Uncategorized

praca! praca! praca! – piżamowy Artykuł

13 grudnia 2011

This post has already been read 235 times!

Ostatnie dni były dla mnie trudne, przepełnione praca od rana po późne godzinny nocne. Pracowałam nad artykułem, oczywiście z historii ubioru kobiecego, poświęconego piżamie. Starałam się wykazać, że nawet najdrobniejszy element garderoby kobiecej może mieć znaczenie w analizie dziejów, mentalności i historii społecznej ludzkości. 
Podczas kwerendy prasy i pisania artykułu, odczuwałam wielką potrzebę – jak zawsze zresztą, wóczuwania się w sytuacje i przezywania razem z moimi bohaterkami ich historii. Stąd też przez kilka nie zrzucałam z siebie luźnej piżamy – inspirowanej strojem piżamowym z 1925 roku – od Lucien Lelong:)  ale w tym stroju wolałabym się nie pokazywać

Poszukiwanie bibliografi w Bibliotece Śląskiej zawsze jest owocne, oto zdobycze, które ubóstwiam i których niestety nie mam możliwości nabyć, wszystkie nakłady wyczerpane.. nawet empik nie sprowadzi żadnego z poniższych egzemplarzy. Zachęcam jednak wszystkie pasjonatki historii ubioru (i nie tylko), do przejrzenia pozycji „Kanony Piękna 1890-1990” to niesamowite kompendium wiedzy na temat kultury, ubioru i kosmetyków stosowanych w tytułowym stuleciu. Napisana niezwykle przystępnym językiem, jako literatura popularnonaukowa amerykańska, tylko częściowo traktuje o europejskich trendach, jednak nie stanowi to uszczerbku dla interesujących treści.

Historię piżamy w latach 20 i 30 opowiem następnym razem..

You Might Also Like