PODRÓŻE PRAKTYCZNIE

Najlepsze sauny w Helsinkach- subiektywny przewodnik po publicznych saunach w Helsinkach.

22 listopada 2019

W Finlandii jest ponad 3 miliony saun na 5 i pół miliona mieszkańców. W Finlandii sauna jest miejscem, gdzie spotyka się znajomych, prowadzi poważne rozmowy, czy też zwyczajnie wypoczywa. Finowie, jak wszyscy ludzie z zimnych terenów, są mniej wylewni i mniej otwarci w pierwszych kontaktach, a sauna jest doskonałym miejscem na początek znajomości – tu najłatwiej przełamać lody. Finowie uwielbiają rozmawiać w saunie, a zapytani, np. o rekomendacje, gdzie jeszcze warto pójść, jaką inną saunę odwiedzają lub które nietypowe atrakcje w ich mieście mogą nam polecić, niespodziewanie zaleją nas morzem słów.

Będąc w Helsinkach warto sprawdzić na własnej skórze, na czym polega fińska sauna wg Finów. To wręcz doświadczenie, którego kategorycznie nie powinniśmy sobie odmawiać. To, jak być we Włoszech i nie zjeść pizzy! W Helsinkach funkcjonuje około 10 publicznych saun (w Tamper aż 35, ale o tym w osobnym poście). Warto tak ustawić sobie zwiedzanie, by każdy dzień zakończyć innym doświadczeniem, bowiem sauny różnią się od siebie klimatem, podejściem do tradycji i stylem. By ubarwić Wasze doświadczenia, poniżej rozpisane zostały najlepsze sauny w mieście, a na dole propozycja, jak mógłby wyglądać Wasz 4 lub 5-dniowy pobyt w Helsinkach, z włączeniem do niego różnych saunowych doświadczeń. Niektóre są tak fantastyczne, że warto zrobić sobie na nie przerwę i w środku dnia 🙂 Szczególnie, gdy zwiedzacie jesienną lub zimową porą!

Najlepsze publiczne sauny w Helsinkach.

1. Allas Sea Pool

To relatywnie nowe miejsce otwarte w Helsinkach, raptem kilka lat temu. Znajduje się w głównym porcie, niedaleko Placu Targowego, Katedry Uspieńskiej oraz Hali Targowej, w samym sercu miasta – nie sposób nie zauważyć tego obiektu, który w krótkim czasie stał się ikoną miasta! Ciekawym doświadczeniem jest obserwowanie, jak zimową porą turyści, poubierani w puchowe kurtki, czapki i szaliki, kręcą z niedowierzaniem głową, widząc biegnących w strojach śmiałków, zanurzających się w basenie na otwartym powietrzu ośrodka Allas Sea Pool. Jest to kompleks saun, spa, kawiarni, restauracji, a największą atrakcją są trzy baseny zewnętrzne: jeden – z zimną wodą z zatoki, drugi – dla dzieci i trzeci – pełnowymiarowy basen z ciepłą wodą. Mamy tu do dyspozycji trzy sporych rozmiarów sauny z widokiem na zatokę: saunę dla kobiet, dla mężczyzn (gdzie można wejść w strojach lub bez) oraz saunę mieszaną, gdzie obowiązują stroje kąpielowe.

Strona internetowa Allas Sea Pool

Sauna otwarta jest : pn- pt od 6:30 do 21:00/ sb: 9:00- 21:00/ nd : 10:00- 20:00

Adres: Katajanokanlaituri 2a, 00160 Helsinki, Finlandia

Cena za wstęp: 14 EUR

Dla kogo? Dla wszystkich spragnionych morsowania w morzu i szczypty przyjemności, która zapewnia pływanie w ciepłym basenie, a także dla wszystkich lubiących nowości.

2. Löyly

To niedawno otwarte miejsce już stało się kultowe i wcale nie tak łatwo się tutaj dostać. Należy dokonać wcześniej rezerwacji online i od razu ją opłacić. Bez opłaty nasza rezerwacja jest nieważna. Tu znajdziecie adres story Loyly

Löyly to fińskie, ciężkie w przetłumaczeniu słowo opisujące dźwięk, ciepło i wilgoć wody rozpryskującej się na rozgrzanym piecu – zdaniem Emanueli Nurminen, dyrektora obiektu, to najlepiej wyraża naturę i klimat sauny. Sauny w Löyly są ogrzewane parowo i dymnie za sprawą 7-tonowego pieca. Miejsce to, mimo że otwarte niedawno (bowiem w 2016 roku), szybko zyskało popularność i stało się kultowe, również ze względu na swój kształt i świetne architektoniczne rozwiązania, za którymi stoi pracownia Avanto Architects.

