ATRAKCJE ALTERNATYWNE PODRÓŻE PODRÓŻE LITERACKIM TROPEM PODRÓŻE TEMATYCZNE

Miasteczko Rumcajsa – Czeski Jiczin (Jicin)

19 listopada 2019

Rumcajs – słynny czeski rozbójnik, mieszkał w czeskim Jicinie (Jiczinie) i stanowił swego czasu prawdziwy hit w ubogim programie telewizyjnym. Dziś może nieco odszedł do lamusa, ale warto przypomnieć, zarówno sobie jak i młodszym pokoleniom, tego kultowego buntownika i podczas podróży po Czeskim Skalnym Mieście oraz Czeskim Raju, odwiedzić bajkowe miejsca. Przed Wami gotowy pomysł na podróż literacko-bajkowym szlakiem.

Rumacjs – krótkie przypomnienie.

Rumcajs to bohater czeskiej bajki, która została stworzona przez czeskiego malarza Radka Pilara. Na kanwie tej animacji, czechosłowacki pisarz Vaclav Ctvartek stworzył literacki cykl o Rozbójniku Rumcajsie. Następnie stworzono kreskówkę i Rumcajs został puszczony w telewizji w 1967 roku. Za reżyserię ówczesnego, dziecięcego hitu odpowiadał Ladislav Capka. Jednak ojcem Rumcajca należy nazwać wybitnego, czechosłowackiego malarza – Radka Pilara, który stworzył Rozbójnika na swoje podobieństwo 🙂 . Bajka zyskała popularność w Europie środkowej i wschodniej, a do Polski, w wersji literackiej, trafiły tylko 4 z 8-tomowego cyklu. Serial animowany liczy natomiast 39 odcinków, które zostały wyemitowane w Polsce w całości.

Jeśli zapomnieliście, jak wygląda Rumcajs, albo nigdy o nim nie słyszeliście, koniecznie zobaczcie sobie odcinek na youtubie. Na pewno przypadnie Wam do gustu, tym bardziej, że można by mu przypisać wiele z hipsterskich zachowań 🙂

Rumcajs prototyp hipstera 🙂

Ma kozacką czerwoną czapkę i czerwone spodnie, charakterystyczną brodę i nigdy nie rozstaje się z pistoletem, z którego lubi sobie postrzelać.  Zdecydował się, wchodząc w konflikt z władzą, opuścić miasteczko Jicin, gdzie słynął jako szewc i zamieszkać w jaskini razem z rodziną: żoną Hanką (czeska Manka) i synkiem Cypiskiem. Jaskinia znajdowała się w Rzacholeckim Lesie.

Cała fabuła bajki opiera się o odwieczny konflikt Rumcajsa z władzami miasta Jicin – Księciem Panem i Księżną Panią.

Historia Rumcajsa była kontynuowana w cyklu o jego synku: “Cypisek – syn rozbójnika Rumcajsa”, stworzonym w 1972 roku.

Miejsca związane z Rumcajsem w Jicinie:

Rumcajsowa Chata – Muzeum

Najważniejszą atrakcją w Jiczynie, związaną ze słynnym rozbójnikiem, jest jego dom – pracownia szewska, którą opuścił, gdy wyniósł się do Rzacholeckiego Lasu. To mikro-muzeum przypomina różne momenty z życia bohatera i jego rodziny, znajdziemy tu też historię samej ekranizacji. W muzeum przypominają nam o tym, że najpierw był film autorstwa Radka Pilara, a później powstał cykl książek o Rumcajsie. Co zabawne, Radek Pilar, stworzył Rumcajsa na swoje podobieństwo, a Hankę na podobieństwo swojej żony, tylko dla niepoznaki zmienił jej ciemny kolor włosów na blond. W muzeum można zaopatrzyć się w Rumcajsowe pamiątki.

adres: Pod Koštofránkem 102, 506 01 Jičín, Czechy

Galeria Sztuki Świat Rumcajsa, autorstwa Radka Pilara

Na słodkim, kolorowym rynku w Jicinie, pod arkadami tuż nieopodal zamku, znajdziemy Galerię Radka Pilarza “Rumcajsowy Świat”, gdzie możemy się zapoznać z etapami powstawania bajkowego bohatera. Znajdziemy tu sporą dawkę wspomnień z animowanego serialu, przypominających ważne momenty z 39-odcinkowej serii oraz drewniane tradycyjne zabawki.

