OGARNIJ ZYCIE

#zostańwdomu Jak dobrze wykorzystać czas w domu, podczas koronawirusa.

13 marca 2020
koronawirus kwarantanna w domu

Nie da się dłużej milczeć na ten temat, świat w przeciągu ostatnich kilku tygodni zmienił się drastycznie. Warszawa kochane tętniące miasto, zatrzymała się na chwilę. Od wczoraj większość firm, które może sobie na to pozwolić daje pracownikom możliwość pracy zdalnej przez następne ponad 2 tygodnie. muzea, kina, niedługo na pewno galerie handlowe zostaną zamknięte, szkoły i uniwersytety już zamknięto. Jak wykorzystać najbliższe dwa tygodnie? Jak zadbać o siebie i spędzić czas wartościowo podczas izolacji w domu? Zapraszam Was na kilka moich pomysłów na najbliższe tygodnie domowej odsiadki. Warto na chwilę się zatrzymać, na dobre wyjdzie to nam wszystkim. Spróbujmy dojrzeć w nadchodzącym czasie pozytywy. Tylko optymizm i spokój nas uratuje 🙂 

Co ja planuję w najbliższych tygodniach?

Ja jak wiecie na codzień pracuje w agencji reklamowej, a po godzinach od wielu miesięcy, pracuje nad przewodnikiem, właściwie to już jest końcówka. Więc teraz poprawiam ostatnie podrozdziały, i w przyszłym tygodniu mam nadzieje go składać. Dla mnie więc sprawa jest jasna, działam niezmiennie zgodnie ze swoim planem, z tą różnicą, że od teraz za sprawą zdalnej pracy zyskuje ponad godzinę dziennie ( oszczędzając czas na dojazdach tam i powrotem, mój dojazd jest krótki, ale to zawsze coś!). Godzina dziennie, gdy ma się wszystko rozplanowane przez kolejne 12 dni daje 12 godzin:) to ogrom czasu! Wiem doskonale jak je spożytkuje – włożę maksimum energii w dopieszczenie przewodnika i poskładanie go, i kolejne tyle, w dotarcie do Was  z moim pomysłem na podróż idealną. Gdyby nie moje zawodowe cele, chętnie jednak spożytkowałabym ten czas na kilka innych rzeczy, które warto dla siebie zrobić ( i którymi się zapewne „nagodzę” gdy skończę swoją własną walkę. Poniżej lista inspiracji na czym warto się skupić, co zrobić podczas wieczorów w domu i kilku tygodni izolacji.

Rzeczy, które warto zrobić dla siebie. Co robić w domu podczas epidemii korona wirusa?


To idealny moment, by zrobić wszystkie te rzeczy, na które nigdy nie było czasu. Spędzić czas z bliskimi, pozbyć się niepotrzebnych rzeczy, przemyśleć swoje życie, docenić dobre momenty, zastanowić się czego od życia właściwie chcemy i zrobić plan na najbliższe miesiące, a może nawet lata?

 • Uporządkuj mieszkanie – w końcu spędzisz w nim teraz masę czasu. W tym punkcie polecam zacząć od porządku, a następnie przejść do selekcji-  pozbądź się nie potrzebnych rzeczy. Zajrzyj do szuflad, szafek, papierów, na regały z książkami, a następnie wystaw rzeczy na olx, postaw obok śmietnika  i wrzuć na grupę „uwaga śmieciarka jedzie”- dając szanse innym odebrać rzeczy ( warto je wcześniej przetrzeć i zdezynfekować. A jeśli sytuacja się pogorszy, odłużcie do piwnicy czy pudla niechciane rzeczy, a po wszystkim sprzedajcie lub oddajcie. A następnie poprzesuwaj meble i zaplanuj jak chciałbyś, żeby otaczająca Cię przestrzeń wyglądała? Może to ten moment by przykręcić półkę czy przemalować lampę, czyli rzeczy, które czekały na Ciebie przez ostatnie kilka miesięcy a może i dłużej?
 • Ogarnij swoją szafę- przejrzyj co się mieści nawet na tych najdalszych szafkach w głębi i bez wyrzutów sumienia posegreguj ubrania na 3 kupki – do oddania, do sprzedania, do zachowania. Te do oddania przejrzyj, sprawdź czy są w dobrej kondycji wypierz a następnie przekaż potrzebujacych ( lub odłuż  i zrób to gdy sytuacja bezie bardziej sprzyjająca).
 • Stwórz gotowe zestawy z ubrań które masz i  zapisz je na telefonie. Ubrania po wstępnej selekcji, warto złożyć w konkretne zestawy i żeby nie umknęła nam wiedza co do czego pasuje, zachowajmy je w osobnym folderu na telefonie np. pod hasłem szafa.  Gwarantuje, że tym sposobem odkryjecie całą masę stylizacji i nagle okaże się, że niczego więcej Ci nie potrzeba. A Wasze ubrania na nowo sprawią Wam radość. 
rzeczy które warto zrobić dla siebie
 • Zrób listę książek, które chcesz przeczytać – jeśli lubisz ebooki lub audiobooki, załóż konto na storytelu, legimi lub audiotece ( nie musisz wychodzić z domu ) by mieć dostęp do ogromnej cyfrowej biblioteki. Ja bardzo polecam Wam audiobooki, które umilą wszystkie mechaniczne czynności. Słuchanie książki i porządkowanie w szafie – to mój sekret na najbardziej relaksujący wieczór. Dobra wiadomość jest taka, że klasyki dostępne są w Google Readers za darmo, a także na Wolnych Lekturach ( przy okazji warto ich wesprzeć!) . Innym pomysłem są podkasty – tu podrzucam kilka miejsc, gdzie możecie posłuchać ciekawych podksterów, znajdziecie ich na: http://podkasty.info/ , można tez szukać tematycznie np. na TOKFM wpisując feminizm możecie przesłuchać pełnej listy podkastów na ten temat https://audycje.tokfm.pl/temat/feminizm

