KULTURA PODRÓŻE LITERACKIM TROPEM PODRÓŻE TEMATYCZNE SKANDYNAWIA / KRAJE NORDYCKIE VLOG

Co przeczytać przed wyjazdem do Szwecji? Polecam dobre książki o Szwecji. VLOG

7 września 2018
Jeśli wybieracie się do Skandynawii, bądź ściślej do Szwecji, mam dla Was  idealne zestawienie książek. Co przeczytać przed wyjazdem do Szwecji? Książki o Szwecji, które trzeba znać? Jak zrozumieć Szwedów? Czym jest Lagom? Co to Hygge? Na wszystkie te pytania znajdziecie odpowiedź w książkach, które polecam Wam w dzisiejszym zestawieniu. 5 książek, które trzeba przeczytać przed wyjazdem do Szwecji, bądź doczytać po podróży, by wzbogacić swoje przeżycia.
Jedno mogę obiecać – to naprawdę dobre pozycję, nawet dla tych, którzy nie planują wyprawy do Szwecji. Zapraszam Was na pierwszy vlog z cyklu „podróże literackim tropem” . Gotowi?

Jeśli ktoś z Was jednak nie ma zamiaru słuchać mojego vloga, to poniżej szybkie zestawienie tytułów, które pojawiają się filmie.  Zestawienie bez recenzji, bowiem długie opisy i szeroką argumentacje macie w filmie, poniżej szybkie naprowadzenie czego możecie się spodziewać:
1. Jeśli chcesz zrozumieć Skandynawię, dowiedzieć się jakie relacje panują między krajami Skandynawskimi, jakie piętno odcisnęła na nich historia, a także kiedy i jak świętuje się w Szwecji, Danii, Norwegii, Islandii oraz Finlandii. Musisz zajrzeć do książki :

„Skandynawski Raj. O ludziach prawie idealnych”- Michael Booth

2. Jeśli pragniesz poczuć wszystkimi zmysłami Szwecką wieś i poddać się sentymentalnym wspomnieniom z dzieciństwa i jednocześnie zainspirować żywotem słynnej pisarki idealna będzie dla Ciebie:

Biografia Astrid Lindgren. Opowieść o życiu i twórczości – Margaret Stromstedt

 3. Jeśli nie masz zbyt wiele czasu, a chciałbyś zrozumieć Szwecję, poznać jej kulturę, a przy tym przeczytać coś miłego i lekkiego – zacznij koniecznie od książki:

 „I cóż, że o Szwecji”, Natalii Kołaczek

4. Jeśli chcesz poznać kulturę Szwecji, ich zwyczaje oraz codzienność, ale jednocześnie interesuje Cię jak wyglądają Szweckie zwyczaje i nawyki w kontraście do polskich zachowań, bez wątpienia zainteresuje Cię :

„Szwedzi. Ciepło na północy”– Katarzyny Molędy

5. Jeśli natomiast, interesuję Cię Szwecja z perspektywy państwa opiekuńczego, które daje azyl uchodźcom, zapewne zainteresuje Cię Polsko- Żydowsko- Szwecki motyw. Historia prześladowań Polskich Żydów, którzy zostali zmuszeni do wyjazdu z kraju i odnaleźli dom w Szwecji, która udzieliła im azylu i stała się prawdziwym domem.  Wszystko to znajdziecie w:

„Wygnani do Raju. Szwecki Azyl” -Krystyna Naszkowska

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat, książek, które warto przeczytać przed wyjazdem do Szwecjii, zapraszam Was do odsłuchania mojego Vloga:
VLOG
Jeśli podobało Ci się video i chcesz być na bieżąco – ZASUBSKRYBUJ MÓJ KANAŁ, będzie mi bardzo miło:*
Co dorzucilibyście do listy?
Dajcie znać!
pozdrawiam ciepło
Jess
Ps. wspomniany we Vlogu post o Szwecji i podróży śladem Astrid Lingren pojawi się w przyszłym tygodniu.

This post has already been read 4738 times!

You Might Also Like