Co ciekawe, Löyly celowo została zbudowana w przemysłowej dzielnicy, niedaleko portu, by przyczynić się do przekształcenia raczej mało turystycznego obszaru w bardziej przyjazny, zarówno dla mieszkańców, jak i odwiedzających. Popularność obiektu wśród lokalnych mieszkańców, jak i turystów świadczy o sukcesie tego zabiegu.

Löyly to nie tylko sauna, ale także restauracja, taras i amfiteatr z widokiem na przystań. Niewątpliwie jedno z bardziej instagramowych miejsc, którego architektura zachwyca.

Strona Internetowa Löyly

Sauna otwarta jest : pn-cz : 11:00 – 23:00/ pt- 11:00 – 00:00/ sb – 10:00- 00:00/ nd: 13:00 – 00:00

Adres:  Hernesaarenranta 4, 00150 Helsingfors, Finlandia

Cena za wstęp: Cena dwugodzinnej wizyty w w saunie wynosi 19,00 € za osobę i obejmuje ręcznik, szampon i mydło pod prysznic.

Dla kogo? Dla miłośników doskonałej architektury i tradycyjnej sauny, a także odrobiny wysublimowanego luksusu. Oraz oczywiście morsowania w Bałtyku!

3. Kulttuurisauna

Kulttuurisauna – to relatywnie nowe miejsce, otwarte w 2013 roku, które narzuca własne zasady. Już na stronie internetowej możemy zobaczyć, jakie panują w tym miejscu zwyczaje. Przede wszystkim podstawowa zasada: żadnych imprez w saunie, żadnego alkoholu, żadnych grup ludzi (powyżej 3 jest już zabronione), żadnych rezerwacji. Niedopuszczalne są też stroje kąpielowe. Sam budynek jest ciekawy, zaprojektowany przez architektów Nene Tsuboi i Tuomas Toivonen, jako tradycyjna sauna ogrzewana na drewno. Stylistycznie zainspirowano się dziełami słynnego fińskiego architekta Alvar Alto, który prywatnie był wielkim fanem sauny. Minimalistyczny i ekologiczny projekt, ulokowany w dzielnicy Merihaka, daje możliwość kąpieli w jeziorze.

Strona Internetowa Kulttuurisauna

Sauna otwarta jest od wtorku do soboty w godz. 16.00-20.00

Adres: Kulttuuirisauna, Hakaniemenranta 17, 00530 Helsinki, Finlandia

Cena za wstęp:

Dorosły – 15 EUR, Student, emeryt – 12 EUR, Siedmiokrotny bilet wstępu – 70 EUR

Dla kogo? Dla wszystkich spragnionych spokoju i kontaktu z tradycją.

4. Sauna Arla

Sauna Arla to przykład tradycyjnej sauny miejskiej, stworzonej w 1929 roku, w bloku mieszkalnym i przeznaczonej dla mieszkańców. Jest świetnym sposobem na wejście głęboko w fiński świat i skosztowanie tradycji. Mimo, że jest to typowa tradycyjna sauna dla mieszkańców, to jest też otwarta dla odwiedzających i oferuje masaż, bańki i niezapomniane wrażenia. Sauny ogrzewane są tradycyjnym piecem na drewno, co potęguje doświadczenie. Wejście tu jest niepozorne – przez metalową bramę i długi, ozdobiony muralami korytarz, prowadzący do wewnętrznego patio, na którym można się ochłodzić po wizycie w saunie. Bez wątpienia to jedno z bardziej ikonicznych miejsc – przytulne, rustykalne, blisko nordyckiej tradycji, pełne prostoty i dobrej atmosfery. Nie spodziewajcie się jednak luksusów.

Strona internetowa Sauna Arla

Sauna otwarta jest od środy do soboty w godz. 15:30 -21.00

Adres: Kaarlenkatu 15, 00510 Helsinki, Finland

Cena za wstęp: 14/12 Euro

Dla kogo? Dla chcących skosztować lokalnej kultury, poczuć się jak lokals i wejść głębiej w fiński świat.

Uwielbiam takie przejscia! SaunacArla.
Photo. Mat. Prasowe
Klimatyczne wnetrza Sauny Arla.
Photo Materialy Prasowe.

