KULTURA WARSZAWA

Filmy dokumentalne o architekturze i sztuce, street arcie, designie i artystach.

17 maja 2020
filmy o architekturze designie street arcie

Jeśli nieco przejadł Wam się Netflix i pragniecie zobaczyć coś zupełnie innego, a przy tym wszystkim interesuje Was architektura, a najlepiej modernizmu i II połowy XX wieku, to mam dla Was listę filmów dokumentalnych, kilka fabularnych oraz króciutkie kroniki filmowe, troche linków z youtuba, wszystko dostępne leganie w sieci za darmo. Dorzucam kilka tytułów o designie, artystach i street-arcie.

Pamiętacie moją listę 47 rzeczy, które zrobie tej wiosny? ( link) nieźle mi idzie sklep już w fazie testów, przewodnik się kończy ( ale jeszcze dwie korekty całości przed nami) więc spokojnie, jeszcze chwila nim wejdzie do sprzedaży; zmiany w mieszkaniu dokonane (pochwale się w swoim czasie), a ja jak postanowiłam tak robię. Notuje w zeszycie niczym pilny uczeń pojęcie dotyczące współczesnego designu i uzupełniam z dawana upragnioną wiedzę na temat architektury XX wieku. Uznałam, że nie będę samolubna, może moje notatki na podstawie Kocha ( podręcznik akademicki z architektury- a raczej biblia!) nie będą dobre dla wszystkich, ale poniższe zestawienie filmów, napewno przybliży Wam ważne postacie z świata architektury i pozwoli oswoić się z niektórymi pojęciami i przybliży sylwetkę ważnych twórców, starałam się zróżnicować, jest tu sporo biografii najważniejszych twórców, ale też trochę budynków z warszawskiego podwórka. W końcu dzielenie towarzyszycie mi w spacerach po Warszawie ( na moim insastories). Wiem, że Wam się spodoba! Gotowi?

POLSKA ARCHITEKTURA. MODERNA I POSTMODERNIZM: WARSZAWA, GDYNIA, KATOWICE, WROCŁAW

Oskar Hansen przewodnik po sztuce.


Tą postać warto poznać, to wybitny polski architekt autor teorii formy otwartej w architekturze, samo pojęcie nie jest łatwe, dobrze więc posłuchać o nim w obrazowym nagraniu specjalisty.

Oskar Hansen video

Universam Grochów. Warszawa


To kolejna ofiara „nowoczesności”. Relikt przeszłości, którego zapragnięto się pozbyć nie patrząc na jego związek z przeszłością. Miałam szczęście zobaczyć ten obiekt, na krótko przed jego wyburzeniem, niestety nie miałam dzisiejszej wiedzy i wrażliwości by go w pełni wówczas docenić. Zwróciłam na niego uwagę, ale nie tak jak dziś miałoby to miejsce… Jeden wniosek spieszmy się doceniać architekturę wokół nas.

film dokumentalny o budynku Universam Grochów

Ustroń. Uzdrowisko Zawodzia

To 30 minutowe nagranie jest genialne, możecie wysłuchać w nim wywiadu z Aleksandrem Frantem ( współautorem Kukurydz katowickich oraz innych wspaniałych założeń architektonicznych na Śląsku). Ten materiał poświęcony jest głownie niesamowitej architekturze uzdrowiska Ustronie, w śląskich górach. W nagraniu wypowiada się moja ulubiona pani profesor (mój wykładowca akademicki) Irma Kozina.

film o Uzdrowisku Zawodzie.


Czy stołeczny Dworzec Wschodni jest brzydki

Czy dworzec jest brzydki? mikro materiał, wywiady z pasażerami i prażanami, materiał ma już kilka ładnych lat dotyczy obiektu przed renowacją. To interesujące jak różne mają zdania użytkownicy dworca i jak bardzo wzrosła świadomość architektoniczna od tamtej pory ( przynajmniej ja mam takie poczucie). W nagraniu pada kapitalne zdanie : „Modernzm był muzyką ciszy”.

Video o Dworcu Wschodni w Warszawie.

