W Finlandii jest ponad 3 miliony saun na 5 i pół miliona mieszkańców. W Finlandii sauna jest miejscem, gdzie spotyka się znajomych, prowadzi poważne rozmowy, czy też zwyczajnie wypoczywa. Finowie, jak wszyscy ludzie z zimnych terenów, są mniej wylewni i mniej otwarci w pierwszych kontaktach, a sauna jest doskonałym miejscem na początek znajomości – tu najłatwiej przełamać lody. Finowie uwielbiają rozmawiać w saunie, a zapytani, np. o rekomendacje, gdzie jeszcze warto pójść, jaką inną saunę odwiedzają lub które nietypowe atrakcje w ich mieście mogą nam polecić, niespodziewanie zaleją nas morzem słów.
Będąc w Helsinkach warto sprawdzić na własnej skórze, na czym polega fińska sauna wg Finów. To wręcz doświadczenie, którego kategorycznie nie powinniśmy sobie odmawiać. To, jak być we Włoszech i nie zjeść pizzy! W Helsinkach funkcjonuje około 10 publicznych saun (w Tamper aż 35, ale o tym w osobnym poście). Warto tak ustawić sobie zwiedzanie, by każdy dzień zakończyć innym doświadczeniem, bowiem sauny różnią się od siebie klimatem, podejściem do tradycji i stylem. By ubarwić Wasze doświadczenia, poniżej rozpisane zostały najlepsze sauny w mieście, a na dole propozycja, jak mógłby wyglądać Wasz 4 lub 5-dniowy pobyt w Helsinkach, z włączeniem do niego różnych saunowych doświadczeń. Niektóre są tak fantastyczne, że warto zrobić sobie na nie przerwę i w środku dnia 🙂 Szczególnie, gdy zwiedzacie jesienną lub zimową porą!
Najlepsze publiczne sauny w Helsinkach.
1. Allas Sea Pool
To relatywnie nowe miejsce otwarte w Helsinkach, raptem kilka lat temu. Znajduje się w głównym porcie, niedaleko Placu Targowego, Katedry Uspieńskiej oraz Hali Targowej, w samym sercu miasta – nie sposób nie zauważyć tego obiektu, który w krótkim czasie stał się ikoną miasta! Ciekawym doświadczeniem jest obserwowanie, jak zimową porą turyści, poubierani w puchowe kurtki, czapki i szaliki, kręcą z niedowierzaniem głową, widząc biegnących w strojach śmiałków, zanurzających się w basenie na otwartym powietrzu ośrodka Allas Sea Pool. Jest to kompleks saun, spa, kawiarni, restauracji, a największą atrakcją są trzy baseny zewnętrzne: jeden – z zimną wodą z zatoki, drugi – dla dzieci i trzeci – pełnowymiarowy basen z ciepłą wodą. Mamy tu do dyspozycji trzy sporych rozmiarów sauny z widokiem na zatokę: saunę dla kobiet, dla mężczyzn (gdzie można wejść w strojach lub bez) oraz saunę mieszaną, gdzie obowiązują stroje kąpielowe.
Strona internetowa Allas Sea Pool
Sauna otwarta jest : pn- pt od 6:30 do 21:00/ sb: 9:00- 21:00/ nd : 10:00- 20:00
Adres: Katajanokanlaituri 2a, 00160 Helsinki, Finlandia
Cena za wstęp: 14 EUR
Dla kogo? Dla wszystkich spragnionych morsowania w morzu i szczypty przyjemności, która zapewnia pływanie w ciepłym basenie, a także dla wszystkich lubiących nowości.
2. Löyly
To niedawno otwarte miejsce już stało się kultowe i wcale nie tak łatwo się tutaj dostać. Należy dokonać wcześniej rezerwacji online i od razu ją opłacić. Bez opłaty nasza rezerwacja jest nieważna. Tu znajdziecie adres story Loyly
Löyly to fińskie, ciężkie w przetłumaczeniu słowo opisujące dźwięk, ciepło i wilgoć wody rozpryskującej się na rozgrzanym piecu – zdaniem Emanueli Nurminen, dyrektora obiektu, to najlepiej wyraża naturę i klimat sauny. Sauny w Löyly są ogrzewane parowo i dymnie za sprawą 7-tonowego pieca. Miejsce to, mimo że otwarte niedawno (bowiem w 2016 roku), szybko zyskało popularność i stało się kultowe, również ze względu na swój kształt i świetne architektoniczne rozwiązania, za którymi stoi pracownia Avanto Architects.
