KULTURA SKANDYNAWIA / KRAJE NORDYCKIE VLOG

Co przeczytać przed wyjazdem do Szwecji? Polecam dobre książki o Szwecji. VLOG

7 września 2018

This post has already been read 1074 times!

Jeśli wybieracie się do Skandynawii, bądź ściślej do Szwecji, mam dla Was  idealne zestawienie książek. Co przeczytać przed wyjazdem do Szwecji? Książki o Szwecji, które trzeba znać? Jak zrozumieć Szwedów? Czym jest Lagom? Co to Hygge? Na wszystkie te pytania znajdziecie odpowiedź w książkach, które polecam Wam w dzisiejszym zestawieniu. 5 książek, które trzeba przeczytać przed wyjazdem do Szwecji, bądź doczytać po podróży, by wzbogacić swoje przeżycia.
Jedno mogę obiecać – to naprawdę dobre pozycję, nawet dla tych, którzy nie planują wyprawy do Szwecji. Zapraszam Was na pierwszy vlog z cyklu „podróże literackim tropem” . Gotowi?

Jeśli ktoś z Was jednak nie ma zamiaru słuchać mojego vloga, to poniżej szybkie zestawienie tytułów, które pojawiają się filmie.  Zestawienie bez recenzji, bowiem długie opisy i szeroką argumentacje macie w filmie, poniżej szybkie naprowadzenie czego możecie się spodziewać:
1. Jeśli chcesz zrozumieć Skandynawię, dowiedzieć się jakie relacje panują między krajami Skandynawskimi, jakie piętno odcisnęła na nich historia, a także kiedy i jak świętuje się w Szwecji, Danii, Norwegii, Islandii oraz Finlandii. Musisz zajrzeć do książki :

„Skandynawski Raj. O ludziach prawie idealnych”- Michael Booth

2. Jeśli pragniesz poczuć wszystkimi zmysłami Szwecką wieś i poddać się sentymentalnym wspomnieniom z dzieciństwa i jednocześnie zainspirować żywotem słynnej pisarki idealna będzie dla Ciebie:

Biografia Astrid Lindgren. Opowieść o życiu i twórczości – Margaret Stromstedt

 3. Jeśli nie masz zbyt wiele czasu, a chciałbyś zrozumieć Szwecję, poznać jej kulturę, a przy tym przeczytać coś miłego i lekkiego – zacznij koniecznie od książki:

 „I cóż, że o Szwecji”, Natalii Kołaczek

4. Jeśli chcesz poznać kulturę Szwecji, ich zwyczaje oraz codzienność, ale jednocześnie interesuje Cię jak wyglądają Szweckie zwyczaje i nawyki w kontraście do polskich zachowań, bez wątpienia zainteresuje Cię :

„Szwedzi. Ciepło na północy”– Katarzyny Molędy

5. Jeśli natomiast, interesuję Cię Szwecja z perspektywy państwa opiekuńczego, które daje azyl uchodźcom, zapewne zainteresuje Cię Polsko- Żydowsko- Szwecki motyw. Historia prześladowań Polskich Żydów, którzy zostali zmuszeni do wyjazdu z kraju i odnaleźli dom w Szwecji, która udzieliła im azylu i stała się prawdziwym domem.  Wszystko to znajdziecie w:

„Wygnani do Raju. Szwecki Azyl” -Krystyna Naszkowska

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat, książek, które warto przeczytać przed wyjazdem do Szwecjii, zapraszam Was do odsłuchania mojego Vloga:
VLOG
Jeśli podobało Ci się video i chcesz być na bieżąco – ZASUBSKRYBUJ MÓJ KANAŁ, będzie mi bardzo miło:*
Co dorzucilibyście do listy?
Dajcie znać!
pozdrawiam ciepło
Jess
Ps. wspomniany we Vlogu post o Szwecji i podróży śladem Astrid Lingren pojawi się w przyszłym tygodniu.

You Might Also Like