Uncategorized

praca! praca! praca! – piżamowy Artykuł

13 grudnia 2011
Ostatnie dni były dla mnie trudne, przepełnione praca od rana po późne godzinny nocne. Pracowałam nad artykułem, oczywiście z historii ubioru kobiecego, poświęconego piżamie. Starałam się wykazać, że nawet najdrobniejszy element garderoby kobiecej może mieć znaczenie w analizie dziejów, mentalności i historii społecznej ludzkości. 
Podczas kwerendy prasy i pisania artykułu, odczuwałam wielką potrzebę – jak zawsze zresztą, wóczuwania się w sytuacje i przezywania razem z moimi bohaterkami ich historii. Stąd też przez kilka nie zrzucałam z siebie luźnej piżamy – inspirowanej strojem piżamowym z 1925 roku – od Lucien Lelong:)  ale w tym stroju wolałabym się nie pokazywać

Poszukiwanie bibliografi w Bibliotece Śląskiej zawsze jest owocne, oto zdobycze, które ubóstwiam i których niestety nie mam możliwości nabyć, wszystkie nakłady wyczerpane.. nawet empik nie sprowadzi żadnego z poniższych egzemplarzy. Zachęcam jednak wszystkie pasjonatki historii ubioru (i nie tylko), do przejrzenia pozycji „Kanony Piękna 1890-1990” to niesamowite kompendium wiedzy na temat kultury, ubioru i kosmetyków stosowanych w tytułowym stuleciu. Napisana niezwykle przystępnym językiem, jako literatura popularnonaukowa amerykańska, tylko częściowo traktuje o europejskich trendach, jednak nie stanowi to uszczerbku dla interesujących treści.

Historię piżamy w latach 20 i 30 opowiem następnym razem..

This post has already been read 746 times!

You Might Also Like