Neon. Warszawa


Neon to polski towar eksportowy, nierozerwalny element kultury i estetyki lat 60 i 70, szczesliwie, dzięki muzeum Neonów na Pradze możemy do dziś cieszyć się eksponatami. ( tu przypominam tekst o Muzeum Neonów). Warto zobaczyć ten materiał, by zrozumieć i docenić sztukę neonów.

Film dokumentalny o polskich neonach.

SuperSam Warszawa

Jak wyglądał modernistyczny pawilon, ważny dla lokalnej społeczności, pierwszy tego typu sklep w Warszawie, możecie zobaczyć w starych kronikach. Gdzie stał? W miejscu nieszczęsnego centrum Handlowego Plac Unii Lubelskiej. Czy to przypadek, ze cieszy się ono niewielką popularnością?


Tu jeszcze jedno video z lat 80 pokazujące z zewnątrz SuperSam.

Pawilon Emilia.

W Warszawie było sześć modernistycznych pawilonów, co się z nimi stało? Pisałam w poście o Zodiaku. Emilia jak i pawilon Śródmieście, czy Chemii i kilka innych zostały mimo sprzeciwu społeczności rozebrane. Tu na nagraniu zobaczycie, rozbiórkę Pawilonu Emilia

Rozbiórka Pawilonu Emilia -video
A w tej kronice filmowej z czasów PRL, nieco zabawnej i kuriozalnej, Emilie w czasach swojej świetności.


Wrocławski Modernizm

to temat, który ciągle nie jest mi zbyt dobrze znany, dlatego ciesze się, że natrafiłam na tą youtubową produkcje.

video wrocławski modernizm

Gdyński Modernizm

cenie bardzo wysoko, jeśli i Wam marzy się spacer, po Gdyńskim Modernizmie, poniżej kilka filmów, które przybliżają miasto, jego perełki i historię.

Gdynia Perła Modernizmu https://www.youtube.com/watch?v=bbNMEEsVRos

Gdyński Szlak Modernizmu- https://www.youtube.com/watch?v=63IxifW_SgQ

Narodziny Miasta Gdyni https://www.youtube.com/watch?v=63IxifW_SgQ


STREET ART

Sztuka naszych czasów

Jako przerywnik od architektury proponuje nagranie na temat, słynnej sprzed 9 lat akcji w której Bułgarscy artyści uliczni przemalowali socjalistyczny budynek w posci super bohaterów, czemu co nimi motywowało, kim byli, zobaczcie:

video o przemalowaniu socjalistycznych pomników w super bohaterów.

JR film o słynnym projekcie street- artowca


Jeśli Street art to nie może zabraknąć jednego z najgenialniejszych twórców sztuki ulicznej naszych czasów: JR. Pamiętacie jego projekt Zmarszczki w mieście, o którym pisałam w kontekście Berlina/ no to teraz czas zapoznać się z tym dokumentem.

JR Twarze, plaże – film dokumentalny

DOKUMENTALNE FILMY O DESIGNIE

Raymund Loevy.

Projektanta amerykańskiego snu, jeden z ważniejszych projektantów sztuki użytkowej. Stoi za wnętrzem Air Force One, czy designem paczki papierosów Lucky Strike. Nazywanym ojcem współczesnego designu.

Video o Sztuce użytkowej 0 Raymundzie Loevy

100 najważniejszych krzeseł- Vitra


To video jest genialne, może dociera do mnie tym bardziej, że z wszystkich przedmiotów użytkowych jak i autorzy filmu, krzesła uważam za szczególne i najważniejsze. Jeśli chcecie popatrzeć na te meble z nieco innej perspektywy i poznać historie ważnych modeli zachęcam obejrzeć ten 1,5 godzinny materiał. Vitra – to forma mająca prawa i licencje na sprzedaż krzeseł słynnych projektantów, dbają o dorobek artystyczny i doskonałą jakość. Zanim kupicie podróbkę krzesła Arn Jacobsena pomyślcie chwilkę czy nie lepiej zaoszczędzić na ponadczasowy oryginał? gwarantuje, ze do tego tematu jeszcze wrócę. Tymczasem łapcie link:

Video 100 najważniejszych krzeseł Vitra.

