PODRÓŻE PRAKTYCZNIE

Rudawy Janowickie- co warto zobaczyć, szlaki, trasy. Gotowy pomysł na 1-2 dni.

12 listopada 2020

Co warto zobaczyć w Rudawach Janowickich? Ktorym szlakiem się przejść i gdzie zjeść? W tym wpisie znajdziecie same sprawdzone porady. No i całą masę zdjęć z przepieknych okolic. Gotowi?

Gdzie zacząć spacer po Rudawach Janowickich?

Gdy przyjechaliśmy do Kowar i chciałam zweryfikować swoj plan, zapytałam właściciela kwatery, gdzie najlepiej się udać by zobaczyć, najładniejszą część Rud Janowskich. Pan zdębiał i powiedział, że to dziwne pytanie i nie wie. Jak mu powiem co chce zobaczyć to mi powie jak tam pójść, no cóż.. Zdecydowałam, że sprawdzę w takim razie wszystko samodzielnie i okazało się, że wyszło idealnie. No więc nie przedłużając, co warto zobaczyć w Rudawach, gdzie jest najpiekniejszy szlak?

Atrakcje w Rudawach Janowickich.

Niewatpliwie, atrakcją jest Schronicko Szwajcarka, Sklalna Brama, Sokolik – szczyt z zabytkowym podestem, husyckie skaly, góra krzyżowa, czy szlak z ciekawymi formacjami skalnymi – starościńskie skały, nie można zapomnieć o bajecznych ruinach zamku Bolczów i kolorowych jeziorkach, ktorych jest tu kilka.

No to teraz jak to wszystko ogarnąć, jaki szlak wybrać?

Zacznij w schronisku Szwajcarka od szlaku czerwonego i czarnego

Schronisko Szwajcarska.

Moim zdaniem to jedno z najbardziej uroczych miejsc w Rudawach Janowickich. Dlatego proponuje zacząć swoją przygodę tu, od kawy, rozeznania sie z Mapą i.. Nieoczywistą historią tego schroniska.

Historia Schroniska Szwajcarka. Turolski domek w polskich górach.

Budynek wzniesiono w 1823 roku z inicjatywy rodziny Hohhenzollernow. Wlascicielem domku w stylu alpejskim byl Wilhem brat króla Pruskiego. Całokształt terenu usytuowanego niedaleko jego palacu w Karpnikach, urzadzono w modym w ówczesnym czasie stylu romantycznym.

Szlak Czerwony – droga na Sokolik.

Spod Schroniska Swajcarka warto ruszyć w stronę najwyzszego szczytów w Rudawach Janowickich. Zanim dojdziecie do Sokolika, po drodze warto się zatrzymać przy skalach Husydzkich oraz kilku innych formacjach sklalnych.

Skały Husydzkie

Podobno te skały zgubily rabusiow, którzy polowali na Husytow, ktorzy schronili się w pobliskim zamku. Najezdzcy ruszyli do ataku na pobliski zamek, jednak z błądzili w skalach, podobno epadajac w przepaść a wszystko to w czasie wojen husyckich. Kto wie jakie jeszcze tajemnice ukrywają Rudawy .

Sokolik

po drodze możecie, rowniez zejść z czerwonego szlaku na czarny i zaliczyć Krzyżową Górę. Również malowniczą, widać ją z wielu innych punktów w Rudawach.

Sokolik z Psem.

Czy na Sokolik można wejsc z psem? O tak! Trasa jest przyjemna i latwa, w Rudawach jest sporo czworonogow. Natomiast samo wejscie na szczyt jest zwieńczone zabytkowym podestem i zeliwnymi schodami. Jesli więc pies boi się wysokości lepiej oszczędzić, pupilowi atrakcji. Jesli nie ma problemów z wysokością można zabrać go na ręce i zabrać z sobą na górę.

Z góry rozpościera się piekny widok!

