PODRÓŻE PRAKTYCZNIE

Tanie loty na Svalbard. Jak tanio dostać się na Spitsbergen? Skąd lecieć?

14 czerwca 2019

Post praktyczny – o tym jak tanio polecieć na Svalbard, gdzie spać i jak szukać lotów i najwygodniejszych połączeń z Polski. W ciagu ostatnich kilku tygodni każdą wolna chwilę, w której nie pracowałam, nie pisałam i nie odkrywałam Warszawy spędzałam na dopinaniu podróżniczych planów, wsród nich znalazł się wymarzony, wytęskniony Svalbard. Ale wiece, że prędzej się wścieknę niż kupię za drogi lot, w związku z tym spędziłam naprawdę masę czasu, żeby znaleźć idealne połączenie i nocleg i nie zbankrutować ! Zabawa w sudoku – z przesuwaniem terminów, kalendarzy z wycenami i kosztów noclegu z bookingów jeszcze śni mi się po nocach:) Mogłabym się doktoryzować dzisiaj śmiało w tym temacie, dlatego postanowiła na szybko zanim wiedza wyparuje podzielić się z Wami tym co udało mi się wypracować podczas wielodniowego researchu.

Czym lecieć na Svalbard?

Zacznijmy od tego, że na Svalbard można dolecieć dwoma liniami:

– liniami SAS ( Skandynawia Airlines)

– liniami Norwegian

i niczym więcej. SAS to przewoźnik wyższej klasy niż Norwegian, jego ceny są też nieco wyższe, warto więc w pierwszej kolejności przyjrzeć się kalendarzom cen tej drugiej linii.

Skąd warto lecieć na Svalbard? (Longyearbyen

To bardzo ważne pytanie.  Tak naprawdę nie ma lotów bezpośrednich z Polski, a te które pokazują się w ofercie SAS czy Norwegia są kombinowanymi lotami z przesiadką lub przystankiem w Oslo Gardermoen.  I to jest zdanie klucz.
Svalbard jest wyspą, leżącą pod patronatem Norwegii, potrzebuje skomunikowania ze swoją macierzą, dlatego wszystkie loty odbywają się na lini Oslo Gardermoen lub Tromso – Longyearbyen (LYR) ( czyli stolica Svalbardu). 
Daje nam to pewną wskazówkę,  możecie lecieć z dowolnego miasta w Polsce, które ma połączenie z Oslo Gadermelone .
Norwegian ma takich połączeń kilka :

  • Warszawa
  • Kraków
  • Gdańsk

Najczęstszym błędem w wyszukiwaniu lotów Norwegianem do Longyearbyen (LYR) jest, szukanie bezpośrednich połaczeń z Polski. W kalendarzu lotów możemy szybko zorientować się, że jest ich raptem kilka ( na trasie Warszawa – Svalbard). W rzeczywistości to loty z przesiadką w Oslo. Nie ma więc sensu szukać połączeń Warszawa- Svalbard ( bo kalendarz prawie ich nie pokazuje). Najlepiej szukać najtańszych lotów Oslo- Svalbard i do nich dobrać te na lini Warszawa- Oslo ( realizowane są codziennie).
Lot z Warszawy do Oslo Gadermelone powinien kosztować 150-200 zł w jedną stronę droższego lotu nie opłaca się kupować. Jeśli macie blisko do Berlina, warto sprawdzać również połączenie Berlin-Oslo, które wypada nieźle cenowo. Dla wszystkich mieszkających w Poznaniu, to będzie dobre info.

zdj. z podrózy na Nordkkap


Czego nie opłaca się robić?  

W pierwszej kolejności, pomyslałam sobie, świetnie kupie lot wizzairem lub Ryanarem, polecę do Oslo Torp ( 39 zł) , wezmę busik od Polskich Chłopców, których poznałam ostatnio ( 150 zł) i dojadę na lotnisko. Ale czy widzicie, że koszt nawet tej najtńaszej opcji, gdzie optymistycznie zakładam, że będzie połączenie – kosztuje tyle samo co wygodny lot na bezpośrednio na lotnisko  Oslo Gadermelone i co najważniejsze nie tracimy cennego dnia urlopu! A wiadomo to waluta najważniejsza w korpo świecie 🙂

tanie loty na svalbard

Jak szukać taniego lotu?