Co ciekawe, Löyly celowo została zbudowana w przemysłowej dzielnicy, niedaleko portu, by przyczynić się do przekształcenia raczej mało turystycznego obszaru w bardziej przyjazny, zarówno dla mieszkańców, jak i odwiedzających. Popularność obiektu wśród lokalnych mieszkańców, jak i turystów świadczy o sukcesie tego zabiegu.
Löyly to nie tylko sauna, ale także restauracja, taras i amfiteatr z widokiem na przystań. Niewątpliwie jedno z bardziej instagramowych miejsc, którego architektura zachwyca.
Sauna otwarta jest : pn-cz : 11:00 – 23:00/ pt- 11:00 – 00:00/ sb – 10:00- 00:00/ nd: 13:00 – 00:00
Adres: Hernesaarenranta 4, 00150 Helsingfors, Finlandia
Cena za wstęp: Cena dwugodzinnej wizyty w w saunie wynosi 19,00 € za osobę i obejmuje ręcznik, szampon i mydło pod prysznic.
Dla kogo? Dla miłośników doskonałej architektury i tradycyjnej sauny, a także odrobiny wysublimowanego luksusu. Oraz oczywiście morsowania w Bałtyku!
3. Kulttuurisauna
Kulttuurisauna – to relatywnie nowe miejsce, otwarte w 2013 roku, które narzuca własne zasady. Już na stronie internetowej możemy zobaczyć, jakie panują w tym miejscu zwyczaje. Przede wszystkim podstawowa zasada: żadnych imprez w saunie, żadnego alkoholu, żadnych grup ludzi (powyżej 3 jest już zabronione), żadnych rezerwacji. Niedopuszczalne są też stroje kąpielowe. Sam budynek jest ciekawy, zaprojektowany przez architektów Nene Tsuboi i Tuomas Toivonen, jako tradycyjna sauna ogrzewana na drewno. Stylistycznie zainspirowano się dziełami słynnego fińskiego architekta Alvar Alto, który prywatnie był wielkim fanem sauny. Minimalistyczny i ekologiczny projekt, ulokowany w dzielnicy Merihaka, daje możliwość kąpieli w jeziorze.
Strona Internetowa Kulttuurisauna
Sauna otwarta jest od wtorku do soboty w godz. 16.00-20.00
Adres: Kulttuuirisauna, Hakaniemenranta 17, 00530 Helsinki, Finlandia
Cena za wstęp:
Dorosły – 15 EUR, Student, emeryt – 12 EUR, Siedmiokrotny bilet wstępu – 70 EUR
Dla kogo? Dla wszystkich spragnionych spokoju i kontaktu z tradycją.
4. Sauna Arla
Sauna Arla to przykład tradycyjnej sauny miejskiej, stworzonej w 1929 roku, w bloku mieszkalnym i przeznaczonej dla mieszkańców. Jest świetnym sposobem na wejście głęboko w fiński świat i skosztowanie tradycji. Mimo, że jest to typowa tradycyjna sauna dla mieszkańców, to jest też otwarta dla odwiedzających i oferuje masaż, bańki i niezapomniane wrażenia. Sauny ogrzewane są tradycyjnym piecem na drewno, co potęguje doświadczenie. Wejście tu jest niepozorne – przez metalową bramę i długi, ozdobiony muralami korytarz, prowadzący do wewnętrznego patio, na którym można się ochłodzić po wizycie w saunie. Bez wątpienia to jedno z bardziej ikonicznych miejsc – przytulne, rustykalne, blisko nordyckiej tradycji, pełne prostoty i dobrej atmosfery. Nie spodziewajcie się jednak luksusów.
Sauna otwarta jest od środy do soboty w godz. 15:30 -21.00
Adres: Kaarlenkatu 15, 00510 Helsinki, Finland
Cena za wstęp: 14/12 Euro
Dla kogo? Dla chcących skosztować lokalnej kultury, poczuć się jak lokals i wejść głębiej w fiński świat.