5. Basen Yrjönkatu

Basen Yrjönkatu to wyjątkowe miejsce, które każdy poszukujący nowych doświadczeń powinien sobie zafundować. To też doskonałe miejsce dla miłośników architektury. Yrjönkatu, otwarty w 1928 roku, był pierwszym publicznym basenem otwartym w Finlandii. Jego wnętrze, po niewielkiej renowacji w 1999 roku, nadal przypomina historię tego miejsca. Renowacja objęła bowiem jedynie basen oraz wyposażenie sanitarne, jak prysznice, ubikacje oraz sauny, które są ogrzewane elektrycznie. Stylowe drewniane szafki z metalową, ażurową wstawką oraz arkadowe dekoracje na piętrze pozostały nienaruszone. Basen funkcjonuje w systemie naprzemiennym, zawsze dostępny tylko dla jednej płci, co daje niezwykłą swobodę, można bowiem pływać nago. Sauny dostępne są w cenie biletu, obowiązkowo bez strojów. Specjalny bilet uprawnia do korzystania z piętra, na którym można korzystać z prywatnych pokojów relaksu oraz restauracji. Yrjönkatu stanowi popularne miejsce spotkań. W ręcznikach owiniętych wokół ciała, przy piwie, z widokiem na zabytkowe wnętrze można zatracić się w rzeczywistości. To też jedna z najtańszych opcji przetestowania publicznej sauny. Koszt wejścia to 5,5 EUR, bez limitu czasowego. Na stronie Yrjönkatu warto wcześniej sprawdzić , w które dni i o jakich godzinach możemy skorzystać z obiektu.

Basen i Sauna otwarta jest : wt-pt: 6:30-20:00/ sb: 7:00- 20:00 / nd 11:00 – 20:00/ pn: 12:00 – 20:00

Adres: Yrjönkatu 21 B, 00120 Helsinki, Finlandia

Cena za wstęp: 5 EUR

Dla kogo? Dla miłośników architektury, pływania nago oraz wyciszenia w samym centrum miasta.

6. Sauna Hermanni

To zupełne przeciwieństwo Kulttuurisauna, właściwie pod każdym względem. Sauna została otwarta w 1953 roku, w mieszkaniu prywatnym Mika Ahonen’a i od tamtej pory funkcjonuje cały czas. To połączenie sauny z kulturalnymi atrakcjami. Organizowane są tu wieczorki poetyckie, noce z DJ-em oraz barbecue. Nie ma tu limitu czasowego – odwiedzający mogą zostać, jak długo chcą, nawet do zamknięcia. To ciekawe kameralne miejsce, gdzie można wnieść własny alkohol oraz zjeść coś lokalnego.

Strona Internetowa Sauna Hermanni

Sauna otwarta jest: pn- pt: 15:00- 20:00 / sb: 14:00- 18:00/ nd – nieczynne

Adres: Hämeentie 63, 00550 Helsinki, Finlandia

Cena za wstęp: 12 EUR
Płatność tylko gotówką.

Dla kogo? Dla miłośników tradycji, chcących spróbować sauny bardzo tradycyjnej w lokalnej społeczności.

7. Sauna Uunisaari

To wyjątkowe miejsce dla wszystkich uwielbiających nostalgiczne klimaty, tradycyjną nordycką zabudowę i mikrowyprawy. Maleńka wyspa Uunisaari, otoczona plażą, znajduje się kilka minut promem od mola w Helsinkach. Historia tego miejsca jest długa. Już w XIX wieku na wysepce znajdowała się ceniona łaźnia nadmorska, z czego dumny jest szef Outi Gummerus. Sauna jest prywatna, jednak otwierana dla szerszej publiczności w niedzielę. Wówczas należy dokonać wcześniejszej rezerwacji. Na wysepce znajdziemy też klimatyczną restaurację Ugn, będącą częścią tego wyjątkowego kompleksu, a także publiczne miejsce do grillowania przez cały rok. Dwie ekskluzywne sauny i odkryty basen z hydromasażem są do wyłącznego użytku właścicieli, z wyjątkiem niedziel, kiedy to można kupić bilet publiczny i zaznać niebywałego relaksu na tarasie z widokiem na port, z koktajlem w ręku i muzyką na żywo z pobliskiej restauracji Ugn. Niewątpliwie jest to szczególne miejsce!

