Być w Nowym Jorku i nie skorzystać z szansy zobaczenia jednych z najlepszych kolekcji sztuki na świecie to wielki błąd. Co warto zobaczyć? I kiedy odwiedzić muzea by nie zbankrutować? Jak wejść do muzeów w Nowym Jorku za darmo? I na jakich pracach się skupić? Jeśli szukasz odpowiedzi na te pytania ten wpis będzie Twoim drogowskazem na 7 dni w Nowym Jorku. Gotowi?
Od czego zacząć? Co musisz wiedzieć?
Nowy Jork oferuję setki galerii sztuki i muzeów w tym zestawieniu przygotowałam dla Was najlepsze z nich (subiektywne zestawienie) uwzględniając muzea ze sztuką i historią. Większość muzeów w Nowym Jorku posiada przynajmniej jeden dzień, w którym przez kilka godzin można wejść za darmo lub za ile się chce. Warto znać ten rozkład jazdy, zanim zaczniecie planować swoje dni w Nowym Jorku, warto bowiem dopasować swoje plany do godzin otwarcia muzeów.
Ja jako pasjonat, historyk sztuki ( studiowałam ten kierunek przez 3 lata), nie wyobrażałam sobie, że mogę nie zobaczych największych twórców. Jednak wejście do wszystkich muzeów, na które miałam chrapkę kosztowałoby mnie ok 200 dolarów! A ostatecznie wydałam na ten cel 25 dolarów! Właśnie za sprawą takiej rozpiski, którą sobie przygotowałam. Jest więc o co walczyć, bo kasę można przeznaczyć na foodie doświadczenia, równie ważne w podróż:) czy bilet na Kubę:) O gastrofazie pisałam Wam tu m.in w poświe o zlocie foodtracków w Smorgasburg.
Darmowe wejścia do Muzeów w Nowym Jorku, kiedy które oferuje darmowe wejścia?
HARMONOGRAM – JAK ZAPLANOWAĆ ZWIEDZANIE MUZEUM W NOWYM JORKU GOTOWY PLAN
Poniedziałek:
- Metropolitan Muzeum (25 dol wejście ważne 3 dni) do wszystkich 3 placówek.
Część muzeum w poniedziałek jest zamknięte, jednym Muzeum w tym zestawieniu, które nie oferuje dnia wolnego od opłat jest Metropolitan Muzeum, dlatego warto poświęcić poniedziałek na odwiedziny tego genialnego Muzeum, wejściu tu jest warte tych pieniędzy!
Wtorek:
- WTC Museum, rano należy się zarejestrować, by wieczorem moc zobaczyć wystawę.
Środa :
- Fashion and Technologi ( czynne od wtorku do soboty) wstęp wolny, warto tu zajrzeć spacerując nieopodal po High Line.
- Ogród Botaniczny przy Brooklin Muzeum
- Zoo Brooklinskie
Czwartek :
- New Museum (wstęp wolny od 18-20), wczesniej normalnie pobierana jest opłata
Piątek :
- Moma (w godzinach od 16 do 20) kolejka ustawia się już na 5 Alei i zakręca zygzakiem, warto odostać swoje idzie dość szybko.
- Neue Galerie – od 18 do 21. Nie mylić z New Museum, to miejsce, gdzie znajdziecie Klimta!
- Whitney Museum od 19 do 22, można zgrabnie połączyć wizytę tu z Moma, jeśli zdążycie się przetransportować z miejsca na miejsce
Sobota :
- Gugenhaim Museum. Od godziny 17 do 20 wejdziemy za tyle ile chcemy, rekomendowana stawka 5 dolarów
- Brooklinu Museum, wejście za darmo, za wyjątkiem wystaw specjalnych. Pierwsza sobota miesiąca jest dodatkowo wielkim wydarzeniem, imprezą z koncertami i eventami, warto tak zaplanować wyjazd żeby tego doświadczyć, koncert w muzeum to zupełnie niespotkane doświadczenie.
Niedziela:
- Queens Botanic Garden. W niedziele chwila przerwy od sztuki moja rekomendacja to spacer po pięknym ogrodzie botanicznym.
Co warto wiedzieć o nowojorskich muzeach ?