5. Basen Yrjönkatu
Basen Yrjönkatu to wyjątkowe miejsce, które każdy poszukujący nowych doświadczeń powinien sobie zafundować. To też doskonałe miejsce dla miłośników architektury. Yrjönkatu, otwarty w 1928 roku, był pierwszym publicznym basenem otwartym w Finlandii. Jego wnętrze, po niewielkiej renowacji w 1999 roku, nadal przypomina historię tego miejsca. Renowacja objęła bowiem jedynie basen oraz wyposażenie sanitarne, jak prysznice, ubikacje oraz sauny, które są ogrzewane elektrycznie. Stylowe drewniane szafki z metalową, ażurową wstawką oraz arkadowe dekoracje na piętrze pozostały nienaruszone. Basen funkcjonuje w systemie naprzemiennym, zawsze dostępny tylko dla jednej płci, co daje niezwykłą swobodę, można bowiem pływać nago. Sauny dostępne są w cenie biletu, obowiązkowo bez strojów. Specjalny bilet uprawnia do korzystania z piętra, na którym można korzystać z prywatnych pokojów relaksu oraz restauracji. Yrjönkatu stanowi popularne miejsce spotkań. W ręcznikach owiniętych wokół ciała, przy piwie, z widokiem na zabytkowe wnętrze można zatracić się w rzeczywistości. To też jedna z najtańszych opcji przetestowania publicznej sauny. Koszt wejścia to 5,5 EUR, bez limitu czasowego. Na stronie Yrjönkatu warto wcześniej sprawdzić , w które dni i o jakich godzinach możemy skorzystać z obiektu.
Basen i Sauna otwarta jest : wt-pt: 6:30-20:00/ sb: 7:00- 20:00 / nd 11:00 – 20:00/ pn: 12:00 – 20:00
Adres: Yrjönkatu 21 B, 00120 Helsinki, Finlandia
Cena za wstęp: 5 EUR
Dla kogo? Dla miłośników architektury, pływania nago oraz wyciszenia w samym centrum miasta.
6. Sauna Hermanni
To zupełne przeciwieństwo Kulttuurisauna, właściwie pod każdym względem. Sauna została otwarta w 1953 roku, w mieszkaniu prywatnym Mika Ahonen’a i od tamtej pory funkcjonuje cały czas. To połączenie sauny z kulturalnymi atrakcjami. Organizowane są tu wieczorki poetyckie, noce z DJ-em oraz barbecue. Nie ma tu limitu czasowego – odwiedzający mogą zostać, jak długo chcą, nawet do zamknięcia. To ciekawe kameralne miejsce, gdzie można wnieść własny alkohol oraz zjeść coś lokalnego.
Strona Internetowa Sauna Hermanni
Sauna otwarta jest: pn- pt: 15:00- 20:00 / sb: 14:00- 18:00/ nd – nieczynne
Adres: Hämeentie 63, 00550 Helsinki, Finlandia
Cena za wstęp: 12 EUR
Płatność tylko gotówką.
Dla kogo? Dla miłośników tradycji, chcących spróbować sauny bardzo tradycyjnej w lokalnej społeczności.
7. Sauna Uunisaari
To wyjątkowe miejsce dla wszystkich uwielbiających nostalgiczne klimaty, tradycyjną nordycką zabudowę i mikrowyprawy. Maleńka wyspa Uunisaari, otoczona plażą, znajduje się kilka minut promem od mola w Helsinkach. Historia tego miejsca jest długa. Już w XIX wieku na wysepce znajdowała się ceniona łaźnia nadmorska, z czego dumny jest szef Outi Gummerus. Sauna jest prywatna, jednak otwierana dla szerszej publiczności w niedzielę. Wówczas należy dokonać wcześniejszej rezerwacji. Na wysepce znajdziemy też klimatyczną restaurację Ugn, będącą częścią tego wyjątkowego kompleksu, a także publiczne miejsce do grillowania przez cały rok. Dwie ekskluzywne sauny i odkryty basen z hydromasażem są do wyłącznego użytku właścicieli, z wyjątkiem niedziel, kiedy to można kupić bilet publiczny i zaznać niebywałego relaksu na tarasie z widokiem na port, z koktajlem w ręku i muzyką na żywo z pobliskiej restauracji Ugn. Niewątpliwie jest to szczególne miejsce!