Strona Internetowa Sauna Uunisaari

Sauna otwarta jest: pn- pt: 7:00- 11:00/ sb-nd: 11:00- 16:00

Adres: Ehrenströmintie 1, 00140 Helsinki, Finlandia

Cena za wstęp: 10 EUR w tygodniu/ 15 EUR weekend

Dla kogo?

Fot. Materialy prasowe
Fot. MyHelsinki

8. Kaurilan Sauna

Kaurilan Sauna to kolejny przykład tradycyjnej sauny, opalanej piecem drzewnym. Jej historia sięga XIX wieku. Została zbudowana w niewielkiej chatce w Tuusula w Karelii w 1894 roku. W roku 1995 przeniesiono ją do Helsinek, do dzielnicy Old Meilahti.Właścicielką tego obiektu jest Sara Lehtonen, która prowadzi również firmę z naturalnymi, organicznymi kosmetykami, produkowanymi tuż obok. To miejsce jest szczególne,. Znajduje się na uboczu od gwaru miasta, niedaleko skansenu Seurasaari, a samo w sobie ma znamiona rustykalnego spa. Niewątpliwie właścicielce udało się stworzyć niepowtarzalny klimat – jest to idealne miejsce na wyciszenie i kontakt z naturą.

Strona internetowa sauny.

Sauna otwarta jest  w : każdy poniedziałek, wtorek i środę odbywają się dwie imprezy w saunie (18–20 i 20–22). Ważne: we wtorki zawsze są mieszane sauny i środy tylko dla kobiet. Poniedziałki są dniem mieszanej sauny lub tylko dla kobiet- sprawdzamy to podczas rezerwacji.

Adres: Heikinniementie 9, 00250 Helsinki, Finlandia

Cena za wstęp: 16 EUR ( publiczna sauna) możliwość rezerwacji prywatnej sauny za 150 EUR

Dla kogo? Dla fanów spa i rustykalnych klimatów.

Photo materialy prasowe. Sauna Kaurila, Helsinki.

9. Kotiharjun Sauna

To doskonałe miejsce, by poczuć klimat miejskiej sauny, poczuć się jak lokals i doświadczyć tradycji. Jest to najstarsza sauna publiczna w Helsinkach, otwarta w 1928 roku. W samym centrum popularnej dzielnicy Kallio. Należy do saun tradycyjnych, ogrzewanych piecem na drewno.

Saunę trudno przeoczyć, mimo że mieści się w kamienicy, bowiem o jej obecności przypomina duży charakterystyczny neon, który sam w sobie już stał się symbolem, podobnie zresztą, jak i ochładzający się przed nim, na betonowym murku przy ulicy, goście.

W Kotiharjun mamy do dyspozycji osobne sauny dla kobiet i mężczyzn, w których stroje kąpielowe nie są dozwolone. Aby doświadczyć tradycji na własnej skórze, możesz poprosić o vihta – czyli wiązki liści brzozy, którymi możesz delikatnie chłostać swoje ciało, żeby jeszcze bardziej poprawić krążenie.

W Kotiharjun można wyluzować się przy butelce piwa lub innego trunku, który jest tu mile widziany.

Strona internetowa Katiharjun Suna

Sauna otwarta jest : wt-nd : 14:00- 20:00

Adres: Harjutorinkatu 1, 00500 Helsinki, Finlandia

Cena za wstęp: 14 EUR

Dla kogo? Dla miłośników lokalnych atrakcji, swojskich klimatów i integracji z lokalsami.

Fot. Discavering Finland

10. SkySauna

Na koniec coś niecodziennego! Coś, co mogło wydarzyć się tylko w Helsinkach: SkySauna, czyli sauna na młyńskim kole! Cena jest nieco zaporowa, bo wynosi 240 EUR za 4-os. kabinę, każda kolejna osoba to opłata 30 EUR. Cena obejmuje godzinę w kabinie, oczywiście z przerwami, chociaż są one możliwe dopiero po zaliczeniu pełnego obrotu nad ziemią 🙂

Strona internetowa Sky Suna

Sauna otwarta jest : pn-pt : 11:00- 19:00/ sb : 11:00 – 20:00/ nd: 11:00- 18:00

Adres: Katajanokanlaituri 2, 00160 Helsinki, Finlandia

Cena za wstęp: 240 EUR ( 1-4 os)

Dla kogo? Dla miłośników nietypowych atrakcji.