Nowojorskie Muzea warte są swojej ceny, jeśli zdarzy się tak, że nie uda Wam się trafić na wolny wstęp, a cenicie sztukę nie odmawiajcie sobie tej frajdy. Wizyta w Neue Galerie i zobaczenie Klimta czy wizyta w Metropolitan Muzeum były najwspanialszymi doświadczeniami, podczas mojej wizyty w Nowym Jorku. Warto jednak wziąć poprawkę na to, że wykorzystując dni wolne od opłat będziemy zwiedzać Muzea w tłumie, jeśli więc nie lubicie przepychanek i cenicie sobie komfort najlepiej wybrać inny termin, szczególnie gdy mowa o tych najpopularniejszych placówkach jak MOMA. Inna sprawa, że długa kolejka idzie naprawdę szybko, niech Was więc nie odstraszy długi zawijaniec.
Metropolitan Muzeum
Nawet się nie zastanawiajcie czy warto płacić 25 dolarów za wejście do Metropolitan Muzeum – to konieczność! Po za tym czy poznajecie te schody? Tak! To tu rozgrywała się większość akcji w pierwszych sezonach serialu Plotkara.
MoMA w NOWYM JORKU
MoMA to najpopularniejsze muzeum Nowego Jorku, ma w swoich zbiorach największe nazwiska świata. A kolejka ciągnąca się do niego w dniu z wolnym wstępem potrafi zaskoczyć niejednego niedowiarka, któremu wydawało się, że Muzea to przeżytek. Spokojnie kolejka idzie dość szybko, a jeśli tylko zaczniemy na odwrót niż cała reszta, możemy uciec od tłumu. Co to znaczy? A no jedźcie od razu na ostatnie piętro i zacznijcie tam swoje zwiedzanie. De facto właśnie tam czekają na Was najciekawsze zbiory. Mamy tu Picassa ( jego „Panny z Avignon”), Adyego Warhola, Moneta, Kirchnera, Salvador Dali, Henry Matisse, Robert Delauney oraz Marca Chagalla i Wasalya Kandinskiego. Znajdziecie tu też jeden z obrazów Klimta: „Nadzieja”. To spotkanie z tymi rosyjskimi twórca było dla mnie w tym muzeum najważniejsze. Kocham od dziecka kolorowe geometryczne kompozycje Wasylego i fantazyjne oniryczne przedstawienia Chagalla. Nie mogłam wyjść z zachwytu, że wreszcie mogę spojrzeć na tych wschodnich artystów, prześledzić każda kreskę, każdy ruch… Największym rozczarowaniem był dla mnie i przypuszczam dla wielu Van Gogh. Jego Gwieździsta Noc jest tak oblegana, że wszystko na co można sobie pozwolić to zdjęcie innych robiących zdjęcie obrazu. To szaleństwo jest odpychające. Lubie mieć szanse prześledzić na spokojnie każdą kreskę, pęknięcie werniksu, fałdy olejnej farby. Tu nie ma szansy nawet podejść na minutę, napewno nie w piątek gdy muzeum ma wolne wejście.
Ile kosztuje bilet do MOMA ? W zwykłe dni 25 Dolarów
Jeśli planujecie przyjść tutaj w piątek, warto się przygotować na to co chcecie tu zobaczyć, sprawdźcie wcześniej piętra i biegnijcie odrazu tam gdzie najbardziej Wam zależy. Moim zdaniem koniecznie trzeba tu zobaczyć wspomnianych wyżej artystów ( ale to subiektywne zestawienie), jest tutaj też Martk Rotko oraz ciekawa, ale nie duża wystawa poświęcona designowi. Całe trzecie piętro poświecone jest sztuce użytkowej. Jest tu też Piet Mondrian oraz Wodne Lilie czyli Nenufary Moneta.
Guggenheim
Ta bryła odbiera mowę. Można tak stać jak słup soli i wpatrywać się w nią przez dobry kwadrans, albo i dwa i to samo czeka nas w środku. To architektura, która wywołuje motyle w brzuchu i rumieniec zachwytu. Wszystkie brawa nalezą się oczywiście projektantowi Franckowi Loyadowi Writhowi. Ten budynek jest niesamowicie ważny w historii architektury, został kultowy na chwilę po powstaniu, ale w momencie kiedy powstawał budził masę kontrowersji. Zaprojektowany został przez Francka Loya Writha, zlecił mu projekt Guggenheim, właściciel ogromnej kolekcji . Ukończony został w 1955 rok. Co ważne ściany są pochyłe a dzieła nie dotykają całą powierzchnią ścian Muzeum. Co początkowo budziło niechęć artystów przed wystawianiem swoich prac tu. Dziś nie sadze by znalazła się jedna osoba na świecie, która nie marzyłaby o tym by jego prace zawisnęły na ścianach Guggenheim Muzeum. Kogo tu znajdziemy? A no Ukochanego Henryczka ( Toulous Loutrac), Chagalla i Impresjonistów, wielkie nazwiska prześciagją się tutaj nawzajem, jednak w tej wizycie najważniejszy jest kontakt z architekturą!