Tutaj trzeba sięgnąć do wiedzy ogólnej w tej tematyce, czyli możemy szukać na  portalach typu :

lub bezpośrednio na stronie SAS i Norwegian, korzystając przede wszystkim z ich kalendarzy cen. Podczas wpisywania w wyszukiwarkę miejsc i dat, zaznaczcie – pokaż kalendarz i tym sposobem ręcznie szukajcie najlepszego połączenia na trasie  Oslo Gadermelone –  Longyearbyen (LYR). 
zdjecie kalendarza cen i opcji szukaj z kalendarzem.

tanie loty spitzbergen

Tego juz nikt za Was nie zrobi, należy samodzielnie znaleźć loty. Dobra informacja jest taka, że zdarzają się perełki w stylu 379 zł w jedną stronę na trasie Oslo – Svalbard, czyli razem 758 plus loty z Warszawy – daje zawrotnie niską jak na tą destynacje sumę 1058 zł !  I tą wartość trzeba przyjąć za najniższą z możliwych, poprawcie mnie jeśli widzieliście tańszy lot na trasie Oslo – Svalbard, – kalendarz, lotów z ostatnich wielu miesięcy nie wykazywał niższej wartości w okresie letnim. Może w zimie jest to możliwe, tego nie sprawdzałam.
Nasz lot kosztował 1190 , niestety nie załapaliśmy się na najtańsze loty bowiem nocleg w tym okresie był horrendalnie drogi.

gdzie szukac tanich lotow
ceny w EUR – na trasie Warszawa – Oslo

Gdzie spać na Svalbardzie?

Szukając taniego lotu nie można zapomnieć o jednoczesnym weryfikowaniu czy mamy możliwość relatywnie taniego noclegu.
Podczas moich poszukiwań, udało mi się znaleźć kilka kombinacji tanich lotów, ale nocleg w tym okresie zabijał cenowo. Przykładowo nocleg, który wykupilismy za 1990 zł za 5 nocy na dwie osoby) – który jest ( nie przypuszczałam, ze to kiedys napisze) – bardzo tanim noclegiem jak na tą cześć świata. W innym terminie za ten sam pokój kosztuje 3900 lub 4500 – nieuzasadnione 2000- 2500 zł więcej. Więc warto równolegle do sprawdzania cen lotów weryfikowac ceny noclegów.

Bookując nocleg skorzystaj ze zniżki 50 zł tutaj złapiesz kod zniżkowy.

norwegia co zobaczyc nordkapp
zdjęcia z podrózy na Nordkkap


Kiedy jechać na Svalbard?

To zapytam przewrotnie, co chcesz zobaczyć i przeżyć na wyspie? Od tego należy wyjść by zdecydować kiedy chce się lecieć.

My od zawsze wiedzieliśmy, że chcemy poleciec latem, zobaczyć po raz kolejny dzień polarny, popłynąć statkiem, lodołamaczem do Piramidy, starego opuszczonego sowieckiego miasta i zrobić treking po okolicy, być może również przepłynąć się kajakiem.
Jednak, jeśli chcesz zobaczyć zorze polarną, uczestniczy w nocy polarnej czy przejechać się psim zaprzęgiem to zdecydowanie powinieneś pomyśleć o zimowym okresie.

nordkkap norwegia


Co robić na Spitzbergenie ?

na to pytanie najlepiej odpowiada strona VisitNorway.pl  gdzie znajdziecie, wiele atrakcji, ja na ten temat napisze post zaraz po powrocie.

Przygotowując się do wyjazdu, warto wcześniej zarezerwować wycieczki.
Przed wyjazdem pojawi się jeszcze post o tym, co przeczytać przed podróżą na Svalbard ( generalnie do Arktyki), posty z wyjazdu pojawią się juz po powrocie.

Jeśli post był dla Ciebie przydatny, proszę udostępnij go, polub i podziel się z innymi będzie mi bardzo miło. Jesli masz jakieś pytania, pisz może będę potrafiła pomóc.

uściski! Jess

Tymczasem przypominam o innych relacjach ze Skandynawii:

This post has already been read 8777 times!

You Might Also Like