ATRAKCJE ALTERNATYWNE KULTURA PODRÓŻE TEMATYCZNE ŚLADEM FILMU/SERIALU

Filmy o San Francisco i ich lokacje.

22 listopada 2018

Co roku w listopadzie, myślę o San Francisco. Prawdopodobnie dlatego, że od dzieciństwa co roku oglądałam z Mamą Słodki listopad, to był taki nasz babski rytuał. Dlatego z okazji listopadowych długich wieczorów i mojej tęsknoty za miastem, które rozkochało mnie w sobie na zabój, zapraszam Was na listę filmów, w których naprawdę czuć klimat miasta. Nie będzie tu wiec żadnych Bondów i ucieczek z Alcatraz, to nie to zestawienie. Pisałam Wam nie raz, ze San Francisco było dla mnie takim Marzeniem, które wydawało mi się nie realne, tak wielkim i tak intensywny, że aż zapierało dech w piersiach. Dwa lata temu, właśnie w listopadzie odwiedziłam San Francisco i spełniły się moje marzenia. Pisałam Wam o tym w pełnym egzaltacji i radości poście. Gdzie niedowierzając, że to naprawdę się stało opisywałam-  Hippisowskie San Francisco, tu znajdziecie morze słów i sporo informacji na temat hippisowskich korzeni, ukochanej dzielnicy Hight Ashbury.

Dziś znów wracam myślami do ukochanego miasta, tym razem zabieram Was razem ze mną.  Przed Wami 4 filmy i jeden serial, które pozwolą poczuć klimat Miasta Marzeń i nieco ogrzać się w kalifornijskim słońcu. Każdy z nich sam w sobie wart jest obejrzenia, ze względu na fabułę, a wartością dodaną niech jest fakt, że pokazują dzielnice bajecznego miasta z różnych perspektyw. Gotowi?

Słodki Listopad

Mam wrażenie, że tego filmu nie trzeba nikomu przedstawiać, czyż nie? To historia ekscentryczki mieszkającej razem z parą gejów w typowym wiktoriańskim szeregowcu niedaleko oceanu, zbieg okoliczności przecina losy tej wyluzowanej, pełnej radości kobiety ze spiętym pracownikiem agencji reklamowej, któremu w głowie tylko kontrakty i targety. Co zmieni się w życiu Nelson Moss bohatera (Keanu Reeves)  po spotkaniu szalonej Sara Deever granej przez zachwycającą Charlize Theron ? I jak skończy się ta historia? Brzmi banalnie, ale uwierzcie, nie jest. A muzyka, rozbija na łopatki, soundtrack to Enya  Only Time.
Gdzie kręcono Słodki Listopad?
Daly City, San Francisco i San Rafael Dokładna Lokalizacja dom Sary z zewnątrz i jej wzgórze to: 298 Missouri Street na rogu z 18th Street Potrero Hill, San Francico
Więcej filmowych lokacji dla Sweet November znajdziecie na blogu: filmamerica

 

Obywatel Milk

Dzielnica Castro, to część miasta, w której nawet pasy są w kolorze tęczy. To królestwo LGBT. Liberalna, wolna, pełna gejowskich clubów i kolorowych ptaków. Jednak nie zawsze tak było. W latach 60 Purytanizm amerykański mógłby zszokować niejednego polskiego radykała i pewnie o zgrozo mu zaimponować. Obywatel Milk, to biografia Harvey’a Milka
pierwszego zadeklarowanego  homoseksualisty na stanowisku publicznym, który zasiadł we władzach miejskich Kalifornii. To historia walk o wolność i własne przekonania. To również spory kawał historii dzielnic, która zmieniała się wraz z jej mieszkańcami.
Po tym filmie od razu mamy ochotę pójść na spacer po kolorowym Castro i zajrzeć w okna wystawowe lokalu, który kiedyś zajmował Obywatel Milk.
Gdzie znajdował się lokal Harvey’a Milka?
Adres:  Sklepik Znajdował się na ulicy Castro 575, San Francisco

W pogoni za szczęściem 

Filmów o samotnych matkach porzuconych przez mężczyzn mamy sporo. Tu historia marzyciela, bujającego w obłokach, którego żona zmęczona jego ciągłymi wizjami opuszcza, zostawiając go razem z małym synkiem. Will Smith, który wcielił się w role Chrisa Gardnera stworzył postać wielowymiarową, której historia wciąga wzrusza i inspiruje. To taki film z ogromną dawką motywacji, tym bardziej dopingujący gdy dowiemy się, ze historia jest prawdziwa.
O filmowych lokacjach tego filmu pisała Ula z bloga Adamant Wonderer

Wiek Adaline 

Ciężko powiedzieć mi cokolwiek na temat tego filmu i nie zdradzić najważniejszego. Musicie uwierzyć mi na słowo, że ten film to majster sztyk. Wzrusza, zaskakuje i pozwala na refleksje. Całość kręcona w wielu miejscach w San Francisco, sama bohaterka ma mieszkanie na Chinatown, które pokazane jest tu w wielu ujęciach.

Pełna Chata

Na dokładkę serial, stary .. bo ponad 30 letni, w końcu z nim dorastałam. Być może stąd tak wczesna świadomość tego miasta i przywiązanie do niego. Szczerze przyznam, że nie oglądałam go od 15 lat, więc nie wiem jak oceniłabym go dzisiaj, ale z sentymentu do kinematografii z tamtego okresu i amerykańskich sticomów nie mogłam go pominąć! Myślę, że nadal może bawić i relaksować. Wszystko dzieje się w studiu, ale przerywniki pokazują miasto w najróżniejszych ujęciach, a czołówka tego serialu kręcona była m.in. na moście Golden Gate oraz na Alamo Street.
Gdzie kręcono Pełną Chatę?
– czołówka Alamo Stree i tak zwane Painted Ladies. Nie pomincie tego miejsca ! jest piękne!
– prawdziwa lokalizacja to 1709 Broderick Street. Zdjęcie na schodach obowiązkowe!

Co dodalibyście do listy? Jakie jeszcze filmy wprowadzają w klimat San Francico i oddają jego ducha? podzielcie się prosze.
pozdrawiam ciepło
Jess

This post has already been read 7248 times!

You Might Also Like