PODRÓŻE PRAKTYCZNIE PRZEWODNIKI SUBIEKTYWNE

Jak zorganizować podróż Koleją Transsyberyjską? Jak wygląda Podróż Koleją Transsberyjską od Srodka! Szlaki Kolei Transsyberyjskiej. Którą trasę wybrać? Ile trwa podróż? PRAKTYCZNE PORADY. cz 1. VLOG!

20 lipca 2019

Jak samodzielnie zorganizować podróż koleją Transsyberyjską, Jak wygląda podróż Koleją Transsyberyjską, Ile kosztuje bilet na kolej oraz czy jest bezpiecznie, a także jak zorganizować taką podróż samodzielnie. A więc czarno na białym wszystko o co mnie pytacie zebrane w jednym miejscu. Dziś o jednej z najważniejszych, najbardziej wymarzonych podróży i przez Was najczęściej tu na blogu oraz na Youtubie wyszukiwanej. Wychodzę Wam na przeciw i w tym poście chciałabym Wam powiedzieć jak samemu za niewielkie pieniądze zorganizować jedną z największych przygód życia. Ekscytującą pełną magi i sentymentu podróż na wschód. Gotowi? Przed Wami tylko Konkrety! To post praktyczny, co gdzie za ile, jak i kiedy. Ostrzeżenie: więcej niż pewne, że po nim zachorujecie na podróż do Rosji.

Zacznijmy od tego jak wygląda podróż Rosyjską Koleją. Tego nie oddadzą zdjęcia ani opis to trzeba przeżyć, a najlepszym sposobem na namiastkę przeżycia jest VIDEO, dlatego zapraszam Was na relacje z pociągu:

VLOG

Ponieważ to prawdziwa epopeja podzieliłam w punktach wszystko co musicie wiedzieć, poniżej spis treści, który pozwoli Wam się rozeznać w temacie i znaleźć to co interesuje Was najbardziej:

  1. Kolej Transsyberyjską – co musisz wiedzieć
  2. Szklaki Kolei Transsyberyjskiej 
  3. Od czego zacząć planowanie podróży? 
  4. Standard dostępny w Koleji Transsyberyjskiej
  5. Kiedy najlepiej pojechać w podróż Koleją Transsyberyjską ?
  6. Bajkał Najważniejszy element podróży
  7. Pytanie zasadnicze, czy chcesz popłynąć na Olchon? Bajkał zamarznięty czy nie?
  8. Co zobaczyć podczas podrózy Koleją transsyberyjską? Którą trasę Kolei Transsyberyskiej wybrać?
  9. Gdzie kupić bilety na Kolej Transsyberyjską i ile one kosztują? 
  10. Jak spędzać czas w trakcie podróży, co robić w pociągu ?
  11. Czy warto jechać koleją jeśli nie zna się rosyjskiego bądź mówi się słabo?
  12. Co jeść w podróży? Czego warto spróbować?
  13. Jak przygotować się do podróży, co z sobą zabrać?
  14. Co z higieną w Kolei transsyberyjskiej ?
Linie kolei transsyberyjskiej

1. Kolej Transsyberyjska – co musisz wiedzieć, krótka historia najdłuższej kolei świata.

Kolej transsyberyjska została zbudowana na życzenie cara Aleksandra III, mimo, że pomysł by stworzyć kolejowe połączenie przez Syberię powstał już w połowie XIX wieku, ale to on doprowadził do jego realizacji. Budowa Kolei Transsyberyjskiej przypada na lata 1891- 1916. Przebiega ona przez 2 kontynenty, przecina 16 dużych rzek i prawie 90 miast. Ma 9289 km i przechodzi przez 8 stref czasowych. Rozciągnięta pomiędzy Moskwę a Władywostok – mimo, że od jej powstania minęło ponad 100 lat nadal jest najdłuższą linią kolejową świata. Podczas budowy przez ćwierć wieku pracowało przy niej cały czas ok. 90 tysięcy ludzi.

Co ciekawe, budowę kolei rozpoczęto w dwóch miejscach jednocześnie – w Czelabińsku na zachodzie oraz we Władywostoku na wschodzie. Jak podaje pismo „Kraj” z 1908 r. ok 18-20 procent pracujących przy budowie kolei robotników stanowili Polacy.

