomiona czułam się z tematem schyłku cesarstwa austro-węgierskiego. Biografia Sisi jest długa i napisana językiem, który wyczerpuje, Jeśli mam być szczera polecam wszystkim zainteresowanym, przeczytać, jej fragmenty i przekartkować Biografie Franciszka Józefa, jest napisana świetnym językiem i szeroko opowiada o losie całej rodziny.
Filmy: Zawsze możemy sięgnąć po film, mamy to szczęście, że o pięknej cesarzowej powstała doskonała trylogia z śliczną Romy Schneider w roli Cesarzowej, nakręcona w latach 50 do dziś nie ma sobie równych, osobiście nie polecam produkcji z 2009 roku.
Inną opcja jest bajka o Księzniczce Sisi, która możemy puścić na przykład swoim dzieciakom przed wizytą w tym mieście. Wówczas dzień spędzony w ogrodach Schönbrunn będzie dla nich prawdziwą wyprawą do świata bajkowej fikcji i pierwszą prawdziwą przygodą.
W historii o Sisi wiele jest motywów, które wykorzystano w popkulturze. Szczególnie polecam przyjrzeć się historii z  Mayerling, opowiadającej o tragicznej śmierci jej pierworodnego syna, tak tragicznej i romantycznej że bez poprawek trafiła na srebrne ekrany w wielu wersjach filmowych.
Jednym z nich jest świetny film, którego akcja inspirowana jest tą tragiczna historią, ale nie jest tylko i wyłącznie jej poświęcona. Jak dla mnie absolutny Must see : Iluzjonista,  z doskonałą grą Edwarda Nortona. Co ważne, Wiedeń stanowi piękne tło dla tej produkcji.
Miasto Muzyki. 
To miasto jest tak bogate w wybitne postacie, które tutaj żyły, że nie sposób przeczytać, ani zobaczyć  wszystkiego. Wiedeń to przede wszystkim miasto Muzyki. To tu  działali najsłynniejsi muzycy świata, Mozart, Betoween. Strauss syn i ojciec, Franciszek Liszt i cała lista niedoścignionych twórców. Można by tu przytaczać całą bibliografię dotyczącą muzyków, rozpraw na temat ich życia i ich biografii. Ja polecam coś innego, mniej wyczerpującego ( chociaż pasjonatom nie odradzam!)  broszurowe wydanie,  Érica-Emmanuela Schmitta :Moje życie z Mozartem„, który, jest dialogiem autora, prywatnie wielkiego melomana, z Mozartem. Ta króciutka, miła powieść na jedno popołudnie, doskonale wprowadza w świat Muzyka, który wydaje nam się bliższy, jakby trochę bardziej nasz, przyjazny i zwyczajny. Zaglądając później na podwórze kamienicy, w której mieszkał, aż ma się ochotę krzyknąć, Amadeusz, schodź na dół, przyszłam do Ciebie:)
Filmy: pozostając w temacie Mozarta, warto zobaczyć, film o muzyku:  „Amadeusz” Milosa Formana, do, którego zdjęcia częściowo, kręcone były  właśnie w Wiedniu.
Zygmunt Freud.