Radek Pilar był słynnym malarzem. Wykonywał świetne prace, a jednak łatka twórcy Rumcajsa przylgnęła do niego na całe życie. Podobnie jak inny czeski artysta – malarz Alfons Mucha, umarł niedoceniany za inne swoje zdobycze artystyczne, mimo że starał się o to uznanie całe życie.

adres: Valdštejnovo nám. 1, Staré Město, 506 01 Jičín, Czechy.

Za tymi arkadami kryjevsie GaleriacSztuki Radka Pilara

“Rodzinny przewodnik po Jiczynie i okolicy”.

W muzeum dostępne są książeczki, które zachęcają do rodzinnego zwiedzania Jiczyna i odkrywania jego atrakcji, w ciekawy  i przystępny dla dzieci sposób. Książeczki zawierają kostki do gry i tym sposobem możemy zdecydować, w którym kierunku idziemy, a jest z czego wybierać. Całe miasteczko osadzone zostało przez Radka Pilara w bajkowej wersji, więc dzieci (i my również!) możemy mieć poczucie, że wchodzimy w całości w bajkowy świat!

Rynek Jiczyna oraz Zamek.

Kolorowy rynek sam od siebie wygląda jak element bajkowej dekoracji, a gdy przypomnimy sobie, że Radek Pilarz tutaj osadził Rumcajsową historię, tym bardziej mamy ochotę z dokładnością Sherlocka Holmesa obserwować każdy budynek i spacerować pięknymi brukowanymi uliczkami. Na rynku znajdziemy zamek Albrechta Valdstejna, będący inspiracją dla Zamku Księcia Pana i Księżnej Pani, z którymi nasz bohater miał odwieczny konflikt. Na rynku, w weekendy (raczej te cieplejsze), można spotkać spacerującego Rumcajsa, z którym można sobie oczywiście zrobić zdjęcie.

Znaki z Rumcajsem, Hanką i Cypiskiem.

Podczas spaceru po rynku i okolicznych uliczkach, możemy natrafić na drogowe znaki z Cypiskiem oraz tablicę z całą rodzinką – idealną na selfie z bajkowymi bohaterami (ta stoi pod Hotelem Jicin).

Rumcajs, Hanka i Cypisek

Zły smok!

Na rynku spotkamy również smoka, którego możemy pamiętać z animowanego serialu, jak więc widać fikcja przeplata się z rzeczywistością.

Jicin “Miasto Bajek”.

Co roku w połowie września Jicin zamienia się w prawdziwe miasto czeskich bajek. To gratka dla czechofilów oraz dla dzieci, które mają prawdziwą frajdę z kolorowej dekoracji, mnóstwa aktorów w kostiumach i animacji dla nich dedykowanych.

Kemping oraz restauracja Camp Rumcajs.

Komercyjnym miejscem nawiązującym do Rumcajsa jest kemping i przylegająca do niego restauracja, noszące imię Rumcajsa. Mamy tu pamiątkowy mural z bohaterem oraz kilka innych dekoracji przypominających animację. W restauracji zjemy czeską kuchnię.

adres kempingu i restauracji: M. Koněva 331, Holínské Předměstí, 506 01 Jičín, Czechy

fbt

Czy Racholecki Las istnieje? Gdzie go znaleźć?

Tu Was zasmucę, bo niestety takiego lasu z nazwy nie ma, więc na próżno go szukać. Ale lasów wokół Jicina jest pod dostatkiem, warto chociażby w Czeskim Raju zagłębić się we wspaniałym lesie!

A to las 6 km od Jicina, nic tylko isc w slady Rumcajsa i tu zamieszkac!

Mam nadzieję, że podobał się Wam spacer śladami Rumcajsa, Hanki i Cypiska.

Przypominam, że na blogu znajdziecie o wiele więcej tematycznych spacerów, również po Czechach, jak chociażby spacer śladem rzeźb Dawida Cernego!

Pozdrawiam ciepło

Jess

Przypomnę tylko, ze tuż nieopodal znajduje sie Czeski Raj a kawalek dalej Czeskue Skalne Miasto- wszystkie informacje o tych miejscach w poscie ponizej.

Lista propozycji dla Was na inne spacery tematyczne :

Podróż Śladem Muminków – Gdzie leży Dolina Muminków?

Podróż Śladem Salvadora Dali

Podróż Śladem Gustawa Klimta i Secesji Wiedeskiej

Podróż Śladem HunderWassera

Podróż Śladem Jane Austen

Podróż Śladem Tove Jansson po Helsinkach

Podróż Śladem Astrid Lindgren po Smalandii

This post has already been read 20038 times!

You Might Also Like