Teksty, które mogą Wam się przydać:

Lista Francuskich Filmów, które warto zobaczyć; Lista Filmów, których akcja dzieje się w Anglii

Książki o Anglii; Książki o Wiedniu; Książki o Wiedniu cz 2.; Książki o Szwecji

 • Zrób porządek w swoich zdjęciach– tak to właśnie ta czynność na którą nigdy nie ma czasu. Stwórz foldery, zgraj rzeczy na zewnętrzne dyski, stwórz backup w chmurze. Stwórz folder – do wywołania i wywołaj najpiękniejsze zdjęcia, to samo tyczy sie video! 
 • Zrób wieczór wspomnień, doceń piękne momenty ( może Twoje zdjęcia już są wywołane , więc wklejając je do albumu warto opisać je i dorzucić odręcznie napisane notatki, bilety wstępu).
co robić w domu podczas korona wirusa
 • Zrób listę bliskich ludzi, i zadzowń do nich, codziennie do innej osoby. Po prostu by usłyszeć co u nich słychać, masz bliskich ludzi, z którymi dawno nie było kontaktu ? Tym bardziej to dobry moment by go odświeżyć.
 • Naucz się czegoś nowego- w dobie internetu to idelany moment, nie ma rozpraszaczy, można zacząć naukę języka korzystając z darmowych lektorów na youtubie ( jak tak powtarzam rosyjski) zrobić kurs online ( wreszcie jest na to czas)
 • Naucz się dbać o swoje finanse – jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś to teraz warto zapoznać się z finansowymi Youtuberami, którzy uczą jak ogarnąć temat kasy i planowac swoj miesięczny budżet. Nie da się ukryć, że nie wirus, wpłynie na kondycje ekonomiczną świata. Recesja jest właściwie nieunikniona. To najlepszy moment by zastanowić się nad tym jak i na co wydajemy pieniądze, oraz jak je nieco przy sobie zatrzymać. Bardzo polecam kilku sprawdzonych youtuberów mój ulubiony to Marcin Iwuć oraz oczywiście Michał Szafrański.
 • Zacznij ćwiczyć -to nie żart. jeśli nadal tego nie zrobiłeś, to jest to najlepszy moment, siedzenie w domu napewno nie przysłuży się naszej sylwetce. Dlatego polecam odpalić kanały treningowe na youtubie i poćwiczyć razem z nimi. Jeśli nie możesz tego znieść ( rozumiem) wycisz dźwięk, pość audiobooka i jakość zleci. Ja mam dodatkowo przy każdych skłonach i deskach okazję na całowanie Małego Lisa, więc motywacja wzrasta z każdą pozycja bliżej ziemi:)
co warto zrobic dla siebie
mój przewodnik sam się nie skończy
 • Zaplanuj swój biznes. To wymaga czasu, rysowanie krok po kroku etapów rozwoju, planu na swój produkt itd, wszystko to jest bardzo wymagajace i nigdy nie ma na to czasu, teraz wymówki się skonczyły.
 • Zaplanuj swoje posiłki – naucz się planować jak je gotować i jak ogarnąć zakupy, to bardz przydatna umiejętność. Okazuje się, że gdy ludzie zaczęli robić zapasy ( miałam w domu na zapas makarony, owsianki i ryze) bo mam je zawsze, a zakupy robie na minimum 7 dni (3 obiady) bardzo przydatna umiejętność . 
planowanie posiłków
 • Zrób listę rzeczy, które chciałbyś w życiu umieć i zajmij się jedną z nich. Np. interesuje Cię malastwo, ale nie wiesz zbyt wiele na jego temat? To czas żeby przeczytać jakąś ogólną książkę do historii sztuki, lub odpalić internet. Poczuj się jak student, otwórz zeszyt i notuj ważne informacje, podkreślaj w zeszycie, a później sobie sam opowiedź, na koniec zaplanuj, które muzea w życiu chcesz zobaczyć – napewno Cie to zmotywuje do dalszej nauki. Ale może być to coś bardziej praktycznego, jak majsterkowanie, ja nauczyłam się malować ( ściany:)) korzystając  z youtuba, tym tropem idąc każdy może nauczyć się wszystkiego? Może to ten moment by nauczyć się robić na drutach, bądź tworzyć piękne markamy? A może piec? 

