PODRÓŻE PRAKTYCZNIE

Białoruś bez wizy – 3 sposoby. Wjazd bez wizy do Grodna, Mińska i Brześcia.

21 czerwca 2019

Jak dostać się na Białoruś bez wizy? Jest na to kilka sposobów dwa z nich na stałe prowadzone przez władze Białoruskie, jeden cykliczny, ale w miarę często powtarzalny. Jeśli szukasz więc odpowiedzi na pytanie jak pojechać na Białoruś bez wizy tutaj dostaniesz gotowe rozwiązanie. Pisze na podstawie własnych doświadczeń, dwukrotnie przekraczałam Białoruską granice korzystając z dwóch różnych opcji. W poście dziele się lista koniecznych dokumentów, linkami oraz ostrzeżeniami. Co by nie mówi – na Białoruś warto jechać, czytaj szybko posta, klika w linki, pakuj plecak i sru w drodze poznawać socrealistyczną architekturę Mińska lub słodkie Grodno

Chcesz odwiedzić Białoruś bez wizy ? Dokąd chcesz jechać? Masz trzy opcje bezwizowe: Grodno, Brześć lub Minsk.

Opcja nr 1 – Mińsk ( Białoruś) bez wizy.  Jak to zrobić?

Od 2017 roku, można do Mińska polecieć bez wizy, ale trzeba mieć na uwadze kilka kwestii. Po pierwsze trzeba tam polecieć i wylecieć z niego również samolotem, korzystając z lotniska w Mińsku. Druga sprawa, nie można podróżować po za wytyczony obszar aglomeracji Mińskiej, cz tez okręgu Mińskiego.

Na stronie polskiego MSZ znajdziemy informacje:

„O ustanowieniu bezwizowego wjazdu i wyjazdu cudzoziemców” od 12 lutego 2017 r. obywatele 80 krajów, w tym Polski, którzy przekraczają przejście graniczne „Lotnisko Narodowe „Mińsk”, mogą przebywać na terenie Republiki Białorusi bez wizy przez okres 30 dni. Nowe przepisy nie obejmują posiadaczy paszportów dyplomatycznych i służbowych oraz osób przylatujących z Federacji Rosyjskiej oraz odlatujących do Federacji Rosyjskiej przez „Lotnisko Narodowe „Mińsk”.Do okresu 30-dniowego wlicza się dzień przylotu, jak i dzień odlotu z Mińska. Liczba wjazdów nie jest ograniczona, jednak pobyt obywateli polskich na terytorium Białorusi nie może przekraczać 90 dni w ciągu każdego 180-dniowego okresu. Przy tym liczby dni pobytu w ruchu bezwizowym oraz na podstawie wizy sumują się.Aby skorzystać z trybu bezwizowego, należy posiadać ważny paszport, gotówkę (na każdy dzień pobytu sumę w walucie obcej lub rublach białoruskich, równoważną – ok 25 euro) oraz ważne na terenie Republiki Białorusi ubezpieczenie medyczne na kwotę nie mniej niż 10 tys. euro.Przekroczenie 30 dniowego terminu pobytu bez wizy będzie zagrożone sankcjami karnymi, w tym deportacją i grzywną o równowartości 550 euro.”

O czym musimy pamietać lecąc do Mińska?

Pozostając dłużej niż 5 dni, należy zarejestrować swój pobyt. Można tego dokonać tego  internetowo: portal.gov.by . Procedura jest bezpłatna, żeby jej dokonać trzeba założy konto na portalu.

Jak dolecieć tanio do Minska? 

Z Warszawy można złapać co jakiś czas całkiem niezłe loty do Mińska. Dobra cena to 350-400 zł w dwie strony, wymaga to jednak wcześniejszego zakupu biletów oraz polowania na promocje np. z Szaloną Środą z Lotem. Można też skorzystać z Białoruskiego przewoźnika Belavia, który proponuje konkurencyjne ceny lotów.

Opcja nr 2 – Bez wizy do Grodna i Brześcia.

