ATRAKCJE ALTERNATYWNE PODRÓŻE

Brutalistyczny kościół: Wiedeń Wotruba Kirche

27 października 2020

Wiecie, że Brutalistycznych cudownosci na swiecie jest tyle co kot napłakał. A niektore z nich, w braku estwtycznego zrozumienia skończyły marnie. Jak chociażby Katowicki dworzec i jego cudne kielichy… Kościołów w brutalistycznym stylu jest jeszcze mniej, dlatego dzis zapraszam Was do wnetrza szczegolnej bryły – znanej pod nazwą Wotruba Church. Jeśli tak jak ja znajdujecie spokoj w wpatrywaniu się wbeton, bedziecie zachwyceni. Gotowi?

Kirche Zur Heiligsten Dreifaltigkeit (czyli kościół Najświętszej Trójcy) w Wiedniu, znany częściej pod nazwą kościół Wotruba. Znajduje się na Sankt Georgenberg in Mauer (górze św. Jerzego tuż przy Lasku Wiedenskim (róg Rysergasse i Georgsgasse) w Liesing, 23. dzielnicy Wiednia. Co ciekawe został zbudowany w latach 1974-1976,  na podstawie modelu słynnego austriackuego rzezbiarza Fritza Wotruby i mimo, ze to jedna z malo rozpoznawalnych atrakcjo Wiednia, uwierzcie robi kolosalne wrażenie!


Był to pierwszy i jedyny architektoniczny 

projekt Wotruby, ktory współpracował

przy budowie, z Fritza G. Mayra. Rzezbiarz zmarl przez ukonczeniem budowy, prace kontyunowal po smierci Wotruby – Mayra. 


Musimy sobie cos wyjaśnić, otoz oprocz tytularnego autora Wotruby, rzeźbiarza Fritza Wotruby za realizację jednego z najbardziej znanych kościołów w Austrii odpowiedzialne są dwie inne osoby: Margarethe Ottillinger, która przez siedem lat była więziona w sowieckim łagrze i która z wdzięczności za uwolnienie zaczęła naciskać na budowę kościoła w 1964 r. oraz Fritz G. Mayr, któremu udało się przelać koncepcję rzeźbiarską Wotruby w formę architektoniczną.’


Co zainspirowało 

Wotrube do projektu kościoła 

Świętej Trójcy ? 


Fritz Wortruba po wizycie w Chartres, pozostawal pod ogromnym wplywem katedry, którą uznawał za esencję Europejskiego stylu. Pod jej wplywem (przypomnę to katedra gotycka) stworzył postmodernistyczną (brutalistyczną) doskonałą bryłę składająca sie z 152 betonowych bloków. Kościół jest wielką rzeźbą złożona z nieregularnych betonowych blokow, różnej wielkości o nieprzewidywalnym i niepowtarzalnym, niesymetrycznym ulozeniu. Kazda ze scian zachwyca i zaskakuje. 


Bloki mają wymiary od 0,84 m3 do 64 m3, o wadze od 1,8 do 141 ton; najwyższy blok mierzy 13,10m. 
Miejsce, w którym usytuowany jest kościół, w czasie II Wojny Swiatowej, było obszarem koszarow wojskowych III Rzeszy.


‚To ciągłe zestawianie zbudowanej formy i zamkniętej przestrzeni. Ciągły dialog między płaszczyznami poziomymi i pionowymi, między światłem a cieniem, między łożyskiem a wywieranym obciążeniem ”. (Fritz G. Mayr)

Toczyla się przez dłuższy czas dyskusja o przebudowie kościoła i dostosowaniu go dla niepelnosprawnych, dodajac windę. Aktualnie jest juz po remoncie, mozecie zobaczyć dobudowany element u dołu.

Jakiekolwiek nie bylyby preferencje odwiedzajacych jedno jest pewne – jest to jedna z bardziej niezwyklych, nietuzinkowych świątyń ♥️

A gdy juz wczlapiecie sie na szczyt zobaczycie stad Wieden z góry!

This post has already been read 5627 times!

You Might Also Like