DOKUMENTALNE FILMY O ARTYSTACH

David Batty.

Brytyjski aktor, który pokazuj rozwój popkultury w UK. Dokument, który przybliży nam rozwój brytyjskiej popkultury, przemiany społeczne i pozwoli uchwycić dynamikę przemian w świecie kultury:

film pokolenie David Batty. o popkulturze w Wielkiej Brytanii

Anda Rottenberg

Historyczka i krytyczka sztuki, kuratorka wystaw. Wieloletnia dyrektorka warszawskiej Zachęty. Inicjatorka powołania i budowy Muzeum Sztuki Nowoczesne, co jeszcze warto o niej wiedzieć? Posłuchajcie materiału o niej, a jesli Wam mało możecie uzupłenić wywiadem.

Film dokumentalny o Andzie Rottenberg.
Wywiady z Andą Rottenberg

Frida Kaholo,

Jeśli postać Fridy jest Wam bliska warto posłuchaj wykładu, właściwie rozmowy z teoretykiem sztuki Markiem Goździewskim, napewno pozwoli spojrzeć nieco inaczej na postać słynnej artystki.

Wykład online o Fridzie Kaholo

Polska sztuka ludowa i naiwna,

ciekawy materiał, o sztuce często niedocenianej, do zobaczenia tu:

film o polskiej sztuce ludowej i naiwnej.

Le Habitat – Le Corbusier

ARCHITEKTURA. Biografię i dokumenty o słynnych architektach XX wieku.

Le Corbusier


Król jest tylko jeden. Od niego się zaczęło, bez niego nie byłoby niczego. A to co mamy byłoby czymś zupełnie innym. O Charlesie-Édouardzie Jeanneret-Gris ( bo tak naprawdę nazywał się mistrz), mogłabym mówić wiele, dlatego w tym momencie skończę i wrócę do niego w dedykowanym wpisie ( chociażby o książkach, które warto znać w temacie architektury). Jeśli chcecie lepiej zrozumieć postać tego przełomowego twórcy, poniżej kilka linków do podzielonego na 3 części dokumentu na jego temat ( jakoś jest fatalna niestety).

Le corbusier ( cz 1).

Le Corbusier ( cz 2)

Le Corbusier (cz 3)

Audiobook, Biografia Le Corbusier ( 1 godzinny fragment reklamowy stworzony przez księgarnie audiobooków virtualo)

A tu jeszcze jedno video, króciutkie o samym: UNITÉ D´HABITATION I LE CORBUSIER w Marsylii.

Albert Speer

Jaka III rzesza była każdy wie, ale Albertowi Speere, nadwornemu architektowi Hitlera talentu odmówić nie można. Chociaz jest antytezą wszystkich innych tu zebranych nie tylko ideologicznie ale i estetycznie, powiedzielibyśmy kolokwialnie, starał się zawrócić kijem bieg rzeki, będąc konserwatywny anty modernistą. Warto jednak zapoznać się z jego pracami i projektami. Video bardziej o jego politycznej stronie. Jednak niech jest dla Was punktem wyjścia do poznania jego realizacji oraz projektów.

Dokument o Albercie Speer. Architekcie III Rzeszy.

Frank Lloyd Wright


To kolejny Geniusz, wyrastający z Bauhausu, twórca niezwykły- który sto m.in za projektem Gyuggenhaim Museum, jego dom to kolejna ikona światowej architektury.
To świetny dokument, ( po angielsku tu w lepszej jakości)

Zaha Hadid

w tym zmaskulinizowanym środowisku potrzebujemy kobiecego nazwiska, przede wszystkim takiego. Zaha Hadid to ikona, na start więc zapoznajcie się z przeglądem jej 10 najlepszych budynków. Trzymajcie sęe mocno powalają.