Od grudnia 2017 roku, można przekraczać swobodnie granice lądową, w okręgu Grodzieńskim podobne prawo obowiązuje podczas wizyty w Brześciu.

Co zrobić, żeby bezwizowo wjechać do Grodna lub Brześcia?

Należy aplikować o prawo wjazdu bezwizowego ( w biurach wizowych) koszt 50 zł, wykupić ubezpieczenie ( o wartości min 30 000 EUR, koszt ubezpieczenia na 4 dni ok 20 zł), oraz mieć potwierdzenie noclegu.

Potwierdzenie tych informacji znajdziecie na stronie Białoruskiej Ambasady w Polsce

„Zgodnie z Dekretem Prezydenta Republiki Białoruś z dnia 26 grudnia 2017 r. nr 462 bez wymogu posiadania wizy i wyłącznie w celach turystycznych można przebywać w specjalnym turystyczno-rekreacyjnym Parku „Kanał Augustowski” oraz strefie turystyczno-rekreacyjnej „Brześć” w ciągu turystycznego wyjazdu do 10 dni.
Dla przekroczenia granicy Republiki Białoruś obcokrajowiec ma posiadać:
– ważny paszport lub inny dokument, uprawiający do przekroczenia granicy;
– dokument uprawiający do zwiedzania (potwierdzający wykupienie usług turystycznych) Parku “Kanał Augustowski” oraz strefy turystyczno-rekreacyjnej „Brześć”, wydany przez certyfikowane białoruskie biuro podroży, świadczące usługi turystyczne na terenie w/w stref;
– ubezpieczenie medyczne;
– srodki płatnicze.
Obszar Parku „Kanał Augustowski” obejmuje:
·        miasto Grodno
·        rejon grodzieński (w całości)
Strefa turystyczno-rekreacyjna „Brześć” obejmuje:
·        miasto Brześć,
·        rejon brzeski,
·        rejon żabinkowski (obwód Brzeski),
·        rejon kamieniecki (obwód Brzeski),
·        rejon prużański (obwód Brzeski),
·        rejon świsłocki (administracyjnie należy do obwodu Grodzieńskiego)
Przekroczenie granicy państwowej Republiki Bialoruś dla zwiedzania bez wizy m. Grodno i specjalnego turystyczno-rekreacyjnego Parku “Kanał Augustowski” możliwe w drogowych przejściach granicznych:
·        z Połską: Rudawka-Lesnaja, Kuźnica Białostocka-Bruzgi;
·         z Litwą: Švendubrė-Privalka, Raigardas-Privalka;
·        kolejowe przejście graniczne Kuźnica Białostocka – Bruzgi (stacja kolejowa „Grodno”);
·         port lotniczy „Grodno”.
Przekroczenie granicy państwowej Republiki Białoruś dla zwiedzania bez wizy m.Brześć i strefy turystyczno-rekreacyjnej „Brześć”  możliwe w drogowych przejściach granicznych z Połską:
·        Terespol-Brześć, Sławatycze — Domaczewo, Połowce-Pieszczatka-, Białowieża-Piererow (w ostatnim dopuszcza się tylko ruch pieszy i rowerowy),
·        kolejowe przejście graniczne Terespol-Brześć (stacja kolejowa „Brześć”),
·         port lotniczy „Brześć”.

Bardzo ważna zasada!: należy pamiętać, że koniecznie trzeba przechodzi i wracać tym samym przejściem granicznym. Jeśli dotarliśmy do Białorusi przejściem w Kuźnicy Białostockiej musimy wrócić przejście w Kuźnicy Białostockiej, nie wolno wracać innym nawet jeśli znajduje się w obszarze objętym rozporządzeniem. 