Whitney Museum
Jeśli będąc w Nowym Jorku, zapragniecie poznać amerykańskie malarstwo koniecznie musicie odwiedzić właśnie to muzeum. Jest ono szczególne również ze względu na swoją historię. Istnieje dzięki dzielnej, mądrej kobiecie Gertude Vanderbilt Whitney. Otwarte już w 1931 roku, jest bez wątpienia najważniejszym muzeum poświęconym sztuce amerykańskiej. Skupione na sztuce XX i XXI wieku. Jeśli marzy Wam się spotkanie z Edwardem Hopperem to to jest to miejsce.
Neue Gelerie
Neue Galerie to niewielkie muzeum ulokowane w pięknym pałacu, tuż przy Central Parku, która skupia się tylko i wyłącznie na zbiorach austriackich i niemieckich artystów. Może i niewielka, ale miłośnicy secesji wiedeńskiej oraz niemieckiego ekspresjonizmu OSZALEJĄ (dosłownie!) z zachwytu. Tutaj bowiem ulokowana została Złota Dama Gustawa Klimta.
Historię tego obrazu najpełniej pozwoli Wam zrozumieć książka o tym samym tytule oraz film. Pod tym linkiem zna jedziecie dokładną bibliografię, która przybliży Wam temat secesji Wiedeńskiej.
W Muzeum znajdziemy również szkice Gustawa Klimta oraz kolekcje prac Egona Schiele. Nie brakuje tutaj również innych przedstawicieli Wiedeńskiej Śmietanki jak Oskar Kokoshka, Józef Hofman czy Koło Moser. Oraz przykład ich różnorodnych prac od biżuterii, po meble.
Ekspresjoniści reprezentowania są tu przez Ernesta Ludwiga Kichnera.
Ciekawą ekspozycją są też autoportrety artystów. Za serce łapie natomiast niekonwencjonalna wystawa rysunków dzieci, które rysowały przyjazd Adel Bloch Baure do USA. Czyli słynne odzyskanie portretu rodzinnego przedstawiającego Złotą Damę.
Sama galeria nie jest duża, ale świetnie wyposażona. Jednocześnie jest przepięknie urządzona z klimatyczną kawiarnią, pozwala przenieść się na chwilę do Wiednia okresu Fin de Sicle.
Dla przypomnienia tu posty poświęcone Gustawowi, o którym pisałam na blogu wielokrotni. Od którego zaczęła się moja podróż z kluczem.
A tu post dedykowany Gustawowi, gotowy spacer do Wiedniu śladem Klimta i Emile Floge.
Tenement museum
Temenet Muzeum, to absolutnie szczególne miejsce i nic dziwnego, ze stanęło własnie tutaj. Nazwa Tenement to nic innego jak Kamienica, miejsce, gdzie mieszkają rózni ludzie, w Ameryce ludzie z różnych krajów, którzy przybuli tu w poszukiwaniu nowego domu. To Muzeum hołd imigrantom i ich historią na trwałe związanym z historią stanów zjednoczonych. Pięknie opisano to na stronie muzeum:
„Muzeum Kamienicy celebruje trwałe historie, które określają i wzmacniają to, co oznacza być Amerykaninem. Dzielimy się historiami o imigrantach i imigrantach poprzez wciągające wycieczki z przewodnikiem, treści i programy edukacyjne oraz myślenie przywódcze, z jednym ważnym celem – pogłębieniem zrozumienia imigracji i podkreśleniem jej roli w ciągłym tworzeniu naszego narodu. Przez całą historię i do dnia dzisiejszego miliony ludzi przeprowadzały się do Stanów Zjednoczonych i wokół nich w poszukiwaniu amerykańskiego snu. Choć czasem może być łatwo dostrzec luki między „nami” a „nimi”, bliższe spojrzenie ujawnia, w jaki sposób ci nowi obywatele demonstrują ludzkiego ducha ideałów naszego narodu. I zrozumienie, że wyniki są takie, że nie ma znaczenia, dlaczego przyszli; ważne jest to, że tak zrobili.”
