OGARNIJ ZYCIE

Udział w programie TV, jak się przygotować? Dwie Stolice, TVP3 Warszawa. Rozmowa o Elektrowni Powiśle.

3 października 2020
co musisz wiedziec przed wysępem w TV

Rewitalizacja przestrzeni poprzemysłowej (postindustrialnej) to nie zawsze łatwy temat. Wraz z ekipą programu, ‚Dwie Stolice’ z TVP3 Warszawa, tropiliśmy jak ta sprawa wyglada w Elektrowni Powiśle. Opowiem Wam co nieco o tym odcinku. Jak wyglada kręcenie odcinka do programu w TV?  Co warto wiedzieć, jak się przygotować?

Jak wyglada kręcenie odcinka do programu w TV?  Co warto wiedzieć, jak się przygotować?

Pamiętacie jak niedawno pisałam o wystąpieniu w śniadaniówce i o tym jak się przygotować do występu na żywo w TV. Otóż udział w odcinku kręconym z wyprzedzeniem i montowanym później to zupełnie inna bajka. 
Ponieważ na codzień w agencji reklamowej zdarza mi się pracować przy produkcjach youtubowych, wiedziałam jak to wyglada od zaplecza (jeśli szukacie naszych youtubowych realizacji to znajdziecie je tu. Dominos z Damianem Kordasem, Delonghi z Eklsuzywnym Menelem czy Gaja Kuroń i Matteo dla Dominosa).  Światło, akcja, scenariusz i.. powtórka do bólu. Aż wyjdzie dobrze, im bardziej aktorsko utalentowany influencerem tym szybciej i sprawniej.
 
Przy naszych youtubowych produkcjach mamy scenariusz, nie trzeba go odklepywać, ale trzeba trzymać się wytycznych.
 
W programie TV do, którego zostałam zaproszona nie mieliśmy scenariusza, a całość była luźną rozmową na temat tego co udało się uchronić w Elektrowni Powiśle, co należało poświęcić oraz staraliśmy się odpowiedzieć na pytanie: „czy warto takie rewitalizacje robić?”. Ile z tego trafi do odcinka? My z Jerzym przegadaliśmy dobrą godzinę, ale w TV mamy kilka minut. Przed jego zobaczeniem nie miałam pojęcia, bowiem nie widziałam materiału po zmontowaniu, nie autoryzowałam też go.
Czekałam na niego zastanawiając się czy to będzie jedna z tych rzeczy, które po zobaczeniu efektu końcowego zapragnę wymazać z pamięci, czy jednak podzielę się tym z Wami 🙂 
Co by nie było sama praca nad tym odcinkiem była świetnym doświadczeniem ekipa tworząca odcinki jest zgrana, sympatyczna i praca z nimi była jak spotkanie z wiecznie żartujacymi znajomymi, na luzie, bez spiny, ale do przodu. Tak określiłabym to nagranie. 
Zresztą popatrzcie sami, na zdjęcia z backstagu.

Jak przygotować się do udziału w programie TV? 


To teraz troszkę merytoryki. Gdy Patrycja Felińska napisała do mnie z propozycja udziału w programie i wypowiedzenia się na temat Elektrowni, umówiłyśmy się na telefon i obgadałyśmy wszystko. Pytałam o to jakie pytania mogą paść, o czym dokładnie będziemy rozmawiać i na czym najlepiej, w tym temacie się skupić (spektrum jest duże, historia obiektu, architektura, sama rewitalizacja czy komercyjny charakter, a może Instagramowy potencjał?). Gdy juz wiedziałam czego mogę się spodziewać, zapisałam sobie pytania na kartce.

I tak jak zawsze przed spotkanie z klientem czy ważną rozmową przygotowałam się. Opowiedziałam sama sobie (a trochę Frankowi) to co chciałabym w tym temacie powiedzieć. To nic, że mój monolog trwał 50 minut 🙈 a antenowego czasu będzie nie więcej niz 10 minut, na wszystkie przebitki i wypowiedzi moje i prowadzącego.  Po takim opowiedzeniu sobie wszystkiego zapisałam wypowiedz na kartce i jeszcze raz opowiedziałam sobie wszystko, zwięźlej i konkretniej. Po takim przygotowaniu. Wiedziałam, że obojętnie jak potoczy się rozmowa, mam w głowie przygotowane wypowiedzi na temat i około tematu, jeśli trzeba byłoby rozwinąć jakąś myśl. 

To pracochłonne, ale sprawia, że można zupełnie spokojnie następnego dnia wziąć udział w nagraniu. Nie przejmując się tym jakie pytanie padnie, a ciesząc tym spotkaniem i rozmową jakby kamer nie było.

Jeśli podczas wywiadu mają paść nazwiska, daty, nazwy własne warto zapisać je sobie w podpunktach w evernocie ( aplikacja na tel.) i mieć pod ręką. 

Gdy nagranie nie jest na żywo, można spokojnie powtórzyć sekwencje, które nam nie wyszły, poprosić o kręcenie z lepszego profilu i powtórkę, gdy walniemy głupotę, przejęzyczymy się, lub rozmarzę nam się szminka (bądź macie ją na zębach). True story. 


O czym warto pamiętać idąc do programu TV? 

Przyjmuj tylko zaproszenia dotyczące Twojej branży, tematów, na których się znasz w programach, które Cie nie ośmieszą ( a o to w TV bardzo łatwo) i nie są sprzeczne z Twoimi poglądami politycznymi. Przyznaje bez bicia, że większość zaproszeń na castingi i do programów jakie do tej pory dostałam, odrzuciłam. Nie chce mówić na tematy, które nie są związane z tym czym się nie zajmuję (podróże, kultura, architektura, Warszawa, marketing, stylizacja – ok.).  Nie czuję programów rozrywkowych jak Big Brother, jeżdżenie limuzynami po pijaku po Warszawie ( jest coś takiego) czy rebusy dla par rozwiązywane w taksówce (tak jest coś takiego tez istnieje) czy inne programy dla mieszanych par, pokazywania brudu w mieszkaniu (tu mogłabym się popisać 🙈) na tym tez się znam, ale odpuszczam temat – daje pole do popisu innym 🙂 itd. 

To tyle ode mnie na dziś. A Wy dajcie koniecznie znać jak Wam się podobało. 
Czy udało Wam się zobaczyć w TV?
Jak nie to tu znajdziecie odcinek Online. ODCINEK 49 – od 18 minuty jest o Elektrowni Powiśle.
uściski
Jess

This post has already been read 3782 times!

You Might Also Like