PODRÓŻE TEMATYCZNE ŚLADEM FILMU/SERIALU

Lokacje filmowe z „The Holiday”. Czy można odwiedzić dom Iris ?

27 grudnia 2018
Gdy w tym roku planowałam spełnić resztę moich filmowo -literackich marzeń w podróży po południowej Anglii, jednym z wyżej punktowanych obiektów był dom Iris z wspaniałej świątecznej produkcji: „The Holiday”, gdy zaczęłam tworzyć listę miejsc i spisywać adresy, jakie było moje zdziwienie gdy w długim internetowym rearchu, wpisując do Googla, pytanie: czy można odwiedzić dom z „The Holiday”?  Dowiedziałam się, że ….   O tym musicie poczytać poniżej, jeśli marzy Wam się tak jak i mnie zobaczyć te miejscówki. Zapraszam Was na podróż śladem Holiday, filmu, który trzeba zobaczyć co roku w święta! Jesteście juz po?

O innych filmach, które wprowadzą was w klimat Angli pisałam tu
THE HOLIDAY , idealna opowiastka na święta stworzona przez Nancy Meyers, królową romantycznych komedii, we współpracy z   Jonem Hutmanem – to musiał by idealny film. U mnie na samym szczycie świątecznych ulubionych filmów. Zapraszam Was na spacer po Angielskich lokacjach filmowych wykorzystanych w filmie The Holiday:
  • Dom Iris – RoseHill, w którym zamieszkała Amanda 

Uwaga! Wszyscy o słabych nerwach niech opuszczą ten fragment. Niestety dom w którym zamieszkała Amanda nie istnieje. Został zbudowany na potrzeby filmu. Stworzony został w dwa tygodnie i niestety już nie istnieje. Został rozebrany po nagraniach. Możemy jednak powspominać piękne wnętrza domku, które inspirują swoim klimatem. Dobra wiadomość jest taka, że jeśli zawitacie do Los Angeles – w Sony Pictures Studio Tour, można zobaczyć wśród wielu scenografii również część tych stworzonych na potrzeby filmu.
Gdy ekipa  poszukiwała domku  idealnego na lokacje chatki Iris, udało im się znaleźć najbardziej angielską posiadłość jaką tylko można sobie wyobrazić, niestety znajdowała się 4 godziny drogi od Londynu, a koszty przeniesienia całej ekipy była zbyt duży. Dlatego zdecydowano się na budowę domku.
Wnętrza powstały na scenie dźwiękowej Culver City w Kalifornii
A tu kilka zdjęć z placu budowy:
Scenograf Jon Hutman wyjaśnił w komentarzu na DVD:
„Szukaliśmy najsłodszego, najmniejszego, najbardziej angielskiego domku, jaki mogliśmy znaleźć, i znaleźliśmy jeden, który należał do National Trust.” Ale to było ponad cztery godziny z Londynu i „bardzo odizolowany”- co spowodowałoby, że nakręcenie filmu byłoby niezwykle drogie i skomplikowane.
Domek zbudowano w niecałe dwa tygodnie, był dopieszczony z wszystkimi detalami, a podczas kręcenia (mimo, ze znajdował się na odludziu) ściągała tu masa turystów.
  • Mille House, Wonersh, Surrey

Dobra informacja dla wszystkich fanów filmu jest taka, że dom Grahama, granego przez  Jude Low- istnieje i można go zobaczyć, to urocza posiadłość, jak wiele innych w Surrey. Jeśli udacie się w odwiedzimy do Guilford, na przedmieściach zobaczycie wiele uroczych domów.
Scenografia w domu robi niesamowita robotę, jest tak ciepło i przytulnie. Moja ulubiona scena to ta, gdy dziewczynki zapraszają Amandę do namiotu postawionego w ich pokoju. Istna bajka, marzenie, każdej małej księżniczki!
  • White Horse Pub 

Surrey Hills Area of Outstanding Natural Beauty

Shere Ln, Shere, Guildford GU5 9HS

Pub istnieje naprawdę i to w nim kręcono scenę randki Amandy z Grahamem,  Wy tez jeśli chcecie uciec od Londyńskiego zgiełku, możecie odwiedzić pub i miejscowość Shere.

  • Wioska w Surrey Shere, Surrey, England

Brytyjska część filmu została częściowo nakręcona w Godalming i  Shere, miasteczku i wiosce w hrabstwie Surrey w południowo-wschodniej Anglii, pochodzącej z XI wieku.  Zewnętrzna część domku została zbudowana na polu przylegającym do kościoła św. Jakuba w Shere. Co ciekawe to właśnie ten kościół zagrał w „Brigitte Jones w poszukiwaniu rozumu „. Im bardziej zagłębicie sie w historie wioski Shere tym więcej odkryjecie filmowych lokacji, z Waszych ulubionych filmów. Tutaj na stronie miasteczka cała lista filmów
Tutaj zbliżenie na Kościół, który znacie z niejednej ekranizacji, m.in Brigitte Jones
  • St. James Church Shere, Surrey

  • Godalming

Nie wszystkie sceny miasteczkowe były kręcone w shere, cześć z nich, przede wszystkim zakupy Amandy, były nagrane na ulicy Church w Godalming.  Według scenografa te z Shere były zbyt nowoczesne, a sklepy przypominały 7-eleven.  Dopiero połoczenie Shere i Godalming stworzyły idealną wioskę.
Godalming to typowa angielska wioska z brukowanymi uliczkami i atrakcyjnymi witrynami. Nic dziwnego, że centrum miasta było często wykorzystywane jako miejsce filmowania licznych filmów i programów telewizyjnych. Znajduje się również na liście najbardziej pożądanych hotspotów w Wielkiej Brytanii i głosuje na czwarte najlepsze miasto w Wielkiej Brytanii.

Mapka

Mapa dzisiaj skromna, pokazuje skalę, niedaleko Guilford w wiosce Shere znajdziecie wszystkie dostępne lokacje, pub White Horse, Kościół, a za nim polane na której stał przez chwilkę dom Iris.

 

*zdjęcia we wpisie są screenami z filmu, lub pochodza z Fimlweb

Podobał Wam się ten wpis?

Na blogu znajdziecie o wiele więcej wpisów poświęconych  filmowym  i literackich lokacją:

Co zobaczyć przed wyjazdem do Londynu? Seriale i filmy, których akcja dzieje się w Londynie.

Szkocja – śladem serialu Outlander. Filmowe miejscówki kontra rzeczywistość

Paryż Śladem filmu – ” O północy w Paryżu” Woody Allen’a

Muzeum Sherlocka Holmesa, Baker Street 221b

This post has already been read 46813 times!

You Might Also Like