„
Brooklin Museum
Brooklin Muzeum to jedno z najstarszych i największych muzeów w Stanach Zjednoczonych. Jest drugimo co do wielkości muzeum w USA (52025 m2). Jest pięknie ulokowane w okolicy Prospect Parku, a w skład kompleksu muzealnego wchodzą Brooklinskie Zoo oraz Ogród Botaniczny. W momencie gdy powstawał w 1895 roku zaplanowany był jako największe muzeum sztuki na świecie, ostatecznie jednak plany zmieniono. A główną cześć finansów skierowano na Metropolitan Museum.
Znajdziecie tu dzieła z każdego okresu w sztuce, a wśród prac takie nazwiska jak Clode Monet, Edgar Degas, Camille Pisarro czy amerykańscy twórcy Edward Hoper i Georgia O’Keffee.
Najlepszym momentem by odwiedzić muzeum jest pierwsza sobota miesiąca, wówczas wejście jest wolne, a muzeum organizuje koncerty oraz eventy, które przyciągają spore tłumy. Ciekawe doświadczenie, które szkoda pominąć.
Na ostatnim piętrze ( piątym) mamy rzeczy codziennego użytku, design. Ciekawy przekrój przez wyposażenie amerykańskich wnętrz. Generalnie ostatnie piętro jest poświęcone Ameryce i jej rozwojowi, nie tylko designowi. Ale dla fascynatów, miłośników mebli to będzie gratka.
Refuges Museum
To muzeum nieco odbiega od pozostałych w zestawieniu, nie jest poświęcone sztuce, a ludziom, ale jego wystawa jest tak ciekawa i ważna, że nie mogłam go tutaj nie umieścić. Wpiszcie więc je na listę, będzie dobrym uzupełnieniem historii po wizycie w Tonement Muzeum.
New Museum
To muzeum poświęcone mowym trendom w sztuce, tutaj wyznacza się nowe kierunki, tu przełamuje bariery – to nowojorski odpowiednik naszej Zachęty czy Zamku Ujazdowskiego. Jeśli więc chcecie wyprzedzić trendy nim trafią do Europy to jest to miejsce. Mnie szczególnie ujęła bryła muzeum, które niesamowicie wpisuję się w okolice. Wyjście do New Muzeum można połączyć z wizytą w Tenement Muzeum, które znajduje się kilka przecznic wcześniej. Muzeum znajduje się na pograniczu Little Italy, NoHo i East Village.
Fashion Institute of Technology (fit)
Jeli uwielbiacie historie ubioru, to ważny przystanek w Waszej podróży po Nowym Jorku, sprawdźcie uważnie godziny otwarcia i połączcie wizytę tutaj razem ze spacerem po High Line ( znajduje się nieopodal) i wizycie w Green Village u Carry Bradshaw 🙂
WTC Museum
Wejscie do Muzeum WTC znajduje się nieopodal bliźniaczych wież, zaprojektowane zostało przez genialnego Santiago Calatravę. Jeśli nie planowaliście odwiedzin w tym muzeum, zajrzycie chociaż do przedsionka by zobaczyć niesamowitą bryłę mistrza!
Czy warto odwiedzić Nowojorskie Muzea?
Jeśli jeszcze się zastanawiacie, czy odwiedzić Nowojorskie Muzea, to dodam tylko, że dla mnie było to najważniejsze doświadczenie podczas podróży po Wielkim Jabłku. Emocje, wzruszenia, estetyczna ekstaza, kontakt z największymi mistrzami i genialnie skomponowanymi wystawami w przepięknym wnętrzach. Jeśli macie w sobie tą wrażliwość też Was zachwycą, jeśli nie wybierzcie chociaż jedno, a resztę zobaczcie z zewnątrz, same budynki robią wrażenie!
Dajcie znać, które jest Waszym ulubionym? Którego Waszym zdaniem w zestawieniu zabrakło? Na usprawiedliwienie dodam, że to subiektywna lista, Muzeum w Nowym Jorku jest oczywiście znacznie więcej!
pozdrawiam ciepło
Jess
JESLI SPODOBAŁ CI SIĘ TEN WPIS NAPEWNO SPODOBAJĄ CI SIĘ TEZ INNE POSTY Z NOWEGO JORKU:
This post has already been read 7467 times!