Ułan Ude – widok na miasto z góry

Kolej budowana była odcinkami, które były oddawane stopniowo do użytku:

  • Odcinek zachodniosyberyjski – od Czelabińska do Nowosybirska(1892-1896)
  • Odcinek środkowosyberyjski – od Nowosybirska do Irkucka(1892-1899)
  • Odcinek krugobajkalski – omijający Jezioro Bajkał(1902-1904)
  • Odcinek zabajkalski (1895-1901)
  • Odcinek ussuri – między Władywostokiem a Chabarowskiem(1891-1897)
  • Odcinek amurski (1907-1916)

Budowa Kolei Transsyberyjskiej była najśmielszym przedsięwzięciem inżynieryjnym przełomu XIX i XX wieku, a już na pewno na tej części globu. Szczególnie trudnym odcinkiem był ten usytuowany wokół Bajkału. Postanowiono pierwotnie, że pociągi będą zatrzymywać się przy Bajkale, następnie będą transportowane promami na drugą stronę. Niestety zamarzające jezioro oraz sztormy często unieruchamiały pociągi na wiele dni. Stąd konieczność znalezienia innego rozwiązania jakim była budowa odcinka około-bajkalskiego . Właściwie najcięższego fragmentu kolei Transsyberyskiej (i też najpiękniejszego!), biegnącego wzdłuż jeziora. Posiada ona dokładnie 485 mostów i wiaduktów i oraz aż 39 tuneli.

najpiękniejszy fragment trasy

Kolej Transsyberyjska ma swój początek w Moskwie na dworcu Jarosławskim.

dworzec Jarosławski

Nie jest tak naprawdę jedną linia kolei, a siecią kilku tras, przebiegających przez Syberię, osadzonych głownie za górami Uralu, czyli w azjatyckiej części Rosji.

2. Szlaki  Kolei Transsyberyjskiej

Wbrew temu co może nam się wydawać wyobrażając sobie Kolej Transsyberyjską to nie jest jedna linią, trans do wyboru mamy kilka zależy gdzie finalnie chcemy dojechać i przez jakie miasta.
Jeśli naszym celem jest 9 dniowa podróż do Władywostoku, powinnyśmy wybrać trasę transsyberyjską. A jeśli chcemy jechać do Mongolii, czy nawet dalej kierować się do Pekinu, konieczne jest wybranie szlaku trans-mongolskiego, który odbija na południu od Ułan Ude.
Jednak wcale nie musi być to taka sztywna i niezmienna decyzja, bilety na kolej transsyberyjską i inne szlaki kolei rosyjskiej, można kupować w małych odcinkach. Jest drożej, ale daje to szanse na swobodne wysiadanie, zwiedzanie miasta, kilkudniowy postój i przejazd dalej.

  • szlak transsyberyjski
  • szlak transmongolski
  • szlak transmandzurski
  • szlak Bajkalsko- Amurski

Oficjalnie kolej transsyberysjka przebiega na trasie:
Moskwa ( dworzec Jarosławski) – Jarosław – Kirów- Perm-  Jokaterinburg- Tiumien- Omsk-Nowosybirsk-Krasnojarsk- Irkuck-Ułan Ude- Czyta –  Skoworodino- Chabarowsk – Usyryjsk – Władywostock

czerwona linia- Kolej Transsyberyjska , zielona Kolej Bajkalsko-Amurska

Opis lini i szlaków kolei transsyberyjskiej:

Poniżej kilka map pokazujących jak przebiegają Odcinki Magistrali Transsyberyjskiej:

kolej transsyberyjska transy
mapa pochodzi ze strony trnassyberysjka.pl
mapa tras z strony kolejnictwopolskie.pl

Opis poniższych linii, to niejako historia powstawania kolei i przemian politycznych i terytorialnych Rosji, które zmuszały władze do zmian trasy, wyłączania lini czy zmiany koncepcji.

Linia Krugobajkalska: to specyficzny odcinek, biegnący od Bajkału do stacji, Babuszkin, wzdłuż jeziora Bajkał. Ma długość 260 km. Co ciekawe zanim powstał ten odcinek kolei, pociągi zarówno pasażerskie jak i towarowe, były transportowane na tej trasie promami – lodołamaczami! Lodołamacze spokojnie radziły sobie z lodami nawet grubości 1,2 m. Taki lodołamacz przebywał trasę 72 km jeziora w czasie ok 4 i pół godziny. Trasa w całości została udostępniona w 1904 roku, rok później włączono ją do Linii Zabajkalskiej.