Niebieski i zielony szlak

Jeśli macie jeszcze siły, polecam, wrócić tą samą trasą, którą przyszliśmy i zresetować sie w Schronisku Szwajcarka. Serwują tu domowe obiady, które można zjeść na zewnatrz pod rozlożystym dębem – bajka! Polecam pierogi i żurek no i.. grzane wino!

Zregenerowani?

To polecam skierować się w stronę zielonego szlaku, który łączy się z niebieskim i kierować się nim w stronę skałek starościńskich ok 1,15 min zajmuje dotarcie do Skalnej Bramy, chyba, że z powodu wycinki drzew, Wasz szlak prowadzi dookola przez leśne wzgorza (ale za to jakie piękne!) wowczas nieco dłużej.

Po drodze czeka wiele pieknych formacji skalnych, oraz żółte jeziorko jedno z kilku kolorowych, chociaż te czekają w skupisku w innej części parku. O nich chwilkę później.

Jeśli przejdziemy szlakiem kolejną godzine (od Schroniska do zamku ok 2.) to dotrzemy do ruin w Bolczowie. Jesli brakuje Wam sily, do ruin możecie też dojechać autem i podeść niewielki kawałek.

Jak najlepiej zakończyć dzień w Rudawach Janowickich?

Kowary leżą bardzo blisko karpacza, warto wiec wyskoczyć na wieczor na spacer po uroczym deptaku i skusić się na oscypki karpackie z żurawiną ❤️

Co jeszcze można robić w Rudawach Janowickich. Rudawy Janowickie atrakcje.

Załóżmy, że zostaniecie dłużej w okolicy, co jeszcze warto zrobić i zobaczyć?

Ruiny zamku Bolczów

Bez watpienia warto wdrapać sie na szczyt i zobaczyć ruiny zamku Bolczów, siegajacego historią polowy XIV wieku! Zamek sam w sobie jest na tyle malowniczy, że nawet jeśli nie grzeje Was historia i takie ekscesy jak podboje Szwedów podczas potopu szweckiego, czy inny historyczne zawirowania, które nie omijały tego zakątka (przeczytacie o nich na planszy poniżej)

to warto tu przyjechać ze wzgledu na urok, lasu i wąwozu, ktory prowadzi na szczyt i samycg ruin, w których czuć romantycznego ducha.

Kolorowe jeziorka.

W parku Krajobrazowym Rudaw Janowickich można znaleźć również kolorowe jeziorka. Mily spacer, który warto odbyć jesli ma sie sporo czasu.

Czy warto zobaczyć kolorowe jeziorka w Rudawach Janowickich?

Jesli macie dużo czasu to tak, jeśli nie odpuśćcie je. Napewno nie kosztem ruin Bolczow te naprawdę warto odwiedzić! Kolorowe jeziorka nie zrobią na was wrażenia jeśli widzieliście podobne np. w Teplicach po czeskiej stronie, lub w Jaworznie (polskich Malediwach!). Spacer po okolicy jest jednak bardzo mily, a trasa do jeziorek z parkingu (platny 10zl) jest krótka całość zajmie Wam wraz z powrotem okolo 1,5 h.

Kopalnia Uranu w Kowarach.

To atrakcja zapewne nie dla każdego, ale jeśli lubicie historie ZSRR i wojny nuklearnej to zapewne to miejsce i genialny przewodnik, ktory tu pracuje sprawi, że dlugo nie zapomnicie tej wizyty. Co ważne dla wszystkich posiadaczy czworonogow, male pieski na rekach tez mogą zwiedzać!

Bilet normalny 26 zlotych.

Miedzianka

Cóż to za podróż bez literackiej wkladki? Tuż nieopodal Ruin zamku Bolczów jest Miedzianka, tak ta sama Miedzianka, w której odbywa się Miedzianka fest, o której Filip Springer napisał reportaż.

Przy okazji, nie zapomnijcie cieszyć sie widokami, piekne poniemieckie drogi z rzędami drzew ach.. Kocham!

Ty bylo na tyle 🙂

Usciski

Jess

Wiecej podobnych wpisów?

This post has already been read 7529 times!

You Might Also Like