 • Zrób listę spraw niezałatwionych od dawna– a później jedno po drugim zacznij ich odhaczanie, satysfakcja gwarantowana i jednocześnie uwolnienie od negatywnych obciążających wyrzutów sumienia.
 • Odsłuchaj stare piosenki i uporządkuj foldery z muzyką, oraz swoje listy na spotyfy.
 • Zobacz wszystkie filmy z listy, które zawsze chciałeś zobaczyć.
 • Zaplanuj podróż swojego życia – kiedyś to wszystko się skończy, a ty będziesz miał już gotowy plan gdzie ruszysz, a nawet jeśli nie odrazu to planowanie wszystkich szczegółów podróży pomoże Ci wejść głęboko w kulturę i historie regionu, po którym zaplanujesz trasę. Jedno jest pewne nie będzie to zmarnowany czas!
 • Pomóż swoim sąsiadom – zostaw kartkę na korytarzu w klatce schodowej i zaproponuj, że pomożesz w zakupach starszym ludziom, to oni w tym okresie są najbardziej narażeni, jeśli więc możesz ich odciążyć, zrób to.
koronawirus, co robic w domu
inspiracje do podrózy znajdziecie tu: Moja Bucket lista
 • Zastanów się kim chcesz być. Nasze życie w ciągłym ruchu nie sprzyja refleksji. Teraz skoro zmuszono nas do zatrzymania się, może warto zastanowić się kim chcielibyśmy być, kim się staliśmy gdy świat tak pędził, a my razem z nim. Może przypomnimy sobie swoje wyobrażenia siebie z czasów dzieciństwa. Kim chciałeś być, jaki byłeś w swoich dziecięcych marzeniach dorosłego? Jak daleko od tego dziś odstajesz? Może czas zastanowić się nad tym czy realizując swoje cele nadal żyjemy zgodnie z systemem wartości, który chcielibyśmy uznawać? Kiedy jak nie teraz chcesz to rozważyć?

Co dopisalibyście do listy? Czemu chcecie się poświecić? 


Może praktyka jogi? Nauka medytacji? A może by rozładować nerwy sprobujecie pisać dziennik?
Ja oprócz przewodnika, mam kilka rzeczy, które od dawna mam w planach i ciagle nie ma czasu na nie czasu. Tym tropem idąc, czeka na mnie sterta książek o Rosji, chciałabym zgłębić wiedzę na temat współczesnej architektury mimo, że interesuje mnie od dawna mam poczucie, że tyle jest tu ciągle kwestii do „zbadania”, zgłębienie, odkrycia. 

Chciałabym uporządkować zdjęcia, wywołać te, których jeszcze nie ogarnęłam oraz na reszcie zmontować z dawna nagrywane filmy z myślą o youtubie, które nigdy nie doczekały się realizacji. Mam ich kilkadziesiąt giga i spokojnie wyjdzie z nich kilkanaście fascynujących odcinków, mam nadzieje mój warsztat w montażu, się trochę podciągnie. No i oczywiście przewodnik, obróbka zdjęć i nauka składania. Tyle nowych czynności.  Chciałabym również lepiej zrozumieć sytuacje w Afryce, dlatego na liście książek do przeczytania mam „Nocą drony są szczególnie głośne” i kilka innych tytułów, rzecz jasna z Wydawnictwa Czarne. Chociaż na to napewno teraz nie znajdę czasu (szczególnie patrząc na listę rosyjskich czytanek, o których nagram Wam odcinek na youtube). 


Co Ty planujesz zrobić dla siebie w najbliższym czasie? Jak spędzisz nadchodzące tygodnie? Mam nadzieję, że udało mi się Was zainspirować? Trzymajcie się zdrowo i bezpiecznie.


Uściski!

Jess

zostań w domu

LINKI DO FILMÓW:

This post has already been read 3606 times!

You Might Also Like