Linia Zabajkalska – ukończona w 1901 roku. Zaczyna się od miejscowości Babuszkin aż do Srieteńska, w stacji początkowej łączy się z wspomnianą wyżej linią Krugobajkalską. Ciągle jeszcze, do połączenia Europejskiej części Rosji z Pacyfikiem brakowało ogromnego odcinka ponad 2000 km. Późniejsza linia Amurska, cześciowo zrealizuje ten brak.

Lenin to częsta persona na trasie kolei transsyberyjskiej

Linia Amurska – ( to przykład wpływów zmian terytorialnych na kształt planów rozbudowy kolei), powstała ona po przegranej wojnie Japońsko Rosyjskiej w 1905 roku. W wyniku tej wojny Rosja utraciła Mandżurie, ogromny teren dziś będący częścią pólnocnych Chin. Przez Mandżurie przebiegała linia Transmandzurska, nad która właśnie utracili kontrolę. Linia Amurska, biegła po rysyjkim terytorium, omijając zaplane tereny, ostatecznie jej długość to ok 2000 km łącząc miasto Chabarowska z istniejącym połączeniem kolejowym. Ukończona została w 1916 roku.

Linia Transmandżurska – łączyła linię zabajkalską z Władywostokiem. Powstała dzięki zgodzie Chin, na budowę kolei przez terytorium Mandżurii. Łatwiej było budować na obszarze Chińskim niż na podmokłych bagiennych terenach, na których powstała później pospiesznie ( po utracie kontroli nad tym odcinkiem) linia Amurska. Uruchomiona została w 1903 roku, to moment kluczowy w historii rosyjskiej kolei udało się bowiem połączyć europejską część Rosji z jej wschodnim wybrzeżem.

Linia Południowo -Mandżurska, to część Lini Manżurskiej, która dzisiaj właściwie nie jest w użytku. Możemy nią przejechać jeśli chcemy jechać Rosji do Chin, omijając Monogolię do miejscowości Szenian. To ten fragment kolei, który Rosja utraciła po 1905 roku.

Ulan Ude to miasto w ktorym czuć bliskośc Mongolii

Linie kolejowe, które łączą się z Koleją Transsyberyjską:

Linia Transmongolska – Kolej Trosyjska łaczy się z tym odcinkiem w Ułan Ude, KOlej Mongolska biegnie przez 700 km od stacji Ułan Bator do chinskiej granicy w Zamyn Ude. Tym odcinkiem przejedziemy jesli zapragniemy przejechać z Moskwy do Pekinu. Jej budowę rozpoczęto w 1924 roku, zaraz po rewolucji mongolskiej.

BAM Bajkalsko-Amurksa Magistrala – To zupełnie odrębny od Kolei Transsyberyskiej szlak komunikacyjny, który pozwala połączyć Rosje z jej wschodną częscią z nad oceanu Spokojnego. Długość tej lini to ponad 4300 km. Biegnie ona przez Daleki wschód oraz Wschodnią Syberię. Trasa zaczyna się w Tajszet a konczy w Sowieckiej Gawani, nad Morzem Japonskim. Nak napraw∂e BAm ukonczony został dopiero w 1989 roku ( mój rocznik!) i jej budowa była ogromnym wyzwaniem z powodu ciężkich do zagospodarowania terenów.

Pozostałe Linie, to:

Linia Środkowosyberyjska – ukończona w 1899 roku, biegnie od miasta Obi do Irkucka ( razem 1839 km!)

Linia Zachodniosyberyjska – od Czelebańska do Nowosybirska, ukończona w 1896 roku

Linia Ussuryjska ( od Władywostoka do Chabarowska – 772 km)


Moskwa – tu zaczya sie przygoda!
Jedna z Moskiewskich Sióstr – czy widzieliście coś piękniejszego?

3. Od czego zacząć planowanie podróży Koleją Transsyberyjską?

Planowanie swojej wielkiej wyprawy, zacznij od zadania sobie serii poniższych pytań ich odpowiedzi dadzą jasny obraz tego jakie bilety powinieneś kupić. W jakiej cenie, jakiej ilości oraz w jakim okresie oraz standardzie.