Strona Internetowa Sauna Uunisaari
Sauna otwarta jest: pn- pt: 7:00- 11:00/ sb-nd: 11:00- 16:00
Adres: Ehrenströmintie 1, 00140 Helsinki, Finlandia
Cena za wstęp: 10 EUR w tygodniu/ 15 EUR weekend
Dla kogo?
8. Kaurilan Sauna
Kaurilan Sauna to kolejny przykład tradycyjnej sauny, opalanej piecem drzewnym. Jej historia sięga XIX wieku. Została zbudowana w niewielkiej chatce w Tuusula w Karelii w 1894 roku. W roku 1995 przeniesiono ją do Helsinek, do dzielnicy Old Meilahti.Właścicielką tego obiektu jest Sara Lehtonen, która prowadzi również firmę z naturalnymi, organicznymi kosmetykami, produkowanymi tuż obok. To miejsce jest szczególne,. Znajduje się na uboczu od gwaru miasta, niedaleko skansenu Seurasaari, a samo w sobie ma znamiona rustykalnego spa. Niewątpliwie właścicielce udało się stworzyć niepowtarzalny klimat – jest to idealne miejsce na wyciszenie i kontakt z naturą.
Sauna otwarta jest w : każdy poniedziałek, wtorek i środę odbywają się dwie imprezy w saunie (18–20 i 20–22). Ważne: we wtorki zawsze są mieszane sauny i środy tylko dla kobiet. Poniedziałki są dniem mieszanej sauny lub tylko dla kobiet- sprawdzamy to podczas rezerwacji.
Adres: Heikinniementie 9, 00250 Helsinki, Finlandia
Cena za wstęp: 16 EUR ( publiczna sauna) możliwość rezerwacji prywatnej sauny za 150 EUR
Dla kogo? Dla fanów spa i rustykalnych klimatów.
9. Kotiharjun Sauna
To doskonałe miejsce, by poczuć klimat miejskiej sauny, poczuć się jak lokals i doświadczyć tradycji. Jest to najstarsza sauna publiczna w Helsinkach, otwarta w 1928 roku. W samym centrum popularnej dzielnicy Kallio. Należy do saun tradycyjnych, ogrzewanych piecem na drewno.
Saunę trudno przeoczyć, mimo że mieści się w kamienicy, bowiem o jej obecności przypomina duży charakterystyczny neon, który sam w sobie już stał się symbolem, podobnie zresztą, jak i ochładzający się przed nim, na betonowym murku przy ulicy, goście.
W Kotiharjun mamy do dyspozycji osobne sauny dla kobiet i mężczyzn, w których stroje kąpielowe nie są dozwolone. Aby doświadczyć tradycji na własnej skórze, możesz poprosić o vihta – czyli wiązki liści brzozy, którymi możesz delikatnie chłostać swoje ciało, żeby jeszcze bardziej poprawić krążenie.
W Kotiharjun można wyluzować się przy butelce piwa lub innego trunku, który jest tu mile widziany.
Strona internetowa Katiharjun Suna
Sauna otwarta jest : wt-nd : 14:00- 20:00
Adres: Harjutorinkatu 1, 00500 Helsinki, Finlandia
Cena za wstęp: 14 EUR
Dla kogo? Dla miłośników lokalnych atrakcji, swojskich klimatów i integracji z lokalsami.
10. SkySauna
Na koniec coś niecodziennego! Coś, co mogło wydarzyć się tylko w Helsinkach: SkySauna, czyli sauna na młyńskim kole! Cena jest nieco zaporowa, bo wynosi 240 EUR za 4-os. kabinę, każda kolejna osoba to opłata 30 EUR. Cena obejmuje godzinę w kabinie, oczywiście z przerwami, chociaż są one możliwe dopiero po zaliczeniu pełnego obrotu nad ziemią 🙂
Sauna otwarta jest : pn-pt : 11:00- 19:00/ sb : 11:00 – 20:00/ nd: 11:00- 18:00
Adres: Katajanokanlaituri 2, 00160 Helsinki, Finlandia
Cena za wstęp: 240 EUR ( 1-4 os)
Dla kogo? Dla miłośników nietypowych atrakcji.
Dodatkowo
Jeśli wkręciliście się już w temat fińskiej sauny, warto zainteresować się jeszcze Fińskim Towarzystwem Saun oraz Helsińskim Dniem Sauny.
