KULTURA SKANDYNAWIA / KRAJE NORDYCKIE

6 skandynawskich filmów i seriali które ostatnio zobaczyłam

8 listopada 2018
filmy skandynawskie skandynawskie seriale

Zapewne można żyć bez skandynawskich produkcji, pytanie tylko po co ? Skoro wiadomo, że są najlepsze! We wrześniu  i październiku udało mi się trochę zobaczyć, przed Wami krotka ale jakże wartościowa  lista seriali oraz skandynawskich filmów które powinniście zobaczyć tej jesieni. Gotowi?

Młodość Astrid Lindgren

Ten film, to idealna Skandynawska produkcja, niewiele dialogów, wymowne ujęcie, piękne zdjęcia. Brak pudru i ogródek. Niewielu z nas, fanów dziecięcych książek Astrid Lindgren, że osoba, która tworzyła tak pogodne, pełne radości książki, nie miała łatwego życia. Wspominana przeze mnie biografia autorki ( tu post) oraz tego typu produkcje sprawiają, że dostrzegamy, że w radosnych ukochany dziecięcych bajkach kryje się głębia, którą potrafi przedstawić tylko osoba, którą doświadczył los. To taki niezmazywalny ślad, który zaszyfrowany jest w twórczości Astrid. Dokładnie jak wskazuje tytuł, nie poznamy tu całego życia Astrid, ale dowiemy się kim była Astrid Erkson nim stała się słynną pisarką  Lindgren.  Pozycja obowiązkowa również dla tych, którzy nie znają jej postaci ( nie wierze, że są tu tacy!?) by zobaczyć dobrą biografię, zgrabnie opowiedzianą historię.
Do zobaczenia w Amondo
astrid lindgren skandynawskie filmy

Żona 

To film, który ma szanse stać się jednym z tych których nie zapomnę przez lata. Być może nie wywoła takiego wrażenia u widzów dla których słowo pisane ma moc sakramentalną, a marzenie o pisaniu spędza sen z powiek. To mocny film, świetnie nakręcony z pięknymi zdjęciami, zaskakującą akcją i w tym wszystkim niesamowicie wyważony. Co nie powinno nikogo dziwić, w końcu reżyser jest Szwedem. Historia jest tak mocna, że po wyjściu z kina, potrzebowałam w ciszy pójść na godzinny spacer by ochłonąć, do dziś gdy o nim myślę budzi się we mnie miks najróżniejszych emocji.
do zobaczenia w Kinotece
filmy o pisarzach . szwedzkie filmy

Bergmana – rok z życia

Dzieła Bergmana po prostu trzeba znać, ( jak wiecie z mojego postu z postanowieniami na jesień, postanowiłam nadrobić jego dorobek). Jestem ze starej szkoły, która uważa, że nie da się zrozumieć w pełni dzieła gdy nie zna się twórcy, by interpretować potrzeba poznać kontekst. Najlepiej poznać biografie artysty, dobrze by było zrozumieć środowisko w którym żył i główne założenia epoki, dekady, nurtu. To masa pracy, ale takie filmy pomagają przyspieszyć proces poznawczy.  To bite 2 godziny wiedzy na temat jednego z najwiekszych twórców, mogłyby być nudną męczarnią, ale formuła wywiadów z wybitnymi reżyserami dla których poznanie Bergamana było punktem  zwrotnym w karierze, przeplatane są relacją odwiedzin domu Twórcy, przez każdego z reżyserów. Ich refleksje, emocje, interpretacja najsłynniejszych filmów reżysera, sprawiają, że przegląd topowych dzieł z nudnego kompendiów staje się emocjonującą podróżą w głąb twórczości Bergmana, a także każdego z poszczególnych reżyserów.
do zobaczenia w Kinie Muranów
f

Samotny port Miłość

To ciężka pozycja, trafiła tutaj tylko dlatego, że jest niezwykle refleksyjna. To nie jest łatwe kino, tytułowa miłość, jest tutaj pokazana przez pryzmat kilku zupełnie odrębnych wątków. To taka przewrotna, realiastyczna, cieżka wersja Love Actualy. Czy warto się tak maltretować? Warto, chociażby po to by spojrzeć na relacje miedzy ludzkie z innej perspektywy. Niegdy nie jest łatwo być z drugim człowiekiem, bez względu na to czy to relacja matki z córką, samotnej matki z synem, pary z półświatka czy też małżeństwa z wieloletnim starzem do których sypialni wtargnął chłód.
do zobaczenia na Vod.pl
fińskie filmy samotny port miłość

Seriale

Gdy pracuje się w agencji reklamowej i walczy z przetargiem przez bite 10 dni, nie ma szans by przeżyć bez serialu. powrót do domu i szybkie odcięcie. Nienawidzę nie mieć czegoś dobrego do zobaczenia. W tym zestawieniu dwie zupełnie różne produkcje.
fińskie seriale

Karppi

Jeśli widzieliście Most nad Sundem ( link.) to Karppi też Wam się spodoba. Można by powiedzieć, że to mniej mroczna  fińska wersja Szwedzkiego serialu. Oczywiście historia jest inna, chociaż jest tu kilka analogi. Zaczyna się od znalezienia ciała kobiety, a para rozwiązująca zagadkę to niesamowita blondynka oraz intrygujący Fin. Główna bohaterka, zupełnie inaczej niż Saga Noren z Mostu nad Sundem, jest empatyczną osobą, z którą łatwo się utożsamiać. Podobnie jednak jak Saga, posiada swoje dramaty i jest niezwykle silną i dzielną kobietą. To naprawdę dobrze opowiedziana historia z ciekawą kryminalną zagadką. Niestety to jeden z tych seriali, który zaczyna się wieczorem, a kończy nad ranem, ewentualnie z ostatnim odcinkiem ściągniętym na telefon ogadanym w tramwaju w drodze do pracy ( to ja :P). Więc ostrożnie bo możecie przepaść.
welcome to sweeden seriale o szwecji

Welcome to Sweeden 

Ta koniec tego zestawienia, coś wesołego.  Amerykanin, zakochuje się w Szwedce i postanawia zmienić coś w swoim życiu, zerwać z dobrze płatą pracą księgowego celebrytów i odnaleźć siebie w … Sztokholmie. I tu zaczyna się zabawa. Stereotypy o Szwedkach pojawiają się w każdym odcinku, a całość przedstawiona jest w lekkiej milutkiej formie. Widoki pięknych czerwonych szwedzkich letnich domków ( sommarstuga) przykuwają do ekranu.  To taki 20 minutowy lekki serial na absolutny relaks plus przyjemność z obcowania z Szwedzkim klimatem, pięknymi wnętrzami i widokami. Zabawny ale nie głupkowaty.
A Wy co dobrego aktualnie oglądacie? Jaki Skandynawski film lub serial możecie mi polecić?
pozdrawiam ciepło
Jess

This post has already been read 3508 times!

You Might Also Like