10 najlepszych budynków Zaha Hadid.
A tu posłuchajcie jak Zaha Hadid zmieniła podejście odbiorcy do budynków, do współczesnej architektury.
A tu krótki dokument o jednej z jej pracy przy Willis building
I pełne video zrealizowane przez BBC o jej twórczości. Kim była Zaha Hadid – video.

Daniel Libeskind

Jeśli zachwyca Was Złota 44, to wiedzcie, że ten niezwykły człowiek za nią stoi, jak i za Muzeum Żydów w Berlinie, czy Imperial War Museum North w MAnchesterze i dziesiątkami innych budynków, których charakterystyczny styl jest nie do pomylenia!
Doskonałym uzupełnieniem dla tego:

Mistrz Architektury (The Making of an Architekt) dokument lektor pl 2007 – video.

nagrania niech będzie dla Was materiał stworzony przez Radka Gajdę z Kanału Architecture is a Good idea, uwielbiam konkluzję tego filmu, puszczam go wszystkim przyjezdym do mnie w odwiedziny, bowiem z mojego balkonu mogę obserwować tą walkę kolosów -Pałacu Kultury i Żagla Libeskind, ilekroć ktoś z odwiedzających zadaje pytania o TEN budynek w odpowiedzi na zadawane pytanie puszczam im video Radka?
https://www.youtube.com/watch?v=P5rnoC78HGs

zródło zdjęcia

Norman Foster


Norman Forest, stoi za dziesiątkami realizacji, które doskonale znacie, z naszego podwórka Metropolitan czyli inaczej żyletki ( tak to cudo na Placu Piłsudskiego!), On stoi za Kopułą na Parlamencie Niemieckim, i jest autorem Lodyńskiego Ratusza, a także Hears Tower czy wreszcie – 30 St Mary Axe ( które wszyscy znamy pod nazwą ogórek, korniszon) Londyński okrągły wieżowiec. Tak to tylko kilka z portfolio architekta, którego juz wiecie, że znacie doskonale, tylko nazwisko gdzieś umknęło. czyś nie?

Video o twórczości Normana Fostera

Oskar Nemeyer

Jak pamiętacie z mojej Bucket listy – marze o wizycie w Brazylii, nie ze względu na karnawał, ani na piękne plaże, ale by w głębi kontynentu móc zaszyć się z betonowymi dziećmi Oskara Nemeyera. Do dziś pamietam, ten moment, gdy w ciemnej sami wykładowej, na jednym z pierwszych zajęć z Urbanistyki, profesor Irma Kozina odpaliła nam nagranie na temat Brazil i jej twórcy. Minęło od tamtej chwili prawie 10 lat, a ja cały czas czuje te motyle w brzuchu.

Video o architekturze Oskara Nemeyer’a


źródło zdjęcia

Antonio Gaudi


Modernizm nie jedno ma imię, a Gaudi jest geniuszem, któremu nic i nikt nie dorówna. Jeśli więc pragniecie zrozumieć zabytki Barcelony, zapoznajcie się z biografią twórcy i jego inspiracjami, im głębiej wchodzi się w świat tego niezwykłego człowieka tym bardziej zachwycają jego projekty. Można by powiedzieć, że dzieje się tak bardzo często – tu za każdym gzymsem, balustradką i kominem wentylacyjnym czai się jednak historia. Czy wiedzieliście, że Casa Milla, gdy powstała miała zaprojektowany podziemny parking dla mieszkańców mimo, że w ówczesnej Barcelonie na ulicy było kilka samochodów. Tak myśli geniusz, wyprzedzając swoje czasy. Barcelonę możecie zobaczyć, w wielu moich postach. (link).

Film dokumentalny o Antonim Gaudim

Journal Bjarke Ingels

ten duński młody architekt ( ur. w 1974) to postać, która jeszcze nieźle namiesza w świecie architektury, jego projektu robią wrażenie.

Journal Bjarke Ingels video.

Na dziś myślę, że wystarczy, ale obiecuje, że to nie ostatni raz:)

Dajcie znać czy Wam się podoba i co podoba Wam się szczególnie
uściski

Jess

This post has already been read 5787 times!

You Might Also Like