  • zastanów się co chcesz zobaczyć podczas podróż?
  • jakie miasta chciałbyś zobaczyć i czy zależy Ci na ich dłuższym zwiedzeniu?
  • jaki jest cel twojej podróży – doświadczenie i pobycie z ludźmi, poznanie rosyjskiej kultury?
  • czy może zwiedzenie wielu miejsc na dalekiej Syberii?
  • czy zależy Ci na zwiedzaniu  wielu miast po drodze, czy chcesz zobaczyć tylko kilka z nich?
  • jakim standardem chcesz podróżować?
  • czy nie przeszkadza Ci podróż z 53 innymi osobami w wagonie? I nocleg na łóżku piętrowym?
  • czy chcesz doświadczyć 6 lub 9 dni bez przerwy w pociągu, czy woli zorganizować podróż z przerwami?
  • czy jezioro Bajkał jest głównym celem Twojej podróży?
  • jeśli tak to czy chcesz zobaczyć je zamarznięte czy może chcesz popłynąć statkiem na wyspę Olchon ?
  • czy masz w planie podróż koleją do Mongolii? bądź Pekinu?
  • jaki masz budżet na podróż

Z powyższych odpowiedzi wyjdzie dokładnie jak powinna wyglądać Twoja podróż, jeśli marzy Ci się podróż koleją Transsyberyjską bowiem chcesz poznać lepiej rosyjską Kulturę, Rosjan i wsłuchiwać się w spokoju w stukot pociągu – to spokojnie możesz kupić bilet na całą trasę, nie dzieląc go na odcinki. Wówczas spędzisz 5 dni w podróży jeśli chcesz jechać do Ułan Ude, lub 6 jadąc do Władywostoku. ( może tez i 9 zależy jaką trasę obierzesz, może być to i 9 dni)

Jeśli masz niewielki budżet to zdecydowanie najlepszą opcja będzie wybór trzeciej klasy, wagonu otwartego na 54 miejsca, tzw. Plackarty oraz bilet na całą trasę kilu dniowy. Kupowane bilety na odcinki są droższe.

Jeśli w planie masz zwiedzenie kilku miast, to najlepszym rozwiązanie będzie bilet odcinkowy. Czyli przykładowo chcesz zwiedzić po drodze Tomsk i Irkuck a później Ułan Ude i wrócić do Irkucka ( to przykład naszej trasy) to kupujesz 4 bilety na każdy z odcinków. Wychodzi drożej ale daje szanse przerwy, poczucia klimatu miasta oraz zobaczenie czegoś więcej niż tylko dworca, a Rosja ma bardzo wiele do zaoferowania. Podczas przerwy i postoju w mieście można co najwyżej zobaczyć dworzec i kupić coś od Babuszek. Przerwy trwają ok 20-30 minut.

toalety w kolei Transsyberyjskiej
przedzial 4 osobowy wagon kupiejny

4. Jaki standard mam do wyboru w Kolei Transsyberyjskiej? Czym poszczególne klasy różnią się od siebie?

Plackarta – czyli sławna trzecia klasa, otwarty wagon z 50 łóżkami ulokowanymi pietrowo w wagonie.Koedukacyjny, daje szanse poznania ludzi wdania się w rozmowy, wysłuchania historii. Jeli myslis, ze spotkasz tu pijących wódkę imprezowiczów jestes w błedzie. Katorycznie zakazane jest picie alkoholu w wagonach. Tylko w Warsie dostepne są piwa. 

Kupiejny – czyli wagony standardu drugiej klasy, dwa pietrowe łózka, pozwalają w cztery osoby spędzic podróz w zamknietym przedziale. 

Pierwsza klasa -zamknięty przedział z dwoma łóżkami. 
Jaki standard warto wybrać? Wszystko zależy od budżetu. Moim zdaniem nie ma wiekszej frajdy niż podróz plackartem, w której jestesmy nieustannie z innymi ludzmi, a gdy nieco nas to zmeczy zawsze mozemy połozyc sie do łozka i obrucic do sciany, ewentualnie pójśc do warsa. To wielka frajda i przygoda sedzac podróz w plackarcie. Jesli jednak zmęcza Was ludzie, mozna przyjąć wersje kilka dni w plackarcie kilka w wagonie kupiejnym. przedziały pierwszej klasy odradzam, nie po to udajecie sie chyba w podróz koleją transsyberyjską żeby stronić od ludzi ?

