PODRÓŻE PODRÓŻE LITERACKIM TROPEM PODRÓŻE TEMATYCZNE ŚLADEM FILMU/SERIALU SLOW FASHION

Gdzie kręcono film Pokuta? Lokalizacje filmowe Pokuty. Cuckmere Haven – słynne domy strażników. East Sussex cz. 2

31 marca 2020

Ostatnio pisałam o kilku przepięknych miejscach w East Sussex, które należy zobaczyć, polecam najpierw przeczytać pierwszą część tego wpisu, a później zajrzeć tu. Dziś kolejna odsłona, najpiękniejszych miejsc w Anglii. Przed Wami, miejsce, które uważam prywatnie za najpiękniejsze w moim prywatnym rankingu odwiedzonych miejsc.  

Coastguard Cottages –  słynne domy strażników. 

Jednym z najpiękniejszych miejsc jakie zobaczycie na angielskim wybrzeżu, które prawdopodobnie nie raz pojawiło się w obejrzanych przez Was filmach budząc pytanie- gdzie to jest? Czy może być tak pięknie? Czy to miejsce właściwie istnieje ? To  właśnie okolica Seaford, Coastguard Cottages, czyli domami strażników położone tuż przy Cuckmere Haven ujściu rzeki Cuckmere. 
W dni odpływu, można zobaczyć na elementy wraku wybrzeżu statku jeszcze z XIX wieku, jest to wrak Polinezji niemieckiego żaglowca, który osiadł na mieliźnie w kwietniu 1890 r. Na zachód od Beachy Head

Historia Cuckmere Haven i Coastguard Cottages Seaford

Malowniczo położone domki straży to  Coastguard Cottages Seaford,  Zostały one wybudowane dla straży granicznej w 1822 roku, miejsce to w XIX wieku było bowiem słynne z przemytu. 

Jakie filmy kręcono w Cuckmere Haven?

Kręcono tu m.in sceny do filmu Pokuta, stworzonego na  podstawie książki Iana McEwana, którą serdecznie Wam polecam. Główną bohaterką jest Cecilia Tallis odgrywana przez wspaniałą Keirę Knightley, natomiast jej partnera Robbie Turnera gra niezrównany James McAvoy, świetny duet, w mocnej historii.  To prawdziwe must see, ze względu na fabułę, scenografię, kostiumy, Keirę! 
Polecam, przeczytać najpierw książkę,jest świetnie napisana, Iana McEwana to doskonały pisarz. Autor ma na swoim końcie również inne świtne pozycje m.in  Na plaży Chesil, ktora również powinna spodobać się wszystkim miłośnikom angielskich klimatów. 


Miały tu miejsce również ekranizacje wielu brytyjskich i Hollywoodzkich produkcji. Jak chociażby Robin Hood Książę Złodziei, a także kręcono tu czwarty sezon programu  Luter czy fragmenty filmu Mr Holmes. Może Was zaskoczę, ale także klify Seven Sister pokazane zostały w czwartej części Harrego Pottera, “Czara Ognia”.  
Dla mnie jednak (mimo szczerej miłości do Harrego Pottera), to miejsce przede wszystkim związane z filmem Pokuta i pragnęłam je odwiedzić by móc przez chwile być częścią fabuły ukochanego filmu, dla którego miejsce to jest w pewnym sensie kluczowe. 

Spoiler – dotyczący Pokuty ( proszę pomiń jeśli nie czytałeś/ oglądałeś filmu)

W Pokucie, wielokrotnie pojawia się pocztówka przedstawiająca Domy straży przybrzeżnej z widokiem na plażę. Główny bohater  Robbie Turner , wpatruj się w nie za każdym razem gdy pragnie uciec od okropieństw wojny. Patrząc na Coastguard Cottages, oddaje się marzeniom o przyszłości jaka nastanie po zakończeniu wojny. Marzy o wyjeździe tu wraz z swą ukochaną Cecilią Tallis i spędzeniu tu reszty życia.  Widzimy urywki filmu, w którym bohaterowie biegających po plaży, szczęśliwi, bezpieczni, zakochani, spacerujących w świetle zachodzącego słońca w tym rajskim zakątku świata. Niestety nigdy tu nie docierają, wszystkie te sceny rozgrywają się tylko w wyobraźni Robbiego, który ściskając pocztówkę w ręce umiera z powodu ran postrzałowych w okopach, po drugiej stronie kanału La Manche w Dunkierce. Pamiętam, ze czytałam tą książkę, a później zobaczyłam film jako nastolatka, a opowieść ta mocno mną wstrząsnęła, obiecałam sobie wówczas, że kiedyś dokończę za nich tą podróż i odwiedzić te miejsce, ciesząc  się życiem jak bohaterowi z marzeń Robbiego. 

Możesz czytać dalej 🙂 Zobacz film przed podróżą 

Przed podróżą w to miejsce warto zobaczyć film raz jeszcze. Joe Wright, to reżyser, który odpowiada również za niezrównaną ekranizacje Dumy i Uprzedzenia i potrafi w niezwykły sposób oddać klimat ekranizowanych powieści, w jego filmach widać miłość do anglii, angielskiej kultury i krajobrazów. 

Jak dojechać do Coastguard Cottages Seaford? 

Coastguard Cottages, stanowi część niewielkiego rezerwatu Seaford Head, osadzonego w dorzeczu rzeki Cuckmere, z jej ujściem Cuckmere Haven. 
Najłatwiej jest dotrzeć samochodem od strony miasteczka Seaford, wpisując w nawigację Seaford Head lub Coastguard Cottages ( Seaford) dotrzecie do celu. Najlepiej jednak precyzyjnie podać parking South Hill Barn Car Park. Jeśli jednak wpiszecie Cuckmere Haven, doprowadzi Was do starej farmy, z zupełnie innej strony rzeki, w dolinie.
Docierając tu macie szansę  na spacer wzdłuż rzeki, jednak będzie to dłuższa kilku kilometrowa trasa, która polecam zrobić innego dnia pisałam o tym szerzej we wcześniejszym poście). Jeśli więc chcecie dotrzeć do lokalizacji z Pokuty, musicie wyruszyć do  Seaford Head, a następnie zostawić samochód na parkingu (South Hill Barn Car Park)i udać się w podróż polnymi dróżkami pomiędzy pastwiskami, aż do klifów Seven Sisters. 
Obiecuję nigdy nie zapomnicie tej podróży. 

pozdrawiam ciepło

Jess


pierwszą część tej trasy znajdziecie tu:

Inne podróże Śladem Filmowych lokacji tu:

This post has already been read 4185 times!

You Might Also Like