Ucz się na moich błędach – tego nie rób przekraczając granicę Białoruską:

My niestety nie doczytaliśmy tej reguły, skończyło się pouczeniem, podpisaniem 18 stronicowego protokołu, który groźnie sugerował złamanie prawa i przebywanie nielegalnie na terenie Białorusi. Było trochę strachu, bowiem zamknęli nas na granicy na grubo ponad 4 godziny i kazali zostać tak długo aż nie znajdzie się chętny by nas zabrać na stopa by przejechać (ok 50 metrów do granicy polskiej) kołowo przez granice. Niestety to przejście nie uwzględniało ruchu pieszych. . Historia jest o wiele dłuższa i bardziej pikantna i opisze Wam ją osobno. Tu ku przestrodze – nie warto robić takich wycieczek bez przemyślenia i wczytania się w dokumenty, dlatego linkuje Wam do stron ambasady i konkretnych rozporządzeń.

Dodatkowo- ważna informacja! Najprostszy sposób dotarcia do Grodna, Bus Ecolines niestety w swoim kusie na trasie Grodno – Warszawa przekracza granice bezwizowego obszar, dlatego powrót tym środkiem transportu jest niedopuszczalny.

TU RELACJA Z GRODNA

Wariant 3- Bez Wizy Na Białoruś  – Sportowe wydarzenia Międzynarodowe. np. Igrzyska Europejskie 2019 w Mińsku.

W tym roku w czerwcu, od 20 do 30 czerwca 219 roku Minsk jest hostem Igrzysk Europejskich, Dzięki temu na 10 dni przed i 30 po można korzystać z praw ruchy bezwizowego miedzy Białorusią i 74 innymi Krajami ( cała listę znajdziecie tutaj)

My w tym roku skorzystaliśmy z okazji ( podobnie jak w zeszłym odwiedzając Rosje podczas World Cup 2018) i bezwizowo dotarliśmy drogą lądową do Białorusi kupując bilety na Igrzyska Europejskie. Będziemy podziwiać Gimnastykę Artystyczna na Mińskiej Arenie 🙂 

Relacja z WORLD CUP W ROSJI 2018 tu

Zakup biletu jest o wiele łatwiejszy niż dostanie Fun ID czy biletu na mecz piłki nożnej, cały czas nawet teraz ( 21 czerwca) są dostępne bilety, których koszt ok 20 BY to mniej więcej 35 zł. Uważam, że to niezła cena jak na możliwość wjazdu do Białorusi bezwizowo. Co więcej bilet ten daje prawo podróży po całym kraju bez ograniczeń terytorialnych i skorzystania z dowolnego środka transportu.

Przy skorzystaniu z tej opcji, należy pamietać o przygotowani dokumentów:

  • biletu potwierdzającego udział w igrzyskach  ( czyli Wasz wydrukowany bilet)
  • ubezpieczenie zdrowotnego na czas pobytu ( powyżej 30 000EUR)
  • posiadania gotówki na wjeździe min 25 euro w przeliczeniu na Ruble
  • dobrze mieć potwierdzenie miejsca noclegu np wydruk z bookingu
  • oczywiście ważny paszport

Czyli bilet na igrzyska Europejskie w Mińsku trzeba rejestrować ?

WAŻNE: W przypadku zeszłorocznych FUN ID do Rosji konieczne była rejestracja i otrzymanie karty wjazdowej w postaci FUN ID, tutaj nie ma takich procedur, dlatego byłam pewna, że coś jest nie tak. Na granicy przyjęli nasz bilet ze zrozumieniem, uprzejmością bez zbędnych pytań. Nie trzeba więc nigdzie biletu rejestrować.

Ważne linki związane z Igrzyskami Europejskimi

Co ważne, cały czas możecie zakupić bilety i skorzystać z prawa wjazdu na teren Białorusi. Po za tym takie imprezy masowe to świetna zabawa, szansa na integracje z lokalsami oraz innymi nacjami. Wspomnienie z zeszłorocznej podróży na Word Cup to jedno z najwspanialszych wspomnień w życiu:)  Licze tu na chociaż namiastkę tego. A jeśli nawet nie to Minsk sam w sobie jest wystarczającą atrakcją. Posty z Mińska pojawią się niebawem!null

Posty z Mińska pojawią się niebawem!

pozdrawiam ciepło Jess

This post has already been read 6013 times!

You Might Also Like