Jak wyglądała nasza podróz? jesli chodzi o wybór standardu? 

Na początku jechaliśmy 3 dni plackartą, 3 dnia wysiedliśmy w Omsku. Później jechaliśmy trasą trans-mongolską, która nie ma plackarty, dlatego zmuszni byliśmy wybrać przedział kupiejny i tak jechaliśmy przez 3 dni spędzając większosc czasu w warsie. Klasa pierwsza miałam okazje jechac innym razie podróżujac pociągiem z Lwowa do kijowa 12 godzin. To bardzo przyjemna trasa i tutaj na takim krótkim odcinku po intensywej podrózy „prywatny pokoi” był miła odskocznią Tak naprawdę więc pełna dowolność. Wszystko zależy od Waszego przysposobienia i oczekiwań. 

Super stylów – cały dzień w piżamie 🙂

Kiedy najlepiej pojechać w podróz koleja Transsyberyjską?

Wracając do naszego zestawu pytań, zależy czego od tej podróży oczekujesz. Jeśli chcesz dopłynąć łódką przez Bajkał na Orchon to zaplanuj podróż najwcześniej w drugiej połowie maja. Istnieje jednak ryzyko, że wówczas zamiast Rosjan w pociągu spotkasz dzikie tłumy turystów. 

Jak wyglądała nasza podróz?

Ja turystów nie widziałam spotkaliśmy dosłownie dwie osoby, które podobnie jak my podróżowały turystycznie. Nasza podróż odbyła się w na początku maja i był to idealny moment turystów jeszcze nie było a Bajkał w połowie był skuty lodem a w połowie juz wyswobodzony z okowów wiecznej zmarzliny.

6. Bajkał – najważniejszy odcinek podróży szlak Krugobajkalski

Bez względu na to, czy decydujesz się na przyjazd zimą czy latem, fragment trasy, który przebiega nad Bajkałem jest najważniejszy! To ten moment, gdy brakuje Ci słów, gdy jest tak pięknie, że w ciszy i skupieniu przyklejasz nos i czoło do szyby i patrzysz w ten bezkres wody przez 4 godziny niedowierzając , że to „tylko jezioro”. W końcu wydaje się, że to bezkresny ocean, a ty masz niezwykłe szczęście jechać pociągiem nad jego brzegiem przez ponad 200 kilometrów. 

Jak to wyglądało na naszej trasie? 

Niezwykle ważne więc, by planując podróż kupić bilety tak, by przejazd odcinka kruglobajkalskiego przypadła w dzień. Gdy jechaliśmy w stronę Ułan Ude wypadł idealnie od południa aż po godzinę czwartą, siedzielismy w warsie i obserwowaliśmy nad naszym późnym siadaniem to wielkie morze! Ten cud natury. Gdy wracaliśmy z Ułan Ude do Irkucka, podróż miała miejsce w nocy, obudziliśmy się wiec po 12 godzinach w Irkucku jakby nigdy nic, jakby, żaden cud świata nie stanął na naszej trasie. Nie róbcie sobie tego. Po to jedzie się w tą podróż!!!

Irkuck co za przedziwne miasto

Ten Post jest już okropnie długi, dlatego postanowiłam podzielić go na dwie edukacyjne części. W drugiej części zgodnie ze spisem treści znajdziecie pozostałe informacje:

  1. Pytanie zasadnicze, czy chcesz popłynąć na Olchon? Bajkał zamarznięty czy nie?
  2. Co zobaczyć podczas podrózy Koleją transsyberyjską? Którą trasę Kolei Transsyberyskiej wybrać?
  3. Gdzie kupić bilety na Kolej Transsyberyjską i ile one kosztują? 
  4. Jak spędzać czas w trakcie podróży, co robić w pociągu ?
  5. Czy warto jechać koleją jeśli nie zna się rosyjskiego bądź mówi się słabo?
  6. Co jeść w podróży? Czego warto spróbować?
  7. Jak przygotować się do podróży, co z sobą zabrać?
  8. Co z higieną w Kolei transsyberyjskiej ?

CDN – w następnym tygodniu.

A Wam przypominam o pierwszym poście z refleksjami jaki napisałam zaraz po powrocie z podróży:

This post has already been read 13266 times!

You Might Also Like