Tego pana, nie trzeba nikomu przedstawiać, ta niezwykła postać, która fascynuje do dziś, część swego życia spędziła w tym mieście. Do wybuchu drugiej wojny światowej, losy naukowca i jego rodziny były związane z Wiedniem. Tutaj tez znajduje się jego gabinet  (llink do posta z wnętrza) ( co prawda bez słynnej kozetki, którą zakupił pasjonata z Londynu), ale z sporą ilością informacji o niezwykłym człowieku. Zanim jednak odwiedzicie jego gabinet, zachęcam do przeczytania kilku pozycji, „Moje życie i psychoanaliza”, może to nie jest łatwa pozycja, nie może być skoro autorem jest tak skomplikowana osobowość, która postanawia wprowadzić nas do przedsionka swoich myśli . Nie będzie to podróż łatwa, ale pozwala poznać zagmatwany labirynt myśli Freuda, jego poglądy, jego codzienność, na pewno stanowi dobre wprowadzenie, nim zabierzemy się za wczytywanie, w jego naukowe wywody. Dla mnie jednak pozycją szczególną, jest zbeletryzowana biografia żony Zygmunta: „Martha F.” . Pokazuje Freuda z zupełnie innej, nieznanej strony, ukazuje się nam tyran i despota. Pogrążony w swej pracy, skupiony na sobie egoista, który instrumentalnie (nawet jak na realia epoki) traktuje otaczające go kobiety, w szczególności swoja żonę. To jedna z tych, powieści, po których czujemy bliskość z opisywanymi bohaterkami, w tym przypadku, z zona Zygmunta i mimo dzielących nas stu lat, mamy dużo zrozumienia i współczucia dla tej cichej postaci, o której zapewne, aż do tej chwili nie znaliście z imienia, ani nawet nigdy o niej nie myśleliście. Polecam szczególnie.
Filmy: pozostając w tym samym temacie. proponuje obejrzeć film, o historii przyjaźni Zygmunta Freuda i Carla Junga oraz ich relacji z pacjentką, Sabiną Spielrein.
Na koniec coś luźniejszego, dla tych, których historia nuży a chcieliby poczuć namiastkę miasta, jeszcze przed podróżą, kilka współczesnych pozycji związanych z miastem.
Współcześni Autorzy.
Jonathan Caroll, popularny pisarz urodzony w Nowym Jorku, zakochał się w tym mieście i od wielu lat związany jest z Wiedniem, mieszkanie niedaleko Augarten, legenda mówi, że można go spotkać spacerującego tam z psem. Wiele jego powieści, zyskuje w Polsce uznanie, jedną z najpopularniejszych jest Całując Ul, Szklana Zupa, czy Białe Jabłka. Ja osobiście polecam, Oko Dnia to zapis bloga pisarza, który nieco przypomina dziennik opisujący codzienność, dobrze więc wprowadza w klimat miasta, pozwala zadomowić się w głowie artysty i jego dzielnicy.
Współczesne kino akcji,
Dla fanów kina akcji,  polecam dwie produkcje, w których do woli mogą podziwiać Wiedeń.
„Mission: Impossible: Rogue Nation”  oraz Bond. „W obliczu śmierci”, którego akcja dzieje się, w większości najpiękniejszych miejsc miasta.
Seriale kręcone w Wiedniu?
Kto z Was pamięta Komisarza Rexa? Doczekaliśmy się nawet polskiej wersji tego serialu ( Komisarz Alex), akacja dzieje się w Wiedniu, a Aleks jest psem policyjnym, który poszukuje zbrodniarzy, biegając po Wiedeńskich uliczkach.
Cześć kolejna nastąpi …. (Świat Fin De Siecle)
Z premedytacją, pominęłam temat, który moim zdaniem, jest prawdziwą esencją Wiednia. Cała grupa powieści i biografii opowiadających o niezwykłych czasach Fin de Siecle, Wiedeńskim Belle Epoque. Epoce Klimta, Egona Schielego Otto Wagnera, Kolo Mosera i innych wspaniałych twórców Secesji Wiedeńskiej, to temat dla mnie szczególnie ważny i moim zdaniem najbardziej inspirujący, chciałabym poświecić mu osoby wpis, Wypatrujcie więc drugiej części, podróży literackim i filmowym tropem po Wiedniu.
Chcielibyście dopisać coś do listy? Jakie są Wasze ulubione filmy bądź powieści, których akcja toczy się w Wiedniu?
PS. Jeśli udało mi się Was zainspirować,  dajcie znać, jeśli Wiedeń został przez Was dopisany do listy marzeń, to świetnie się składa, w połowie stycznia dowiecie się gdzie Was zabiorę w ramach moich alternatywny wyjazdów z TRYALTERNATIVE.PL, zdradzę, że Wiedeń jest na tej liście 🙂
pozdrawiam ciepło
Nancy irving

This post has already been read 13572 times!

You Might Also Like