Dodatkowo

Jeśli wkręciliście się już w temat fińskiej sauny, warto zainteresować się jeszcze Fińskim Towarzystwem Saun oraz Helsińskim Dniem Sauny.

Finnish Sauna Society

Fińskie Towarzystwo Sauny założone zostało już w 1937 roku. Celem towarzystwa było promowanie korzyści zdrowotnych, jakie niesie za sobą używanie publicznych łaźni i saun. Dziś częścią Towarzystwa jest sześć saun opalanych drewnem i cztery sauny dymne (savusauna). Towarzystwo ma 4200 członków, którzy mogą zapraszać swoich gości. Towarzystwo promuje sauny i łaźnie miejskie, przyznając nagrody i stypendia za badania, dotyczące korzystnego wpływu sauny na życie człowieka . Promowana jest tu również historia i tradycja kultury sauny w Finlandii, co pokazuje, jak bardzo fińskie szaleństwo jest powiązane z tematyką łaźni miejskich.

Helsiński Dzień Sauny.

Dzień Sauny w Helsinkach to świetna, oddolna inicjatywa społeczna zorganizowana przez VisitHelsinki oraz Helsinki Urban Art, której celem jest zintegrowanie wszystkich miłośników sauny oraz udostępnienie szerszemu gronu informacji o zapomnianych, rzadko używanych saunach. Jak piszą na stronie swojego wydarzenia:

“Helsinki są pełne saun, które są często puste i rzadko odwiedzane przez większe grupy osób. Co powiesz na to jeśli odmienimy to, na jeden dzień i zaprosimy wszystkich na saunę? Dzień Sauny w Helsinkach to wydarzenie, które otwiera drzwi do miejskich saun dla wszystkich.

Czy masz saunę w domu lub w budynku mieszkalnym, którą chciałbyś otworzyć dla odwiedzających? Czy Twoja firma lub organizacja ma rzadko używaną saunę? Czy lubisz korzystać z sauny i poznawać nowych ludzi? Czy chcesz, aby Helsinki były jeszcze cieplejszym i bardziej otwartym miejscem? Chcesz wlać więcej wody na kamienie? Jeśli odpowiedziałeś twierdząco na którekolwiek z tych pytań, dołącz do nas i zrób Dzień w Saunie w Helsinkach!”.

Wydarzenia odbywają się co roku, w sobotę – w okolicach 9-10 marca. Warto sprawdzać na stronie inicjatywy Helsinki Sauna Day oraz na fanpagu.

Helsińska inicjatywa rozprzestrzenia się po całej Finlandii, a także w innych krajach, m.in, w Niemczech staje się coraz bardziej popularna.

Mam nadzieję, że ten tekst Was zainspirował i podczas planowania pobytu w Helsinkach, uwzględnicie choć jeden dzień na wizytę w saunie. A może nawet odważycie się na morsowanie? Tego Wam życzę! Jedno jest pewne – nie pożałujecie 🙂 Ja swoje pierwsze morsowanie zaliczyłam w Tampere (o czym możecie przeczytać tu link.)

Które sauny najlepiej odwiedzić podczas wizyty w Helsinkach? Gotowy Plan.

Plan na 4-5 dni w Helsinkach, włącznie z wizytami w saunach i łaźniach miejskich.

Przed Wami plan, który pozwoli doznać wszystkich wariantów sauny w Helsinkach: od tradycyjnej, przez bardzo swojską, nieco rustykalną, nowoczesną, aż do wręcz historycznej.

  1. Allas Sea Pool (środa) – sauna i pierwsze morsowanie w nowoczesnym miejscu, w centrum miasta.
  2. Kulttuurisauna (czwartek) – tradycyjne sauna z zasadami, w nowoczesnym anturażu.
  3. Hermanni Sauna (piątek) – publiczna sauna z DJ-em i szansą na poznanie lokalsów.
  4.  Kaurilan Sauna (sobota) – relaks w klimatycznym mini-spa na obrzeżach miasta, idealny po zwiedzaniu skansenu.
  5. Basen Yrjönkatu (niedziela) – nie można podczas pobytu w Helsinkach odmówić sobie wizyty w najstarszym basenie publicznym, tym bardziej, że znajduje się on cztery minuty spacerem od dworca autobusowego i od dworca głównego. Może być to więc ostatnia rzecz, jaką zrobicie przed odjazdem pociągu na lotnisko.

Przesyłam uściski

Jess

This post has already been read 17328 times!

You Might Also Like