Uncategorized

Kto był pierwszą szafiarką?

7 grudnia 2012

Kto był pierwszaą szafiarką? Cóż za pytanie?!  W Polsce jako pierwsza użyła tego określenia Ryfka, w Stanach Zjednoczonych za  pierwszą szafiarkę – uznawana jest Cory Kennedy, Ale tak naprawdę kto jako pierwszy wpadł na pomysł uwieczniania swych stylizacji systematycznie? Nie zgadniecie!

Mężczyzna! I to nie w XXI wieku, ani nawet w XX!  W czasach naprawdę zamierzchłych, bo aż w XVI wieku! Patrycjusz miasta Augsburg – zamówił w I połowie XVI wieku kronikę ubiorów sprawianych dla niego od pierwszych lat życia  Owy pierwszy szafiarz nazywał się – Mateusz Schwarz. Z upływem lat dodawała do kroniki dalsze stroje, uzupełniając je również krótkimi opisami! Gdy natrafiłam na te informacje byłam w szoku. Później ogarnęła mnie fala szczęścia  cóż za fantastyczny człowiek, wykrzyknęłam z podziwem!  Nie nad jego pomysłem, a bardziej nad skutkami jego działania, stworzony przez niego zbiór niezwykle przyczynił się do rozwoju badań kostiumologicznych, podając na tacy badaczom własne stylizacje z całego życia. Myślę, że  bez mrugnięcia okiem zasłużył na miano pioniera i najwytrwalszego szafiarza wszech czasów! Szkoda tylko, że żyjące w XVIII wieku kobiety – (nad którymi obecnie ślęczę) nie miały takich pomysłów:)

STRADIVARIUS: kozaki, VERO MODA: spodnie, PULL&BEAR :golf, parka, NEW LOOK: czapka, RIVER ISLAND: torba

Pomyślałam jednocześnie o naszej generacji i o tym co zostanie z naszych stylizacji z wirtualnej przestrzeni w realnym świecie przyszłych pokoleń?

pozdrawiam Was ciepło!

This post has already been read 1121 times!

You Might Also Like