Finnish Sauna Society
Fińskie Towarzystwo Sauny założone zostało już w 1937 roku. Celem towarzystwa było promowanie korzyści zdrowotnych, jakie niesie za sobą używanie publicznych łaźni i saun. Dziś częścią Towarzystwa jest sześć saun opalanych drewnem i cztery sauny dymne (savusauna). Towarzystwo ma 4200 członków, którzy mogą zapraszać swoich gości. Towarzystwo promuje sauny i łaźnie miejskie, przyznając nagrody i stypendia za badania, dotyczące korzystnego wpływu sauny na życie człowieka . Promowana jest tu również historia i tradycja kultury sauny w Finlandii, co pokazuje, jak bardzo fińskie szaleństwo jest powiązane z tematyką łaźni miejskich.
Helsiński Dzień Sauny.
Dzień Sauny w Helsinkach to świetna, oddolna inicjatywa społeczna zorganizowana przez VisitHelsinki oraz Helsinki Urban Art, której celem jest zintegrowanie wszystkich miłośników sauny oraz udostępnienie szerszemu gronu informacji o zapomnianych, rzadko używanych saunach. Jak piszą na stronie swojego wydarzenia:
“Helsinki są pełne saun, które są często puste i rzadko odwiedzane przez większe grupy osób. Co powiesz na to jeśli odmienimy to, na jeden dzień i zaprosimy wszystkich na saunę? Dzień Sauny w Helsinkach to wydarzenie, które otwiera drzwi do miejskich saun dla wszystkich.
Czy masz saunę w domu lub w budynku mieszkalnym, którą chciałbyś otworzyć dla odwiedzających? Czy Twoja firma lub organizacja ma rzadko używaną saunę? Czy lubisz korzystać z sauny i poznawać nowych ludzi? Czy chcesz, aby Helsinki były jeszcze cieplejszym i bardziej otwartym miejscem? Chcesz wlać więcej wody na kamienie? Jeśli odpowiedziałeś twierdząco na którekolwiek z tych pytań, dołącz do nas i zrób Dzień w Saunie w Helsinkach!”.
Wydarzenia odbywają się co roku, w sobotę – w okolicach 9-10 marca. Warto sprawdzać na stronie inicjatywy Helsinki Sauna Day oraz na fanpagu.
Helsińska inicjatywa rozprzestrzenia się po całej Finlandii, a także w innych krajach, m.in, w Niemczech staje się coraz bardziej popularna.
Mam nadzieję, że ten tekst Was zainspirował i podczas planowania pobytu w Helsinkach, uwzględnicie choć jeden dzień na wizytę w saunie. A może nawet odważycie się na morsowanie? Tego Wam życzę! Jedno jest pewne – nie pożałujecie 🙂 Ja swoje pierwsze morsowanie zaliczyłam w Tampere (o czym możecie przeczytać tu link.)
Które sauny najlepiej odwiedzić podczas wizyty w Helsinkach? Gotowy Plan.
Plan na 4-5 dni w Helsinkach, włącznie z wizytami w saunach i łaźniach miejskich.
Przed Wami plan, który pozwoli doznać wszystkich wariantów sauny w Helsinkach: od tradycyjnej, przez bardzo swojską, nieco rustykalną, nowoczesną, aż do wręcz historycznej.
- Allas Sea Pool (środa) – sauna i pierwsze morsowanie w nowoczesnym miejscu, w centrum miasta.
- Kulttuurisauna (czwartek) – tradycyjne sauna z zasadami, w nowoczesnym anturażu.
- Hermanni Sauna (piątek) – publiczna sauna z DJ-em i szansą na poznanie lokalsów.
- Kaurilan Sauna (sobota) – relaks w klimatycznym mini-spa na obrzeżach miasta, idealny po zwiedzaniu skansenu.
- Basen Yrjönkatu (niedziela) – nie można podczas pobytu w Helsinkach odmówić sobie wizyty w najstarszym basenie publicznym, tym bardziej, że znajduje się on cztery minuty spacerem od dworca autobusowego i od dworca głównego. Może być to więc ostatnia rzecz, jaką zrobicie przed odjazdem pociągu na lotnisko.
Przesyłam uściski
Jess
This post has already been read 18046 times!